Jump to content

Φήμες και νέα για τα Sony Xperia


KOUNELOS1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως λειτουργούν οι εταιρείες. Δεν βλέπουν τι θέλει ο κόσμος? Αφού σε όλα τα φορουμς όλοι λένε για φλας xenon. Δεν τους συμφέρει να δίνουν στους καταναλωτές αυτό που θέλουν?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν τους συμφέρει.

Αν δώσουν όλα αυτά που θέλουμε, σε μια συσκευή, τι θα δώσουν στην επόμενη και πότε? Εγώ π.χ., αν έπαιρνα τηλέφωνο με αυτά που θέλω, θα αγόραζα το επόμενο μετά από... 5 χρόνια. Αν γινόταν αυτό, που θα πουλούσαν όλες αυτές οι εταιρείες, όλα αυτά τα μοντέλα που βγάζουν κάθε χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Πως κρίνεις το πότε είναι αργά?

Καμία εταιρεία δεν μας τα δίνει όλα μαζεμένα. Αυτή που δίνει xenon flash, για κάποιους δεν έχει καλό λειτουργικό ή ωραία σχεδίαση. Η άλλη που έχει ωραία σχεδίαση, δεν έχει κορυφαία specs. Η άλλη με τα κορυφαία specs δεν έχει καλή υποστήριξη, κτλ.

Όλα εξαρτώνται από το τι θέλει ο καθένας. Ακόμα και αν έβγαινε τηλέφωνο που τα είχε όλα για 'σένα, ίσως δεν τα είχε για 'μένα.

 

...αλλά νομίζω είμαστε off topic...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαστε off topic, λέμε τι μας χαλάει στο συγκεκριμένο κινητό. Ίσως είναι και έτσι όπως τα λέτε, δηλαδή η κάθε εταιρεία να δίνει κάτι συγκεκριμένο και να υστερεί κάπου αλλού. Μπορεί πχ να έχει κάνει κάποια συμφωνία η Sony όπου να δεσμεύεται ότι δεν θα βγάλει Android με σοβαρή κάμερα. Έτσι όσοι θέλουν καλές φωτογραφίες πάνε σε nokia. Το μάρκετινγκ έχει πολλά μυστικά και τεχνικές. Εγώ ας πούμε που είμαι φανατικός των Ericsson και μετά sony, δεν είχα ποτέ άλλη μάρκα κινητού. Μετά το Τ δεν πήρα το Ζ γιατί δεν μου άρεσε που δεν είχε πολύ καλή κάμερα. Τώρα αν το honami έχει καλή κάμερα θα πάω να το πάρω την πρώτη μέρα. Αν όχι θα πάω στη nokia και σε wp για πρώτη φορά, έστω και αν μου αρέσει το Android.
Link to comment
Share on other sites

Ένα προϊόν πριν βγει στην κυκλοφορία σχεδιάζεται, υλοποιείται και δοκιμάζεται για αρκετό χρονικό διάστημα σε επίπεδο hardware αλλά και software (drivers κλπ).

Αν σ´αυτό το χρονικό διάστημα παρουσιαστεί κάτι καινούργιο σε hardware είναι αρκετά δύσκολο να ενσωματωθεί.

Τέλος θα πρέπει να εξασφαλιστεί η επαρκής και συνεχής τροφοδοσία της κατασκευάστριας από τους προμηθευτές τις.

Ο τελικός χρήστης πάντα θέλει το κάτι παραπάνω, το περισσότερο και καλά κάνει.

Εν κατακλείδι, δεν είναι μόνο το marketing αλλά και η κατασκευή αυτή καθ´εαυτή.

 

Καλές βουτιές στην τεχνολογία αλλά και στη θάλασσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αργα ειναι οταν θα εισαι 1 βημα πισω απο καποιον αλλον.

Σωστός! Και αν τώρα η Sony έχει κάνει πάλι πατάτα με την κάμερα όπως το z, δεν είναι λίγες οι πωλήσεις που θα χάσει από αυτούς που θέλουν καλή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως λειτουργούν οι εταιρείες. Δεν βλέπουν τι θέλει ο κόσμος? Αφού σε όλα τα φορουμς όλοι λένε για φλας xenon. Δεν τους συμφέρει να δίνουν στους καταναλωτές αυτό που θέλουν?

 

Εσύ λες να θέλουν να κάνουν κινήσεις αυτοκτονίας. Άλλο τι λένε τα φορουμς (μειοψηφία στο σύνολο), ο καθένας μπορεί να ζητάει τον μάνα και τον πατέρα του, το θέμα είναι τι θέλει το σύνολο του καταναλωτικού κοινού (μέσα και έξω από τα φόρουμ) σε σχέση με την τεχνολογία που είναι οικονομικά προσιτή. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Για να μπει και xenon θα έπρεπε να θυσιαστούν άλλα πράγματα κάτι που εταιρεία έκρινε οτι δεν αξίζει. Αν είναι να γίνει ποιο παχύ ή χαλάσει ο σχεδιασμός που έχει επιλέξει, καλύτερα χωρίς xenon. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

 

Επίσης το Honami παραμένει στην ίδια κατηγορία με το Z. To οτι βελτιώνει τον φακό του σε σχέση με το παρελθόν δεν σημαίνει οτι ξαφνικά πηγαίνει ΚΑΙ στην κατηγορία των φωτοκινητών επομένων να πρέπει να έχει και Xenon flash αλλά και optical zoom κτλ.

Είναι ένα premium αδιάβροχο phablet. Δηλαδή αν άφηνε την ίδια κάμερα των 13mpx τότε όλα καλά ε, δεν θα πείραζε που δεν έχει xenon.

Επίσης γιατί δεν παραπονιέται κανείς που το iphone δεν έχει xenon αφού οι υπεύθυνοι υποστηρίζουν οτι οι περισσότερες φωτογραφίες στον κόσμο τραβιούνται με iphone; Επίσης πόσα από τα νεότερα smartphones εκτός από Nokia N8/808/925/1020 και Samsung zoom (αν το λες smartphone αυτό το πράγμα) γνωρίζεται με zenon flash ώστε κάνει φαουλ η Sony που δεν βάζει στο Honami?

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αυτα που ζηταω απο την σονυ ειναι αυτα που γραφουν οτι θα εχει το Honami mini, αν βγαλουν τετοιο κινητο θα ειναι το τελειο για μενα.
Link to comment
Share on other sites

Αργα ειναι οταν θα εισαι 1 βημα πισω απο καποιον αλλον.

Χωρίς παρεξήγηση, αυτή δεν τη θεωρώ απάντηση. Αυτό εξηγούσα και παραπάνω. Συμφωνώ ότι αργά είναι όταν είσαι ένα βήμα πίσω, όταν είσαι κατώτερος των άλλων, κτλ. Αλλά ποια είναι τα κριτήρια? Ο καθένας έχει διαφορετικά.

Αν π.χ. βάλουμε το design, πιστεύω πως η Sony είναι ένα βήμα μπροστά. Αν κάποιος θέλει κινητό με αντοχή σε νερό και σκόνη, λόγω δουλειάς, ίσως προτιμήσει Sony. Τα iPhone που κάνουν τόσες πωλήσεις, σε τι είναι μπροστά? Το 90% των γνωστών μου που έχω ρωτήσει το πήραν για την εμφάνιση. Δεν είπαν για Retina, iOS, κτλ. Εμένα δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Εσένα μπορεί να σε ενδιαφέρει η κάμερα και να λες ότι είναι ένα βήμα πίσω η Sony. Άρα, ένα Nokia είναι μπροστά ως κινητό (συνολικά)? Σε κάποιους δεν αρέσουν τα WP. Άλλος μπορεί να κοιτάει καλύτερες CPU, γραφικά και ποιότητα οθόνης.

Εσένα σου αρέσει το Honami mini (αν βγει όπως λένε), σε άλλους όχι αν δεν έχει xenon flash ή αν έχει μεγάλα περιθώρια γύρω από την οθόνη.

 

Οπότε, για να πεις ότι είναι αργά ή ότι είναι ένα βήμα πίσω, πρέπει να θέσεις τα κριτήρια...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αυτή δεν τη θεωρώ απάντηση. Αυτό εξηγούσα και παραπάνω. Συμφωνώ ότι αργά είναι όταν είσαι ένα βήμα πίσω, όταν είσαι κατώτερος των άλλων, κτλ. Αλλά ποια είναι τα κριτήρια? Ο καθένας έχει διαφορετικά.

Αν π.χ. βάλουμε το design, πιστεύω πως η Sony είναι ένα βήμα μπροστά. Αν κάποιος θέλει κινητό με αντοχή σε νερό και σκόνη, λόγω δουλειάς, ίσως προτιμήσει Sony. Τα iPhone που κάνουν τόσες πωλήσεις, σε τι είναι μπροστά? Το 90% των γνωστών μου που έχω ρωτήσει το πήραν για την εμφάνιση. Δεν είπαν για Retina, iOS, κτλ. Εμένα δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Εσένα μπορεί να σε ενδιαφέρει η κάμερα και να λες ότι είναι ένα βήμα πίσω η Sony. Άρα, ένα Nokia είναι μπροστά ως κινητό (συνολικά)? Σε κάποιους δεν αρέσουν τα WP. Άλλος μπορεί να κοιτάει καλύτερες CPU, γραφικά και ποιότητα οθόνης.

Εσένα σου αρέσει το Honami mini (αν βγει όπως λένε), σε άλλους όχι αν δεν έχει xenon flash ή αν έχει μεγάλα περιθώρια γύρω από την οθόνη.

 

Οπότε, για να πεις ότι είναι αργά ή ότι είναι ένα βήμα πίσω, πρέπει να θέσεις τα κριτήρια...

 

Τι ψαχνεις να βρεις τωρα; Μερικες φορες δεν ξερουμε και εμεις τι θελουμε...

 

Θελουμε συσκευη να εχει ελαχιστο bezel, να εχει capacitive buttons, να ειναι αδιαβροχο, να εχει αποσπωμενη μπαταρια, xenon flash αλλα και κανονικο ωστε να το χρησιμοππιουμε και σαν φακο αλλα και στα video. Θελουμε να ειναι μικρο, λεπτο αλλα να εχει και 52MP καμερα με τουμπανο φακο και φυσικα 8000mAh μπαταρια.

Με λιγα λογια τα θελουμε ολα και ειμαι σιγουρος οτι κατι θα βρουμε να γκρινιαξουμε.

Γιατι δεν παει ενας απο μας εκει στην Ιαπωνια να τους δειξει πως γινεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αυτα που ζηταω απο την σονυ ειναι αυτα που γραφουν οτι θα εχει το Honami mini, αν βγαλουν τετοιο κινητο θα ειναι το τελειο για μενα.

 

Συμφωνώ!

Αρκει να το τηρήσουν. Μην νομίζουν ότι θα να ανταγωνιστικό της κανονικής έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες να θέλουν να κάνουν κινήσεις αυτοκτονίας. Άλλο τι λένε τα φορουμς (μειοψηφία στο σύνολο), ο καθένας μπορεί να ζητάει τον μάνα και τον πατέρα του, το θέμα είναι τι θέλει το σύνολο του καταναλωτικού κοινού (μέσα και έξω από τα φόρουμ) σε σχέση με την τεχνολογία που είναι οικονομικά προσιτή. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Για να μπει και xenon θα έπρεπε να θυσιαστούν άλλα πράγματα κάτι που εταιρεία έκρινε οτι δεν αξίζει. Αν είναι να γίνει ποιο παχύ ή χαλάσει ο σχεδιασμός που έχει επιλέξει, καλύτερα χωρίς xenon. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

 

Επίσης το Honami παραμένει στην ίδια κατηγορία με το Z. To οτι βελτιώνει τον φακό του σε σχέση με το παρελθόν δεν σημαίνει οτι ξαφνικά πηγαίνει ΚΑΙ στην κατηγορία των φωτοκινητών επομένων να πρέπει να έχει και Xenon flash αλλά και optical zoom κτλ.

Είναι ένα premium αδιάβροχο phablet. Δηλαδή αν άφηνε την ίδια κάμερα των 13mpx τότε όλα καλά ε, δεν θα πείραζε που δεν έχει xenon.

Επίσης γιατί δεν παραπονιέται κανείς που το iphone δεν έχει xenon αφού οι υπεύθυνοι υποστηρίζουν οτι οι περισσότερες φωτογραφίες στον κόσμο τραβιούνται με iphone; Επίσης πόσα από τα νεότερα smartphones εκτός από Nokia N8/808/925/1020 και Samsung zoom (αν το λες smartphone αυτό το πράγμα) γνωρίζεται με zenon flash ώστε κάνει φαουλ η Sony που δεν βάζει στο Honami?

οκ,συμφωνώ αλλά έχει πλάκα να γκρινάζουμε και λιγο:lol:Όσο για το iphone πλέον δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε σε εμφάνιση ούτε σε επιδόσεις με το z,honami k.a.Αλλά εξακολουθούν όλοι να συγκρίνουν ότι βγαίνει με το iphone.Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια, xenon flash αλλα και κανονικο ωστε να το χρησιμοππιουμε και σαν φακο αλλα και στα video.

Αυτα τα θελω δεν ειναι παραλογα αν τα δινει καποιος αλλος. Η νοκια βαζει ξενον, η σονυ οχι. Αρα ποιος ειναι 1 βημα πισω??

Προσωπικα δεν με νοιαζει το ξενον, ειχα το Ν8 και δεν μου λειπει τωρα που εχω το arc S, ουτε η νοκια μου λειπει γιατι βγαζει χοντρα και βαρια κινητα πλεον. Απλα αν καταφερει να βγαλει ενα κινητο με νορμαλ παχος και βαρος με ξενον η σονυ τοτε θα ειναι 1 βημα μπροστα.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν θα χεις φλας στο βιντεο και φακο. Αρα παλι καταληγουμε στα γουστα του καθε ενος.. Φυσικα ο συνδυασμος και των δυο θα ειναι ιδανικος αλλα θα πρεπει να παχυνει η συσκευη αλλα και να μεγαλωσει σε μεγεθος
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως θα προτιμούσα ένα κινητό με 1, 2 εκ πάχος και να έχει τα πάντ, αακόμα και dual Sim, παρά ένα με 0,8 πάχος και με ελλείψεις.

Διάβασα σήμερα ότι θα έχει και xenon και Led!

Edited by michanikos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως θα προτιμούσα ένα κινητό με 1, 2 εκ πάχος και να έχει τα πάντ, αακόμα και dual Sim, παρά ένα με 0,8 πάχος και με ελλείψεις.

Διάβασα σήμερα ότι θα έχει και xenon και Led!

 

Και εγω το ιδιο διαβασα αλλα δεν νομιζω να ισχυει... μεχρι ωρας οτι φωτο εχω δει να κυκλοφορει το δειχνουν μονο με LED Flash και οχι με xenon...

και εδω http://www.gsmarena.com/sony_xperia_i1-5596.php με Led το παρουσιαζει...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απίστευτο 144.74.8.5 και 170 γρ η διατασεις για ενα τηλ 5 ιντσων πως το καταφεραν και το εκαναν ρακετα:X Σκετη απογοήτευση
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εντυπωσιακό κινητο με πολύ καλό design και οθόνη και snapdragon 800 που θα πάει σφαίρα το κινητό . Θα αναμένω να το δω από κοντά και σε μιαλογική τιμή νατο αποκτήσω κιολας .
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εντυπωσιακό κινητο με πολύ καλό design και οθόνη και snapdragon 800 που θα πάει σφαίρα το κινητό . Θα αναμένω να το δω από κοντά και σε μιαλογική τιμή νατο αποκτήσω κιολας .

 

Υπολόγιζε κάνα 700άρι για αρχή στις μεγάλες αλυσίδες και κατά τα Χριστούγεννα το τσιμπάς από σκρουτζ στα 450.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από την παρουσίαση φαίνεται θηρίο το τηλέφωνο. Άραγε να είναι καλή η κάμερα του όπως λένε?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φήμες και νέα για τα Sony Xperia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...