Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. Αυτό με τα 300' δεν υπάρχει πια. Επίσης εναλλακτικά και αν κάνεις μικρές κλήσεις, υπάρχει το φρογκ με 3Ε 60' προς όλους (χρέωση ανα δευτερόλεπτο και όχι 3λεπτο) και η κιου όπου με 3Ε δίνει 80' προς όλους (ανα δευτερόλεπτο κι αυτή).

 

Οταν εφερα την συνδεση μου στην Cosmote και το σταθερο στον ΟΤΕ (πριν μερικές μέρες) τους ειχα στειλει καποια μηνυματα για να δω αν γινεται να φερω και τα 2 καρτοκινητα που εμειναν στην Vodafone , σε cosmokarta με αυτη την προσφορα αλλα μου αρνήθηκαν πεισματικά :p:p να το κανουν εστω και κατ'εξαιρεσην οποτε και εμεινα εκει που ημουν. Κριμα παντως γιατι θα με βολευε με το που πηγαινα στο καταστημα να πληρωσω τους λογαριασμους να εκανα ανανεωση και στα καρτοκινητα... τωρα πρεπει να τρεχω σε 2 καταστηματα... :rolleyes: :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τρέχεις στα καταστήματα; Πληρωμή λογαριασμού και ανανέωση καρτοκινητού γίνεται από το ίντερνετ. Ας κάνουμε τη ζωή μας λίγο πιο εύκολη. Τα καταστήματα έχουν γεμίσει από κόσμο που ανανεώνει καρτοκινητά ή πληρώνει λογαριασμούς (πράγματα με αστείο κέρδος για τα καταστήματα και ταλαιπωρία για τους υπαλλήλους που τρέχουν να κάνουν ψιλά και καταθέσεις στις τράπεζες) αντί να εξυπηρετούν κόσμο που θέλει να αγοράσει κάτι ή ενδιαφέρεται για σύνδεση. Το καλό είναι ότι ήδη μερικά καταστήματα στην Αθήνα δεν λειτουργούν ως εισπρακτικά σημεία και πολύ καλά κάνουν. Με τα χρόνια θα είναι αρκετά τα καταστήματα που δεν θα παίρνουν λογαριασμούς και θα εξυπηρετούν μόνο για νέες συνδέσεις. Λογαριασμούς παίρνουν και οι τράπεζες άλλωστε. Άλλο να πας να πληρώσεις μια-δυο φορές που θα χρειαστεί επανασύνδεση (αν και ακόμη κι αυτό γίνεται με πληρωμή online) κι άλλο να συνωστίζεται στα καταστήματα κόσμος που αρνείται να πληρώσει με διαφορετικό τρόπο. Με αφορμή το σχόλιό σου ήθελα να το πω αυτό. Αφορά φυσικά πάρα πολλούς, λίγους εδώ μέσα θέλω να πιστεύω (όλοι κάτι σκαμπάζουμε από e-banking).
Link to comment
Share on other sites

Αφού υπερπληρώνουμε που υπερπληρώνουμε τις υπηρεσίες που λαμβάνουμε σε σχέση με άλλες χώρες, δικαιούμαστε να τους ταλαιπωρούμε περισσότερο! :p Ειδικά τώρα που έκοψαν τις πεντάευρες! Σε κατάστημα μας έστειλαν έμμεσα; Σε κατάστημα θα πάμε, λοιπόν!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τρέχεις στα καταστήματα; Πληρωμή λογαριασμού και ανανέωση καρτοκινητού γίνεται από το ίντερνετ. Ας κάνουμε τη ζωή μας λίγο πιο εύκολη. Τα καταστήματα έχουν γεμίσει από κόσμο που ανανεώνει καρτοκινητά ή πληρώνει λογαριασμούς (πράγματα με αστείο κέρδος για τα καταστήματα και ταλαιπωρία για τους υπαλλήλους που τρέχουν να κάνουν ψιλά και καταθέσεις στις τράπεζες) αντί να εξυπηρετούν κόσμο που θέλει να αγοράσει κάτι ή ενδιαφέρεται για σύνδεση. Το καλό είναι ότι ήδη μερικά καταστήματα στην Αθήνα δεν λειτουργούν ως εισπρακτικά σημεία και πολύ καλά κάνουν. Με τα χρόνια θα είναι αρκετά τα καταστήματα που δεν θα παίρνουν λογαριασμούς και θα εξυπηρετούν μόνο για νέες συνδέσεις. Λογαριασμούς παίρνουν και οι τράπεζες άλλωστε. Άλλο να πας να πληρώσεις μια-δυο φορές που θα χρειαστεί επανασύνδεση (αν και ακόμη κι αυτό γίνεται με πληρωμή online) κι άλλο να συνωστίζεται στα καταστήματα κόσμος που αρνείται να πληρώσει με διαφορετικό τρόπο. Με αφορμή το σχόλιό σου ήθελα να το πω αυτό. Αφορά φυσικά πάρα πολλούς, λίγους εδώ μέσα θέλω να πιστεύω (όλοι κάτι σκαμπάζουμε από e-banking).

 

Αν και υπαρχουν γηραιοτεροι που δεν τα καταφερνουν με την τεχνολογία για μας τους νεοτερους ειναι σωστο να στρεφομαστε σε τετοιους τρόπους πληρωμής (e-baking , μεσω προφιλ my cosmote, μακαρι και paypal καποια μερα.... ) για τους λογαριασμους. Πρόσφατα ανανεωσα ενα απο τα 2 καρτοκινητα της voda ηλεκτρονικα μεσω του προφιλ που έχω εκει και πηρε 300΄για 7 μερες προς ολους και 250 mb internet.

Βεβαια το αρνητικο εδω ειναι οτι αν επιλεξουμε ολοι καναλια πληρωμης που θα αντικαταστησουν τα φυσικα σημεια (καταστηματα κλπ) θα χασουμε τα προτερήματα με τα δια φορα "δωράκια" ...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μέσω κάποιου συγγενή/φίλου/γνωστού που έχει συμβόλαιο Cosmote, μπορείς να του πεις να σου μεταφέρει 5 Ευρώ. Είναι πολύ εύκολο. Του δίνεις 5.30€ στο χέρι (έχει προμήθεια, αλλά παίρνεις καθαρό 5ευρω), και είσαι κομπλέ. Το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά. Εκτός κι αν σκοπεύουν να το κόψουν κι από εκεί, και να ξεκινούν τα ποσά από 10€. Μέχρι στιγμής όμως δουλεύει. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ο συγγενής σου θα πληρώσει και 12% για τον φόρο κινητής τηλεφωνίας,
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ο συγγενής σου θα πληρώσει και 12% για τον φόρο κινητής τηλεφωνίας,

Δηλαδή 5+12% = 0.60€; Πάντως τον αδερφό μου που μου έβαλε πεντάρα κάρτα για να δοκιμάσουμε αν δουλεύει, 5.30€ τον χρέωσε, όχι 5.60€.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 5+12% = 0.60€; Πάντως τον αδερφό μου που μου έβαλε πεντάρα κάρτα για να δοκιμάσουμε αν δουλεύει, 5.30€ τον χρέωσε, όχι 5.60€.

 

Στον λογαριασμό που θα του έρθει τέλος του μήνα μαζί με όλες τις δικές του χρεώσεις θα βάλει και το 5ευρο και για όλο το ποσό θα υπολογίσει τον φόρο κινητής τηλεφωνίας λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση φοροδιαφυγής δεν υπάρχει. Ο φόρος κινητής τηλεφωνίας θα πληρωθεί , και θα χρεωθεί κανονικά στο τέλος του λογαριασμού.
Link to comment
Share on other sites

Γινονται πλεον μεταφορες απο αλλες εταιριες? Θελω να γυρισω μια καρτα για whats up Η' frog, ποσο καιρο θα παρει? κανει και ο γερμανος για φρογκ?
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Γινονται πλεον μεταφορες απο αλλες εταιριες? Θελω να γυρισω μια καρτα για whats up Η' frog, ποσο καιρο θα παρει? κανει και ο γερμανος για φρογκ?

 

Αν εννοεις φορητοτητα,σε 3-4 εργασιμες εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα φορητότητα τον δεύτερο αριθμό μου σε cosmokarta. Επιστροφή μετά από πολλά χρόνια σε cosmote.:)

 

Ερώτηση λοιπόν. Υπάρχει κάποιο site όπως το site του CU, F2G, Q κλπ που θα μπορώ να βλέπω πόσα λεφτά έχει η κάρτα, πόσο χρόνο, πότε λήγει, ποια πακέτα έχω ενεργοποιημένα κλπ;

 

Δεύτερη ερώτηση. Υπάρχει κάτι ανάλογο με το παραπάνω σε app για smartphone; Κατά προτίμηση για Windows phone;

 

Τρίτη ερώτηση. Άκουσα ότι τα ΜΒ μεταφέρονται από μήνα σε μήνα αν δεν χρησιμοποιηθούν. Αληθεύει; ΠΧ αν αγοράσω 500ΜΒ και φάω τα 300, τα υπόλοιπα πηγαίνουν στον επόμενο μήνα; Αυτό γίνεται και χωρίς αγορά άλλων ΜΒ ή μόνο αν κολλήσουν στο νέο πακέτο 500ΜΒ του επόμενου μήνα (που θα γίνουν πχ 700ΜΒ);

 

Τέταρτη ερώτηση. Στους δύο αριθμούς που διαλέγω για 1 λεπτό το λεπτό μπορώ να δώσω και νούμερο φρογκ;

 

Αυτά τα λίγα...:p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα φορητότητα τον δεύτερο αριθμό μου σε cosmokarta. Επιστροφή μετά από πολλά χρόνια σε cosmote.:)

 

Ερώτηση λοιπόν. Υπάρχει κάποιο site όπως το site του CU, F2G, Q κλπ που θα μπορώ να βλέπω πόσα λεφτά έχει η κάρτα, πόσο χρόνο, πότε λήγει, ποια πακέτα έχω ενεργοποιημένα κλπ;

 

Δεύτερη ερώτηση. Υπάρχει κάτι ανάλογο με το παραπάνω σε app για smartphone; Κατά προτίμηση για Windows phone;

 

Τρίτη ερώτηση. Άκουσα ότι τα ΜΒ μεταφέρονται από μήνα σε μήνα αν δεν χρησιμοποιηθούν. Αληθεύει; ΠΧ αν αγοράσω 500ΜΒ και φάω τα 300, τα υπόλοιπα πηγαίνουν στον επόμενο μήνα; Αυτό γίνεται και χωρίς αγορά άλλων ΜΒ ή μόνο αν κολλήσουν στο νέο πακέτο 500ΜΒ του επόμενου μήνα (που θα γίνουν πχ 700ΜΒ);

 

Τέταρτη ερώτηση. Στους δύο αριθμούς που διαλέγω για 1 λεπτό το λεπτό μπορώ να δώσω και νούμερο φρογκ;

 

Αυτά τα λίγα...:p

 

Καλημέρα.

 

κατα σειρά

1) στο site της Cosmote φτιαχνεις προφιλ και βλεπεις τι πακετα εχεις

ενεργοποιησει και μεχρι ποτε.

2) με ενα προχειρο search βρηκα αυτό για windows phone , απ οτι ειδα την δουλεια την κανει. Σε appstore-playstore αντιστοιχα υπαρχουν και τα επισημα apps της cosmote πληροφοριες links κλπ εδω

3)Ισχύει κανονικα αυτο αλλα με ανανέωση ή αγορα του αντοιστοιχου πακετου (εφοσον εχεις καποιο υπολοιπο μεσα) ΠΡΙΝ την ληξη του τρέχοντος οποτε και τα παλια και νεα data (Mb) αθροιζονται και μεταφερονται στο επομενο μηνα.

4) δεν ξερω γι αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Τέταρτη ερώτηση. Στους δύο αριθμούς που διαλέγω για 1 λεπτό το λεπτό μπορώ να δώσω και νούμερο φρογκ;

 

Frog αριθμό μπορείς να δηλώσεις μόνο σε περίπτωση που ήταν αρχικά αριθμός What's up ή Cosmoκάρτα, τον δήλωσες για 0.01€/1' και μετά έκανες αλλαγή πακέτου σε Frog.:!:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια!

Το φρογκ ήταν κοσμοκάρτα, αλλά δεν δηλώθηκε τότε για 1 λεπτό το λεπτό. Υποθέτω ότι τώρα δεν γίνεται τίποτα ε;

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπερπληρώνουμε που υπερπληρώνουμε τις υπηρεσίες που λαμβάνουμε σε σχέση με άλλες χώρες, δικαιούμαστε να τους ταλαιπωρούμε περισσότερο! :p Ειδικά τώρα που έκοψαν τις πεντάευρες! Σε κατάστημα μας έστειλαν έμμεσα; Σε κατάστημα θα πάμε, λοιπόν!

 

και θα βαζεις 5.25 ευρω ... και την αλλη μερα 4.75 ! :lol: θα αρχισουν ομως οι υπαλληλοι τις καταρες ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Το WHAT’S UP σου κάνει δώρο 200ΜΒ για 3 μέρες! Για να τα ενεργοποιήσεις στείλε δωρεάν το μήνυμα ΜΒ στο 1330 μέχρι τα μεσάνυχτα της Κυριακής 14/07! Τα MB θα ισχύουν από τη στιγμή που θα στείλεις το μήνυμα και για τις επόμενες 3 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Το WHAT’S UP σου κάνει δώρο 200ΜΒ για 3 μέρες! Για να τα ενεργοποιήσεις στείλε δωρεάν το μήνυμα ΜΒ στο 1330 μέχρι τα μεσάνυχτα της Κυριακής 14/07! Τα MB θα ισχύουν από τη στιγμή που θα στείλεις το μήνυμα και για τις επόμενες 3 μέρες.

 

Ευχαριστουμε δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Το WHAT’S UP σου κάνει δώρο 200ΜΒ για 3 μέρες! Για να τα ενεργοποιήσεις στείλε δωρεάν το μήνυμα ΜΒ στο 1330 μέχρι τα μεσάνυχτα της Κυριακής 14/07! Τα MB θα ισχύουν από τη στιγμή που θα στείλεις το μήνυμα και για τις επόμενες 3 μέρες.

 

Cosmoκαρτα στην απαίξω πάλι??:X

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατοκυριακο η κατασταση ήταν ελεος απλα....δεν φορτωνε ιντερνετ με τιποτα, χανοταν το σημα απο Η+ σε Η και Ε!!!! κριμα τι να πω! ελεγα καλα λογια και με απογοητευσε πληρως η cosmote W.U! ισως λογω των δωρεαν ΜΒ? παρατηρησε κανεις κατι αναλογο? πρωτη φορα κατι τετοιο. Με κρεμασε εντελως ουτε VPN ανοιγε ουτε φορτωνε τιποτα, και δεν εφταιγε και το κινητο μου, παντου τα ιδια σε αλλες συσκευες. Και να πω οτι δεν ειχε σημα? :blink:

Δοκιμες σε περιοχη Μαραθωνα-Νεας Μακρης-Σχοινιας.

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατοκυριακο η κατασταση ήταν ελεος απλα....δεν φορτωνε ιντερνετ με τιποτα, χανοταν το σημα απο Η+ σε Η και Ε!!!! κριμα τι να πω! ελεγα καλα λογια και με απογοητευσε πληρως η cosmote W.U! ισως λογω των δωρεαν ΜΒ? παρατηρησε κανεις κατι αναλογο? πρωτη φορα κατι τετοιο. Με κρεμασε εντελως ουτε VPN ανοιγε ουτε φορτωνε τιποτα, και δεν εφταιγε και το κινητο μου, παντου τα ιδια σε αλλες συσκευες. Και να πω οτι δεν ειχε σημα? :blink:

Δοκιμες σε περιοχη Μαραθωνα-Νεας Μακρης-Σχοινιας.

 

Με τι συσκευη εισαι φιλε? (Γιατι εχει παρατηρηθει προβλημα με το ιντερνετ σε συσκευες iphone και οσους εκαναν το τελευταιο update του iOS ανεξαρτητα απο το δικτυο κινητης.)

Link to comment
Share on other sites

Στην Νέα Μάκρη και στον Μαραθώνα είχα και εγώ πρόβλημα αυτό το Σαββατοκύριακο και μάλιστα και στην Vodafone (4G) και στην Cosmote.

Νομίζω ότι η λαοθάλλασα που πλημύρισε την περιοχή ήταν η αιτία .....

Link to comment
Share on other sites

Με τι συσκευη εισαι φιλε? (Γιατι εχει παρατηρηθει προβλημα με το ιντερνετ σε συσκευες iphone και οσους εκαναν το τελευταιο update του iOS ανεξαρτητα απο το δικτυο κινητης.)

 

Εχω Zopo 980 αλλα εγιναν δοκιμες και απο φιλους με αλλα κινητα και απο tablet και ειχαμε το ιδιο προβλημα, ακομα και οταν ειχε σημα H+ δεν εμπαινε πουθενα. Πιστευω πως τα 200MB για 3μερες FREE μας την εκαναν....χωρια οτι ολες οι παραλιες και τα μαγαζια ηταν γεματα κοσμο! το κακο ειναι οτι χρησιμοποιω το internet για να βγαινω μεσω VPN+asterisk στο σταθερο μου για τσαμπα τηλεφωνα και εφαγα πακετο χοντρο! εμ γιαυτο παντα αφηνω μεσα στην καρτα μπολικα ευρω αντε να θες να βγαλεις κληση επειγουσα και να μεινεις απο ιντερνετ....:blink::blink::blink:

 

Στην Νέα Μάκρη και στον Μαραθώνα είχα και εγώ πρόβλημα αυτό το Σαββατοκύριακο και μάλιστα και στην Vodafone (4G) και στην Cosmote.

Νομίζω ότι η λαοθάλλασα που πλημύρισε την περιοχή ήταν η αιτία .....

 

ναι μπορει αλλα αν γινεται αυτο συνεχεια τωρα την βαψαμε! για την wind ξερουμε τιποτα? εννοω αν ειχε προβλημα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Στο Μαραθωνα ε; Τι κανει ο δημαρχος για αυτο;;; :D

 

Θα στειλω email στον Κύριο Ψινάκη με τα παραπονά μου....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...