Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είδα να το παρατηρεί κάποιος οπότε το αναφέρω: για τους χρήστες wu το 1 sms προς άλλα δίκτυα κοστίζει πλέον 0,09Ε (από 0,07Ε που ήταν μέχρι πριν λίγες μέρες). Έτσι σιωπηλά θα ανεβάσουν και τη χρέωση των κλήσεων!

 

εχει αλλαξει η χρεωση στο μυνημα εδω και κατι μηνες νομιζω οτι ειναι γυρω στους 3 μηνες που εχει αλλαξει η χρεωση. δεν συμφερει εξαλλου παρα μονο με πακετο μυνηματων.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω γενικά. Είσαι έξω και πρέπει να καλέσεις. Δεν ειναι λογική το δεν έχω μοναδες δεν καλώ.

 

ε καλά δεν σου απαγορεύει κανείς να έχεις ένα υπόλοιπο 10 ευρώ!

είναι στο χέρι σου να έχεις πάντα 10 ευρώ υπόλοιπο(εφόσον φυσικά έχεις την οικονομική δυνατότητα) με λίγη οργάνωση.

 

εγώ πάντως θα περιορίσω όσο το δυνατόν πιο πολύ τα τηλεφωνήματα από το κινητό, και όταν βρίσκομαι στο σπίτι και θέλω να καλέσω κάποιον που δεν έχει whats up θα τον καλέσω μέσω internet, ή θα τον καλέσω στο σταθερό του.:O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σήμερα δεν έχω MB. πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο για να μου τα δώσουν πίσω; :mad: Edited by Petros the Great
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μου προτεινετε κατι για internet. Τα 120μβ με 3 ευρω δεν με φτανουν.κατι πιο μεγαλο και φτηνο;

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκες στα θετικά του συμβολαίου ενώ υπάρχουν και πολλά αρνητικά, όπως ότι μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει θα έρχεται ο λογαριασμός που θα πρέπει να κόψεις το λαιμό σου, να βρεις λεφτά και να τον πληρώσεις. Αντίθετα, με το καρτοκινητό αν έχεις λεφτά παίρνεις κάρτα, αν δεν έχεις απλά δεν παίρνεις. Κανένα απολύτως χρέος. Επίσης το κατώτερο συμβόλαιο είναι στα 15 ευρώ ενώ η μικρότερη κάρτα στα 5. Ανεξαρτήτως τι σου παρέχει το καθένα. Κάποιος μπορεί να έχει ανάγκη από ένα 5λεπτο τηλεφώνημα ή 10 μηνύματα όλο το μήνα (μιας και μιλάμε γενικά).

 

Για μενα προσωπικά, που δεν χρησιμοποιώ ίντερνετ στο κινητό και δεν έχω επαφές εκτός wu, δεν με συμφέρει καθόλου το συμβόλαιο. Γιατί πες ότι το κάνω. Εγώ θα επικοινωνώ free με εκείνους. Πώς θα επικοινωνούν οι φίλοι μου μαζί μου? Πώς θα μου στέλνουν sms? Πρέπει λοιπόν να πείσω όλους αυτούς να κάνουν συμβόλαιο για να μπορούν να επικοινωνούν με μενα. Και πίστεψε με, θα πρέπει κι αυτοί με τη σειρά τους να πείσουν τους δικούς τους φίλους να κάνουν το ίδιο... Αδιέξοδο!

 

Όπως και να χει, τα 600 λεπτά το μήνα μου φτάνουν και μου περισσεύουν. Με τα μηνύματα ίσως έχω πρόβλημα αλλά είναι και το reload it που θα με σώσει για μια βδομάδα. Ε 300 sms με λίγη οικονομία θα με φτάσουν για 23 μέρες...

 

Ε καλά....τώρα πήγες στο άλλο άκρο!Μιλάμε για νορμάλ χρήση ή για χρήση ανάλογη με 1200+1200 κ.α.!Αν πάμε στην ελαχιστότατη χρήση που κάνουν μόνο παιδιά αυτή την στιγμή ε τότε ναι....θα πας σε κάρτα!Αν και πάλι.....εγώ όσους έχω wu απλά δεν τους χρεώνω και τους παίρνω εγώ και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

 

Κάτι ακόμα....τα 5 € είναι στην ουσία λιγότερο από 4€ για χρήση!!!Δεν φτάνουν ούτε για ζήτω για ένα μήνα!4-5 φορές να σε χρεώσουν κατά λάθος τότε πάει....τελείωσε η κάρτα!Για μένα απλά για τέτοιες κατηγορίες ανθρώπων το κινητό είναι ΜΟΝΟ για να τους παίρνουν και τίποτα άλλο!Και σε πληροφορώ και πάλι....εκτός από παιδιά σε αυτή την κατηγορία ανήκουν ΕΛΑΧΙΣΤΑ άτομα!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσοι ανήκουν σε όποια κατηγορία... Εμένα η γιαγιά μου και όλες οι συνομήλικες γνωστές της, χρειάζονται το κινητό μια φορά το μήνα που θα πάνε στο ικα και θα καλέσουν ταξί. Της προτείνεις να κάνει συμβόλαιο?? :p

 

Επίσης, γενικά να ξέρεις ότι πέρα από τα δυο άκρα (ελάχιστη χρήση, ασταμάτητη χρήση), υπάρχει και η μεσαία κατηγορία όπου 600 λεπτά (μιλάμε για 10 ώρες, διότι κάποιοι έχουν χάσει τα μεγέθη) είναι αρκετά να μιλήσουν ένα μήνα. Εγώ ας πούμε θεωρώ υπερβολικά τα 1500 λεπτά. Ήταν μια υπερβολική προσφορά που λογικά κάποτε θα τέλειωνε. Αλλά από τα 1500 δωρεάν, να πηγαίνεις στα 600 κοστολογημένα, είναι πολύ μεγάλη διαφορά.... Ηττημένες θα βγουν οι ίδιες οι εταιρίες. Λίγοι θα πάνε από το καρτοκινητό στο συμβόλαιο γιατί καρτοκινητό έχουν κυρίως παιδιά και άνεργοι (που δεν τους περισσεύουν για λογαριασμούς). Οι περισσότεροι (μεταξύ και εμού) θα περιορίσουμε τα άσκοπα τηλέφωνα. Άλλωστε αν δεν έχεις κάρτα, δεν μιλάς. Κι αν δεν μιλήσεις, οι εταιρίες θα επαναφέρουν τις προσφορές όταν δουν τις κάρτες να μην "φεύγουν" από τα περίπτερα και τα συμβόλαια να μένουν στάσιμα. Το χουμε ξαναδεί το έργο. Υπομονή μέχρι να τους ξαναμπεί το αγγούρι :)

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σήμερα δεν έχω MB. πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο για να μου τα δώσουν πίσω; :mad:

 

Κι εγώ ακόμα δεν έχω.. Πήρα χθες τηλέφωνο και είπαν θα το δει το τεχνικό τμήμα και θα με ειδοποιήσουν.. Ακόμα περιμένω.. Έλεος όμως, το χρειαζόμαστε το πακέτο, δεν το αγοράζουμε για πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακόμα δεν έχω.. Πήρα χθες τηλέφωνο και είπαν θα το δει το τεχνικό τμήμα και θα με ειδοποιήσουν.. Ακόμα περιμένω.. Έλεος όμως, το χρειαζόμαστε το πακέτο, δεν το αγοράζουμε για πλάκα!

ακριβώς τα ίδια, χθες τους πήρα και μου είπαν για το τεχνικό τμήμα. ακόμα δεν με έχουν καλέσει που μου είπαν, ούτε βέβαια έχει λυθεί το πρόβλημα :(

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς τα ίδια, χθες τους πήρα και μου είπαν για το τεχνικό τμήμα. ακόμα δεν με έχουν καλέσει που μου είπαν, ούτε βέβαια έχει λυθεί το πρόβλημα :(

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο στο ενημερωτικό sms για το υπόλοιπό σου που παίρνεις από το 1313. Εγώ μπήκα στο internet ενώ μου έλεγε υπόλοιπο 0 και δεν χρεώθηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσοι ανήκουν σε όποια κατηγορία... Εμένα η γιαγιά μου και όλες οι συνομήλικες γνωστές της, χρειάζονται το κινητό μια φορά το μήνα που θα πάνε στο ικα και θα καλέσουν ταξί. Της προτείνεις να κάνει συμβόλαιο?? :p

 

Επίσης, γενικά να ξέρεις ότι πέρα από τα δυο άκρα (ελάχιστη χρήση, ασταμάτητη χρήση), υπάρχει και η μεσαία κατηγορία όπου 600 λεπτά (μιλάμε για 10 ώρες, διότι κάποιοι έχουν χάσει τα μεγέθη) είναι αρκετά να μιλήσουν ένα μήνα. Εγώ ας πούμε θεωρώ υπερβολικά τα 1500 λεπτά. Ήταν μια υπερβολική προσφορά που λογικά κάποτε θα τέλειωνε. Αλλά από τα 1500 δωρεάν, να πηγαίνεις στα 600 κοστολογημένα, είναι πολύ μεγάλη διαφορά.... Ηττημένες θα βγουν οι ίδιες οι εταιρίες. Λίγοι θα πάνε από το καρτοκινητό στο συμβόλαιο γιατί καρτοκινητό έχουν κυρίως παιδιά και άνεργοι (που δεν τους περισσεύουν για λογαριασμούς). Οι περισσότεροι (μεταξύ και εμού) θα περιορίσουμε τα άσκοπα τηλέφωνα. Άλλωστε αν δεν έχεις κάρτα, δεν μιλάς. Κι αν δεν μιλήσεις, οι εταιρίες θα επαναφέρουν τις προσφορές όταν δουν τις κάρτες να μην "φεύγουν" από τα περίπτερα και τα συμβόλαια να μένουν στάσιμα. Το χουμε ξαναδεί το έργο. Υπομονή μέχρι να τους ξαναμπεί το αγγούρι :)

 

Σωστά....υπάρχει και κατηγορία ηλικιωμένοι! :p

 

Να ξέρεις ότι σε αυτή την κατηγορία δεν στηρίζεται ΚΑΜΙΑ εταιρεία και ούτε πρόκειται αλλιώς θα φαληρίσει!!!!

 

Επειδή μιλάς για μέτρο.....για εμένα στην δουλειά μου.για 2 μήνες τον χρόνο τα 1500 σχεδόν τα εξαντλώ!Μην με ρωτήσεις λεπτομέρειες αλλά αυτό γίνεται όταν η δουλειά σου έχει να κάνει με εκατοντάδες άτομα!!!Επίσης τα 600 δεν μου φτάνουν ούτε τους υπόλοιπους μήνες γιατί στην ουσία μιλάμε για 200(αφού ελάχιστη χρέωση είναι 3 λεπτά!) κλήσεις στην καλύτερη, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται οι κατά λάθος χρεώσεις,οι τζάμπα χρεώσεις επειδή δεν πιάνει το κινητό κ.α.!!!

 

Τεσπα....αν δεν βγάλουν καμιά καινούρια προσφορά απλά δεν θα αξίζουν για την πλειοψηφία του κόσμου η κάρτα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς δεν ανέφερα την κατηγορία των εργαζόμενων στα καρτοκινητά. Είναι λογικό να κάνεις συμβόλαιο αν είναι έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ξανά 60 στο 1333 γιατί δεν μπορώ να περιμένω πότε θα δεήσουν να τσεκάρουν το σωστό υπόλοιπό μου σε ΜΒ, και θα τους πάρω τηλέφωνο πάλι το πρωί για να τους ρωτήσω τι διάολο γίνεται τόσες μέρες και δε το φτιάχνουν!

Ελπίζω να τα προσθέσουν τα επιπλέον 120 στα προηγούμενα και να μην αρχίσουν να τα μασάνε!

Εδώ που τα λέμε, υπάρχει τρόπος να αποδείξουμε ότι είχαμε τόσα ΜΒ ή αν δεν θέλει η κοσμοτε τα ξεχνάμε αμφότεροι; :happy:

 

EDIT: μόλις με πήρανε από την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι διορθώθηκε!!

γιούπι τώρα έχω πάλι τα ΜΒ μου! :D

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

Αίσχος οι προσφορές της vodafone... Περίεργο που η cosmote δεν φαίνεται να ακολουθεί. Πάντως αν είναι να κάνει τις ίδιες προσφορές καλύτερα να μην κάνει τίποτα. Άκου εκεί 120 λεπτά με 10Ε ανανέωση. Μας δουλεύουν? Όταν πριν μερικές μέρες έδιναν 600 και πριν λίγους μήνες 1500?? Περιορίζουμε αισθητά το τηλέφωνο και τους αφήνουμε να πεινάσουν! Αρκετά μας έκλεψαν!
Link to comment
Share on other sites

Αίσχος οι προσφορές της vodafone... Περίεργο που η cosmote δεν φαίνεται να ακολουθεί. Πάντως αν είναι να κάνει τις ίδιες προσφορές καλύτερα να μην κάνει τίποτα. Άκου εκεί 120 λεπτά με 10Ε ανανέωση. Μας δουλεύουν? Όταν πριν μερικές μέρες έδιναν 600 και πριν λίγους μήνες 1500?? Περιορίζουμε αισθητά το τηλέφωνο και τους αφήνουμε να πεινάσουν! Αρκετά μας έκλεψαν!

 

απ'το στόμα σου και στο Θεού τ'αυτί!

Link to comment
Share on other sites

Αίσχος οι προσφορές της vodafone... Περίεργο που η cosmote δεν φαίνεται να ακολουθεί. Πάντως αν είναι να κάνει τις ίδιες προσφορές καλύτερα να μην κάνει τίποτα. Άκου εκεί 120 λεπτά με 10Ε ανανέωση. Μας δουλεύουν? Όταν πριν μερικές μέρες έδιναν 600 και πριν λίγους μήνες 1500?? Περιορίζουμε αισθητά το τηλέφωνο και τους αφήνουμε να πεινάσουν! Αρκετά μας έκλεψαν!

 

εχει καλυτερες προσφορες η κοσμοτε; ολες οι προσφορες ειναι απο WU, για WU... τουλαχιστον η voda δινει τα δωρεαν λεπτα προς ΟΛΗ τη vodafone, ΚΑΙ ΠΡΟΣ καρτοκινητα αλλά ΚΑΙ ΠΡΟΣ συμβολαια... δε χρειαζεται να πω για ποιοτητα κλησεων και 3G..

Link to comment
Share on other sites

εχει καλυτερες προσφορες η κοσμοτε; ολες οι προσφορες ειναι απο WU, για WU... τουλαχιστον η voda δινει τα δωρεαν λεπτα προς ΟΛΗ τη vodafone, ΚΑΙ ΠΡΟΣ καρτοκινητα αλλά ΚΑΙ ΠΡΟΣ συμβολαια... δε χρειαζεται να πω για ποιοτητα κλησεων και 3G..

 

Μπορει να ειναι προς ολη τη vfn αλλα στην ουσια ειναι ματαιο γιατι οι 8στους10 εχουν απο ενα w.u.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι προς ολη τη vfn αλλα στην ουσια ειναι ματαιο γιατι οι 8στους10 εχουν απο ενα w.u.

 

Αυτό ξαναπέστο.....

Εγώ θα την έκανα για vodafone μόνο και μόνο για να χάσει ένα πελάτη η κοσμοτε, ελα ομως που οι φίλοι μου αρνούνται να αλλάξουν...

 

Παρότι έκανε μια βλακεία η βοντα που λίγοι το σχολίασαν. Η υπηρεσία 1200+1200 με 7 ευρώ είναι διαθέσιμη μόνο για παλιούς συνδρομητές ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπέστο.....

Εγώ θα την έκανα για vodafone μόνο και μόνο για να χάσει ένα πελάτη η κοσμοτε, ελα ομως που οι φίλοι μου αρνούνται να αλλάξουν...

Αν το έκανα όλοι αυτό και πήγαιναν εκεί που τους συμφέρει οικονομικά, τότε όλες οι εταιρίες δεν θα έβγαζαν τις ίδιες προσφορές.

Παρότι έκανε μια βλακεία η βοντα που λίγοι το σχολίασαν. Η υπηρεσία 1200+1200 με 7 ευρώ είναι διαθέσιμη μόνο για παλιούς συνδρομητές ;)

Ε, καλά...τέτοια θα δούμε σίγουρα...αν και εγώ όταν το διάβασα εδώ (νομίζω)...μου ήρθε κάπως...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κι έτσι όπως έχουν τα πράγματα, καποιος που δεν έχει κάνει το κινητό προέκταση του χεριού του, μια χαρά τα καταφέρνει με 5 ευρώ ανανέωση το μήνα.

 

Έχουμε και λέμε: η κάρτα των 5, βάζει στην ουσία 4,50. Αν έχουμε ήδη μέσα 1-2 ευρώ, τότε θα βάλουμε 5ευρη (διαφορετικά βάζουμε 10Ε και από τον επόμενο μήνα κάρτες των 5). Ενεργοποιούμε το πακέτο με τα 5 ευρώ κι έχουμε 600' και 300 sms. Με τον κωδικό από το reload it παίρνουμε δώρο λεπτά ή μηνύματα, ό,τι χρειαζόμαστε περισσότερο, τα οποία θα καταναλώνονται τις πρώτες 7 μέρες σε προτεραιότητα. Είτε τα λεπτά είτε τα μηνύματα του πακέτου, θα καταναλωθούν τις υπόλοιπες 23 μέρες του μήνα (άρα τους κάνουμε μια οικονομία).

 

Απαραίτητη προϋπόθεση να μην επικοινωνούμε με άλλα δίκτυα (ώστε το 1 ευρώ να είναι μονίμως στην κάρτα και να μας φτάνει η 5ευρη ανανέωση). Και να μην χρησιμοπιούμε ίντερνετ φυσικά (να κάνετε υπομονή ώσπου να πάτε σπίτι ή σταματήστε σε ένα net cafe, πιο φτηνά θα σας έρθει)...

 

Για μενα, που τηρώ αυτές τις προϋποθέσεις, πιστεύω ότι 5 ευρώ το μήνα θα συνεχίσω να τους δίνω. Και πολλά τους είναι!

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ξανά 60 στο 1333 γιατί δεν μπορώ να περιμένω πότε θα δεήσουν να τσεκάρουν το σωστό υπόλοιπό μου σε ΜΒ, και θα τους πάρω τηλέφωνο πάλι το πρωί για να τους ρωτήσω τι διάολο γίνεται τόσες μέρες και δε το φτιάχνουν!

Ελπίζω να τα προσθέσουν τα επιπλέον 120 στα προηγούμενα και να μην αρχίσουν να τα μασάνε!

Εδώ που τα λέμε, υπάρχει τρόπος να αποδείξουμε ότι είχαμε τόσα ΜΒ ή αν δεν θέλει η κοσμοτε τα ξεχνάμε αμφότεροι; :happy:

 

EDIT: μόλις με πήρανε από την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι διορθώθηκε!!

γιούπι τώρα έχω πάλι τα ΜΒ μου! :D

 

Κι εμένα με πήραν πριν λίγο.. :) Αν και έμπαινα κανονικά στο internet χθες και δεν χρεωνόμουν. Το ενημερωτικό μήνυμα μόνο είχε πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

... και 300 sms..... Και πολλά τους είναι!

 

μην μπερδεύεσαι τα 300 μηνύματα είναι δώρο δεν είναι στο πακέτο, η προσφορά αυτή θα λήξει το Σεπτέμβριο, εκεί είναι που θα γελάσουμε καλά, εγώ προβλέπω αύξηση στις τιμές. Τώρα αν συνηθίσεις με τα μηνύματα μετά το call them all 600 με 5 ευρώ δεν θα σου φτάνει οπότε πας κατευθείαν στο άλλο με τα 7 ευρώ ...

Επίσης αν πας στο γερμανό μπορείς να κάνεις ανανέωση 6 ευρώ και να πάρεις το πακέτο χωρίς να χρειαστεί η 10ευρη κάρτα

Εγώ θέλω να δω από Σεπτέμβριο τι θα γίνει με τις τιμές των πακέτων...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...