Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή κάπου έχω μπερδευτεί, γιατί βλέπω σε ευρωπαϊκά καταστήματα τις εξής 2 εκδόσεις:

Xiaomi Redmi Note 4 International Version (Snapdragon 625)

Xiaomi Redmi Note 4X Official Global ROM (Snapdragon 625)

 

Συγκεκριμένα τα βλέπω στο honorbuy. Τι να διαλέξω και γιατί;

Ειναι το ίδιο τηλέφωνο, ή μιλάμε για διαφορετικές εκδόσεις;

 

αν δε μας γραψεις ακριβως τα λινκ δε μας διευκολυνεις να σε βοηθησουμε.

 

καποιοι χρηστες και καποια καταστηματα μπερδευουν το hardware με το software

οσον αφορα στον χαρακτηρισμο global ή/και international.

 

προτιμουμε την εκδοση που ο χαρακτηρισμος global ή/και international

αναφερεται στο hardware και ειδικοτερα προτιμουμε να υποστηριζει

τη συχνοτητα 800mhz (=B20) και να εχει ευρωπαϊκο φορτιστη.

 

στο προηγουμενο σχολιο παραθετω ενα τετοιο λινκ-συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

αν δε μας γραψεις ακριβως τα λινκ δε μας διευκολυνεις να σε βοηθησουμε.

 

καποιοι χρηστες και καποια καταστηματα μπερδευουν το hardware με το software

οσον αφορα στον χαρακτηρισμο global ή/και international.

 

προτιμουμε την εκδοση που ο χαρακτηρισμος global ή/και international

αναφερεται στο hardware και ειδικοτερα προτιμουμε να υποστηριζει

τη συχνοτητα 800mhz (=B20) και να εχει ευρωπαϊκο φορτιστη.

 

στο προηγουμενο σχολιο παραθετω ενα τετοιο λινκ-συσκευη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παραθέτω τα 2 link για την ευκολία της υπόθεσης:

 

http://www.honorbuy.com/1078-xiaomi-redmi-note-4x-official-global-rom-32gb-smartphone-gray.html

http://www.honorbuy.com/1068-xiaomi-redmi-note-4-international-version-32gb-black.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παραθέτω τα 2 link για την ευκολία της υπόθεσης:

 

http://www.honorbuy.com/1078-xiaomi-redmi-note-4x-official-global-rom-32gb-smartphone-gray.html

http://www.honorbuy.com/1068-xiaomi-redmi-note-4-international-version-32gb-black.html

 

Αν εισαι επαρχια η εχεις Wind καλητερα παρε το δευτερο (International Version) εχει την μπαντα Β20 που εξυπηρετει το 4G, κατα τ'αλλα ειναι τα ιδια.

Την διαφορα στην τιμη δεν μπορω να καταλαβω:what:

Link to comment
Share on other sites

To ένα είναι το Redmi Note 4X και το άλλο είναι το Redmi Note 4.... Καμία διαφορά σε χαρακτηριστικά, νομίζω λίγο στην εμφάνιση έχουν...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

To 3/32 πηρα απο banggood και το περιμένω πως και πως!

Εχω διαβασει τα καλύτερα ..τωρα για την ρομ την lineage που αναφέρετε. Έχετε δοκιμάσει καμια απο το ελληνικό φορουμ mui-hellas?

Επισης για twrp υπάρχει καποιο λινκ?

Φίλε μου εάν εννοείς ότι έχεις παραγγείλει το redmi note 4x σε έκδοση 4/64 μάλλον κάτι άλλο έχεις παραγγείλει ή το πλήρωσες και θα το πάρεις μόλις βγει σε κυκλοφορία γιατί όπως προείπα το κινητό δεν κυκλοφορεί ακόμη.
Link to comment
Share on other sites

 

 

βαλτοι ειναι να μας σπασουν τα νευρα ?? ελπιζω να ειναι προβοκατσια :) μαλον μουφα ειναι αυτο με την συνδεσιμοτητα

Edited by aitos
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/review-xiaomi-redmi-note-4x-snapdragon-t3560392

δείχνει διαφορές μεταξύ των Xiaomi Redmi Note 4 και Xiaomi Redmi Note 4X.

 

Αναφέρουν ότι μπορεί το 4X να ΜΗΝ έχει αισθητήρα πυξίδας, ωστόσο πρέπει να έχει μιας και όλα τα κινητά έχουν.

 

Αν έχει κανείς το 4X από honorbuy ή άλλο κινέζικο κατάστημα, ας το πει για να διαπιστώσουμε αν πράγματι είναι το 4X και να τρέξει διαγνωστικά για το αν έχει πυξίδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μπάντα 20 (για LTE/4G) έχει σημασία και στην Αθήνα.

 

Μπορεί να δοκιμάσει κανείς εύκολα αν έχει δύο SIM με δυνατότητα για mobile data, με τη μια SIM να είναι 4G και την άλλη να πάει μόνο μέχρι 3G, δηλαδή να είναι παλιά. Από τις ρυθμίσεις του κινητού βάζεις ως primary (4G) τη μια SIM και μετά για το ίδιο σημείο που είσαι καθορίζεις μετά την άλλη. Είναι εύκολο έτσι διαφορετικά θα χρειαστεί να αλλάζεις συνέχεια τη SIM σε κινητά.

 

Υπάρχουν σημεία που έχουν κάλυψη με την μπάντα 20 (4G) αλλά καθόλου 3G. Σε αυτά τα σημεία, η παλιά SIM που πάει μόνο μέχρι 3G, πιάνει μόνο 2G ή EDGE :cry:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα νέο κινητό Xiaomi Redmi 4X (ΔΕΝ είναι "Note"),

http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_4x-8608.php

 

Αυτό το κινητό είναι πιο φθηνό και προορίζεται για τη κινέζικη αγορά.

Έχει τον επεξεργαστή Snapdragon 435 και οθόνη 720p (αντί για 1080p).

Δεν έχει την μπάντα 20 για LTE, οπότε δεν είναι χρήσιμο στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω το redmi note 4x απο τον Κωτσοβολο. Εχει μονο το χρυσο. Ξερουμε τι υλικο ειναι η πλατη του; Εχω μπερδευτει γιατι αλλου διαβαζω πως ειναι μεταλικη και αλλου πως εχει πλαστικο. Τι ισχυει; Παιζει να φευγει η μπογια; Ειναι ανοδιωμενη ή ηλεκτροστατικη η βαφη ή απλα μια στρώση που θα ξεβαφει με το παραμικρο; Γνωριζει κανεις απο προηγουμενη εμπειρια του με μοντελα της xiaomi;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω το redmi note 4x απο τον Κωτσοβολο. Εχει μονο το χρυσο. Ξερουμε τι υλικο ειναι η πλατη του; Εχω μπερδευτει γιατι αλλου διαβαζω πως ειναι μεταλικη και αλλου πως εχει πλαστικο. Τι ισχυει; Παιζει να φευγει η μπογια; Ειναι ανοδιωμενη ή ηλεκτροστατικη η βαφη ή απλα μια στρώση που θα ξεβαφει με το παραμικρο; Γνωριζει κανεις απο προηγουμενη εμπειρια του με μοντελα της xiaomi;

 

Έχω το 4Χ που φέρνει η infoquest (που θέλεις να πάρεις). Το μεγάλο κεντρικό μέρος της πλάτης είναι μεταλλικό με ανοδιωμενη βαφή. Οι δυο λωρίδες πάνω και κάτω (οι οποίες καλύπτουν κεραίες) είναι πλαστικές με την ίδια ακριβώς βαφή. Δεν ξεβάψει το χρωμα με το παραμικρό, αλλά δεν το έχω ταλαιπωρήσει κιόλας. Πάντως δυο εβδομάδες τώρα χωρίς θήκη είναι σαν καινούργιο.

 

Το σωστό νήμα για τη συσκευή που θέλεις είναι αυτό πάντως

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=448880

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 4Χ που φέρνει η infoquest (που θέλεις να πάρεις). Το μεγάλο κεντρικό μέρος της πλάτης είναι μεταλλικό με ανοδιωμενη βαφή. Οι δυο λωρίδες πάνω και κάτω (οι οποίες καλύπτουν κεραίες) είναι πλαστικές με την ίδια ακριβώς βαφή. Δεν ξεβάψει το χρωμα με το παραμικρό, αλλά δεν το έχω ταλαιπωρήσει κιόλας. Πάντως δυο εβδομάδες τώρα χωρίς θήκη είναι σαν καινούργιο.

 

Το σωστό νήμα για τη συσκευή που θέλεις είναι αυτό πάντως

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=448880

 

Ευχαριστω πολυ. Ειδα πως εχει υπερυθρες. Λειτουργει σαν τηλεκοντρολ, το εχεις δοκιμασει;

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Ειδα πως εχει υπερυθρες. Λειτουργει σαν τηλεκοντρολ, το εχεις δοκιμασει;

 

Ναι λειτουργεί σαν τηλεκοντρόλ

Το χρησιμοποιώ έτσι με δύο κλιματιστικά του γραφείου μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λειτουργεί σαν τηλεκοντρόλ

Το χρησιμοποιώ έτσι με δύο κλιματιστικά του γραφείου μου.

 

Ευχαριστημενος γενικα απο την επιλογη; Ειμαι σε φαση αλλαγης και μαλλον για "πρωτη φορα xiaomi" με βλεπω.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστημενος γενικα απο την επιλογη; Ειμαι σε φαση αλλαγης και μαλλον για "πρωτη φορα xiaomi" με βλεπω.

 

Για 2η συσκευή που το πήρα είναι παραπάνω από καλό, με εξαίρεση την κάμερα το βράδυ. Λογικά θα βελτιωθεί λιγο και αυτή με μερικά updates.

Link to comment
Share on other sites

Το gsmarena κάνει αναφορά στο note με τον 625. Στην ουσία ή πλάτη είναι μεταλλική και το πάνω και κάτω μέρος πλαστικό όπως και στο redmi 4.

 

Και πέραν των διαφόρων στην εμφάνιση βλέπω και διαφορές σε hw όπως στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μολις παρραγειλα το εν λογω κινητο για τη γυναικα απο το eshop το χει προσφορα 199ευρω γραφει οτι εχει αγγλικο λογισμικο μηπως ξερετε πως μπορω να περασω ελληνικα?

 

http://www.e-shop.gr/kinito-xiaomi-redmi-note-4x-32gb-3gb-dual-sim-lte-black-p-TEL.090757

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μολις παρραγειλα το εν λογω κινητο για τη γυναικα απο το eshop το χει προσφορα 199ευρω γραφει οτι εχει αγγλικο λογισμικο μηπως ξερετε πως μπορω να περασω ελληνικα?

 

http://www.e-shop.gr/kinito-xiaomi-redmi-note-4x-32gb-3gb-dual-sim-lte-black-p-TEL.090757

 

Το δινει 50€ φτηνοτερα απο αυτα που εισαγει η infoquest αλλα εχεις μονο ενα χρονο εγγυηση και δεν εχεις 800αρα μπαντα και ενδεχομενως σε καποιες περιοχες να μην εχεις 4G η και καθολου Internet. Δες αν σε συμφερει κατι τετοιο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το gsmarena κάνει αναφορά στο note με τον 625. Στην ουσία ή πλάτη είναι μεταλλική και το πάνω και κάτω μέρος πλαστικό όπως και στο redmi 4.

 

Και πέραν των διαφόρων στην εμφάνιση βλέπω και διαφορές σε hw όπως στην οθόνη.

 

Το θέμα είναι οτι και το note 4 snapdragon και το Note 4x έχουν την νέα κατασκευή με πάνω κάτω πλαστικό. Και το note 4 snapdragon έχει νέα οθόνη σε σχέση με τον mediatek. Παίζει να μην έχει και καθόλου διαφορές. και τα κάνουν ίδια για μειωμένο κόστος παραγωγής.

 

Παιδιά οι θήκες του note 4 κάνουν στο 4χ?

 

Η θύρα υπέρυθρων είναι σε διαφορετική θέση.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Είδα σε ενχωριο side ότι έχει το 4Χ και σε ερώτηση μου, μου είπαν ότι διαθέτει τη Β20...

Τελικά τι ισχύει ρε παιδία;

Ειναι το 4 Clobal με ονομασία 4Χ

Είναι το 4Χ που φέρνει και η info;

Στο Gsmarena το συγκεκριμένο 4Χ δεν αναγράφεται σαν υποστήριξη η Β20

Τι κέρατο μου μέσα με αυτές τις λαλακιες της ΧΙΑΟΜΙ :mad:

 

Ποιο συγκεκριμένα εδώ, αυτό, http://www.citismarket.com/index.php?route=product/product&product_id=500

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά. την ίδια απορία και εγώ σχετικά με το redmi note 4x. το βρίσκω με global rom και ελληνικα βεβαια, στο citishop. o πωλητής δεν ξέρει αν εχει την b20 και με ενδιαφέρει αυτό γιατί έχω wind. αν είναι να μην έχει την b20 σκέφτομαι να στραφώ στην έκδοση με τον ΜΤΚ (που δεν έχει και αυτό την 20 αλλά είναι πιό γρήγορο)..μας έχει μπερδέψει η xiaomi εντελώς....αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει θα είναι σημαντικό
Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά. την ίδια απορία και εγώ σχετικά με το redmi note 4x. το βρίσκω με global rom και ελληνικα βεβαια, στο citishop. o πωλητής δεν ξέρει αν εχει την b20 και με ενδιαφέρει αυτό γιατί έχω wind. αν είναι να μην έχει την b20 σκέφτομαι να στραφώ στην έκδοση με τον ΜΤΚ (που δεν έχει και αυτό την 20 αλλά είναι πιό γρήγορο)..μας έχει μπερδέψει η xiaomi εντελώς....αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει θα είναι σημαντικό

 

Η μονη συσκευη αυτη τη στιγμη που μιλαμε που εχει την Β20 ειναι το 4x (οπως το λεει) που εισαγει η infoquest με τα 249€ και που το βρισκεις στον Κωτσοβολο, στο you και στο welcome stores. Καμια αλλη και πουθενα αλλου μεχρι στιγμης.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...