Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 minutes ago, elkons said:

Μια από τα ίδια.7 το πρωί 4g στα 90 mbps και στις 2 έως το βράδυ 8 mbps.... Αυτές οι μετρήσεις στην βεράντα στον 2ο όροφο μόνο εκεί έχει φουλ .... Μέσα στο σπίτι άσε καρφωμένο σε 1 μπάρα. Γενικά μου είπαν είναι θέμα σχεδιασμού της περιοχής και θέλει καιρό για επίλυση θα προσπαθήσουν το συντομότερο Κ κλ,και κάτι μπούρδες εκεί . Με 5g βεράντα ντξ έχει 500 mbps μέσα στο σπίτι μερικά δωμάτια 40 μερικά 200...Μετά από 5 μήνες απολύτως ΤΊΠΟΤΑ έχω καρφωμένο μια μπάρα ή Β20.... Βέβαια απόσταση από την κεραία 1,4 km και ήδη σε απόσταση μερικά μέτρα (περίπου 900 πέφτουν οι μπάρες Απού φουλ σε ,4 στις 5) πραγματικά έχω προβληματιστεί δεν ξέρω τι να κάνω να πάρω τηλ να τους φτιάξω έτσι... Καλά οι άλλοι 2 απαράδεκτοι εντελώς... Το αστείο? Cosmote, Vodafone στον χάρτη ταχυτήτων άριστο download και upload .... Nova άριστο download και 5 upload....

Βεράντα με Φουλ Cosmote 5g 500 mbps με 60 upload , δωμάτια 40 με 2 upload ή σε μερικά 240 με 1 upload 😵 σε 4g ίδιο upload αλλά χειρότερο download 

Σιγά μην αλλάξει για αυτούς και σπίτι... Απορώ τα χρήματα των συνδρομητών της περιοχής που δεν έχει σήμα τ τα κάνουν δεν θα τα αξιοποιήσουν για μια κεραία να τους διευκολύνει? Ντροπή το παίζουν και μεγάλοι επενδυτές... Γιατί να μην πληρώσω λιγότερα αφού ένας που έχει μεγαλύτερη ταχύτητα να είναι στην ίδια τιμή άδικο δεν είναι?

Δυστυχώς, φίλε μου, σε κάποιες περιπτώσεις παίζει ρόλο και το πού είναι το σπίτι - πχ στο Λυκαβηττό ήμουν ισόγειο, άλλος με WIND στον 5ο είχε 50+. Στο σπίτι που είμαι τώρα (3ος όροφος), επειδή κοιτάω προς τα πίσω (προς ακάλυπτο) έχω το σήμα και τις ταχυτητες που έγραψα, η διαχειριστρια που μένει στον 5ο στο ίδιο ακριβως σπίτι με μένα (δλδ ακριβως 2 ορόφους από πάνω), 50+ και αυτή με Vodafone. 

Οπότε... 

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ParafronGR said:

Αν φτάνουν σε σημείο να βγάζουν εκτός οι ίδιοι, την έχεις γμήσει όπως εγώ.

Όταν έμενα κάτω από το Λυκαβηττό, είχα το ίδιο με τη WIND - μαξ 5mbps, χαμένες κλήσεις κτλ. Τους είχα ενημερώσει, ήξεραν για το πρόβλημα, αλλά 3 χρόνια που έμεινα σε εκεινο το σπίτι, δεν άλλαξε τίποτα.

Το ίδιο και σ'αυτό που είμαι τώρα. Έκοψα την Cosmote το Μάρτη του 23 και ακόμα η ίδια κατάσταση. Μία από τα ίδια είναι και η Vodafone (η οποία και αυτή έχει αναγνωρίσει το πρόβλημα στην περιοχή και με αφήνε ινα φύγω ατελώς) . 

Δυστυχώς, όπου σου λένε ότι υπάρχει θέμα σχεδιασμού, μην περιμένεις να αλλάξει η κατάσταση γιατί το ρίχνουν στα μπετά του σπιτιού σου, στην τοποθεσία του κτλ. Μόνο σε θέματα που υπάρχει πρόβλημα κεραίας ασχολούνται πχ είχα θέμα με χαμηλές ταχυτητες στο σπίτι της δικιας μου που πιάνει κανονικά 100+, τους έριξα μια κλήση και με πήραν μετά από 3 μέρες να μου πουν ότι είναι θέμα κεραίας και θα το φτιάξουν κι όντως επανήλθε. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το γυρίσεις σε κάρτα και να παίζεις με WiFi Calling 

Σήμερα πώς παίζει στο Λυκαβηττό η εταιρεία;; Άλλαξαν κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, king2009 said:

Ναι μολις κανεις αιτημα για να φυγεις ομως τι καλα στηνονται. Καπως ετσι φιλος πηρε με 13.5 το gigamax unlimited και καπως ετσι θειος μου παλιος συνδρομητης δινει 43 ευρω το μηνα για το ιδιο προγραμμα και το εκαναν τον ιδιο μηνα. Αν δεν κλαψει το παιδι δεν του δινει η μανα λεει η παροιμια. Αν και εδω αυτοι θελουν ξεκαθαρο εκβιασμο απο τον πελατη για να απαιτησει αυτα που αλλοι περνουν πολυ φθηνοτερα. 

Δεν ισχύει απόλυτα, εγώ έφυγα για Vodafone και με θυμήθηκαν 3 μήνες αργότερα να με πάρουν για προσφορά, φυσικά τους ευχήθηκα, καλά κρασιά!!!

Δεν θα τους παρακαλάμε κιόλας να τους δώσουμε τα λεφτά μας...

9 ώρες πριν, ANAGNPANA said:

Ναι αλλά πρέπει να έχεις 4 γραμμές για να δωθεί αυτή η τιμή 

Και να μην είσαι ήδη πελάτης Cosmote...

Γιατί στους υπάρχοντες πελάτες κάνουν τους δύσκολους.

Με φορητότητα το παίρνεις σίγουρα το πακετάκι.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Τους είπες για το Gigamax Unlimited Family με 58 ευρώ το μήνα για 2 γραμμές;;;;

Όχι, αποφάσισα να πάρω καρτοκινητή του μικρού

 

17 ώρες πριν, kosmasdel said:

Δηλαδή άρχισαν να δίνουν πάλι extra sim;

Όχι, τα 3€ για την extrasim που γράφω, την έχω 2 χρόνια τώρα

19 ώρες πριν, soch said:

Με κάλεσαν χθες και σήμερα από το 13888 και οι προσφορές που έλαβα για unlimited χρόνο ομιλίας και δεδομένα (το συμβόλαιό μου δηλαδή) ήταν

χθες 41,5€/μήνα +3€ η extrasim

σήμερα 43,5€/μήνα +3€ η extrasim

Τους ευχαρίστησα, δεν δέχθηκα και βλέπουμε.

Πάντως έχω πολύ μεγάλη απορία, πως είναι δυνατόν να μου προτείνουν συμβόλαιο (δηλαδή 24μηνη δέσμευση) με 42€ όταν με το CosmoteNEO δίνουν unlimited χρόνο και δεδομένα με 33€, χωρίς καμία δέσμευση ούτε ως προς το χρόνο, ούτε ως προς το πρόγραμμα. Δηλαδή κάποιο μήνα αλλάζω σε χαμηλότερο εφόσον με εξυπηρετεί και χάνουν πάγια...

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται με κάλεσαν από το 2106269154 με 18,30€ όλα απεριόριστα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κάλεσαν και πάλι από το 2106269154 για τρία νούμερα στο οικογενειακό 30 GB όλοι μαζί με συνολική τιμή 58 Ευρό, έχω δύο σταθερά στην κοσμοτε.....

ΝΟΚΙΑ Ν95 -ΝΟΚΙΑ Ν8 - NEXUS 4- HTC M8 -NOKIA 1020 -XPERIA Ζ5-Lumia 950xl
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, katsiletra said:

Για όποιον ενδιαφέρεται με κάλεσαν από το 2106269154 με 18,30€ όλα απεριόριστα.

Πολύ καλό 

 

3 minutes ago, kotsirasn said:

Εμένα με κάλεσαν και πάλι από το 2106269154 για τρία νούμερα στο οικογενειακό 30 GB όλοι μαζί με συνολική τιμή 58 Ευρό, έχω δύο σταθερά στην κοσμοτε.....

19 ευρώ η κάθε γραμμή το μήνα περίπου 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsirasn said:

Εμένα με κάλεσαν και πάλι από το 2106269154 για τρία νούμερα στο οικογενειακό 30 GB όλοι μαζί με συνολική τιμή 58 Ευρό, έχω δύο σταθερά στην κοσμοτε.....

19,33 για Family με 30 γιγα δεξαμενή για όλους?
Πες τους να πάνε να κάνουν κάνα μπανάκι τώρα που η θάλασσα είναι δροσερή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, soch said:

Όχι, αποφάσισα να πάρω καρτοκινητή του μικρού

 

Όχι, τα 3€ για την extrasim που γράφω, την έχω 2 χρόνια τώρα

Πάντως έχω πολύ μεγάλη απορία, πως είναι δυνατόν να μου προτείνουν συμβόλαιο (δηλαδή 24μηνη δέσμευση) με 42€ όταν με το CosmoteNEO δίνουν unlimited χρόνο και δεδομένα με 33€, χωρίς καμία δέσμευση ούτε ως προς το χρόνο, ούτε ως προς το πρόγραμμα. Δηλαδή κάποιο μήνα αλλάζω σε χαμηλότερο εφόσον με εξυπηρετεί και χάνουν πάγια...

Σε έχει λήξει η extra Sim και στην ανανέωσαν κανονικά με 3 ευρώ η ακόμα δεν έχει λήξει η διετία? 

Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνω κλήση με το που το σηκώνουν το σήμα από 4g γυρνάει σε Ε και αμέσως σε G με διακοπές τι σημαίνει αυτό έχω ανοιχτό VoLTE 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Όταν παίρνω κλήση με το που το σηκώνουν το σήμα από 4g γυρνάει σε Ε και αμέσως σε G με διακοπές τι σημαίνει αυτό έχω ανοιχτό VoLTE 

Δεν έχεις ανοίξει το VoLTE.

Πήγαινες στις ρυθμίσεις, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και δες να είναι ενεργό.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MIKU said:

Δεν έχεις ανοίξει το VoLTE.

Πήγαινες στις ρυθμίσεις, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και δες να είναι ενεργό.

Ενεργό είναι και φαίνεται και η σήμανση φαίνεται . Το σήμα G τι διαφορά έχει με Ε και σε ποιες περιπτώσεις στις κλήσεις εμφανίζεται?Screenshot_2024-04-26-17-06-46-370.jpg.7ccfa8320a7ffd8a922921cb4a7d32af.jpg

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, elkons said:

Ενεργό είναι και φαίνεται και η σήμανση φαίνεται . Το σήμα G τι διαφορά έχει με Ε και σε ποιες περιπτώσεις στις κλήσεις εμφανίζεται?Screenshot_2024-04-26-17-06-46-370.jpg.7ccfa8320a7ffd8a922921cb4a7d32af.jpg

Εντάξει είσαι τότε. Μικρή διαφορά στην ταχύτητα έχουν. 2,5G το ένα, 2,75G το άλλο.

Στην πράξη σέρνονται και τα 2.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολικά sorry για το μακροσκελές σεντόνι.

Εγώ χθες το απόγευμα λίγο μετά τις 4 συνδέθηκα στην Cosmote με φορητότητα από Vodafone στο Gigamax Unlimited στα 13.45€, σε συνδυασμό με το Cosmote one η τιμή θα ήταν 18.45€ (η φορητότητα του σταθερού, οπτική ίνα 100Μbps στα 31.90€ πάλι από Vodafone, έγινε ακριβώς πριν από δύο εβδομάδες) αλλά λόγω της οπτικής ίνας του σταθερού έχει 5€ επιπλέον έκπτωση.

Χθες το πρωί κατά τις 9 δέχθηκα sms από τη Vodafone που έλεγε ότι παρέλαβαν την αίτηση φορητότητας θα την επεξεργαστούν και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. 

Με κάλεσαν λοιπόν μετά από λίγο, δεν προλάβαμε να πούμε ούτε καλήμερα, πέφτει η γραμμή τους καλώ εγώ, ήταν από το τμήμα φορητότητας κινητής και μου είπαν θα πω στην κοπέλα να σε καλέσει. Οταν με κάλεσε μετά από μια ώρα+ ήταν άλλη κοπέλα και ήθελε να της πω τον λόγο που φεύγω και να μου κάνει αντιπροσφορά. 

Αφού τις εξιστόρησα τα γεγονότα σχετικά με την χρέωση της Extra κάρτας Sim 2.98€ που μου έκαναν, ενώ μου είχαν πει και στο κατάστημα που έκανα το συμβόλαιο ότι είναι δωρεάν λόγω σταθερής που ήδη είχα στην Vodafone, αλλά και τηλεφωνικά που τους καλούσα τους τρεις πρώτους μήνες που έβγαινε ο λογαριασμός και μάλιστα με διαβεβαίωναν κάθε φορά ότι δεν θα χρεωθεί στον επόμενο αλλά και πάλι χρεωνόταν, όταν λοιπόν βγήκε ο επόμενος λογαριασμός και ξανατηλεφώνησα μου είπαν ότι για να δικαιούμαι δώρο την Extra Sim θα έπρεπε και το σταθερό να είναι επαγγελματικό, την ώρα μάλιστα όλα αυτά που το πρόσθετο συμβόλαιο για την Extra Sim ανέφερε ότι δεν θα υπάρχει καμία χρέωση.

Οταν με ρώτησε στην Cosmote που θα πάω ποια είναι η τιμή που θα πληρώνω και τις είπα το 13.45€, έσπευσε να μου πει ότι δεν έχει τις ίδιες παροχές με το δικό τους (Giga Bussines Unlimited Ultra), της λέω αν αφαιρέσεις τα άχρηστα στην ουσία 2000 sms της Cosmote που σε σας είναι απεριόριστα και τα 500' ομιλίας σε κάποιες χώρες μη ΕΕ που δίνετε εσείς επιπλέον που και αυτά σε εμένα είναι επίσης άχρηστα, όλα τα άλλα είναι ίδια, φυσικά της είπα και ότι δεν θα έχω Extra Sim γιατί έχει παύσει προσωρινά τουλάχιστον ή έκδοσή τους από την Cosmote. Επέμενε ότι δεν είναι απεριόριστα τα Data, τον ξέρω εγώ τον ανταγωνισμό, δεν δίνει τέτοιες τιμές η Cosmote, να κοιτάξουμε μαζί το συμβόλαιό μου και αναλυτικά τους όρους του και λοιπές τέτοιες μακακίες.

Στο τέλος μου λέει σου κάνω προσφορά το ίδιο συμβόλαιο με πριν στα 20.30€, της απαντώ ότι και να μου κάνετε με τον τρόπο που έχετε συμπεριφερθεί δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνω πόσο μάλλον που ήδη πριν δυο εβδομάδες για τον ίδιο ακριβώς λόγο έκανα φορητότητα και το σταθερό μου στην Cosmote και θα έχω αυτές τις επιπλέον εκπτώσεις στο κινητό αλλά και το πακέτο Cosmote Home Διεθνή 120, αξίας 6€, ομιλία προς χώρες ΕΕ και κάποιες μη ΕΕ στο σταθερό, κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω.

Επίσης ξέχασα να πω ότι 3-4 ημέρες πριν γίνει η μεταφορά του σταθερού, μου είχε τηλεφωνήσει κάποιος άλλος από το τμήμα φορητότητας σταθερής της Vodafone για να μου κάνει αντιπροσφορά στα 22.65€ οπτική ίνα 100Mbps αν θυμάμαι καλά αλλά χωρίς να ξέρω τη άλλο περιλάμβανε, δεν με ενδιέφερε κιόλας, είχα πάρει ήδη τις αποφάσεις μου. Αυτός προσπαθούσε να με πείσει ότι νοιάζεται για την τσέπη μου, δεν σε συμφέρει μου λέει να φύγεις, το πάγιο σου είναι πολύ χαμηλό στην 100 Μbps (όχι οπτική ίνα) γραμμή σου 18.67€, όντως πάρα πολύ χαμηλό, θα πληρώσεις τέλος διακοπής, θα τα βγάλω του λέω από την διαφορά από το κινητό, όχι δεν σε συμφέρει, του λέω ξέρω που βρίσκομαι, που θα πάω, πόσο πλήρωνα και πόσο θα πληρώνω, δεν περίμενα από εσάς να μου πείτε τι είναι καλύτερο για μένα, δεν βλέπω μου λέει αίτηση για κινητή θα την δείτε πάραυτα του λέω και στα σκαριά είναι και η άλλη σταθερή 24άρα στο χωριό.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, MIKU said:

Εντάξει είσαι τότε. Μικρή διαφορά στην ταχύτητα έχουν. 2,5G το ένα, 2,75G το άλλο.

Στην πράξη σέρνονται και τα 2.

Γιατί από 4g πάει σε G ή Ε όμως 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, terkos2 said:

Προκαταβολικά sorry για το μακροσκελές σεντόνι.

Εγώ χθες το απόγευμα λίγο μετά τις 4 συνδέθηκα στην Cosmote με φορητότητα από Vodafone στο Gigamax Unlimited στα 13.45€, σε συνδυασμό με το Cosmote one η τιμή θα ήταν 18.45€ (η φορητότητα του σταθερού, οπτική ίνα 100Μbps στα 31.90€ πάλι από Vodafone, έγινε ακριβώς πριν από δύο εβδομάδες) αλλά λόγω της οπτικής ίνας του σταθερού έχει 5€ επιπλέον έκπτωση.

Χθες το πρωί κατά τις 9 δέχθηκα sms από τη Vodafone που έλεγε ότι παρέλαβαν την αίτηση φορητότητας θα την επεξεργαστούν και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. 

Με κάλεσαν λοιπόν μετά από λίγο, δεν προλάβαμε να πούμε ούτε καλήμερα, πέφτει η γραμμή τους καλώ εγώ, ήταν από το τμήμα φορητότητας κινητής και μου είπαν θα πω στην κοπέλα να σε καλέσει. Οταν με κάλεσε μετά από μια ώρα+ ήταν άλλη κοπέλα και ήθελε να της πω τον λόγο που φεύγω και να μου κάνει αντιπροσφορά. 

Αφού τις εξιστόρησα τα γεγονότα σχετικά με την χρέωση της Extra κάρτας Sim 2.98€ που μου έκαναν, ενώ μου είχαν πει και στο κατάστημα που έκανα το συμβόλαιο ότι είναι δωρεάν λόγω σταθερής που ήδη είχα στην Vodafone, αλλά και τηλεφωνικά που τους καλούσα τους τρεις πρώτους μήνες που έβγαινε ο λογαριασμός και μάλιστα με διαβεβαίωναν κάθε φορά ότι δεν θα χρεωθεί στον επόμενο αλλά και πάλι χρεωνόταν, όταν λοιπόν βγήκε ο επόμενος λογαριασμός και ξανατηλεφώνησα μου είπαν ότι για να δικαιούμαι δώρο την Extra Sim θα έπρεπε και το σταθερό να είναι επαγγελματικό, την ώρα μάλιστα όλα αυτά που το πρόσθετο συμβόλαιο για την Extra Sim ανέφερε ότι δεν θα υπάρχει καμία χρέωση.

Οταν με ρώτησε στην Cosmote που θα πάω ποια είναι η τιμή που θα πληρώνω και τις είπα το 13.45€, έσπευσε να μου πει ότι δεν έχει τις ίδιες παροχές με το δικό τους (Giga Bussines Unlimited Ultra), της λέω αν αφαιρέσεις τα άχρηστα στην ουσία 2000 sms της Cosmote που σε σας είναι απεριόριστα και τα 500' ομιλίας σε κάποιες χώρες μη ΕΕ που δίνετε εσείς επιπλέον που και αυτά σε εμένα είναι επίσης άχρηστα, όλα τα άλλα είναι ίδια, φυσικά της είπα και ότι δεν θα έχω Extra Sim γιατί έχει παύσει προσωρινά τουλάχιστον ή έκδοσή τους από την Cosmote. Επέμενε ότι δεν είναι απεριόριστα τα Data, τον ξέρω εγώ τον ανταγωνισμό, δεν δίνει τέτοιες τιμές η Cosmote, να κοιτάξουμε μαζί το συμβόλαιό μου και αναλυτικά τους όρους του και λοιπές τέτοιες μακακίες.

Στο τέλος μου λέει σου κάνω προσφορά το ίδιο συμβόλαιο με πριν στα 20.30€, της απαντώ ότι και να μου κάνετε με τον τρόπο που έχετε συμπεριφερθεί δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνω πόσο μάλλον που ήδη πριν δυο εβδομάδες για τον ίδιο ακριβώς λόγο έκανα φορητότητα και το σταθερό μου στην Cosmote και θα έχω αυτές τις επιπλέον εκπτώσεις στο κινητό αλλά και το πακέτο Cosmote Home Διεθνή 120, αξίας 6€, ομιλία προς χώρες ΕΕ και κάποιες μη ΕΕ στο σταθερό, κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω.

Επίσης ξέχασα να πω ότι 3-4 ημέρες πριν γίνει η μεταφορά του σταθερού, μου είχε τηλεφωνήσει κάποιος άλλος από το τμήμα φορητότητας σταθερής της Vodafone για να μου κάνει αντιπροσφορά στα 22.65€ οπτική ίνα 100Mbps αν θυμάμαι καλά αλλά χωρίς να ξέρω τη άλλο περιλάμβανε, δεν με ενδιέφερε κιόλας, είχα πάρει ήδη τις αποφάσεις μου. Αυτός προσπαθούσε να με πείσει ότι νοιάζεται για την τσέπη μου, δεν σε συμφέρει μου λέει να φύγεις, το πάγιο σου είναι πολύ χαμηλό στην 100 Μbps (όχι οπτική ίνα) γραμμή σου 18.67€, όντως πάρα πολύ χαμηλό, θα πληρώσεις τέλος διακοπής, θα τα βγάλω του λέω από την διαφορά από το κινητό, όχι δεν σε συμφέρει, του λέω ξέρω που βρίσκομαι, που θα πάω, πόσο πλήρωνα και πόσο θα πληρώνω, δεν περίμενα από εσάς να μου πείτε τι είναι καλύτερο για μένα, δεν βλέπω μου λέει αίτηση για κινητή θα την δείτε πάραυτα του λέω και στα σκαριά είναι και η άλλη σταθερή 24άρα στο χωριό.

Ετσι ακριβως ειναι. Οταν σε θεωρουν δεδομενο δεν παιζει προσφορα με τιποτα. Μολις κανεις κινηση να φυγεις τι καλα σε δινουν οτι θες. Τους μαθαμε πια ολα τα χρονια τα ιδια σε αυτο το μπαχαλο που ζουμε. Μονο με εκβιασμο απο εκει και περα τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, terkos2 said:

Προκαταβολικά sorry για το μακροσκελές σεντόνι.

Εγώ χθες το απόγευμα λίγο μετά τις 4 συνδέθηκα στην Cosmote με φορητότητα από Vodafone στο Gigamax Unlimited στα 13.45€, σε συνδυασμό με το Cosmote one η τιμή θα ήταν 18.45€ (η φορητότητα του σταθερού, οπτική ίνα 100Μbps στα 31.90€ πάλι από Vodafone, έγινε ακριβώς πριν από δύο εβδομάδες) αλλά λόγω της οπτικής ίνας του σταθερού έχει 5€ επιπλέον έκπτωση.

Χθες το πρωί κατά τις 9 δέχθηκα sms από τη Vodafone που έλεγε ότι παρέλαβαν την αίτηση φορητότητας θα την επεξεργαστούν και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. 

Με κάλεσαν λοιπόν μετά από λίγο, δεν προλάβαμε να πούμε ούτε καλήμερα, πέφτει η γραμμή τους καλώ εγώ, ήταν από το τμήμα φορητότητας κινητής και μου είπαν θα πω στην κοπέλα να σε καλέσει. Οταν με κάλεσε μετά από μια ώρα+ ήταν άλλη κοπέλα και ήθελε να της πω τον λόγο που φεύγω και να μου κάνει αντιπροσφορά. 

Αφού τις εξιστόρησα τα γεγονότα σχετικά με την χρέωση της Extra κάρτας Sim 2.98€ που μου έκαναν, ενώ μου είχαν πει και στο κατάστημα που έκανα το συμβόλαιο ότι είναι δωρεάν λόγω σταθερής που ήδη είχα στην Vodafone, αλλά και τηλεφωνικά που τους καλούσα τους τρεις πρώτους μήνες που έβγαινε ο λογαριασμός και μάλιστα με διαβεβαίωναν κάθε φορά ότι δεν θα χρεωθεί στον επόμενο αλλά και πάλι χρεωνόταν, όταν λοιπόν βγήκε ο επόμενος λογαριασμός και ξανατηλεφώνησα μου είπαν ότι για να δικαιούμαι δώρο την Extra Sim θα έπρεπε και το σταθερό να είναι επαγγελματικό, την ώρα μάλιστα όλα αυτά που το πρόσθετο συμβόλαιο για την Extra Sim ανέφερε ότι δεν θα υπάρχει καμία χρέωση.

Οταν με ρώτησε στην Cosmote που θα πάω ποια είναι η τιμή που θα πληρώνω και τις είπα το 13.45€, έσπευσε να μου πει ότι δεν έχει τις ίδιες παροχές με το δικό τους (Giga Bussines Unlimited Ultra), της λέω αν αφαιρέσεις τα άχρηστα στην ουσία 2000 sms της Cosmote που σε σας είναι απεριόριστα και τα 500' ομιλίας σε κάποιες χώρες μη ΕΕ που δίνετε εσείς επιπλέον που και αυτά σε εμένα είναι επίσης άχρηστα, όλα τα άλλα είναι ίδια, φυσικά της είπα και ότι δεν θα έχω Extra Sim γιατί έχει παύσει προσωρινά τουλάχιστον ή έκδοσή τους από την Cosmote. Επέμενε ότι δεν είναι απεριόριστα τα Data, τον ξέρω εγώ τον ανταγωνισμό, δεν δίνει τέτοιες τιμές η Cosmote, να κοιτάξουμε μαζί το συμβόλαιό μου και αναλυτικά τους όρους του και λοιπές τέτοιες μακακίες.

Στο τέλος μου λέει σου κάνω προσφορά το ίδιο συμβόλαιο με πριν στα 20.30€, της απαντώ ότι και να μου κάνετε με τον τρόπο που έχετε συμπεριφερθεί δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνω πόσο μάλλον που ήδη πριν δυο εβδομάδες για τον ίδιο ακριβώς λόγο έκανα φορητότητα και το σταθερό μου στην Cosmote και θα έχω αυτές τις επιπλέον εκπτώσεις στο κινητό αλλά και το πακέτο Cosmote Home Διεθνή 120, αξίας 6€, ομιλία προς χώρες ΕΕ και κάποιες μη ΕΕ στο σταθερό, κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω.

Επίσης ξέχασα να πω ότι 3-4 ημέρες πριν γίνει η μεταφορά του σταθερού, μου είχε τηλεφωνήσει κάποιος άλλος από το τμήμα φορητότητας σταθερής της Vodafone για να μου κάνει αντιπροσφορά στα 22.65€ οπτική ίνα 100Mbps αν θυμάμαι καλά αλλά χωρίς να ξέρω τη άλλο περιλάμβανε, δεν με ενδιέφερε κιόλας, είχα πάρει ήδη τις αποφάσεις μου. Αυτός προσπαθούσε να με πείσει ότι νοιάζεται για την τσέπη μου, δεν σε συμφέρει μου λέει να φύγεις, το πάγιο σου είναι πολύ χαμηλό στην 100 Μbps (όχι οπτική ίνα) γραμμή σου 18.67€, όντως πάρα πολύ χαμηλό, θα πληρώσεις τέλος διακοπής, θα τα βγάλω του λέω από την διαφορά από το κινητό, όχι δεν σε συμφέρει, του λέω ξέρω που βρίσκομαι, που θα πάω, πόσο πλήρωνα και πόσο θα πληρώνω, δεν περίμενα από εσάς να μου πείτε τι είναι καλύτερο για μένα, δεν βλέπω μου λέει αίτηση για κινητή θα την δείτε πάραυτα του λέω και στα σκαριά είναι και η άλλη σταθερή 24άρα στο χωριό.

Σε ποιό Χωριό; Δεν υπάρχουν οπτικές ίνες ακόμη;; Η Πελοπόννησος είναι περιοχή της United Fiber ενημερωτικά!

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, terkos2 said:

Προκαταβολικά sorry για το μακροσκελές σεντόνι.

Εγώ χθες το απόγευμα λίγο μετά τις 4 συνδέθηκα στην Cosmote με φορητότητα από Vodafone στο Gigamax Unlimited στα 13.45€, σε συνδυασμό με το Cosmote one η τιμή θα ήταν 18.45€ (η φορητότητα του σταθερού, οπτική ίνα 100Μbps στα 31.90€ πάλι από Vodafone, έγινε ακριβώς πριν από δύο εβδομάδες) αλλά λόγω της οπτικής ίνας του σταθερού έχει 5€ επιπλέον έκπτωση.

Χθες το πρωί κατά τις 9 δέχθηκα sms από τη Vodafone που έλεγε ότι παρέλαβαν την αίτηση φορητότητας θα την επεξεργαστούν και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. 

Με κάλεσαν λοιπόν μετά από λίγο, δεν προλάβαμε να πούμε ούτε καλήμερα, πέφτει η γραμμή τους καλώ εγώ, ήταν από το τμήμα φορητότητας κινητής και μου είπαν θα πω στην κοπέλα να σε καλέσει. Οταν με κάλεσε μετά από μια ώρα+ ήταν άλλη κοπέλα και ήθελε να της πω τον λόγο που φεύγω και να μου κάνει αντιπροσφορά. 

Αφού τις εξιστόρησα τα γεγονότα σχετικά με την χρέωση της Extra κάρτας Sim 2.98€ που μου έκαναν, ενώ μου είχαν πει και στο κατάστημα που έκανα το συμβόλαιο ότι είναι δωρεάν λόγω σταθερής που ήδη είχα στην Vodafone, αλλά και τηλεφωνικά που τους καλούσα τους τρεις πρώτους μήνες που έβγαινε ο λογαριασμός και μάλιστα με διαβεβαίωναν κάθε φορά ότι δεν θα χρεωθεί στον επόμενο αλλά και πάλι χρεωνόταν, όταν λοιπόν βγήκε ο επόμενος λογαριασμός και ξανατηλεφώνησα μου είπαν ότι για να δικαιούμαι δώρο την Extra Sim θα έπρεπε και το σταθερό να είναι επαγγελματικό, την ώρα μάλιστα όλα αυτά που το πρόσθετο συμβόλαιο για την Extra Sim ανέφερε ότι δεν θα υπάρχει καμία χρέωση.

Οταν με ρώτησε στην Cosmote που θα πάω ποια είναι η τιμή που θα πληρώνω και τις είπα το 13.45€, έσπευσε να μου πει ότι δεν έχει τις ίδιες παροχές με το δικό τους (Giga Bussines Unlimited Ultra), της λέω αν αφαιρέσεις τα άχρηστα στην ουσία 2000 sms της Cosmote που σε σας είναι απεριόριστα και τα 500' ομιλίας σε κάποιες χώρες μη ΕΕ που δίνετε εσείς επιπλέον που και αυτά σε εμένα είναι επίσης άχρηστα, όλα τα άλλα είναι ίδια, φυσικά της είπα και ότι δεν θα έχω Extra Sim γιατί έχει παύσει προσωρινά τουλάχιστον ή έκδοσή τους από την Cosmote. Επέμενε ότι δεν είναι απεριόριστα τα Data, τον ξέρω εγώ τον ανταγωνισμό, δεν δίνει τέτοιες τιμές η Cosmote, να κοιτάξουμε μαζί το συμβόλαιό μου και αναλυτικά τους όρους του και λοιπές τέτοιες μακακίες.

Στο τέλος μου λέει σου κάνω προσφορά το ίδιο συμβόλαιο με πριν στα 20.30€, της απαντώ ότι και να μου κάνετε με τον τρόπο που έχετε συμπεριφερθεί δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνω πόσο μάλλον που ήδη πριν δυο εβδομάδες για τον ίδιο ακριβώς λόγο έκανα φορητότητα και το σταθερό μου στην Cosmote και θα έχω αυτές τις επιπλέον εκπτώσεις στο κινητό αλλά και το πακέτο Cosmote Home Διεθνή 120, αξίας 6€, ομιλία προς χώρες ΕΕ και κάποιες μη ΕΕ στο σταθερό, κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω.

Επίσης ξέχασα να πω ότι 3-4 ημέρες πριν γίνει η μεταφορά του σταθερού, μου είχε τηλεφωνήσει κάποιος άλλος από το τμήμα φορητότητας σταθερής της Vodafone για να μου κάνει αντιπροσφορά στα 22.65€ οπτική ίνα 100Mbps αν θυμάμαι καλά αλλά χωρίς να ξέρω τη άλλο περιλάμβανε, δεν με ενδιέφερε κιόλας, είχα πάρει ήδη τις αποφάσεις μου. Αυτός προσπαθούσε να με πείσει ότι νοιάζεται για την τσέπη μου, δεν σε συμφέρει μου λέει να φύγεις, το πάγιο σου είναι πολύ χαμηλό στην 100 Μbps (όχι οπτική ίνα) γραμμή σου 18.67€, όντως πάρα πολύ χαμηλό, θα πληρώσεις τέλος διακοπής, θα τα βγάλω του λέω από την διαφορά από το κινητό, όχι δεν σε συμφέρει, του λέω ξέρω που βρίσκομαι, που θα πάω, πόσο πλήρωνα και πόσο θα πληρώνω, δεν περίμενα από εσάς να μου πείτε τι είναι καλύτερο για μένα, δεν βλέπω μου λέει αίτηση για κινητή θα την δείτε πάραυτα του λέω και στα σκαριά είναι και η άλλη σταθερή 24άρα στο χωριό.

Καλά έκανες. Να φανταστώ και σε θέμα δικτύου είσαι καλύτερα;;;;Σε σταθερό και κινητό αναφέρομαι

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, king2009 said:

Ετσι ακριβως ειναι. Οταν σε θεωρουν δεδομενο δεν παιζει προσφορα με τιποτα. Μολις κανεις κινηση να φυγεις τι καλα σε δινουν οτι θες. Τους μαθαμε πια ολα τα χρονια τα ιδια σε αυτο το μπαχαλο που ζουμε. Μονο με εκβιασμο απο εκει και περα τιποτα. 

Το χειρότερο θα ήταν να συνεννοηθούν και να μην δίνει κανείς τίποτα ακόμα και αν τους απειλείς ότι θα φύγεις! 😉

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, user_ said:

Το χειρότερο θα ήταν να συνεννοηθούν και να μην δίνει κανείς τίποτα ακόμα και αν τους απειλείς ότι θα φύγεις! 😉

Τοτε την πατησαμε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Το ιδιο εχουμε παθει με το κρατος που ζουμε με το ετσι θελω μας βαζουν να πληρωνουμε οτι γουσταρουν απλα γιατι μπορουν. Πρεπει να υπαρχει ανταγωνισμος μονο τοτε κερδιζει ο καταναλωτης σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ειναι καθαρο κλεψιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, όταν κάνεις αίτημα φορητότητας και πας σε άλλη εταιρία σε καρτοκινητή, όχι σύνδεση, η εταιρία στην οποία είσαι πελάτης μπορεί να δει ότι φεύγεις για καρτοκινητή ή όχι;

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jimmis11 said:

Έχω μια απορία, όταν κάνεις αίτημα φορητότητας και πας σε άλλη εταιρία σε καρτοκινητή, όχι σύνδεση, η εταιρία στην οποία είσαι πελάτης μπορεί να δει ότι φεύγεις για καρτοκινητή ή όχι;

Οχι δεν το βλέπει.

Αν σου κάνουν αντιπροσφορά και σε ρωτήσουν τι ποσό συμφώνησες, πες τους απεριόριστα όλα κανένα 20€ το πολύ.

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Καλά έκανες. Να φανταστώ και σε θέμα δικτύου είσαι καλύτερα;;;;Σε σταθερό και κινητό αναφέρομαι

Κοίταξε σε σταθερή δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση μεταξύ 100αρας VDSL και 100αρας οπτικής ίνας, στην Vodafone με την 100αρα την VDSL γύρω στα 80Mbps είχα με τις μετρήσεις που έκανα και με το router το παλιό που είχα όταν ήταν 24άρα ακόμη, το καινούργιο που μου είχαν δώσει κατά την μετάβαση ούτε καν το είχα δοκιμάσει, ακόμη στο κουτί του είναι.

Στο κινητό από θέμα σήματος στο σπίτι ήταν ελαφρώς καλύτερο της Vodafone, σε εξωτερικούς χώρους και γενικότερα στην περιοχή μου και οι δύο με φουλ σήμα είναι και 4G και 5G, αλλά η Vodafone υπερτερεί και στο down και στο up, χωρίς όμως να υστερεί τόσο πολύ η Cosmote ώστε να έχεις θέμα και αυτό μου ήταν γνωστό καθώς διαθέτω και άλλη επαγγελματική γραμμή στην Cosmote.

2 ώρες πριν, user_ said:

Το χειρότερο θα ήταν να συνεννοηθούν και να μην δίνει κανείς τίποτα ακόμα και αν τους απειλείς ότι θα φύγεις! 😉

Εντάξει είπαμε ότι μεταξύ τους είναι καρτέλ αλλά αυτό δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να συμβεί, πάντα ο ένας θα προσπαθεί να πάρει την πελατεία του άλλου.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, terkos2 said:

Οχι δεν το βλέπει.

Αν σου κάνουν αντιπροσφορά και σε ρωτήσουν τι ποσό συμφώνησες, πες τους απεριόριστα όλα κανένα 20€ το πολύ.

Γι αυτό ρώτησα.

Φαντάσου να μπορούν να δουν για που φεύγεις, συμβόλαιο ή καρτοκινητή και να τους πω για καμιά δήθεν προσφορά και να γίνω ρόμπα... 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, jimmis11 said:

Γι αυτό ρώτησα.

Φαντάσου να μπορούν να δουν για που φεύγεις, συμβόλαιο ή καρτοκινητή και να τους πω για καμιά δήθεν προσφορά και να γίνω ρόμπα... 

Ούτε φυσικά η εταιρεία που θες να πας βλέπει τι είχες (συμβόλαιο - καρτοκινητό ή οτιδήποτε άλλο) πριν στην προηγούμενη εταιρεία που ήσουν.

Μην φοβάσαι, προχώρα και με τσαμπουκά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εχω καρτοκινητο Cosmote ΅What's Up"  και με μια κάρτα των 13€ τον μηνα ειμαι εντάξει

Δέχτηκα τηλεφώνημα από συνεργατη τους με την παρακατω προταση:

15,90€ τον μηνα για 4Gb internet, απεριοριστα τηλεφωνηματα σε εθνικα δυκτια και 200 SMS. Και οι πρωτοι δυο μηνες δωρό

Ζητησα προθεσμία να απαντησω αυριο και κοιταξα και λιγο την εφαρμογή του What's Up που προτεινει το Cosmote NEO

Εκει δίνουν με 16€ τον μήνα 7Gb internet, απεριοριστα τηλεφωνηματα σε εθνικα δυκτια και 2000 SMS. Και ο πρωτος μηνας δωρό. Επιπλέον με πληρωμή απο Payzy αυξάνουν τα μηνιαία Gb

Δεν ειναι καλυτερη η δευτερη περιπτωση; Τι λετε;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...