Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω εαν θυμαμαι καλα οτι πρεπει να κανεις μεσα σε 1 εξαμηνο ποσο ισο με την επιδοτηση συσκευης που πηρες...

 

Και εννοω καθαρο ποσο χωρις φορους κτλ κτλ ...

 

βασικα σε βαζουν αρχικα με το ζορι για 6 μηνες στο προγραμμα με 45 λεπτα ομιλιας δωρεαν με 9 ευρω...

εκτος και δεν παρεις επιδοτηση που ειναι οντως μηδενικο παγιο απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

έχει περάσει ο πρώτος χρόνος..

ήμουν στο 120, το πήγα στο 180,

τώρα για να πάω πάλι σε 120 πρέπει να περάσουν 3 μήνες;;;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται αλλαγή sim.

 

Παίζει δηλαδή κανονικά με 3g δικτυο; με μια απλη sim μπορω να κανω βιντεοκλησεις και να συνδεομαι για φωνητικες κλησεις με 3g;

Επισης η ποιότητα της φωνης ειναι καλυτερη οταν το κινητο εχει συνδεθει σε 3g δικτυο αποτι σε 2g;

Link to comment
Share on other sites

ναι με μια απλη sim. οσο για την ποιοτητα φωνης πανω κατω τα ιδια ειναι...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους να ρωτησω κατι αν γνωριζετε,υπαρχει διαφορα της επιδοτησης αν την παρεις απο γερμανο,πλαισιο.cosmote?ρωταω γιατι περυσι ειχα ρωτησει γερμανο και cosmote λεγοντας μου οτι δικαιουμαι 90 ευρω για συσκευη συγκεκριμενα Ν73,και τελικα πηγαινοντας στο πλαισιο μου ειπαν οτι εχω 136 ευρω για το ιδιο,και το αγορασα απο εκει.πως γινεται αυτο?εχετε ρωτησει κατι παρομοιο,το πλαισιο δινει κατι extra ?σε 10 μερες εχω παλι και δεν ξερω απο που να παω

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη δροσια να εχουμε :D

Εχω παρει επιδοτηση 250 ευρω και θα ηθελα να μου προτεινεται καποια συσκευη σε αυτα τα χρηματα ή και να δωσω 50 ευρω ακομα δεν με πειραζει.

Οποιος γνωριζει τι παιζει με τις επιδοτησεις της cosmote ας μου πει γιατι πρωτη φορα παιρνω επιδοτηση.

Δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα οποτε αν θελουν οι mod μπορουν να μετακινησουν στη σωστη θεση γιατι ειμαι και λιγο νεος:D:D:D

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

y.gΜεχρι τωρα μου εχουν προτεινει το sony ericsson w760.To opoio αποτι ειδα σε διαφορα site λενε οτι εχει και wlan.Ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ισχύει το 0.01 ευρώ στο καρτοσυμβόλαιο . Μόνο στην Cosmokapta
Link to comment
Share on other sites

σημερα με ενημερωσαν οτι δικαιουμαι επιδοτηση 50ευρω στο 120 με μ/ο 40ευρω λογαργιασμους,οκ δε λεω οτι περιμενα τρελο ποσο αλλα περυσι ηταν 130..

ps ξεχασα να πω οτι μου οτι επειδη ειναι γεναιοδωροι μου ειπαν αν ανεβω προγραμμα φτανω στα 75

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

σημερα με ενημερωσαν οτι δικαιουμαι επιδοτηση 50ευρω στο 120 με μ/ο 40ευρω λογαργιασμους,οκ δε λεω οτι περιμενα τρελο ποσο αλλα περυσι ηταν 130..

ps ξεχασα να πω οτι μου οτι επειδη ειναι γεναιοδωροι μου ειπαν αν ανεβω προγραμμα φτανω στα 75

άσε, το ίδιο έπαθα κ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εμενα που περισυ στο καρτοσυμβολαιο 20 που η επιδοτηση ηταν 40 ευρω τωρα ποσα θα ειναι 20;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω συνδρομή στην Cosmote, η οποία είναι στο όνομα του πατέρα μου και θέλω να την μεταβιβάσω στο δικό μου όνομα. Από ότι είδα από το site της cosmote έχει ένα τέλος 21 περίπου ευρώ.

 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να το γλιτώσω αυτό το ποσό. Συγκεκριμένα σκέφτομαι να βάλω τον πατέρα μου να το μετατρέψει σε κάρτα. Αν δεν κάνω λάθος έτσι θα ανωνυμοποιηθεί το νούμερο και μετά θα μπορώ να γυρίσω πάλι στο πρόγραμμά μου.

 

Γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι εφικτό; Καμιά ιδέα ή συμβουλή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να μην πληρώσεις 21 ευρώ θα σου έλεγα να κάνεις το νούμερο απο σύνδεση καρτοκινητό.Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ένας χρόνος απο τότε που πήρες την επιδότηση γιατί εάν την διακόψεις νωρίτερα θα πληρώσεις κάποιο ποσό απο την επιδότηση που πήρες.Πάντως πιστεύω ότι άνετα θα μπορείς να κάνεις τη σύνδεση στο όνομα σου εφόσον αφού θα το κάνεις καρτοκινητό και θα είναι ανώνυμο,μετά που θα το κάνεις συμβόλαιο η Cosmote θα το βλέπει σαν καινούργιο,εκτός και άν κρατάει ιστορικό.Αυτό δεν το ξέρω.Λυπάμαι:(.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να μην πληρώσεις 21 ευρώ θα σου έλεγα να κάνεις το νούμερο απο σύνδεση καρτοκινητό.Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ένας χρόνος απο τότε που πήρες την επιδότηση γιατί εάν την διακόψεις νωρίτερα θα πληρώσεις κάποιο ποσό απο την επιδότηση που πήρες.Πάντως πιστεύω ότι άνετα θα μπορείς να κάνεις τη σύνδεση στο όνομα σου εφόσον αφού θα το κάνεις καρτοκινητό και θα είναι ανώνυμο,μετά που θα το κάνεις συμβόλαιο η Cosmote θα το βλέπει σαν καινούργιο,εκτός και άν κρατάει ιστορικό.Αυτό δεν το ξέρω.Λυπάμαι:(.

 

Έτσι όπως τα λες το σκέφτομαι κι εγώ. Πάντως σίγουρα έχει περάσει 1 χρόνος από την τελευταία μου επιδότηση.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

σημερα με ενημερωσαν οτι δικαιουμαι επιδοτηση 50ευρω στο 120 με μ/ο 40ευρω λογαργιασμους,οκ δε λεω οτι περιμενα τρελο ποσο αλλα περυσι ηταν 130..

ps ξεχασα να πω οτι μου οτι επειδη ειναι γεναιοδωροι μου ειπαν αν ανεβω προγραμμα φτανω στα 75

 

Και εγώ είμαι συνδρομητής στο 240 από τον Οκτώβρη και δεν πήρα ποτέ επιδότηση.

Πριν λίγες μέρες ρώτησα και μου είπαν 95 €!!!

Οι λογαριασμοί μου είναι τη μια ~100€ και την άλλη ~50€.

Πολύ κουβαρντάδες...

Μάλλον θα κάνω αίτηση διακοπής...

Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος μου, είχε λογαριασμό στη Βόντα, ήθελε πέρσι λοιπόν να πάρει ένα κινητό (t650) και του δίνανε πολύ μικρό ποσό για επιδότηση. Ζητάει λοιπόν φορητότητα γιατί η cote του έδινε καλύτερη προσφορά. Επικοινωνούν από κεντρικά βόντα και τον ρωτάνε γιατί θέλει φορητότητα,κτλ. τους λέει διάφορα, για το σήμα δικτύου, για την επιδότηση, κτλ. κ ότι πάει cote για τους εξής λόγους, τον βάζουν σε αναμονή και μετά από λίγο του δίνουν προσφορά να πάρει το κινητό σχεδόν τζάμπα..!!

"Κι οι άγιοι, φοβέρα θέλουν!", τελικά.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μερες ενας φιλος μου εκανε το ιδιο (για αυξηση επιδοτησης)ζητησε φορητοτητα απο voda σε cosmote αποτελεσμα εγκριθηκε χωρις να τον παρουν καν τηλεφωνο..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να μην πληρώσεις 21 ευρώ θα σου έλεγα να κάνεις το νούμερο απο σύνδεση καρτοκινητό.Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ένας χρόνος απο τότε που πήρες την επιδότηση γιατί εάν την διακόψεις νωρίτερα θα πληρώσεις κάποιο ποσό απο την επιδότηση που πήρες.Πάντως πιστεύω ότι άνετα θα μπορείς να κάνεις τη σύνδεση στο όνομα σου εφόσον αφού θα το κάνεις καρτοκινητό και θα είναι ανώνυμο,μετά που θα το κάνεις συμβόλαιο η Cosmote θα το βλέπει σαν καινούργιο,εκτός και άν κρατάει ιστορικό.Αυτό δεν το ξέρω.Λυπάμαι:(.

 

Αν διακοπεί η σύνδεση και γίνει καρτοκινητό, το καρτοκινητό είναι ανώνυμο... Μετά μπορεί να γίνει συμβόλαιο σε όποιο όνομα θέλεις, δεν υπάρχουν στοιχεία από την προηγούμενη χρήση... Όμως, η μετατροπή σε καρτοκινητό θέλει μέχρι 1 μήνα. Αν δεν είναι πρόβλημα η αναμονή... Αλλιώς 21 ευρώ. Πάντως βρίσκω πιο ασφαλή τρόπο τη μεταβίβαση...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αν διακοπεί η σύνδεση και γίνει καρτοκινητό, το καρτοκινητό είναι ανώνυμο... Μετά μπορεί να γίνει συμβόλαιο σε όποιο όνομα θέλεις, δεν υπάρχουν στοιχεία από την προηγούμενη χρήση... Όμως, η μετατροπή σε καρτοκινητό θέλει μέχρι 1 μήνα. Αν δεν είναι πρόβλημα η αναμονή... Αλλιώς 21 ευρώ. Πάντως βρίσκω πιο ασφαλή τρόπο τη μεταβίβαση...

 

Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις.

Α)

Είμαι στο πρόγραμμα 120 και καλώ κάποιον που βρίσκεται στο εξωτερικό. Αφαιρεί απλά χρόνο από τα 120 λεπτά που έχω προπληρώσει ή χρεώνομαι επιπλέον;

 

Β)

Σε περίπτωση που τα στοιχεία του κινητού μου δεν είναι στο όνομα μου, μπορώ να κάνω νέο συμβόλαιο (μόλις λήξει προφανώς το παλιό) χωρίς όμως να χάσω τον αριθμό τηλεφώνου;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Κάθε βοήθεια πολύτιμη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις.

Α)

Είμαι στο πρόγραμμα 120 και καλώ κάποιον που βρίσκεται στο εξωτερικό. Αφαιρεί απλά χρόνο από τα 120 λεπτά που έχω προπληρώσει ή χρεώνομαι επιπλέον;

 

Β)

Σε περίπτωση που τα στοιχεία του κινητού μου δεν είναι στο όνομα μου, μπορώ να κάνω νέο συμβόλαιο (μόλις λήξει προφανώς το παλιό) χωρίς όμως να χάσω τον αριθμό τηλεφώνου;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Κάθε βοήθεια πολύτιμη! ;)

 

A) Eάν καλείς ελληνικό κινητό που βρίσκεται στο εξωτερικό δεν χρεώνεσαι τίποτα παραπάνω. Εάν καλείς ξένο νούμερο χρεώνεσαι με διεθνή χρέωση πέρα από τα 120 λεπτά.

Β) Μπορείς όποτε θέλεις (και τώρα ακόμα) να μεταβιβάσεις το συμβόλαιο στο όνομα σου, δεν χρειάζεται (και δεν μπορείς με το ίδιο νούμερο) να κάνεις νέο συμβόλαιο. Απλώς πηγαίνεις εσύ με το κάτοχο της γραμμής σε ένα Γερμανό. Υπόθεση λίγων λεπτών είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

 

ειμαι cosmote και σκεφτομαι να την κανω,πηρα επιδοτηση τον Απριλιο,νομιζω οτι αν κανω διακοπη του συμβολαιου μετα το 6μηνο δεν επιστρεφω την επιδοτηση ή κανω λαθος?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε μήνα μετά τους έξι απαλάσεσε κατά 16.6 %

Δηλαδή και στον έβδομο να φύγεις πάλι πληρώνεις (και στον 12ο)

μόνο αφού κλείσεις 12 ολόκληρους μήνες μπορείς να φύγεις ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...