Jump to content

Xiaomi Mi 11 / 11i


stoni90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από 14 ακόμα κανένα νέο, τώρα τις τελευταίες μέρες μουτ άρχισε το εξής κουλό:

Κάποιες φορές, μετά από κανονική φόρτιση (με παλιό, μη ταχυφορτιστή, τον ίδιο που χρησιμοποιώ στα τελευταία 3 τηλέφωνα πάντα), το πρωί βλέπω να έχει σταματήσει στο 80-85%.

Δεν το κούνησα το βράδυ, δεν του έκανα κάτι, άλλες (τις περισσότερες) φορές είναι κανονικά στο 100%.

Ιδέες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 901
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέμα φορτιστή το κόβω (πιθανόν και λιγότερο καλωδίου). Για δοκίμασε να φορτίσεις με τον δικό του. Καντου πρώτα μια επανεκκίνηση...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, konakis said:

Θέμα φορτιστή το κόβω (πιθανόν και λιγότερο καλωδίου). Για δοκίμασε να φορτίσεις με τον δικό του. Καντου πρώτα μια επανεκκίνηση...

Επανεκίνηση ήταν το 1ο που έκανα, μήπως κάτι εξαντλούσε τη μπαταρία (πριν κοιτάξω τα στατιστικά). Την επόμενη ημέρα στο 100%, τη μεθεπόμενη ξανά στο 80 περίπου.

Μπορεί όντως ο ηρωικός φορτιστής της MS (950) να έχει αρχίσει να τα φτύνει, δεν αποκλείεται.

Θα το δω και τις επόμενες ημέρες, έχω πόσους αργούς ακόμα να κάθονται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τους προτιμώ να σου πω, μόνο σε έκτακτες καταστάσεις χρησιμοποιώ τον δικό του, όταν χρειαστεί σε ένα τέταρτο είκοσι λεπτά να φορτίσω για να φύγω...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μια στο τόσο, εντάξει. Δεν είναι και ότι καλύτερο για την μπαταρία αυτή η βίαιη φόρτιση. Άσχετα με το ότι λένε. Απλά βλέπουν ότι ο μέσος όρος λειτουργίας μιας συσκευής είναι κάτι λίγο παραπάνω από ένα χρόνο και το κάνουν αβαβά ότι γίνεται ζημιά σε μακροχρόνια χρήση.

Στάλθηκε από τα χεράκια μου χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Επανεκίνηση ήταν το 1ο που έκανα, μήπως κάτι εξαντλούσε τη μπαταρία (πριν κοιτάξω τα στατιστικά). Την επόμενη ημέρα στο 100%, τη μεθεπόμενη ξανά στο 80 περίπου.
Μπορεί όντως ο ηρωικός φορτιστής της MS (950) να έχει αρχίσει να τα φτύνει, δεν αποκλείεται.
Θα το δω και τις επόμενες ημέρες, έχω πόσους αργούς ακόμα να κάθονται.
Έχεις το 11i ή το σκέτο?
Μήπως είναι Vodafone γι' αυτό δεν σου έχει έρθει ακόμη το 14?
Πάντως από μπαταρία κανένα παράπονο, αν εξαιρέσει κανείς το μπαχαλο με στατιστικά της. Θα πρέπει ντε και καλά να το φορτίζεις ανοικτό για να τα μηδενίζει ανα κύκλο φόρτισης. Έτσι και το φορτιζες κλειστό τα έκανε μπαχαλο.

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8704F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, fanatikos said:

Έχεις το 11i ή το σκέτο?
Μήπως είναι Vodafone γι' αυτό δεν σου έχει έρθει ακόμη το 14?
Πάντως από μπαταρία κανένα παράπονο, αν εξαιρέσει κανείς το μπαχαλο με στατιστικά της. Θα πρέπει ντε και καλά να το φορτίζεις ανοικτό για να τα μηδενίζει ανα κύκλο φόρτισης. Έτσι και το φορτιζες κλειστό τα έκανε μπαχαλο.

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8704F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Ναι, το 11ι έχω, σε Voda.

Σε κάποιες αναφορές εδώ κι εκεί (XDA, πχ), βλέπω ότι τους έχει έρθει η αναβάθμιση σε αντίστοιχες συσκευές με VF.

Δεν έγινε κάτι, περιμένω, απλά μου κάνει εντύπωση.

Πάντα ανοικτό το φορτίζω, ίσως να έχει κάποια σχέση το θέμα με την "εκκαθάριση". Ίσως για κάποιο λόγο όταν ενεργοποιείται την προκαθορισμένη μέρα+ώρα να κόβει την φόρτιση από εκεί και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Dekaohtoura said:

Ναι, το 11ι έχω, σε Voda.

Σε κάποιες αναφορές εδώ κι εκεί (XDA, πχ), βλέπω ότι τους έχει έρθει η αναβάθμιση σε αντίστοιχες συσκευές με VF.

Δεν έγινε κάτι, περιμένω, απλά μου κάνει εντύπωση.

Πάντα ανοικτό το φορτίζω, ίσως να έχει κάποια σχέση το θέμα με την "εκκαθάριση". Ίσως για κάποιο λόγο όταν ενεργοποιείται την προκαθορισμένη μέρα+ώρα να κόβει την φόρτιση από εκεί και πέρα.

Εγώ πάλι το φορτίζω κλειστό συνήθως. Το βράδυ το κλείνω και το βάζω για φόρτιση.

Δεν έχω αντιμετοπίσει κάτι με την μπαταρία του. Το αντίθετο μάλιστα. Είναι πάρα πολύ καλή. Αν εξαιρέσεις βέβαια το bug με τα στατιστικά που άλλωστε δεν είναι θέμα της μπαταρίας αλλά του MIUI.

Μία μεσοβέζικη λύση που βρήκα είναι να το βάζω για φόρτιση έχοντας το σε airplane mode. Εάν το βάλω έτσι τότε μηδενίζει κανονικά τα στατιστικά.

Γενικά πάντως, ακόμη και με το Mi10 που είχα πιο πριν έχω αντιμετοπίσει πάρα πολλά bug. Ειδικά με το 10 στην αρχή που το πήρα, είχα πρόβλημα και με την δουλειά μου. Την περίοδο εκείνη δούλευα αρκετά έξω και χρησιμοποιούσα το τηλέφωνο σαν hot spot με διάφορες συσκευές να συνδέονται επάνω του και να στέλνουν data ή και εκτυπώσεις σε φοριτά εκτυπωτικά.

Ήταν τόσο προβληματική η λειτουργία του που δεν μπορούσα να κάνω την δουλειά μου και ερχόμενος από Huawei που εκεί απλά όλα δούλευαν, είχα απογοητευτεί. Αναγκάστηκα να αγοράσω MiFi με ξεχωριστό πρόγραμμα data για να μπορέσω να δουλέψω.

Βέβαια σιγά σιγά έφτιαξαν αρκετά τα πράγματα αλλά κάποια bug, όχι. Τίποτα! Εκεί μόνιμα, όσα upgrade και εάν έγιναν.

Αυτή η κατάσταση (μαζί με την κληρονομικότητα των bug) με κούρασε και είπα να δοκιμάσω με OnePlus.

Δεν το κρύβω πάντως ότι εάν αποκατασταθεί η κατάσταση με τα Huawei και τα Google Services έχω γυρίσει με την μία πίσω σ' αυτά. Την σταθερότητα και την απροβλημάτιστη συμπεριφορά τους δεν την είχα ξανά με άλλη εταιρία. Βρε παιδί μου, εκεί απλά όλα δούλευαν! Και μιλάμε για σειρά ετών και συσκευών. Είχα ξεκινήσει με Ρ8, μετά με Ρ9, Ρ10, Mate10 και τέλος με Ρ20. Μετά έγινε το ban και αναγκαστικά έφυγα.

Αλλιώς ακόμη με Hua θα ήμουν.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά τα Χαβάη κρίμα που ξηγήθηκαν σκάρτα τα Αμερικανάκια τώρα θα ήταν Νο1 στις android συσκευές 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Τρομερά αξιόπιστα. Και κυρίως απροβληματιστα. Οπότε ερχόμενος εδώ, ένα σοκ το έπαθα. ειδικά με το 10αρι το οποίο στην αρχή του ήταν φορτωμένο με bug.

Ας το αφήσουμε όμως γιατί ήμαστε εκτός θέματος.

Στάλθηκε από το CPH2449 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα τριών εβδομάδων περίπου με το Miui 14 το βασικό συμπέρασμα κατά την γνώμη μου και φυσικά κατά την δική μου χρήση είναι ότι η συσκευή είναι στα καλύτερά της τόσο ομαλή σταθερή και γρήγορη λειτουργία με όλες τις ειδοποιήσεις να έρχονται στην ώρα τους. Το έχω προσαρμόσει στα μέτρα μου και εμφανισιακά και λειτουργικά. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχει αυξηθεί η κατανάλωση ίσως επειδή χρησιμοποιώ περισσότερο data κάποιες φορές μου βγάζει την μέρα οριακά στο 20 τοίς εκατό το βράδυ, φορτίζω συνήθως 20 με 80-85% . Αν χτυπήσω φυσικά τέρμα φόρτιση δεν τίθεται θέμα όμως επειδή είναι και απολαυστική η συσκευή για τα θέλω μου την σκαλίζω και παραπάνω και φυσικά την έχω στην κατοχή μου και 14 ολόκληρους μήνες.... αυτά.!

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. 

Χρησιμοποιούσα super wallpaper και είχα μια δική μου φωτογραφία στην Lock screen. 

Τώρα δεν μπορώ να αφήσω την δική μου φωτογραφία στην Lock screen και μου ζητάει να αλλάξει και την home screen χάνοντας έτσι το super wallpaper. 

Σας το κάνει κι εσάς αυτό. 

Απενεργοποιησα κάποια επιλογή άθελά μου; 

Edited by nikolasGG
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωμένο και το  Google play με έκδοση Μαρτίου για συσκευές Mi 11i  ✌️😎

 

Screenshot_2023-04-09-16-21-58-810_com.android.vending.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Στήνω ένα καινούριο Mi11i. Βρίσκω κάπου safe global rom με Xiaomi dialer? (θέλω ηχογράφηση κλήσεων κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες στιγμές...αξιώθηκε η Voda και πιστοποίησε/έσμπρωξε τη ROM.

Κατεβαίνει τώρα (στα θετικά, είναι ήδη με ενημέρωση ασφαλείας Απρίλη).

Ελπίζω να μην έχω εκπλήξεις, βραδιάτικα.

Όλα καλά, smoothίλα μέχρι αηδίας μετά την αναβάθμιση, μου πέταξε και κάποια σαβούρα από όσο βλέπω, στην περίπτωσή μου είμαι πιο άδειος από ότι ξεκίνησα.

εδιτ: Άλλαξε και σε εσάς το βασικό color scheme, γιατί έχουν ματώσει τα μάτια μου!

Edited by Dekaohtoura
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο μου έχει χαθεί εντελώς ο μαμά launcher (άλλον χρησιμοποιώ, βέβαια) και επειδή θέλω να κάνω ένα βγάλε-βάλε να ξεκολλήσουν 1-2 χαζομάρες (δεν μπορώ να απαντήσω σε κλήση με τη συσκευή κλειδωμένη, δεν φαίνονται τα "πλήκτρα") χωρίς να απεγκαταστήσω τον άλλο (MS), προβληματίζομαι.

Κάποια σκέψη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Πριν 2 ημέρες το κινητό έπαψε να στέλνει ήχο στα ηχεία του κινητού. Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι μπορεί να οφείλεται στην υπερθέρμανση του SD 888. Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα; Έχει βρει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα παραλία κάτω από μεσημεριανό καλοκαιρινό ήλιο και η συσκευή τα σπάει σε φωτεινότητα πρώτη φορά τέτοια δύναμη αναφέρομαι στο Mi 11i 8/256 GB. 

Τρομερή βελτίωση στο Auto brightness 🔅 και σε θερμοκρασία μια χαρά με πλοήγηση Data 4g+ 

Screenshot_2023-06-20-15-51-38-071_com.miui.home.jpg

IMG_20230620_155046.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Σε εμένα ακόμη τίποτα, περάστηκε όμως για το Google play, Ιουνίου κανονικά 

Screenshot_2023-07-07-13-42-47-358_com.android.vending.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλώς σας βρήκα. Κάτοχος 11i πλέον. Το A52s έκανε ευτυχισμένη την κόρη. Καμία καλή θήκη παίζει; Δεν βρίσκω ιδιαίτερα πολλές

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...