Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία τα "ονομαστικά" 120 λεπτά προς όλους, που με το υποχρεωτικό ελαχιστης χρέωσης κλήσης το τρίλεπτο, γίνονται σχεδόν τα μισα... Και αν χρησιμοποιείς και την υπηρεσία 1 λεπτό το λεπτό ομιλίας προς 2 νούμερα, να "τρώνε" τα τρίλεπτα σαν πατατάκια.

Πολύ λίγη "προσφορά"...

 

δεν ειναι οτι καλυτερο, ειναι ομως μια προσφορα. Κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να την ενεργοποιησει. Ειναι προαιρετικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν σας υποχρεώνει να ενταχθείτε στην προσφορά των 120'. Εάν κρίνετε ότι η υπηρεσία των 45' σας συμφέρει περισσότερο μπορείτε να παραμείνετε σε αυτήν (εφόσον την έχετε ήδη ενεργοποιημένη). :)
Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο που έχει ο περισσότερος κόσμος είναι το What's up. Εξάλλου την CosmoΚΑΡΤΑ την χρησιμοποιούν μόνο για το 1 λεπτό/λεπτό. Δεν θα ήταν καλύτερη η προσφορά αν δεν έτρωγε λεπτά από αυτή την υπηρεσία;

Και εκεί που οι άλλες δυο εταιρίες προσφέρουν στα καρτοκινητά απεριόριστες κλήσεις προς όλους τους συνδρομητές, στην Cosmote δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσουν, δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο που έχει ο περισσότερος κόσμος είναι το What's up. Εξάλλου την CosmoΚΑΡΤΑ την χρησιμοποιούν μόνο για το 1 λεπτό/λεπτό. Δεν θα ήταν καλύτερη η προσφορά αν δεν έτρωγε λεπτά από αυτή την υπηρεσία;

Και εκεί που οι άλλες δυο εταιρίες προσφέρουν στα καρτοκινητά απεριόριστες κλήσεις προς όλους τους συνδρομητές, στην Cosmote δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσουν, δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά.

 

Προφανώς θα ήταν καλύτερο εάν οι κλήσεις προς αριθμούς του «1 λεπτό το λεπτό» δεν αφαιρούνταν από τα 120 λεπτά. Επίσης, προφανώς και θα ήταν καλύτερο εάν είχε ελαχιστη χρέωση τα 30''. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, θα ήταν χειρότερο εάν δεν υπήρχε καθόλου η προσφορά! ;)

 

1.Σωστα

2.Ναι

3.Η προνομιακη ισχυει αλλα δε νομιζω να σε συμφερει αφου αν βαλεις 2 10ευρες παιρνεις 4 ωρες προς ολους.

 

Για το 3ο, έχω κι εγώ την εντύπωση ότι εκεί που πριν έβαζα μια κάρτα των 20 ή των 30 τη φορά, τώρα με συμφέρει περισσότερο να βάζω 10άρες κάρτες. ;)

Edited by Petros the Great
Συνένωση μηνυμάτων. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι εμφανές ότι η κοσμοτέ κάνει προσφορές με το ζόρι. Τρομερή δυσκοιλιότητα...

 

νομίζω ότι γενικά οι εταιρίες κάνουν προσφορές όταν υπάρχει λόγος!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι γενικά οι εταιρίες κάνουν προσφορές όταν υπάρχει λόγος!

 

αν ισχυει αυτο που λες, η κοσμοκαρτα θα επρεπε να εχει πολυ περισσοτερες προσφορες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει αυτο που λες, η κοσμοκαρτα θα επρεπε να εχει πολυ περισσοτερες προσφορες.

 

νομίζω ότι και ισχύει αυτό που λέω, αλλά και είναι άσχετο με αυτό που λες ;)

Link to comment
Share on other sites

κραταει κανενα η κοσμοτε με το ζορι??

 

ναι το κόσμο γιατί ΜΑΖΕΨΕ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ και τώρα ποιος θα θέλει να αλλάξει ποιος θέλει να τρέχει και δεν είναι μόνο αυτό πες οτι αλλάζεις και οι γύρο σου έχουν wp

σε συμφέρει :O .Θα τους βάλεις όλους να ΑΛΛΑΖΟΥΝ .....ΜΠΑ!!

 

και εγώ αναγκάστηκα να πάω watch up επειδή η παρέα μου έχουν αυτή τη κάρτα

αλλιος με την Q είμαι άπειρα ευχαριστημένος τόσα χρονιά

 

εσύ φίλε μου manwlis77 θα άλλαζες ...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα η cosmote έχει το μεγαλύτερο αριθμό συνδρομητών. Οταν λοιπόν στο κατάλογό μου έχω πχ 150 cosmote και 10 vodafone και wind αναγκαστηκά πρέπει να έχω cosmote για να μιλάω φθηνότερα με το περισσότερο κόσμο. Αν όλοι λέγανε πάρτε δωρεάν χρόνο απεριόριστα ΠΡΟΣ ΌΛΟΥΣ τότε πραγματικά θα παίζαμε με τις extra υπηρεσίες και τη ποιότητα της κάθε εταιρίας. Τώρα απλά κοιτάμε τη τσέπη μας.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι και ισχύει αυτό που λέω, αλλά και είναι άσχετο με αυτό που λες ;)

 

οι εταιριες κανουν προσφορες οποτε πρεπει ειπες. Δηλαδη η κοσμοκαρτα τωρα επρεπε να κανει προσφορα και την εκανε; οτι εχει μεινει τοσο πισω σε προσφορες ειναι μονο δικια μου αποψη; τι ακριβως ειναι ασχετο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οι εταιριες κανουν προσφορες οποτε πρεπει ειπες. Δηλαδη η κοσμοκαρτα τωρα επρεπε να κανει προσφορα και την εκανε; οτι εχει μεινει τοσο πισω σε προσφορες ειναι μονο δικια μου αποψη; τι ακριβως ειναι ασχετο;

 

Όχι απλά μένει πίσω, βγάζει μια προσφορά κοροϊδία, έτσι για τα μάτια. Και με βασικές χρεώσεις δεκαετίας του '90, και κόστος γραπτού μηνύματος που πιο πολύ συμφέρει να πάρεις κάρτα από την ευρωπαϊκή ένωση και να στέλνεις μηνύματα με το eurotariff*! Πουθενά δεν υπάρχουν τέτοιες χρεώσεις, πραγματικά αίσχος. Νομίζω ότι ο μόνος λόγος που έβγαλε αυτή την «προσφορά» ήταν να έχει μια έστω προσχηματική απάντηση στα διαφημιστικά σποτ του ανταγωνισμού.

 

*Ενδεικτικά το κόστος αποστολής εντός ΕΕ της ισπανικής εταιρείας eroski movil είναι 0,11 ευρώ. H αποστολή sms με cosmoκαρτα σε ελληνικό προορισμό κοστίζει 0,1252 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 21% και τέλους συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας 12%. Η αποστολή sms από κοσμοκαρτα σε διεθνή προορισμό κοστίζει το διπλάσιο.

Edited by hostis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οι εταιριες κανουν προσφορες οποτε πρεπει ειπες. Δηλαδη η κοσμοκαρτα τωρα επρεπε να κανει προσφορα και την εκανε; οτι εχει μεινει τοσο πισω σε προσφορες ειναι μονο δικια μου αποψη; τι ακριβως ειναι ασχετο;

 

Απλά: θεωρώ ότι η COSMOKAPTA στην παρούσα περίοδο δεν ένιωσε την ανάγκη του να κάνει μια ακόμη ανταγωνιστικότερη προσφορά. :)

 

Ακόμη όμως και η συγκεκριμένη προσφορά έχει ένα σημαντικό θετικό στοιχείο: τα 120' αφορούν ΟΛΑ τα εθνικά δίκτυα, πράγμα σημαντικό ειδικά για τους χρήστες της COSMOKAPTA. Όλα αυτά φυσικά είναι η προσωπική μου άποψη επί του θέματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά μένει πίσω, βγάζει μια προσφορά κοροϊδία, έτσι για τα μάτια. Και με βασικές χρεώσεις δεκαετίας του '90, και κόστος γραπτού μηνύματος που πιο πολύ συμφέρει να πάρεις κάρτα από την ευρωπαϊκή ένωση και να στέλνεις μηνύματα με το eurotariff*! Πουθενά δεν υπάρχουν τέτοιες χρεώσεις, πραγματικά αίσχος. Νομίζω ότι ο μόνος λόγος που έβγαλε αυτή την «προσφορά» ήταν να έχει μια έστω προσχηματική απάντηση στα διαφημιστικά σποτ του ανταγωνισμού.

 

*Ενδεικτικά το κόστος αποστολής εντός ΕΕ της ισπανικής εταιρείας eroski movil είναι 0,11 ευρώ. H αποστολή sms με cosmoκαρτα σε ελληνικό προορισμό κοστίζει 0,1252 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 21% και τέλους συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας 12%. Η αποστολή sms από κοσμοκαρτα σε διεθνή προορισμό κοστίζει το διπλάσιο.

 

ακριβως. Αναγνωριζω το γεγονος οτι ειναι μια προσφορα, οτι κινηθηκε μετα απο παρα μα παρα πολυ καιρο. Μην φτασουμε ομως στο σημειο να θεωρουμε οτι με αυτη την προσφορα απαντησε και στον ανταγωνισμο η οτι δεν χρειαζεται να κανει κατι παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακριβως. Αναγνωριζω το γεγονος οτι ειναι μια προσφορα, οτι κινηθηκε μετα απο παρα μα παρα πολυ καιρο. Μην φτασουμε ομως στο σημειο να θεωρουμε οτι με αυτη την προσφορα απαντησε και στον ανταγωνισμο η οτι δεν χρειαζεται να κανει κατι παραπανω.

 

Σημαντική διαφορά: άλλο τι θέλουμε εμείς ως συνδρομητές, και άλλο τι κρίνει η κάθε εταιρία ότι πρέπει/υπάρχει λόγος να προσφέρει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια?

 

Κατι βγηκε στην τηλεοραση για 2 ωρες σε όλα τα δικτυα!!!!

Διάβασε στις προηγούμενες σελίδες , να ενημερωθείς

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3151711#post3151711

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια?

 

Κατι βγηκε στην τηλεοραση για 2 ωρες σε όλα τα δικτυα!!!!

 

Επικοινωνιακά ακούγεται καταπληκτική προσφορά. Δύο ώρες σε όλα τα δίκτυα μόνο με μια ανανέωση ακούγεται κάτι παραπάνω από αρκετό για τους περισσότερους χρήστες. Το ότι χρεώνει 3 λεπτά κάθε φορά και ότι τρώει χρόνο από την προσφορά με τους δύο συνδρομητές Cosmote είναι ψιλά γράμματα για τους περισσότερους (εδώ περίπου οι μισοί χρήστες κοσμοκάρτας ούτε έχουν ακουστά την προσφορά με 0,01 προς δύο αριθμούς).

Link to comment
Share on other sites

 

*Ενδεικτικά το κόστος αποστολής εντός ΕΕ της ισπανικής εταιρείας eroski movil είναι 0,11 ευρώ. H αποστολή sms με cosmoκαρτα σε ελληνικό προορισμό κοστίζει 0,1252 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 21% και τέλους συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας 12%. Η αποστολή sms από κοσμοκαρτα σε διεθνή προορισμό κοστίζει το διπλάσιο.

 

 

Καλά δεν χρειάζεται να πας τόσο μακρία. Το free to go έχει 5 λεπτά το μήνυμα προς όλους εντός Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν χρειάζεται να πας τόσο μακρία. Το free to go έχει 5 λεπτά το μήνυμα προς όλους εντός Ελλάδας.

 

Προφανώς και δεν έχει τόσο το μήνυμα προς όλους εντός Ελλάδος , όταν βρισκόμαστε σε περιαγωγή , γιατί το μήνυμα που διαβάσατε για περιαγωγή μιλάει και για αυτό αναφέρει Ισπανική εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν έχει τόσο το μήνυμα προς όλους εντός Ελλάδος , όταν βρισκόμαστε σε περιαγωγή , γιατί το μήνυμα που διαβάσατε για περιαγωγή μιλάει και για αυτό αναφέρει Ισπανική εταιρεία

 

Ναι σίγουρα. Απλά εγώ λέω για κάποιον που θέλει να στέλνει μηνύματα εντός Ελλάδας. Ίσως εταιρίες frog, q, κλπ να έχουν και καλύτερες προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Oταν εχεις κερδισει τα 120 λεπτα και καλεις αριθμο του 1' το λεπτο υπαρχει ελαχιστη χρεωση 3 λεπτα?

 

Σωστό. Για αυτό και η προστιθεμενη αξία της προσφοράς είναι πολύ μικρή....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Oταν εχεις κερδισει τα 120 λεπτα και καλεις αριθμο του 1' το λεπτο υπαρχει ελαχιστη χρεωση 3 λεπτα?

 

λογικα δεν παιζει κανενα ρολο αυτο. η ελαχιστη χρεωση των 3 λεπτων ειναι για ολους τους αριθμους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην ουσια παιδια δεινουν 40 τηλεφωνηματα. λιγα μεν αλλα απο το ολοτελα.......

καλη και η παναγιωτενα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...