Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα σε γειτονικό φόρουμ από 2-3 άτομα πως τα καταστήματα πήραν ενημέρωση να μην εκδίδουν νέες extra-sim κάρτες στα unlimited προγράμματα από 12/2. Πιθανών θέλουν να αναθεωρήσουν την τιμή και τις παροχές για τα απεριόριστα συμβόλαια, επειδή υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις "εμπορίου" των έξτρα sim.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, sosimple2 said:

Ισχύει ακομα στο cosmote unlimited οτι παίρνεις εως συν 4 data sim card μονο με data με +3€ την καθεμια?

Υπάρχει συνολικό οριο στα data καθε μηνα?

Ευχαριστώ, 

 

όσον αφορά το όριο, όριο υπάρχει αλλά πρακτικά είναι αδύνατο να το φτάσεις μέσα στο μήνα καθώς είναι 100TB

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, marios239 said:

Διάβασα σε γειτονικό φόρουμ από 2-3 άτομα πως τα καταστήματα πήραν ενημέρωση να μην εκδίδουν νέες extra-sim κάρτες στα unlimited προγράμματα από 12/2. Πιθανών θέλουν να αναθεωρήσουν την τιμή και τις παροχές για τα απεριόριστα συμβόλαια, επειδή υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις "εμπορίου" των έξτρα sim.

Θα πάω αύριο σε κατάστημα να ρωτήσω κι εγώ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pisons said:

 

όσον αφορά το όριο, όριο υπάρχει αλλά πρακτικά είναι αδύνατο να το φτάσεις μέσα στο μήνα καθώς είναι 100TB

Πολύ καλυτερο απο τα 300gb της βόνταφον. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, marios239 said:

Διάβασα σε γειτονικό φόρουμ από 2-3 άτομα πως τα καταστήματα πήραν ενημέρωση να μην εκδίδουν νέες extra-sim κάρτες στα unlimited προγράμματα από 12/2. Πιθανών θέλουν να αναθεωρήσουν την τιμή και τις παροχές για τα απεριόριστα συμβόλαια, επειδή υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις "εμπορίου" των έξτρα sim.

Για να καταργηθεί μια υπηρεσία η ενα εμπορικό πακέτο η να αλλάξει η τιμή του θα πρέπει να ανακοινωθεί δημόσια 3 μήνες πριν.
Think before you print 😄

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zerokill said:

Για να καταργηθεί μια υπηρεσία η ενα εμπορικό πακέτο η να αλλάξει η τιμή του θα πρέπει να ανακοινωθεί δημόσια 3 μήνες πριν.
Think before you print 😄

Ακόμα και αν δεν επηρεάζει υφιστάμενους συνδρομητές?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zerokill said:

Για να καταργηθεί μια υπηρεσία η ενα εμπορικό πακέτο η να αλλάξει η τιμή του θα πρέπει να ανακοινωθεί δημόσια 3 μήνες πριν.
Think before you print 😄

Πάντως έχω δει σε αυξανόμενα σημεία την αναφορά ότι από αύριο θα αλλάξουν οι όροι για (νέες) extra SIM σε πρόγραμμα με απεριόριστα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minast said:

Πάντως έχω δει σε αυξανόμενα σημεία την αναφορά ότι από αύριο θα αλλάξουν οι όροι για (νέες) extra SIM σε πρόγραμμα με απεριόριστα δεδομένα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαρροή αλλά αν δεν βγει κατι επίσημο όλα μου ακούγονται αρβύλα.
Αλλά και ακόμα και να βγει και να πει "Καταργειται η υπηρεσια extra sim για ολα τα καινουργια συμβολαια" δεν μπορει να γινει νομίζω νωρίτερα από 30 μέρες και χωρίς να επηρεάζονται υφιστάμενοι πελάτες( εκεί θα πρέπει να δώσεις 2 μήνες για καταγγελία σύμβασης) και καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει 😄

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, minast said:

Πάντως έχω δει σε αυξανόμενα σημεία την αναφορά ότι από αύριο θα αλλάξουν οι όροι για (νέες) extra SIM σε πρόγραμμα με απεριόριστα δεδομένα.

Έτσι έχει ακουστεί. Για να δούμε

 

4 ώρες πριν, zerokill said:

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαρροή αλλά αν δεν βγει κατι επίσημο όλα μου ακούγονται αρβύλα.
Αλλά και ακόμα και να βγει και να πει "Καταργειται η υπηρεσια extra sim για ολα τα καινουργια συμβολαια" δεν μπορει να γινει νομίζω νωρίτερα από 30 μέρες και χωρίς να επηρεάζονται υφιστάμενοι πελάτες( εκεί θα πρέπει να δώσεις 2 μήνες για καταγγελία σύμβασης) και καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει 😄

Αν αφορά για νέες συνδέσεις δεν υπάρχει λόγος καταγγελίας. Εμένα μου μυρίζει μικρότερο όριο στα πρότυπα Vodafone

ΥΓ:Σε ποια forum ή topic έχει ακουστεί κάτι τέτοιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, aektzhs 1 said:

Έτσι έχει ακουστεί. Για να δούμε

 

Αν αφορά για νέες συνδέσεις δεν υπάρχει λόγος καταγγελίας. Εμένα μου μυρίζει μικρότερο όριο στα πρότυπα Vodafone

ΥΓ:Σε ποια forum ή topic έχει ακουστεί κάτι τέτοιο;;;;

Γιατί να βάλεις όριο, όταν μπορείς να βγάλεις έσοδα;

Το είχα πει ότι είναι τρομερή ευκαιρία για τα δίκτυα το abuse που γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, TakeOverNet said:

Γιατί να βάλεις όριο, όταν μπορείς να βγάλεις έσοδα;

Το είχα πει ότι είναι τρομερή ευκαιρία για τα δίκτυα το abuse που γίνεται. 

Η Vodafone πάντως δεν σε άκουσε και έβαλε όριο.

Link to comment
Share on other sites

Σε 24μηνο συμβολαιο που τρεχει 15 μήνες, μπορώ να το αναβαθμίσω σε Gigamax Family, προσθετωντας αλλα 2 νουμερα Cosmote , γινεται, το εχει αλλαξει κανένας ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:

Η Vodafone πάντως δεν σε άκουσε και έβαλε όριο.

Είναι και το ποσό "σηκώνει" το δίκτυο.. η Cosmote αντέχει να μην βάλει όριο από τη στιγμή που έχει έσοδα, η Vodafone αντέχει;;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Είναι και το ποσό "σηκώνει" το δίκτυο.. η Cosmote αντέχει να μην βάλει όριο από τη στιγμή που έχει έσοδα, η Vodafone αντέχει;;

Δεν είναι θέμα αντοχής δικτύου. Ειναι το πως θα σταματήσει το abuse. Αν βάλει πάγιο η Cosmote, μέτρα μέρες για το αντίστοιχο. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, TakeOverNet said:

Δεν είναι θέμα αντοχής δικτύου. Ειναι το πως θα σταματήσει το abuse. Αν βάλει πάγιο η Cosmote, μέτρα μέρες για το αντίστοιχο. 

Σιγουρα..

Κατά τα άλλα, το καλοκαίρι που θα πλακώσουν οι τουρίστες και τα unlimited, θα φανούν διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, TakeOverNet said:

Δεν είναι θέμα αντοχής δικτύου. Ειναι το πως θα σταματήσει το abuse. Αν βάλει πάγιο η Cosmote, μέτρα μέρες για το αντίστοιχο. 

Νομίζω είναι 3,02 ευρώ/extrasim 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση πάντως ότι 3 ευρώ το μήνα για έξτρα σιμ σε πρόγραμμα με απεριόριστα δεδομένα είναι εξευτελιστικο κόστος αν σκεφτεί κάποιος από τη άλλη ότι τη multi SIM τη χρεώνει 25 και απορώ πώς την έχει κρατήσει τόσο καιρό με τέτοια αστεία τιμή και δίνει και τη δυνατότητα να έχεις μέχρι 4

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Νομίζω είναι 3,02 ευρώ/extrasim 

15αρι την κόβω 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, XavierGladiola said:

Έχω την αίσθηση πάντως ότι 3 ευρώ το μήνα για έξτρα σιμ σε πρόγραμμα με απεριόριστα δεδομένα είναι εξευτελιστικο κόστος αν σκεφτεί κάποιος από τη άλλη ότι τη multi SIM τη χρεώνει 25 και απορώ πώς την έχει κρατήσει τόσο καιρό με τέτοια αστεία τιμή και δίνει και τη δυνατότητα να έχεις μέχρι 4

Υποτίθεται σου τη δίνει με τη λογική ότι θα τη χρησιμοποιείς εσύ σε διάφορες συσκευές. Όταν όμως εσύ μοιράζεις σιμ σε όλους τους γείτονες, κάτι δεν γίνεται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Έχουμε κάνα νεότερο σχετικά με τις extrasim;;;;

https://techmaniacs.gr/apokleistiko-cosmote-apisteyti-exelixi-me-katargisi-ton-extra-sim-se-ola-ta-symvolaia/

Σύμφωνα με τις αποκλειστικές μας πληροφορίες η Cosmote θα προβεί στην κατάργηση όλων των extra SIM σε όλα τα συμβόλαια κινητής Cosmote. 

Οι αποκλειστικές μας πληροφορίες αναφέρουν ότι η Cosmote δεν θα καταργήσει τις κάρτες που έχουν εκδωθεί ήδη και θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά. Δεν γνωρίζουμε τι θα συμβεί στη λήξη των συμβολαίων, δεν γνωρίζουμε αν θα υπάρξει κάποιο όριο στις έξτρα SIM που έχουν ήδη εκδοθεί.

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VIPdriver said:

https://techmaniacs.gr/apokleistiko-cosmote-apisteyti-exelixi-me-katargisi-ton-extra-sim-se-ola-ta-symvolaia/

Σύμφωνα με τις αποκλειστικές μας πληροφορίες η Cosmote θα προβεί στην κατάργηση όλων των extra SIM σε όλα τα συμβόλαια κινητής Cosmote. 

Οι αποκλειστικές μας πληροφορίες αναφέρουν ότι η Cosmote δεν θα καταργήσει τις κάρτες που έχουν εκδωθεί ήδη και θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά. Δεν γνωρίζουμε τι θα συμβεί στη λήξη των συμβολαίων, δεν γνωρίζουμε αν θα υπάρξει κάποιο όριο στις έξτρα SIM που έχουν ήδη εκδοθεί.

Οκ,από τεχνικούς λόγους η απόφαση είναι σωστή καθώς υπερφορτώνεται το δίκτυο. Από εμπορικούς λόγους είναι λανθασμένη. Θα μπορούσε να κατεβασει το όριο στα 300 GB όπως η vf

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Οκ,από τεχνικούς λόγους η απόφαση είναι σωστή καθώς υπερφορτώνεται το δίκτυο. Από εμπορικούς λόγους είναι λανθασμένη. Θα μπορούσε να κατεβασει το όριο στα 300 GB όπως η vf

Σωστό. Το σίγουρο ειναι οτι η βονταφον παίρνει πλεονέκτημα τώρα. Να δούμε πως θα το εκμεταλευτει: Θα ακριβύνει τις έξτρα σιμ; Θα τις σταματήσει και αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...