Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω ένα vodafone καρτοτηλέφωνο σαν δευτερεύων νούμερο το οποίο θέλω να το μετατρέψω σε κάποιο από τα καρτοτηλέφωνα της cosmote.Η χρήση του θα είναι μόνο για δεδομένα όπου δεν με καλύπτει σωστά η Q(βασικό μου νούμερο).Συμπεριλαμβανομένου και του frog ποιο μου προτείνεται;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με δυο λόγια οι αλλαγές:

 

-Νέα χρέωση σε εθνικά δίκτυα από 0,43Ε/λεπτό που είναι σήμερα σε 0,49 και 0,50Ε/λεπτό από 6/4.

 

-Η σημαντικότερη αλλαγή είναι ότι σταματάει η χρέωση ανα δευτερόλεπτο και πλέον "εγκαινιάζεται" χρέωση ανά λεπτό! Όπως το καταλαβαίνω εγώ, παράδειγμα 1:01" ομιλίας θα κοστίζει 1Ε. :wacko: Αυτό θα ισχύει και για τα πακέτα ομιλίας; Δεν το διευκρινίζει. Αν ναι, τότε μας αφορά όλους. Τα δωρεάν λεπτά θα εξαφανίζονται πολύ πιο γρήγορα απ' ότι τώρα.

 

Το τελευταίο θα αφορά και την υπηρεσία 0,01Ε/λεπτό της κοσμοκάρτας!

 

Πραγματικά έχουν επικοινωνία με τον κόσμο ή ζουν σε έναν δικό τους; Αντί να μειώνουν τις τιμές, τις αυξάνουν; Η δε αναφορά στο πακέτο με τα 500ΜΒ είναι για γέλια. Μήπως σκέφτονται να το κόψουν κι αυτό;

 

"" αυξάνεται το βήμα χρέωσης για κλήσεις ομιλίας και video-κλήσεις προς εθνικά δίκτυα κινητής και

σταθερής τηλεφωνίας από χρέωση ανά δευτερόλεπτο σε χρέωση ανά λεπτό ομιλίας ενώ η ελάχιστη χρέωση

παραμένει ως έχει "" , για να καταλαβω η ελαχιστη χρεωση παραμενει τα 60'' ή τα 45'' , το ρωταω διοτι στην βονταφον ισχυει ηδη τα 60'' και νομιζω και στην γουιντ και νομιζω οτι και η κοσμοτε ειχε ιοθετησει τα 60'' αληθευει;. .

Οσο για τα πακετα διεκυρινιζει οτι μονο για το 0,01 ευρω το λεπτο , αρα ισχυει για οσα νουμερα εχουμε το 0,01 ευρω το λεπτπ στην κοσμοκαρτα , και για την κοσμοκαρτα και whats up που καποιος εχει βαλει καρτα και δεν εχει καποιο πακετο ενεργοποιημενο , για τα πακετα δεν γραφει κατι αναλογο , οποτε μην τρομοκρατουμαστε! . Αυτο το εχει ηδη η γουιντ απο οσο θυμαμαι που χρεωνει ανα λεπτο ομιλιας , το ιδιο κανει και στην πακετα χρονου ομιλιας και στην κιου αντιστοιχα μιλας 3,5 λεπτα και σου αφαιρει 4 λεπτα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα πακετα διεκυρινιζει οτι μονο για το 0,01 ευρω το λεπτο , αρα ισχυει για οσα νουμερα εχουμε το 0,01 ευρω το λεπτπ στην κοσμοκαρτα , και για την κοσμοκαρτα και whats up που καποιος εχει βαλει καρτα και δεν εχει καποιο πακετο ενεργοποιημενο , για τα πακετα δεν γραφει κατι αναλογο , οποτε μην τρομοκρατουμαστε! . Αυτο το εχει ηδη η γουιντ απο οσο θυμαμαι που χρεωνει ανα λεπτο ομιλιας , το ιδιο κανει και στην πακετα χρονου ομιλιας και στην κιου αντιστοιχα μιλας 3,5 λεπτα και σου αφαιρει 4 λεπτα.

 

Δεν είναι έτσι. Δεν λέει μόνο για το 0,01Ε/λεπτό, λέει ΚΑΙ για το 0,01Ε/λεπτό. Γράφει ότι η αλλαγή ισχύει γενικά για τους συνδρομητές whatsup, cosmokarta οπότε είναι μέσα και τα δωρεάν λεπτά των πακέτων. Αν τα εξαιρούσε, θα το έγραφε. Δεν τρομοκρατούμαστε αδερφέ, αναφέρουμε τι διαβάσαμε σε μία ανακοίνωση. Κακό είναι μήπως; Μήπως δεν θα έπρεπε ούτε να την ποστάρουμε;

 

Eίναι αλήθεια ότι δεν το διασαφηνίζει καλά αυτό... Λες όντως να το εννοεί ΚΑΙ αυτό;

 

Λογικά ναι και κάπως έτσι, με ένα σμπάρο δυο τριγώνια. Δεν θα χρειαστεί να συμπεριλάβει και τα δευτερόλεπτα στα ενημερωτικά sms υπολοίπου - αίτημα που είχαμε κάνει πολλοί προς την κοσμοτε. Τώρα θα χρεώνει ανα λεπτό οπότε ουδείς λόγος ενημέρωσης για τα δευτερόλεπτα!

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω! Πιστεύω πως εννοεί για τις βασικές χρεώσεις και όχι για τις χρεώσεις πακέτων! Τα πακέτα είναι ξεχωριστές υπηρεσίες! Από την αρχή κάνει λόγο για αύξηση χρεώσεων στο βασικό τιμοκατάλογο. Αναφέρει πως η χρέωση ανά λεπτό αφορά τις εθνικές κλήσεις σε κινητά και σταθερά. Αν αναφορούσε και τα πακέτα θα το έλεγε νομίζω καθώς τα πακέτα μπορεί να έχουν δική τους πολιτική χρέωσης (για παράδειγμα διαφέρουν στην ελάχιστη διάρκεια κλήσης καθώς έχουν 3 λεπτά). Οπότε θεωρώ πως θα το διευκρίνιζε. Αλλά η 6η Απριλίου είναι κοντά για να δούμε!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Έχω μια κάρτα watch up σε ένα tablet για περιστασιακή χρήση internet (όπου δεν παίζει WiFi).

Αυτό που δεν έχω βρει είναι αν μπορώ μέσω του site της cosmote να ενεργοποιώ πακέτα internet. Υπάρχουν φαντάζομαι... Μέχρι τώρα βολεύομαι με το 1€ την μέρα αλλά δεν είναι και το καλύτερο....

Κατέβασα την επίσημη εφαρμογή της cosmote αλλά διαπίστωσα ότι δεν έχει επιλογή πακέτων (ομιλίας - internet) για καρτοκινητά! Είναι δυνατόν;;; :wacko:

Όποια βοήθεια χρήσιμη...

Link to comment
Share on other sites

:http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Company/prepaid-pricing-change-for-08-03.pdf ΤΕΡΜΑ Η ΧΡΕΩΣΗ ΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ...
One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Έχω μια κάρτα watch up σε ένα tablet για περιστασιακή χρήση internet (όπου δεν παίζει WiFi).

Αυτό που δεν έχω βρει είναι αν μπορώ μέσω του site της cosmote να ενεργοποιώ πακέτα internet. Υπάρχουν φαντάζομαι... Μέχρι τώρα βολεύομαι με το 1€ την μέρα αλλά δεν είναι και το καλύτερο....

Κατέβασα την επίσημη εφαρμογή της cosmote αλλά διαπίστωσα ότι δεν έχει επιλογή πακέτων (ομιλίας - internet) για καρτοκινητά! Είναι δυνατόν;;; :wacko:

Όποια βοήθεια χρήσιμη...

 

Πολύ μπέρδεμα η εφαρμογή της κοσμοκάρτας.

Link to comment
Share on other sites

:http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Company/prepaid-pricing-change-for-08-03.pdf ΤΕΡΜΑ Η ΧΡΕΩΣΗ ΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ...

Από χθες για αυτό λέμε. Διάβασε πιο πίσω...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω! Πιστεύω πως εννοεί για τις βασικές χρεώσεις και όχι για τις χρεώσεις πακέτων! Τα πακέτα είναι ξεχωριστές υπηρεσίες! Από την αρχή κάνει λόγο για αύξηση χρεώσεων στο βασικό τιμοκατάλογο. Αναφέρει πως η χρέωση ανά λεπτό αφορά τις εθνικές κλήσεις σε κινητά και σταθερά. Αν αναφορούσε και τα πακέτα θα το έλεγε νομίζω καθώς τα πακέτα μπορεί να έχουν δική τους πολιτική χρέωσης (για παράδειγμα διαφέρουν στην ελάχιστη διάρκεια κλήσης καθώς έχουν 3 λεπτά). Οπότε θεωρώ πως θα το διευκρίνιζε. Αλλά η 6η Απριλίου είναι κοντά για να δούμε!

 

Αναφέρει γενικά για "το βήμα χρέωσης κλήσεων και βιντεοκλήσεων" οπότε εφόσον δεν εξαιρεί τις κλήσεις που γίνονται από πακέτα, μιλάει ξεκάθαρα για όλες τις εθνικές κλήσεις. Αλλά όπως είπες κι εσύ η 6η Απριλίου είναι κοντά. Θα το μάθουμε τότε μια και καλή!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά,

 

Υπάρχει κάτι που είναι καλύτερη η Cosmo κάρτα από το What's Up?

Γιατί σκέφτομαι να αλλάξω από Cosmo κάρτα σε What' Up... :ninja:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά,

 

Υπάρχει κάτι που είναι καλύτερη η Cosmo κάρτα από το What's Up?

Γιατί σκέφτομαι να αλλάξω από Cosmo κάρτα σε What' Up... :ninja:

Ευχαριστώ!

Στην κοσμοκάρτα έχεις για χρόνο ομιλίας 200 λεπτά προς όλους με 5€ και το πρόγραμμα 0,01€ με το οποίο μπορείς να ορίσεις 2 νούμερα Cosmote για χρέωση 0,01€ τα 60 δευτερόλεπτα με κόστος εφάπαξ αρχικής ενεργοποίησης 5€.

Στο Wu έχεις 200 λεπτά προς όλους με 5€, 100 λεπτά προς όλους και 400 λεπτά προς Wu για 30 ημέρες με 5€ (sms ΠΑΚ1 -> 1330), 100 λεπτά και 100 sms προς όλους και 400 λεπτά και 400 sms προς Wu με 7€ (sms ΠΑΚ2 -> 1330) για 30 ημέρες, καθώς και άλλα πολλά πακέτα προς Wu μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Στην κοσμοκάρτα έχεις για χρόνο ομιλίας 200 λεπτά προς όλους με 5€ και το πρόγραμμα 0,01€ με το οποίο μπορείς να ορίσεις 2 νούμερα Cosmote για χρέωση 0,01€ τα 60 δευτερόλεπτα με κόστος εφάπαξ αρχικής ενεργοποίησης 5€.

 

Στο Wu έχεις 200 λεπτά προς όλους με 5€, 100 λεπτά προς όλους και 400 λεπτά προς Wu για 30 ημέρες με 5€ (sms ΠΑΚ1 -> 1330), 100 λεπτά και 100 sms προς όλους και 400 λεπτά και 400 sms προς Wu με 7€ (sms ΠΑΚ2 -> 1330) για 30 ημέρες, καθώς και άλλα πολλά πακέτα προς Wu μόνο.

 

 

Συν τα 600´ προς What's up με 5€...

Δεν βλέπω λόγο ύπαρξης της Cosmoκάρτας...

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω, μια χαρα ειναι η cosmoκαρτα, δεν εχουν ολοι whatsup βλεπεις, μαλλον για την ακριβεια whatsup εχουν.. τα πιτσιρικια, εμεις που ειμαστε λιγο μεγαλυτεροι μια χαρα μας εχει βολεψει το 1 λεπτο το λεπτο + τα 400 λεπτα προς ολους με καθε ανανεωση
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω, μια χαρα ειναι η cosmoκαρτα, δεν εχουν ολοι whatsup βλεπεις, μαλλον για την ακριβεια whatsup εχουν.. τα πιτσιρικια, εμεις που ειμαστε λιγο μεγαλυτεροι μια χαρα μας εχει βολεψει το 1 λεπτο το λεπτο + τα 400 λεπτα προς ολους με καθε ανανεωση

 

Το 0,01Ε/λεπτό τιμολογιακά αλλάζει και δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολεύει στο μέλλον. Όχι μόνο εσένα, αλλά και όσους το χρησιμοποιούν. Πλέον δεν θα χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο αλλά ανά λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Το 0,01Ε/λεπτό, παραμενει ως εχει, ετσι δεν ειναι;

Ετσι κι αλλιως το συγκεκριμενο, ειχε ανεκαθεν χρεωση ανα 1 λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

μα και ανα λεπτο να γινει (αν δεν ειναι ηδη) τι να λεει; ενα λεπτο του ευρω πληρωνουμε, μια χαρα βολευει
Link to comment
Share on other sites

Συν τα 600´ προς What's up με 5€...

Δεν βλέπω λόγο ύπαρξης της Cosmoκάρτας...

 

Μονο για αυτους που εχουν την προσφορα 400 λεπτα προς ολους (με αφαιρεση 3 ευρω).Αν καταργηθει και αυτο τελειωσε και η κοσμοκαρτα.

Link to comment
Share on other sites

μα και ανα λεπτο να γινει (αν δεν ειναι ηδη) τι να λεει; ενα λεπτο του ευρω πληρωνουμε, μια χαρα βολευει

 

Αυτό σκέφτηκε και η εταιρία. Και σου λέει, ας κάνω μια μικρή αύξηση, ποιός θα διαμαρτυρηθεί; Και πάλι φτηνή είναι η υπηρεσία!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνουν μια κάρτα και ας την πουν όπως θέλουν με όλα αυτά μέσα? Μόνο κέρδος θα έχουν! Επιμένω πάντως ότι το what's up δίνει πολλά περισσότερα και διαφωνώ ότι το έχουν μόνο πιτσιρίκια! Γνωρίζω προσωπικά πολλούς άνω των 30 και 40 που έχουν what's up έστω και σαν δεύτερο! Το μεγάλο συν είναι τα 600 με 5€ και το ότι όλοι έχουν ένα what's up...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκε και η εταιρία. Και σου λέει, ας κάνω μια μικρή αύξηση, ποιός θα διαμαρτυρηθεί; Και πάλι φτηνή είναι η υπηρεσία!

 

σε καιρο τρομακτικης κρισης οποιαδηποτε αυξηση, εστω και μικρη, ειναι απλα τραγικη κινηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι, anyway, εγω δεν εχω γνωστους/φιλους/whatever ηταν πιο σωστο, αλλα εχεις πολυ δικιο στο αλλο που ειπες, τι τις θελει 2 επιλογες στα καρτοκινητα; μια all-in-one θα ηταν καλυτερα, αλλα μαλλον δημιουργηθηκαν για λογους marketing υποθετω
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή what's up

Για κάποιο λόγο δεν υπάρχει αυτή η εφαρμογή στο google play όταν την ψάχνω από το tablet. Έχω android 4.4 παίζει κάποιο ρόλο; :worry:

 

Πολύ μπέρδεμα η εφαρμογή της κοσμοκάρτας.
(καλο)μαθημένος από Wind πολύ μου κακοφαίνεται... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η 4.4, δοκίμασε να την κατεβάσεις από κάπου αλλού πχ από εδώ http://m.elinaras.store.aptoide.com/app/market/gr.cosmote.whatsup/4/1829210/What's%20Up
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μερικές εφαρμογές είναι και καλά φτιαγμένες για τηλέφωνα και αν δοκιμάσεις από tablet ή δεν εμφανίζονται καθόλου ή βγάζουν μήνυμα για ασυμβατότητα. Μια λύση είναι να πάρουμε αντίγραφο της εφαρμογής από κινητό χρησιμοποιώντας πχ τον es file manager σε αρχείο apk και να το εγκαταστήσουμε χειροκίνητα στο tablet.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...