Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα βγάλεις καμία άκρη με τον αναλυτικό, απλά θα σου γράφει ακριβή διάρκεια της κάθε κλήσης σου.

Δεν υπάρχει κανένα καρτοκινητό που να σε ενημερώνει για υπολειπόμενα δευτερόλεπτα. Αν μιλήσεις 3:05" σου τρώει 4' και αυτό συμβαίνει σε όλα τα καρτοκινητά ή τουλάχιστον ας μιλήσω για όσα ξέρω, vodafone cu, q, cosmokarta, wu. Όταν στέλνεις για να ενημερωθείς για το υπόλοιπο, σε κανένα από αυτά τα πακέτα δεν θα σου αναφέρει τα δευτερόλεπτα. Όλα αυτά ισχύουν για τα πακέτα των δωρεάν λεπτών. Όταν σε χρεώνει στην κάρτα, τότε όντως η χρέωση γίνεται ανα δευτερόλεπτο (μετά την ελάχιστη διάρκεια).

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...Oμως στο F2G και πριν λιγους μηνες στο Vodafone Cu στα πακετα ακουγα και δευτερολεπτα(οπως γραφουν και τα ψιλα γραμματα των πακετων για μετα το 3λεπτο)....γιαυτο δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει στο whats up μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...Oμως στο F2G και πριν λιγους μηνες στο Vodafone Cu στα πακετα ακουγα και δευτερολεπτα(οπως γραφουν και τα ψιλα γραμματα των πακετων για μετα το 3λεπτο)....γιαυτο δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει στο whats up μου...

 

Στο f2g σου λεει ξεκαθαρα και τα δευτερολεπτα ειτε μεσω τηλ ειτε με ενημερωση απο το site.Και ποτε ληγουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο f2g σου λεει ξεκαθαρα και τα δευτερολεπτα ειτε μεσω τηλ ειτε με ενημερωση απο το site.Και ποτε ληγουν.

 

Μα το γνωριζω αυτο..απλα στο whats up δεν τα λεει,ενω στο site τους γραφει οτι μετα τα 3 λεπτα,ισχυει χρεωση ανα δευτερολεπτο.... :/

Link to comment
Share on other sites

Μα το γνωριζω αυτο..απλα στο whats up δεν τα λεει,ενω στο site τους γραφει οτι μετα τα 3 λεπτα,ισχυει χρεωση ανα δευτερολεπτο.... :/

 

Ίσως μόνο στο f2go. Για το cu είσαι σίγουρος;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μόνο στο f2go. Για το cu είσαι σίγουρος;

 

Ναι βεβαια γιατι ειχα για λιγο διαστημα Cu και μου φανηκε περιεργο γιατι πρωτη φορα ακουγα δευτερολεπτα...ειλικρινα δεν ξερω τι εχει το whats up μου!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα πρέπει να γίνει με την ενημερώση στην περίπτωση εξάντηλησης λεπτών και μηνύματων τόσο σε πακέτα, όσο και στα δώρα του Reload it. Έχασα 1€ επειδή δεν μου ήρθε μήνυμα ότι τελείωσαν τα μηνύματα προς Whats up από το δώρο και κοντά στο 1€ επειδή δε μου ήρθε μήνυμα ότι τελείωσαν τα μηνύματα προς Whats up από το πακέτο. :down:
Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα πρέπει να γίνει με την ενημερώση στην περίπτωση εξάντηλησης λεπτών και μηνύματων τόσο σε πακέτα, όσο και στα δώρα του Reload it. Έχασα 1€ επειδή δεν μου ήρθε μήνυμα ότι τελείωσαν τα μηνύματα προς Whats up από το δώρο και κοντά στο 1€ επειδή δε μου ήρθε μήνυμα ότι τελείωσαν τα μηνύματα προς Whats up από το πακέτο. :down:

 

Καλα,αλλο και αυτο...ενταξει προφανως επιτηδες γινεται,γιατι καποτε μας ενημερωναν!!Να σε ρωτησω...Εσυ φιλε ακους τα δευτερολεπτα στα πακετα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια γιατι ειχα για λιγο διαστημα Cu και μου φανηκε περιεργο γιατι πρωτη φορα ακουγα δευτερολεπτα...ειλικρινα δεν ξερω τι εχει το whats up μου!

 

Δεν ενημέρωναν ποτέ για δευτερόλεπτα. Ούτε και η q ενημερώνει.

 

Οι άλλες εταιρίες ενημερώνουν για τα sms όταν τελειώσουν ή λήξουν;

Link to comment
Share on other sites

Για το Cu ειμαι 1000% σιγουρος....η Q δεν ελεγε γιατι εχει χρεωση ανα λεπτο,χωρις 3λεπτο οποτε γιαυτο

Τωρα για τα sms ερχεται αλλα αφου ληξουν-τελειωσουν και στειλεις μερικα παραπανω..

 

edit:Πηγα να παρω μια σιμ whats up που ειχα χασει και μου ζητησανε 10 ευρω....πλακα κανουν ρε παιδια???Ακομα κ απο αυτο φαινεται οτι ειναι πιο ακριβο το whats up...ελεος!

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

edit:Πηγα να παρω μια σιμ whats up που ειχα χασει και μου ζητησανε 10 ευρω....πλακα κανουν ρε παιδια???Ακομα κ απο αυτο φαινεται οτι ειναι πιο ακριβο το whats up...ελεος!

 

Αντικατάσταση σιμ εννοείς; Κρατώντας το ίδιο νούμερο; Η τιμή είναι 5€ για καινούργια σιμ 4G και για κανούργιο νούμερο υπάρχει πακέτο των 5€ και των 10€. Αν δεν κάνω λάθος για αντικατάσταση σιμ, σε όλα τα καρτοκινητά πληρώνεις. Όχι όμως 10€.

 

Στο άλλο που λες, δεν θα συμφωνήσω. Το wu εδώ και 5 μήνες έχει κάνει μεγάλη πρόοδο σε σχέση με τα παλιά του πακέτα. Συμπεριέλαβε πακέτα προς όλους και αύξησε πολύ το ίντερνετ. Κάθε τι πρέπει να το κρίνουμε αρχικά βάσει του εαυτού του και μετά σε σχέση με τους άλλους. Σε συνδιασμό με τις περικοπές των πακέτων άλλων καρτοκινητών εδώ και λίγες μέρες, το wu έχει αρχίσει να γίνεται και πάλι ανταγωνιστικό. Άλλωστε όσοι τα τελευταία 2 χρόνια έκαναν φορητότητα σε άλλη καρτοκινητή, το έκαναν για να έχουν χρόνο για όλα τα δίκτυα. Τώρα που το wu τον διαθέτει, αν και εξακολουθεί να μην έχει κάποιο φθηνό πακέτο ομιλίας (το φθηνότερο 5€), πολλοί είναι που ξαναγυρίζουν. Ακόμα και από τα συμβόλαια υπάρχει διαρροή στο wu (από εκεί που συνέβαινε το αντίστροφο).

Link to comment
Share on other sites

τον αλλο μηνα που υποτιθεται δεν θα υπαρχει το μπονους με τα δωρεαν λεπτα προς whats up(φοιτητικο) θα πρεπει να αγορασουμε 2 πακετα ξεχωριστα για ομιλια και ιντερνετ??
Link to comment
Share on other sites

για να κάνεις αντικατάσταση της παλιάς σου sim έχει χρέωση 5 euro

για να πας στην cosmote από άλλο πάροχο δεν υπάρχει καμιά χρέωση. Μάλιστα θα έχεις και 1 euro στην κάρτα σου όταν ενεργοποιηθεί.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση ζητήστε καλύτερα 4G κάρτα για να μην ξανά αλλάζετε στο μέλλον και δίνετε κι άλλα 5ευρα.

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση σιμ εννοείς; Κρατώντας το ίδιο νούμερο; Η τιμή είναι 5€ για καινούργια σιμ 4G και για κανούργιο νούμερο υπάρχει πακέτο των 5€ και των 10€. Αν δεν κάνω λάθος για αντικατάσταση σιμ, σε όλα τα καρτοκινητά πληρώνεις. Όχι όμως 10€.

 

Στο άλλο που λες, δεν θα συμφωνήσω. Το wu εδώ και 5 μήνες έχει κάνει μεγάλη πρόοδο σε σχέση με τα παλιά του πακέτα. Συμπεριέλαβε πακέτα προς όλους και αύξησε πολύ το ίντερνετ. Κάθε τι πρέπει να το κρίνουμε αρχικά βάσει του εαυτού του και μετά σε σχέση με τους άλλους. Σε συνδιασμό με τις περικοπές των πακέτων άλλων καρτοκινητών εδώ και λίγες μέρες, το wu έχει αρχίσει να γίνεται και πάλι ανταγωνιστικό. Άλλωστε όσοι τα τελευταία 2 χρόνια έκαναν φορητότητα σε άλλη καρτοκινητή, το έκαναν για να έχουν χρόνο για όλα τα δίκτυα. Τώρα που το wu τον διαθέτει, αν και εξακολουθεί να μην έχει κάποιο φθηνό πακέτο ομιλίας (το φθηνότερο 5€), πολλοί είναι που ξαναγυρίζουν. Ακόμα και από τα συμβόλαια υπάρχει διαρροή στο wu (από εκεί που συνέβαινε το αντίστροφο).

Από τα συμβόλαια οι διαρροές πήγαν προς Cosmoκάρτα τους τελευταίους 3 μήνες λόγω της προσφοράς με τα 300 λεπτά με ανανέωση 10 ευρώ+ μαζί με την υπηρεσία 1 λεπτό το λεπτό + 80 λεπτά προς όλους με 7 ευρώ. Πρέπει να το καταλάβεις ότι τα πακέτα "της παρέας" είναι και θα γίνουν καπνός οσονούπω, με τα τέλη τερματισμού τόσο μικρά (0,0126/λεπτό και σύντομα 0,01 λεπτό).

Στο εξωτερικό τέτοιου είδους πακέτα είναι ήδη παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση σιμ εννοείς; Κρατώντας το ίδιο νούμερο; Η τιμή είναι 5€ για καινούργια σιμ 4G και για κανούργιο νούμερο υπάρχει πακέτο των 5€ και των 10€. Αν δεν κάνω λάθος για αντικατάσταση σιμ, σε όλα τα καρτοκινητά πληρώνεις. Όχι όμως 10€.

 

Στο άλλο που λες, δεν θα συμφωνήσω. Το wu εδώ και 5 μήνες έχει κάνει μεγάλη πρόοδο σε σχέση με τα παλιά του πακέτα. Συμπεριέλαβε πακέτα προς όλους και αύξησε πολύ το ίντερνετ. Κάθε τι πρέπει να το κρίνουμε αρχικά βάσει του εαυτού του και μετά σε σχέση με τους άλλους. Σε συνδιασμό με τις περικοπές των πακέτων άλλων καρτοκινητών εδώ και λίγες μέρες, το wu έχει αρχίσει να γίνεται και πάλι ανταγωνιστικό. Άλλωστε όσοι τα τελευταία 2 χρόνια έκαναν φορητότητα σε άλλη καρτοκινητή, το έκαναν για να έχουν χρόνο για όλα τα δίκτυα. Τώρα που το wu τον διαθέτει, αν και εξακολουθεί να μην έχει κάποιο φθηνό πακέτο ομιλίας (το φθηνότερο 5€), πολλοί είναι που ξαναγυρίζουν. Ακόμα και από τα συμβόλαια υπάρχει διαρροή στο wu (από εκεί που συνέβαινε το αντίστροφο).

 

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας....εχασα την sim και πηρα αλλη 4G και εκανε 10 ευρω χωρις να εχει καποιο ποσο μεσα!!Φιλε μου για το Whats up δεν λεω,κατι εχει γινει αλλα για τα πακετα που λες,ειναι μεχρι τις 31/5 οποτε μετα ληγουν...δηλαδη ο μηνας εχει 10!Αντε να το ενεργοποιησω και 2 φορες το πολυ...μετα τι??Επισης βλεπω αυτο το πακετο στο Cu με 300 λεπτα και 300 sms προς Cu και 30 mb και αν το ενεργοπιησεις online αλλα 100Mb!!Ενω το whats up το εχει 5 ευρω χωρις καθολου ιντερνετ...αυτο και μονο το πακετο θα με εκανε να αλλαξω γιατι εχοντας 3 ευρω στο whats up,θα βαλω η ιντερνετ η μηνυματα,ενω στο cu μπορω να τα εχω ολα...επισης εχω και εγω το προβλημα των δευτερολεπτων που δεν μου τα δειχνει και παει χρεωση ανα λεπτο μετα το 3λεπτο και δεν μπορω να βγαλω ακρη!Ολα αυτα κανουν αρκετα ακριβη την επικοινωνια μου στο whats up!! :/

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι οσοι ξαναγυρισουν στο wu, θα φανε τρελό ξενερωμα διοτι θα ξαναγυρισουν στα dropped calls, καθυστερημενα sms, χαλια ποιοτητα ηχου κτλ. (πραγματα που δεν ειχαν οσο καιρο ηταν στα άλλα δικτυα)
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποιος αν γνωρίζει να μου λύσει κάποιες απορίες σχετικά με την μετάβαση από συμβόλαιο cosmote σε κάρτοκινητό cosmote με τον ίδιο αριθμό.

'Εχω το παλιό απεριόριστα 35 με 1500 ομιλία +1500 μυνηματα προς όλα τα cosmote,60 λεπτα σταθερά και άλλες εταιρείες + 60 μυνήματα πρός άλλα κινητά και 350mb internet.Το συμβόλαιο το έκανα για να έχω το internet πιό πολύ μιας και στα παλιά (απεριόριστα 25) δέν με κάλυπταν τα 100mb που είχε.

 

Πλεόν τους πληρώνω τσάμπα για ομιλία και μυνήματα που δεν χρησιμοποιώ κάν.Από τα 1500 ομιλίας ζήτημα να καταναλώνω τα 100λεπτα και πρός άλλα κινητά και σταθερά 30 λεπτά περίπου το μήνα.Τα 350mb από την άλλη μου φαίνονται πλέον λίγα μιάς και το χρησιμοποιώ αρκετά την μέρα για Browsing,Πληροφορίες και push mail.

 

Σκέφτομαι να κόψω το συμβόλαιο μόνο και μόνο να μην τους πληρώνω τζάμπα αλλά δεν θέλω από την άλλη να μένω χωρίς κάρτα και να κάνω αναπάντητες σαν κάποιους φίλους μου.:p Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί πολλά ακούω για 500mb internet + 300λεπτά πρός όλους με πόσα λεφτά μπορεί κάποιος να το κάνει αυτό κάθε μήνα να δώ άν οντως αξίζει να κόψω την σύνδεση.Ευχαριστώ.:)

 

edit:Διαβάζω επίσης κάτι για χάλια ποιότητα ομιλίας και καθυστερήσεις στα sms?:blink:Δέν το έχω στο συμβόλαιο αυτό και κλήσεις πεντακάθαρες και μυνήματα πολύ γρήγορα απεσταλμένα.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω επίσης κάτι για χάλια ποιότητα ομιλίας και καθυστερήσεις στα sms?:blink:Δέν το έχω στο συμβόλαιο αυτό και κλήσεις πεντακάθαρες και μυνήματα πολύ γρήγορα απεσταλμένα.:)

 

ε, αλλο το συμβολαιο ρε παιχταρα, κ εγω κοσμοκαρτα εχω, κανενα προβλημα,

αλλα λιγο που χρησιμοποιησα whatsup χαλι μαυρο,

για την φωνη τα χουμε πει, τρελη συμπιεση κ τραγικος ηχος

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κοσμοκαρτα και με το χρονο ομολιας ειμαι οκ. προσφατα αγορασα κινητο με 2 σιμ . η κοσμοκαρτα εχει ενα προγραμμα για ιντερνετ 5 ευρω για 500 μβ. υπαρχει καποιο προγραμμα ποιο φθηνο εστω και σε αλλη εταιρια μονο για ιντερνετ; οσο για τα μβ ας ειναι και λιγοτερα παντως απο 250 και πανω. βαζω τη ερωτηση εδω γιατι δε βρηκα καποια ενοτητα σχετικη .
Link to comment
Share on other sites

wind λεγαν εδω τα παιδια οτι ειχε καλυτερα πακετα για ιντερνετ,

αλλα τωρα που μπηκα βλεπω οτι εχει ακριβως τα ιδια:

60mb με 3 ευρω, 500 με 5

Link to comment
Share on other sites

wind λεγαν εδω τα παιδια οτι ειχε καλυτερα πακετα για ιντερνετ,

αλλα τωρα που μπηκα βλεπω οτι εχει ακριβως τα ιδια:

60mb με 3 ευρω, 500 με 5

 

αν ανοίξεις λογαριασμό σε F2G και αγοράσεις το πακέτο on line σου δίνει bonus άλλα 500 ΜΒ δηλ. σε πάει στο ένα γίγα.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω το παλιό απεριόριστα 35 με 1500 ομιλία +1500 μυνηματα προς όλα τα cosmote,60 λεπτα σταθερά και άλλες εταιρείες + 60 μυνήματα πρός άλλα κινητά και 350mb internet.Το συμβόλαιο το έκανα για να έχω το internet πιό πολύ μιας και στα παλιά (απεριόριστα 25) δέν με κάλυπταν τα 100mb που είχε.

 

Πλεόν τους πληρώνω τσάμπα για ομιλία και μυνήματα που δεν χρησιμοποιώ κάν.Από τα 1500 ομιλίας ζήτημα να καταναλώνω τα 100λεπτα και πρός άλλα κινητά και σταθερά 30 λεπτά περίπου το μήνα.Τα 350mb από την άλλη μου φαίνονται πλέον λίγα μιάς και το χρησιμοποιώ αρκετά την μέρα για Browsing,Πληροφορίες και push mail.

 

Σκέφτομαι να κόψω το συμβόλαιο μόνο και μόνο να μην τους πληρώνω τζάμπα αλλά δεν θέλω από την άλλη να μένω χωρίς κάρτα και να κάνω αναπάντητες σαν κάποιους φίλους μου.:p

 

QUOTE]

φίλε μου αυτή τη στιγμή πληρώνεις 39, κοντά 40 ευρώ, ενώ με τη μετάβαση σε Cosmoκάρτα:

α. Με 5 ευρώ καθαρά θα έχεις 200 λεπτά προς ΟΛΟΥΣ

β. Με 5 ευρώ καθαρά θα έχεις 500ΜΒ για το internet, περισσότερα από όσα ήδη έχεις.

γ. Με την υπηρεσία 1 λεπτό το λεπτό θα έχεις σχεδόν μηδενική χρέωση σε 2 αριθμούς Cosmote.

Άρα: με 2 πακέτα των 200 λεπτών(μιας και η χρέωση είναι ανά τρίλεπτο(μετά ανά δευτερόλεπτο) και όχι ανά λεπτό όπως των συμβολαίων και 1 πακέτου των 5 για 500ΜΒ, αν ανανεώνεις με 20ευρώ(17,86 καθαρά) κάθε μήνα θα έχεις:

400 λεπτά προς όλους

500ΜΒ για διαδίκτυο

2,86 ευρώ για ομιλία με 2 αριθμούς Cote, δηλαδή έως 286 λεπτά ομιλίας ή για χρήση σε περίπου 25 μηνύματα.

Σε υπερκαλύπτει η Cosmoκάρτα σε όσα θες χωρίς να φοβάσαι ότι θα μείνεις από κάρτα.Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις άμεσα.:O

ps τα δωρεάν 300 λεπτά προς ΟΛΟΥΣ με ανανέωση 10 ευρώ έχει πλέον σταματήσει σε Cote και Wind. Μόνο η voda στην καρτοκινητή της έως τις 17 την έχει κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

@ioannis_m: προς ποιό δίκτυο μιλάς περισσότερο; Στην περιπτωση που εχεις φιλους με wind, μπορεις να πας στο Q που δινει με 1 ευρω 400 λεπτα προς ολη τη wind+q και με 1 ακομη ευρω παιρνεις 400 sms προς ολη τη wind+q (και με 3 ευρω παιρνεις 60 λεπτα προς ολα τα δικτυα+σταθερα). Η Q ειναι η μοναδική που στα πακετα της εχει χρεωση ανα 1 λεπτο απο το πρωτο λεπτο, ενω ολα τα υπολοιπα καρτοκινητα εχουν ελαχ.χρεωση 3 λεπτα.
Link to comment
Share on other sites

@ioannis_m: προς ποιό δίκτυο μιλάς περισσότερο; Στην περιπτωση που εχεις φιλους με wind, μπορεις να πας στο Q που δινει με 1 ευρω 400 λεπτα προς ολη τη wind+q και με 1 ακομη ευρω παιρνεις 400 sms προς ολη τη wind+q (και με 3 ευρω παιρνεις 60 λεπτα προς ολα τα δικτυα+σταθερα). Η Q ειναι η μοναδική που στα πακετα της εχει χρεωση ανα 1 λεπτο απο το πρωτο λεπτο, ενω ολα τα υπολοιπα καρτοκινητα εχουν ελαχ.χρεωση 3 λεπτα.

 

Και να προσθεσω οτι το whats up στα πακετα,μετα το 3λεπτο εχει χρεωση ΑΝΑ ΛΕΠΤΟ,ασχετα αν γραφει ανα δευτερολεπτο....παρατηρηστε το,δεν ειμαι μονος τελικα

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθεσω οτι το whats up στα πακετα,μετα το 3λεπτο εχει χρεωση ΑΝΑ ΛΕΠΤΟ,ασχετα αν γραφει ανα δευτερολεπτο....παρατηρηστε το,δεν ειμαι μονος τελικα

 

εαν αυτο ισχυει, μιλάμε για παράνομη συμπεριφορά..... Γειά σου ρε ΕΕΤΤ (που κοιμάσαι...)

Link to comment
Share on other sites

εαν αυτο ισχυει, μιλάμε για παράνομη συμπεριφορά..... Γειά σου ρε ΕΕΤΤ (που κοιμάσαι...)

 

Ειμαι 99,9% σιγουρος..εστειλα χθες βραδυ στην ΕΕΤΤ για το ολο θεμα,αλλα επειδη εγω δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο καταγγελιες κλπ,δεν ξερω αν με παρουν στα σοβαρα...θα ηθελα οποιος βλεπει αυτο το μηνυμα εδω να μας πει αν ακουει δευτερολεπτα στα πακετα του whats up!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...