Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, Antonio27 said:

Ναι είναι όλα ενεργοποιημένα, έχει συνδεθεί σε δίκτυο, γράφει 5G πάνω δεξιά κανονικά, αλλά δεν λειτουργεί τίποτα. iPhone 15 pro max. Δεν μου ήρθε κάποιο SMS, έκανα και ρισταρτ κλπ και τίποτα 

Σε ποιο δίκτυο συνδέθηκε; Μπες χειροκίνητα σε άλλο δίκτυο.

Στη Salt ας πούμε.

Edited by Mantzanes
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Antonio27 said:

Ναι είναι όλα ενεργοποιημένα, έχει συνδεθεί σε δίκτυο, γράφει 5G πάνω δεξιά κανονικά, αλλά δεν λειτουργεί τίποτα. iPhone 15 pro max. Δεν μου ήρθε κάποιο SMS, έκανα και ρισταρτ κλπ και τίποτα 

Κάνε χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου μήπως έχει καλύτερη ισχύς ένα άλλο ελβετικό δίκτυο 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα salt, sunrise και Swisscom, όλα το ίδιο. Το σήμα δείχνει καμπάνα και 5g και στα τρία, αλλά πρόσβαση μηδέν. Πρώτη φορά στο εξωτερικό που αντιμετωπίζω θέμα, αλλά και πρώτη φορά που βγαίνω εκτός ΕΕ με what's up 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Antonio27 said:

Δοκίμασα salt, sunrise και Swisscom, όλα το ίδιο. Το σήμα δείχνει καμπάνα και 5g και στα τρία, αλλά πρόσβαση μηδέν. Πρώτη φορά στο εξωτερικό που αντιμετωπίζω θέμα, αλλά και πρώτη φορά που βγαίνω εκτός ΕΕ με what's up 

Επειδή σε κράτος εκτός ευρωπαϊκής ένωσης νομίζω ισχύουν διαφορετικές χρεώσεις , προς γυμνές χρέωση και πάθεις κάνα εγκεφαλικό κρίμα είναι... Τσέκαρε στο what's up app 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό πρέπει να είναι το πρόβλημα, είσαι εκτός εε. Δεν ξέρω αν υπάρχει πακέτο περιαγωγής για τη δική σου περίπτωση, αν όχι ή αν υπάρχει και δεν το έχεις βάλει, δες το υπόλοιπό σου μήπως έχει μηδενίσει...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Antonio27 said:

Δοκίμασα salt, sunrise και Swisscom, όλα το ίδιο. Το σήμα δείχνει καμπάνα και 5g και στα τρία, αλλά πρόσβαση μηδέν. Πρώτη φορά στο εξωτερικό που αντιμετωπίζω θέμα, αλλά και πρώτη φορά που βγαίνω εκτός ΕΕ με what's up 

Πάρε μία τοπική καρτούλα να κάνεις τη δουλειά σου..

Esim πολύ ευκολότερα.

Edited by Mantzanes
Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο είναι 10+ ευρώ. Δεν με πειραζει να έχω μεγαλύτερες χρεώσεις κλπ εδώ, απλά δεν βγάζω άκρη στο γιατί δεν έχω ίντερνετ και ας χρεώνομαι και πολύ παραπάνω 

 

Έχω ίντερνετ από το βρετανικό μου νούμερο, απλά προσπαθώ να φτιάξω και το ελληνικό στη δεύτερη συσκευή. Δεν είναι θέμα ζωής ή θανάτου, απλά θέλω να το λύσω αν γίνεται ιδανικά 

Edited by Antonio27
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antonio27 said:

Το υπόλοιπο είναι 10+ ευρώ. Δεν με πειραζει να έχω μεγαλύτερες χρεώσεις κλπ εδώ, απλά δεν βγάζω άκρη στο γιατί δεν έχω ίντερνετ και ας χρεώνομαι και πολύ παραπάνω 

 

Έχω ίντερνετ από το βρετανικό μου νούμερο, απλά προσπαθώ να φτιάξω και το ελληνικό στη δεύτερη συσκευή. Δεν είναι θέμα ζωής ή θανάτου, απλά θέλω να το λύσω αν γίνεται ιδανικά 

Τσέκαρε μια εδώ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote_roaming_now_re.html

Καλύτερα κάτσε με το ελβετικό νούμερο σου εκεί,πιο ασφαλές θα είσαι από χρεώσεις 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mantzanes said:

Όντως αυτό ισχύει, αυτό το έχουν πει κιόλας η περιαγωγή είναι δωρεάν έδωσε ευρωπαϊκής ένωσης διαφορετικά χρεώνεσαι, οπότε όποια ενέργεια αν κάνεις αν χρεωθείς είναι με δικιά σου ευθύνη και δεν θα σου φταίει κοσμοτε και γενικά η εταιρεία που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχουν μειωθεί οι χρεώσεις. 0,015/mb πρέπει να έχει πλέον για Ελβετία. Και 8.90 για 1gb. Αφού έχεις iPhone κοίτα και για esim. Φίλος που πήγε Κωνσταντινούπολη είχε βάλει holafly και τον έσωσε. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Δεν του φταίει κανένας εάν δεν ψαχτηκε πριν κάνει το ταξίδι.

Μου αρέσει που του ήρθε ιδέα να ταξιδέψει Ελβετία σόλο και να αποφυγει τις πολεις και να ταξιδέψει από χωριό σε χωριό και άλλες π@π@ριές και έχει what's up... 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, VIPdriver said:

Δεν του φταίει κανένας εάν δεν ψαχτηκε πριν κάνει το ταξίδι.

Μου αρέσει που του ήρθε ιδέα να ταξιδέψει Ελβετία σόλο και να αποφυγει τις πολεις και να ταξιδέψει από χωριό σε χωριό και άλλες π@π@ριές και έχει what's up... 

Εγω για εξωτερικό είχα πάντα τοπική κάρτα και ήταν κομπλέ 

What's up που έχει η σύζυγος κάνει μόνο για ταξίδια εντός Ε.Ε για εκτός δεν αξίζει και δεν έχω όρεξη να πληρώσω τριψήφια πόσα...διαφορετικα παίρνουμε μια τοπική κάρτα και είμαστε κομπλέ κάνοντας hotspot , οικονομία 🤡 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, elkons said:

Εγω για εξωτερικό είχα πάντα Frog και ήταν κομπλέ 

What's up που έχει η σύζυγος κάνει μόνο για ταξίδια εντός Ε.Ε για εκτός δεν αξίζει και δεν έχω όρεξη να πληρώσω τριψήφια πόσα...διαφορετικα παίρνουμε μια τοπική κάρτα και είμαστε κομπλέ κάνοντας hotspot , οικονομία 🤡 

Και για το frog εκτός ΕΕ τα ίδια με το whatsup ισχύουν. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dasnowy said:

Και για το frog εκτός ΕΕ τα ίδια με το whatsup ισχύουν. 

Ναι μπερδεύτηκα απλά τοπική κάρτα ήθελα να γράψω.

Πχ όταν πήγα Κωνσταντινούπολη πήρα μια κάρτα Turkcell ,την έβαλα σε ένα κινητό που δεν το χρησιμοποιούσα και έκανα hotspot στην οικογένεια και μιλούσαμε μέσω Viber 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω επειδή είμαι καινούργιος στο what's up,  αν ενεργοποιήσεις πακέτο πχ λίγες μέρες πριν την λήξη του υπολοίπου, γίνεται επέκταση της λήξης του; 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, nikotsal said:

Παιδιά να ρωτήσω επειδή είμαι καινούργιος στο what's up,  αν ενεργοποιήσεις πακέτο πχ λίγες μέρες πριν την λήξη του υπολοίπου, γίνεται επέκταση της λήξης του; 

Μονο το F2G και το Q κάνουν επέκταση χρηματικού υπολοίπου μέχρι να λήξει το πακέτο. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απλά ενεργοποίησα το ίντερνετ για λάθος ζώνη, μόλις έβαλα τη σωστή ζώνη δούλεψε άψογα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σε όσους ασχολήθηκαν, το εκτιμώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VIPdriver said:

Όποιος σκέφτεται να πάει what's up, τώρα ειναι η ωρα...

Screenshot_20240416_.thumb.jpg.f3bb5170f491da2537c63ea7c7ea9bc6.jpg

Όπα, δυνατή προσφορά.. Κάτι έχει βγάλει και το cu έχει πάρει το μάτι μου ανάλογο; Κάτι σαν απάντηση λογικά είναι αυτό 😏

Link to comment
Share on other sites

Just now, GREGORYMO said:

Μέσω φορητότητας ?

Απ ο, τι το έψαξα είναι και με νέο αριθμό 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johnny_htc said:

Όπα, δυνατή προσφορά.. Κάτι έχει βγάλει και το cu έχει πάρει το μάτι μου ανάλογο; Κάτι σαν απάντηση λογικά είναι αυτό 😏

Το cu 75gb για 6 μηνες και δωρο ηχείο. 

Το F2G 23,5gb για 12 μήνες  

Link to comment
Share on other sites

Just now, johnny_htc said:

Απ ο, τι το έψαξα είναι και με νέο αριθμό 

Πήρα νέο αριθμό What's Up πριν 3 μήνες! , για 3 μήνες είχα Bonus 17GB περίπου.... Τους άλλους 3 θα πάρω αυτό το Bonus ή θα Κ...... Στο πηγάδι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, VIPdriver said:

Το cu 75gb για 6 μηνες και δωρο ηχείο. 

Το F2G 23,5gb για 12 μήνες  

Στο μεταξύ ίσως κάνω και λάθος, αλλά νομίζω τέτοια εποχή κάθε χρόνο, καμιά τριετία τώρα περίπου με τη φετινή, παίζουν τέτοιες προσφορές και οι τρεις τους. Cosmote, Vodafone το θυμάμαι σίγουρα, μάλλον και η νόβα 😏

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...