Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή βλέπω ότι δεν έχεις πρόθεση να καταλάβεις κ να βοηθηθεις θα στο γράψω ποιο απλά μήπως το καταλάβεις κ πράττεις μετά όπως θέλεις.  Αν πάρεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία με το σειριακό αριθμό του κινητού σου θα σου πουν αν είσαι στην εγγύηση ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, challenge143 said:

Επειδή βλέπω ότι δεν έχεις πρόθεση να καταλάβεις κ να βοηθηθεις θα στο γράψω ποιο απλά μήπως το καταλάβεις κ πράττεις μετά όπως θέλεις.  Αν πάρεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία με το σειριακό αριθμό του κινητού σου θα σου πουν αν είσαι στην εγγύηση ή όχι. 

Καποια τετοια συμβουλη εψαχνα. Δυσκολο ηταν να με καθοδηγησεις? Ασε το βρηκα μονος μου απο το σαιτ της Samsung. Μιλησα μαζι τους με chat και μου ειπαν να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους απο Δευτερα να το δουμε γιατι τωρα εχουν καποιο προβλημα.

--- εάν είναι μεγάλο το κόστος κ δεν μπορείς να το υποστηρίζεις μονόδρομος να το βάλεις και εσύ για πούλημα. ---

Και αυτο σωστη συμβουλη ειναι? Να το πουλησω κοροιδευοντας εναν μακακα οπως με κοροιδεψε και εμενα ο προηγουμενος?

Συγνωμη φιλε σε φορουμ για sasmung s21ultra υποτιθεται οτι ειμαστε. Ειναι συμβουλη αυτη τωρα? Ενταξει θα ακολουθησω την συμβουλη σου. Μηπως θα το καταλαβει καποιος εφοσον το 90% των ανθρωπων δεν βλεπουν τα βιντεο σε 4k μεγαλη οθονη αλλα μονο στην μικρη οθονη του κινητου? Σιγα μην καταλαβει τιποτα...

Σημερα τεστ σε ηλιακο φως με καλυμενο το laser autofocus και on ή off την αυτοματη ρυθμιση παρακολουθησης και παντα οn το hdr. Και οι 4 καμερες εχουν double pixel af απο την φυση τους. Η κατασταση φαινεται να βελτιωθηκε καπως σε ολες τις καμερες. Δεν φαινεται να παιζει κανεναν ρολο αν εχεις ή δεν εχεις αυτοματη ρυθμιση παρακολουθησης. Δυστηχως δεν δοκιμασα με on/off το hdr που στις ζουμ ισως να κανει διαφορα. Στην κυρια καμερα παλι ομως υπαρχει το συγκεκριμενο προβλημα. Εμενα μου φαινεται οτι η samsung εχει βαλει χαμηλης ποιοτητας φακους- αισθητηρες στις τρεις καμερες και καλης μονο στην κυρια. Ετσι για παραδειγμα αν τραβηξεις φωτο ή βιντεο με φως στην 1x κυρια καμερα, ιδιως στα 100mp και την ανοιξεις στο 100% τραβαει ιδιας λεπτομερειας φωτο με την 3x και την 10x παρολο που οι δυο καμερες ζουμ θα επρεπε να αποκαλυπτουν περισσοτερη λεπτομερεια στα μακρυνα θεματα!  Φυσικα ποιος να το πει αυτο? Οι ασχετοι του youtube που τους βλεπουμε ολοι? Που κανουν τεστ πχ με την 10x και σου λενε οτι τραβαει καλες φωτο αμα την φτασεις στο 50x-100x παρολο που αυτο ειναι φυση αδυνατον να γινει μια που ειναι απλως ψηφιακο ζουμ? Η ο κοσμος που τραβαει φωτο-βιντεο και τα βλεπει μονο στην οθονη του κινητου? Στην μικρη οθονουλα καλα φαινονται σου λεει. Ευχαριστω samsung για την ποιοτητα στους 3 αισθητηρες που φορτωσες το κινητο και τους κανει σχεδον μη χρησιμοποιησιμους λογω της πολυ καλης ποιοτητας της βασικης.

Εχει κανει κανεις εδω μεσα τεστ στις 2 ζουμ καμερες σε ηλιακο φως και να ελενξει τις φωτο-βιντεο σε μεγαλη οθονη να δει αν βγαζουν περισσοτερη λεπτομερεια απο την κυρια που δεν ειναι ζουμ αλλα ειναι 100mp και ποιοτητας? Αυτο ειναι το ερωτημα μου.

Edited by samsungoleeee
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, samsungoleeee said:

Ασε το βρηκα μονος μου απο το σαιτ της Samsung. Μιλησα μαζι τους με chat και μου ειπαν να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους απο Δευτερα να το δουμε γιατι τωρα εχουν καποιο προβλημα.

Μπες google..

Γράψε imei check samsung...

Θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα. 

Ξεκίνα κσι βάλε ένα σπορ τα δύο ΙΜΕΙ της συσκευής...

Σε κάποια από όλες τις σελίδες θα δούμε βγάλει και το πότε βγήκε η συσκευή σου από το εργοστάσιο και είναι η πρώτη ημέρα της εγγύησης..

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bromiaris said:

Μπες google..

Γράψε imei check samsung...

Θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα. 

Ξεκίνα κσι βάλε ένα σπορ τα δύο ΙΜΕΙ της συσκευής...

Σε κάποια από όλες τις σελίδες θα δούμε βγάλει και το πότε βγήκε η συσκευή σου από το εργοστάσιο και είναι η πρώτη ημέρα της εγγύησης..

 

Το εκανα τωρα. Ευχαριστω. Βαση της ημερομηνιας παραγωγης η εγγυηση εχει ληξει απο τον Ιανουριο... και το κινητο μου δεν ειναι blacklisted. Για να δουμε απο Δευτερα, αποδειξη δεν εχω οπως ειπαμε. Θα τους ρωτησω και ποσο χρεωνουν αλλαγη την κυρια καμερα και ποσο και τις 4 μαζι. Η πλακα θα ειναι πραγματικα και οι 3 καμερες να μην εχουν απολυτως τιποτα εκτος απο χαλια ποιοτητα αισθητηρα-φακου... Αλλα δεν εχω καναν φιλο με s21 ultra πχ να παρω το κινητο του να το ελενξω... Παντως στην αντιπροσωπεια αν ειναι εκτος εγγυησης δεν προκεται να γινει η δουλεια γιατι δεν μπορω να αφησω το κινητο μου για μηνες... εχουμε εδω ενα τοπικο μαγαζι που και συννενοησημοι ειναι, και καλοι ειναι και πολυ φθηνοι ειναι που οποτε εχω παει πραγμα να το φτιαξουμε, μαλλωνουμε για τα λιγα λεφτα που χρεωνουν...

 

Edited by samsungoleeee
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, samsungoleeee said:

Το εκανα τωρα. Ευχαριστω. Βαση της ημερομηνιας παραγωγης η εγγυηση εχει ληξει απο τον Ιανουριο... και το κινητο μου δεν ειναι blacklisted. Για να δουμε απο Δευτερα, αποδειξη δεν εχω οπως ειπαμε. Θα τους ρωτησω και ποσο χρεωνουν αλλαγη την κυρια καμερα και ποσο και τις 4 μαζι. Η πλακα θα ειναι πραγματικα και οι 3 καμερες να μην εχουν απολυτως τιποτα εκτος απο χαλια ποιοτητα αισθητηρα-φακου... Αλλα δεν εχω καναν φιλο με s21 ultra πχ να παρω το κινητο του να το ελενξω... Παντως στην αντιπροσωπεια αν ειναι εκτος εγγυησης δεν προκεται να γινει η δουλεια γιατι δεν μπορω να αφησω το κινητο μου για μηνες... εχουμε εδω ενα τοπικο μαγαζι που και συννενοησημοι ειναι, και καλοι ειναι και πολυ φθηνοι ειναι που οποτε εχω παει πραγμα να το φτιαξουμε, μαλλωνουμε για τα λιγα λεφτα που χρεωνουν...

 

Δεν υπάρχει μήνας στο σέρβις στη samsung. Απο την στιγμή που δεν έχουν διαθεσιμότητα ανταλλακτικού στο κατάστημα, γίνεται παραγγελία και εφόσον είναι διαθέσιμο απο την κεντρική αποθήκη, το έχουν στο σέρβις την επόμενη μέρα εκτός απροόπτου.

Είτε εντός εγγύησης είτε εκτός δεν έχουν διαφορετική μεταχείριση.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

με μπαταρια 50% μου βγαζει 1 ωρα και 37 λεπτα για πληρη φορτιση αυριο φευγει για την smartec

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2023 at 4:24 ΜΜ, samsungoleeee said:

 

--- εάν είναι μεγάλο το κόστος κ δεν μπορείς να το υποστηρίζεις μονόδρομος να το βάλεις και εσύ για πούλημα. ---

Και αυτο σωστη συμβουλη ειναι? Να το πουλησω κοροιδευοντας εναν μακακα οπως με κοροιδεψε και εμενα ο προηγουμενος?

Συγνωμη φιλε σε φορουμ για sasmung s21ultra υποτιθεται οτι ειμαστε. 

Συγνώμη φίλε έχεις δίκιο εγώ δεν το διευκρίνισα σωστά. Αν πουληθεί η συσκευή πρέπει να το γνωρίζει ο αγοραστής κ κυρίως αν είναι άτομο που ασχολειται με τις καμερες αν δει τέτοιο "χαλι "όπως το παρουσιάζεις θα δυσαρεστηθει. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, χθες και σημερα εκτεταμενα τεστ στις 4 πισω καμερες του κινητου. Η κυρια πραγματικα εχει προβλημα κατω δεξια, που δεν ειναι προβλημα χαλασμενου φακου που κανει φοκους αλλα μαλλον ευθυγραμμισης των οπτικων μπροστα απο τον αισθητηρα. Οποτε παει μονο αυτη για αλλαγη. Οι αλλοι τρεις φακοι δεν εχουν απολυτως τιποτα. Ο υπερευρυγωνιος τραβαει παρομοιας ποιοτητας βιντεο με αυτον του s20+ που ειχα και που τελικα αν και τον χρησιμοποιουσα αρκετα στην αρχη μετα τον απορριψα γιατι η κυρια καμερα του s20+ ειχε πολυ αυξημενη οξυτητα-ποιοτητα στον συνδιασμο φακου-αισθητηρα και τραβουσε πολυ μεγαλυτερη λεπτομερεια. Τον φακο 3x δεν τον ειχα χρησιμοποιησει καθολου στο s20+. Eδω στο s21ultra απλα η samsung εχει φορτωσει το κινητο με 4 καμερες απο πισω για να φαινεται οτι κατι τρεχει στα γυφτικα, για να τραβαν οι χαζοι φωτο το φεγγαρι με 100x. Αυτο που δεν μας λενε οι χαζο-youtubers ασχετοι αλλα θα το πω εγω ειναι οτι η ποιοτητα φακου-αισθητηρα σε αυτες τις δυο καμερες ειναι της πλακας. Ετσι πχ τραβας βιντεο 4k με τον 10x και το βιντεο στην οξυτητα-αναλυση μοιαζει με FHD. Τραβας φωτο-βιντεο με ηλιο και κανονικα οι ζουμ φακοι 3x και 10x θα επρεπε να αποκαλυπτουν περισσοτερη λεπτομερεια απο την κεντρικη. Αλλα οχι. Πιανουν περιπου την ιδια λεπτομερεια γιατι ακριβως ειναι φακοι-αισθητηρες της πλακας ενω η κυρια των 100mp ειναι ενας πολυ σοβαρος συνδιασμος αισθητηρα-φακου. Αυτο κανει τους φακους 3x και 10x πρακτικα αχρηστους. Το ιδιο φαινεται και αν ψαξεις στο ιντερνετ τις τιμες των ανταλακτικων. Η κυρια καμερα ειναι πανακριβη ενω οι αλλες τρεις παμφθηνες. SAMSUUUUUUNG! ΒΑΛΕ ΑΛΛΟΥΣ 3 ΦΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΖΟΥΣ ΡΕ! ΟΙ 4 ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ 100x ΝΑ ΤΡΑΒΑΝ ΟΙ ΧΑΖΟΙ ΜΕ 1000x ΨΗΦΙΑΚΟ ΖΟΥΜ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΡΗ! ΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Ενταξει δεν με κοροιδεψε τελικα και αυτος που μου το πουλησε απλα εξαφανιστηκε πολυ γρηγορα... Μικρος ηταν, φοιτητης, που να καταλαβει οτι η κεντρικη καμερα εχει καποιο προβλημα αν εβλεπε τις φωτο-βιντεο μονο στην μικρη οθονη του κινητου? Δυσκολα. Εδω καποιος ιδιοκτητης ειχε τοποθετησει πριν τζαμακι προστατευτικο των φακων... το οποιο εκανε τρελες αντανακλασεις και ευτυχως το καταλαβα οτι υπαρχει γρηγορα σχετικα και το αφαιρεσα ενω το παιδι δεν το ειχε καν καταλαβει - νομιζε οτι ετσι ερχεται το κινητο... Αυτα και τελος.

Edited by samsungoleeee
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον ήχο μέσα στην κλήση. Ξαφνικά εκεί που μιλάω ο συνομιλητής με χάνει. Φυσικά δεν αλλάζω θέση στο τηλέφωνο κατά την κλήση ούτε είμαι εν κινήσει. Άμα μιλάω δυνατά δεν υπάρχει πρόβλημα... 

Οι εντολές στο Bixby εκτελούνται κανονικά όπως και το ηχογραφημένο μήνυμα στο Viber  ακούγεται καλά. Κάπου διάβασα για Noise canselation στις ρυθμίσεις αλλά δεν το βρίσκω. Το έχει διαπιστώσει κανείς άλλος αυτό; 

Edited by Panos1987
Link to comment
Share on other sites

θαυμα τελικα εφτιαξε το προβλημα της φορτισης πλεον φορτιζει γρηγορα και πολυ γρηγορα το καθαρισα με οδοντογλυφιδα δεν ξερω αν εγινε για αυτο αλλα δουλεψε

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris15 said:

θαυμα τελικα εφτιαξε το προβλημα της φορτισης πλεον φορτιζει γρηγορα και πολυ γρηγορα το καθαρισα με οδοντογλυφιδα δεν ξερω αν εγινε για αυτο αλλα δουλεψε

Άρα θα είχε πιάσει βρώμα στην θύρα.  Μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/7/2023 at 1:43 ΜΜ, LELELO said:

Security patch Ιουλίου 

Screenshot_20230710_134111_Software update.jpg

Καλησπέρα. Έχει πάρει κανένας άλλος αυτή την αναβάθμιση? Εμένα που είναι αγγλικό και παρόλο που παίρνω σχεδόν άμεσα τις αναβαθμίσεις δεν μου έχει έρθει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arian13 said:

Καλησπέρα. Έχει πάρει κανένας άλλος αυτή την αναβάθμιση? Εμένα που είναι αγγλικό και παρόλο που παίρνω σχεδόν άμεσα τις αναβαθμίσεις δεν μου έχει έρθει κάτι. 

Μου έχει έρθει εμένα αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα. Αγορασμένο από ελληνική αλυσίδα με τα κόκκινα. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Arian13 said:

Καλησπέρα. Έχει πάρει κανένας άλλος αυτή την αναβάθμιση? Εμένα που είναι αγγλικό και παρόλο που παίρνω σχεδόν άμεσα τις αναβαθμίσεις δεν μου έχει έρθει κάτι. 

Ναι την κατέβασε περίπου πριν 5 μέρες αλλά είμαι με γερμανικό. Λογικά θα σου έρθει,μάλλον έχει να κάνει με το τηλέφωνο.

Όλα καλά προς το παρόν με την ενημέρωση 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχετε ακούσει για το ui6 αν οι αλλαγές που θα έρθουν στις κάμερες θα ισχύει κ για μας; ή μόνο στην σειρά s23u ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το μέγεθος είναι μεγάλο δεν το λες κ μικρό  . Για πες αν είδες διαφορά ή Τίποτα bugs 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάποια αλλαγή.Όπως ήταν μου φαίνεται Ίσως όμως λίγο πιο αργό σε απόκριση από ότι ήταν πάλιa.. άλλες φορές με μία αναβάθμιση γινόταν πιο σβέλτο για κάτι μέρες τώρα μου φαίνεται λίγο σαν να είναι λίγο αργό σε απόκριση.. μπορεί και να κάνω και λάθος θα δείξει στην πορεία

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LELELO said:

Δεν βλέπω κάποια αλλαγή.Όπως ήταν μου φαίνεται Ίσως όμως λίγο πιο αργό σε απόκριση από ότι ήταν πάλιa.. άλλες φορές με μία αναβάθμιση γινόταν πιο σβέλτο για κάτι μέρες τώρα μου φαίνεται λίγο σαν να είναι λίγο αργό σε απόκριση.. μπορεί και να κάνω και λάθος θα δείξει στην πορεία

Την κατεβάζω και εγώ και θα δούμε για διαφορές.. Καλό είναι βέβαια όχι απαραίτητα υποχρεωτικό να κάνουμε και ένα wipe cache σε μεγάλα update. Εγώ το κάνω πάντως. 

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zerv_5800 said:

Την κατεβάζω και εγώ και θα δούμε για διαφορές.. Καλό είναι βέβαια όχι απαραίτητα υποχρεωτικό να κάνουμε και ένα wipe cache σε μεγάλα update. Εγώ το κάνω πάντως. 

Μόλις εκανα κι απο αυτό..ευχαριστώ..

Όσοι κάνατε την αναβάθμιση ποια είναι η γνώμη σας; 

Βελτιώθηκε ή χάλασε κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2023 at 12:02 ΜΜ, zerv_5800 said:

Την κατεβάζω και εγώ και θα δούμε για διαφορές.. Καλό είναι βέβαια όχι απαραίτητα υποχρεωτικό να κάνουμε και ένα wipe cache σε μεγάλα update. Εγώ το κάνω πάντως. 

Ερώτηση: τι εννοείς wipe cache,να κάνουμε σε κάποια εφαρμογή; γιατί δεν μπορώ να καταλάβω σε τι και πώς κάνεις wipe cache στο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, gambitzx said:

Ερώτηση: τι εννοείς wipe cache,να κάνουμε σε κάποια εφαρμογή; γιατί δεν μπορώ να καταλάβω σε τι και πώς κάνεις wipe cache στο λογισμικό.

συνδεεις κλειστο το κινητο στο pc, πατας  ταυτοχρονα το κεντρικο κουμπι και το vol + και μολις βγαλει το λογοτυπο της samsung σταματας να τα πατας και θα σου βγαλει το μενου, απο εκει θα διαλεξεις το wipe case.                                                                                                                                                               

 

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έχει πάθει πάλι η εφαρμογή του Facebook και δεν με αφήνει όταν πατάω ένα link να ανοίγει με το Chrome και ανοίγει με το δικό της πρόγραμμα περιήγησης;; υπάρχει τρόπος να το φτιάξω ή να περιμένω κάποια αναβάθμιση του Facebook;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...