Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Btw γιατί γράφετε 0,42/1' στο wu? Το δευτερόλεπτο κοστίζει 0,0062*60=0,372 ;)

 

Αν κανεις μια ανανεωση των 10€ θα παρεις 8,93€ λογω του φορου καρτοκινητης και επομενως θα μιλησεις 8,93/0,372=24 λεπτα περιπου.Αρα η πραγματικη χρεωση ανα λεπτο ειναι 10/24=0.42€

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως το περιπλέκουμε παραπάνω απ' όσο χρειάζεται? Η ουσία είναι ότι αν μιλήσω 1', 0,372 θα φύγουν από την κάρτα. Δεν βλέπω λογική σχέση μεταξύ του ποσού που κρατείται από την ανανέωση και της χρέωσης των κλήσεων.
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλε μου ανθρωπε, αν βγαλεις το σπαρταριστο δεκαρικακι απο τη τσεπη σου, το δωσεις στο περιπτερο και μετα απο 24 λεπτα ομιλιας πρεπει να αποχωριστεις και αλλο δεκαρικακι, δεν σου κοστιζει 0,42 ευρω ανα λεπτο;;; :dash:

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί το πάτε τόσο περίπλοκα? Για να αποδείξετε ότι τι? Όταν βγάλω το 10αρικακι και αγοράσω μια κάρτα, θα ξέρω ότι δεν μου μπαίνουν 10 ευρώ επειδή κάτι αφαιρείται λόγω του φόρου. Άρα η όποια προσθαφαίρεση αρχίζει από το ποσό που υπάρχει στην κάρτα. Τα 8,93Ε.

Link to comment
Share on other sites

Όσο βάλεις, θα στο διπλασιάσουν. Νομίζω ότι πρέπει να καταναλωθεί μέσα σε ένα χρόνο.

 

 

 

 

 

Έχουν σταματήσει οι προσφορές με δωρεάν χρόνο ομιλίας με κάθε ανανέωση. Ό,τι χρησιμοποιούμε, το αγοράζουμε πια.

 

Νομιζω(λεω νομιζω γιατι τα εσβησα) οτι χτες που εβαλα μια 5αρα καρτα, μου εστειλε μηνυμα οτι με 20αρα δινει 150 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας, και με 10αρα κατι λιγοτερο. Κανω λαθος;

Αρα, εξακολουθουν οι προσφορες με τους δωρεαν χρονους ομιλιας;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω(λεω νομιζω γιατι τα εσβησα) οτι χτες που εβαλα μια 5αρα καρτα, μου εστειλε μηνυμα οτι με 20αρα δινει 150 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας, και με 10αρα κατι λιγοτερο. Κανω λαθος;

Αρα, εξακολουθουν οι προσφορες με τους δωρεαν χρονους ομιλιας;

 

Ναι ισχυει αυτο στην cosmocarta μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εξακολουθούν. Αλλά στην ουσία το πολύ 20 κλήσεις (από 40 πριν) μπορείς να κάνεις πλέον με την κάρτα των δέκα ευρώ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις εαν το 0,01 ευρω / λεπτο της κοσμοκαρτα μπορει να χρησιμοποιηθει και για frog αριθμος ?

Απο την εξυπηρετηση πελατων ειπαν οχι, αλλα κραταω επιφυλαξη γιατι απο συμβολαιο cosmote απεριοριστο καλεις κανονικα τη frog χωρις χρεωση.

Επισης ειπαν οτι δε μπορει η cosmoκαρτα να αλλαξει σε frog

Link to comment
Share on other sites

^ οχι, το 1 λεπτο το λεπτο ισχύει ανεξαρτητα απο ανανεώσεις.

Επίσης, απο κοσμοτε σε φρογκ πας μονο με διπλή φορητοτητα, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα έχει απαντηθεί, αλλά η αναζήτηση του θα είναι λίγο δύσκολη: Με πόσο υπόλοιπο στην κάρτα μπορούμε να στείλουμε sms από πακέτο που θα αγοράσουμε ?
Link to comment
Share on other sites

"είμαστε πολλά χρόνια μαζί & το γιορτάζουμε !

Το wu σου κάνει δώρο 5€.Το ποσό έχει ήδη πιστωθεί στο υπόλοιπό σου.Στον κόσμο του wu όλα είναι δυνατά"

 

Πριν λίγο μου ήρθε αυτό το μήνυμα.

Κοιτώντας το υπόλοιπο βλέπω πως πράγματι πιστώθηκαν εχθές ,αφού ανανεώθηκε και ο 1 χρόνος που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω(11/7/2012).

 

Αυτά τα 5€ τα δίνουν σε όλα τα wu ή μόνο στους όμορφους;

 

Επίσης μια ερώτηση.Υπάρχουν καθόλου δωρεάν λεπτά ομιλίας με ανανέωση χρόνου wu ή μόνο ό,τι πάρεις από reload ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια πριν λιγο εγινε η φορητοτητα απο κιου σε γουατς.λοιπον ακομα δεν εχει χασει το σημα της η κιου ωστε να βαλω την αλλη καρτα.

ακουστε ομως το περιεργο..

μου ρθαν 2 μηνυματα στην κιου απο την κοσμοτε (??!) το ενα λεει: για την λειτουργια της υπηρεσιας κοσμοτε internet day pass αποθηκευστε τις ρυθμισεις κοσμοτε wap στα επομενα sms που θα λαβετε γραφοντας τον κωδικο 1. και καπακι σκαει δευτερο και γραφει ενεργοποιησατε επιτυχως την υπ[ηρεσια κοσμοτε ιντερνετ ντει πας.καθε φορα που θα πλοηγειστε στο ιντερνετ απο το κινητο σας η χρεωση θα ειναι 1ε/μερα!

εγω ΔΕΝ αγγιξα το κινητο!πως αποθηκευτηκε μονη της η υπηρεσια???

επισης δεν θελω να μπαινω με ενα ευρω/μερα αλλα να αγορασω πακετο με mb.πως θα καταλαβαινει η υπηρεσια οτι χρησιμοποιω πακετο και δεν θα με χρεωνει 1 ευρω με το που μπω στο ιντερνετ??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις μια ανανεωση των 10€ θα παρεις 8,93€ λογω του φορου καρτοκινητης και επομενως θα μιλησεις 8,93/0,372=24 λεπτα περιπου.Αρα η πραγματικη χρεωση ανα λεπτο ειναι 10/24=0.42€

 

Να σε ρωτήσω κάτι? Υπάρχει κάποιος τύπος που το υπολογίζεις? Στην 5€ κάρτα πόσα λεφτά μπαίνουν? Έτσι όπως πάει...συμφέρει μάλλον το cosmote απεριόριστα 15. αμάν με τους φόρους..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Εχω μια ερωτηση προς χρηστες whats up.

 

Μεχρι στιγμης εκανα ανανεωσεις με καρτα των 5 ευρω (ουσιαστικα 4,5 λογω φορου).

Μολις εκανα την ανανεωση ερχοταν παντα δωρεαν πακετο ομιλιας προς whats up (νομιζω 200 λεπτα) + ο κωδικος reload it.

 

Σημερα εκανα αναενωση και δεν ελαβα τα δωρεαν λεπτα ομιλιας.

Εχει συμβει και σε αλλους?

Link to comment
Share on other sites

παιδια πριν λιγο εγινε η φορητοτητα απο κιου σε γουατς.λοιπον ακομα δεν εχει χασει το σημα της η κιου ωστε να βαλω την αλλη καρτα.

ακουστε ομως το περιεργο..

μου ρθαν 2 μηνυματα στην κιου απο την κοσμοτε (??!) το ενα λεει: για την λειτουργια της υπηρεσιας κοσμοτε internet day pass αποθηκευστε τις ρυθμισεις κοσμοτε wap στα επομενα sms που θα λαβετε γραφοντας τον κωδικο 1. και καπακι σκαει δευτερο και γραφει ενεργοποιησατε επιτυχως την υπ[ηρεσια κοσμοτε ιντερνετ ντει πας.καθε φορα που θα πλοηγειστε στο ιντερνετ απο το κινητο σας η χρεωση θα ειναι 1ε/μερα!

εγω ΔΕΝ αγγιξα το κινητο!πως αποθηκευτηκε μονη της η υπηρεσια???

επισης δεν θελω να μπαινω με ενα ευρω/μερα αλλα να αγορασω πακετο με mb.πως θα καταλαβαινει η υπηρεσια οτι χρησιμοποιω πακετο και δεν θα με χρεωνει 1 ευρω με το που μπω στο ιντερνετ??

 

Χτες ολοκληρωθηκε η φορητοτητα μου απο vodafone συμβολαιο σε frog.

Συνεβη ακριβως το ιδιο και για καποια ωρα ηταν ενεργοποιημενες και οι 2 συνδεσεις, μεχρι που κοπηκε η vodafone.

Για το πακετο ιντερνετ μην αγχωνεσαι, θα μπορεις να αγορασεις οποιο θες. Απλα στειλε sms για να σου ερθουν οι ρυθμισεις στο what's up (INTERNET στο 1333 και MMS στο 1333 για ρυθμισεις mms).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Εχω μια ερωτηση προς χρηστες whats up.

 

Μεχρι στιγμης εκανα ανανεωσεις με καρτα των 5 ευρω (ουσιαστικα 4,5 λογω φορου).

Μολις εκανα την ανανεωση ερχοταν παντα δωρεαν πακετο ομιλιας προς whats up (νομιζω 200 λεπτα) + ο κωδικος reload it.

 

Σημερα εκανα αναενωση και δεν ελαβα τα δωρεαν λεπτα ομιλιας.

Εχει συμβει και σε αλλους?

 

lol

Σε όλους! Έληξε η προσφορά με τα δωρεάν λεπτά. Από δω και στο εξής, βάζουμε πακέτα (το φθηνότερο είναι με κόστος 5Ε, 600 λεπτά και 300 sms στέλνοντας 600 στο 1313).

Link to comment
Share on other sites

Χτες ολοκληρωθηκε η φορητοτητα μου απο vodafone συμβολαιο σε frog.

Συνεβη ακριβως το ιδιο και για καποια ωρα ηταν ενεργοποιημενες και οι 2 συνδεσεις, μεχρι που κοπηκε η vodafone.

Για το πακετο ιντερνετ μην αγχωνεσαι, θα μπορεις να αγορασεις οποιο θες. Απλα στειλε sms για να σου ερθουν οι ρυθμισεις στο what's up (INTERNET στο 1333 και MMS στο 1333 για ρυθμισεις mms).

 

 

Χεχε!το καταλαβα και αλλαξα καρτα πριν απενεργοποιηθει η κιου..και οντως ισχυει.:)

Μου ηρθαν στο κινητο 4 profiles ρυθμισεων. 2 για ιντερνετ και 2 για mms.

για το ιντερνετ ποιο να επιλεξω; Cosmote GR ή Cosmote Wirless Internet??

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χεχε!το καταλαβα και αλλαξα καρτα πριν απενεργοποιηθει η κιου..και οντως ισχυει.:)

Μου ηρθαν στο κινητο 4 profiles ρυθμισεων. 2 για ιντερνετ και 2 για mms.

για το ιντερνετ ποιο να επιλεξω; Cosmote GR ή Cosmote Wirless Internet??

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Για internet δεν σου ήρθε το cosmote wap και το cosmote internet?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι? Υπάρχει κάποιος τύπος που το υπολογίζεις? Στην 5€ κάρτα πόσα λεφτά μπαίνουν? Έτσι όπως πάει...συμφέρει μάλλον το cosmote απεριόριστα 15. αμάν με τους φόρους..

 

Αφού ο φόρος καρτοκινητής είναι 12%, για να βρείς το πραγματικό ποσό με το οποίο θα ανανεωθεί το καρτοκινητό σου, διαιρείς το ποσό της ανανέωσης που πλήρωσες με το 1,12.

 

π.χ. στην περίπτωση της ανανέωσης των 5€: 5/1,12= 4,46€

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο φόρος καρτοκινητής είναι 12%, για να βρείς το πραγματικό ποσό με το οποίο θα ανανεωθεί το καρτοκινητό σου, διαιρείς το ποσό της ανανέωσης που πλήρωσες με το 1,12.

 

π.χ. στην περίπτωση της ανανέωσης των 5€: 5/1,12= 4,46€

 

και πως προκύπτει αυτό το 1,12 ;

εγώ ξέρω πως το 12%φόρος στην 5ευρη κάρτα είναι 0,6€ και άρα από την κάρτα θα πάρει 4,40€

 

με τον τρόπο σου,αν η κάρτα είχε 100€ θα σου αφαιρούσαν 10,714€ και όχι 12€ που αντιτσοιχει στο 12%φόρο.

Link to comment
Share on other sites

και πως προκύπτει αυτό το 1,12 ;

εγώ ξέρω πως το 12%φόρος στην 5ευρη κάρτα είναι 0,6€ και άρα από την κάρτα θα πάρει 4,40€

 

με τον τρόπο σου,αν η κάρτα είχε 100€ θα σου αφαιρούσαν 10,714€ και όχι 12€ που αντιτσοιχει στο 12%φόρο.

 

Το 12% υπολογίζεται στο καθαρό ποσό που μπαίνει στην κάρτα και όχι στο ποσό που πλήρωσες.Δηλαδή:

Ποσό που μπαίνει στην κάρτα + 12% του ποσού που μπήκε στην κάρτα = ποσό που πληρώνεις

 

Επομένως στην υποθετική ανανέωση των 100€ (ποσό που πληρώνεις):

89,29€ (Ποσό που μπαίνει στην κάρτα) + 10,71€ (12% του ποσού που μπήκε στην κάρτα) = 100€ (ποσό που πληρώνεις)

Link to comment
Share on other sites

@bezoss: οχι μου ηρθε το cosmote Gr και το cosmote wireless internet..ισως εχει να κανει με τη συσκευη..x10 mini pro..

 

@papitsa: ηιατι παραπληροφορεις τον κοσμο; :p σημερα δοκιμασα να το ενεργοποιησω στελνοντας μηνυνα plus στο 1313 και μου ρθε μηνυμα η υπηρεσια δεν βρεθηκε..

Και στο ααιτ γραφει μεχρι 5/7

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα 2in1 στο ένα εχω cosmokarta με 150 λεπτά προς όλους για ένα μήνα και τα 20 ευρω ανανέωσης (17,6) τα έστειλα στο whats up, πιστεύω ειναι μια καλη λυση αλλα πιο πολυ για αυτούς που εχουνε dual sim κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Το 12% υπολογίζεται στο καθαρό ποσό που μπαίνει στην κάρτα και όχι στο ποσό που πλήρωσες.Δηλαδή:

Ποσό που μπαίνει στην κάρτα + 12% του ποσού που μπήκε στην κάρτα = ποσό που πληρώνεις

 

Επομένως στην υποθετική ανανέωση των 100€ (ποσό που πληρώνεις):

89,29€ (Ποσό που μπαίνει στην κάρτα) + 10,71€ (12% του ποσού που μπήκε στην κάρτα) = 100€ (ποσό που πληρώνεις)

 

έχεις δίκιο,μόλις το επιβεβαίωσα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...