Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, pabou13 said:

Δεν έχει να κάνει με την υπαναχώρηση, είναι το αίτημα ακύρωσης που είναι διαφορετικό και μπορείς να το κανείς ενώ ακόμα δεν έχεις φύγει από τον τωρινό σου πάροχο 

Ναι κατανόησαν στην cosmote και μου είπαν ότι η βονταφον το κάνει απλά για να μην χάσει πελάτες και μετά μου ανέφεραν ότι θα με γυρίσουν κανονικά αυτοί με την προσφορά και να επικοινωνήσω μαζί τους 

Ναι οντως μπορείς να λάβεις την προσφορά και αφού αποχωρήσεις, αλλά απαράδεκτο το κατάστημα. Αν μπορείς επικοινώνησε με την εξυπηρέτηση μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι, πόση ώρα επέμενα λέγοντας ότι γίνεται αλλά τπτ, δεν αξίζει να χάσω άλλο τον χρόνο μου μαζί τους, κρίμα διότι ειχα αγοράσει και πράγματα από αυτούς παλαιότερα 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, pabou13 said:

Απαράδεκτοι, πόση ώρα επέμενα λέγοντας ότι γίνεται αλλά τπτ, δεν αξίζει να χάσω άλλο τον χρόνο μου μαζί τους, κρίμα διότι ειχα αγοράσει και πράγματα από αυτούς παλαιότερα 

Τελικά πας COSMOTE;

Link to comment
Share on other sites

Η νέα ανανεωμένη προσφορά ήταν το gigamax unlimited στα 29€/μήνα και ένα πάγιο δώρο. Πολύ καλή προσφορά για COSMOTE. Επίσης έγινε πρόταση για ανανέωση της σταθερής που λήγει το ερχόμενο Φλεβάρη(100 Mbps στα 28€/μήνα ελαφρώς πιο κάτω από αυτή που πληρώνει τώρα. Τώρα πληρώνει 33€/μήνα. Στην πρόσφατα που έκαναν σήμερα  συμπεριλαμβάνεται και COSMOTE TV δωρεάν για 6 μήνες. Για το σταθερό αρνήθηκε να ανανεώσει από τώρα γιατί ίσως πάει προς μαύρη μεριά. Για το κινητό μάλλον θα δεχτεί 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, aektzhs 1 said:

Η νέα ανανεωμένη προσφορά ήταν το gigamax unlimited στα 29€/μήνα και ένα πάγιο δώρο. Πολύ καλή προσφορά για COSMOTE. Επίσης έγινε πρόταση για ανανέωση της σταθερής που λήγει το ερχόμενο Φλεβάρη(100 Mbps στα 28€/μήνα ελαφρώς πιο κάτω από αυτή που πληρώνει τώρα. Τώρα πληρώνει 33€/μήνα. Στην πρόσφατα που έκαναν σήμερα  συμπεριλαμβάνεται και COSMOTE TV δωρεάν για 6 μήνες. Για το σταθερό αρνήθηκε να ανανεώσει από τώρα γιατί ίσως πάει προς μαύρη μεριά. Για το κινητό μάλλον θα δεχτεί 

Μήπως όμως αν κόψει το σταθερό ανέβει η τιμή του κινητού; θα πρέπει να διευκρινιστεί αυτό 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Gv2008 said:

Μήπως όμως αν κόψει το σταθερό ανέβει η τιμή του κινητού; θα πρέπει να διευκρινιστεί αυτό 

Όχι είναι τελείως ξεχωριστά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Όχι είναι τελείως ξεχωριστά 

Σιγουρα δεν έχει έκπτωση cosmote one; 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, pabou13 said:

Απαράδεκτοι, πόση ώρα επέμενα λέγοντας ότι γίνεται αλλά τπτ, δεν αξίζει να χάσω άλλο τον χρόνο μου μαζί τους, κρίμα διότι ειχα αγοράσει και πράγματα από αυτούς παλαιότερα 

Συμπαθα με που θα σε στενοχωρήσω αλλα όπως σου είπε και άλλος φίλος βάσει κανονισμού το κατάστημα δεν είχε καμία υποχρέωση (αν δεν κάνω σοβαρό λάθος ούτε και τη δυνατότητα γενικά) να σου ακυρώσει το αίτημα φορητοτητας. Όχι επειδή δεν θέλει αλλά επειδή το προβλέπει ο κανονισμός της ΕΕΤΤ

https://www.eett.gr/docs/sychnes-erotiseis-gia-katanalotes/tilefonia-amp-diadiktyo/foritotita-arithmon/

7. Μπορώ να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας του αριθμού μου; Ποια είναι η διαδικασία και οι σχετικές προθεσμίες;

Δικαίωμα υποβολής αιτήματος ακύρωσης της αίτησης φορητότητας έχετε μόνο σε περίπτωση που η σύναψη της σύμβασης με τη νέα εταιρεία έχει πραγματοποιηθεί από απόσταση (π.χ. τηλεφωνικά) ή εκτός καταστήματος (π.χ. κατά την επίσκεψη πωλητή στον χώρο σας). Στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, το αίτημα ακύρωσης πρέπει να υποβληθεί εντός 14 ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης

Εάν έχετε συνάψει σύμβαση με την εταιρεία σε κατάστημα, δεν έχετε δικαίωμα να ακυρώσετε την αίτηση φορητότητας

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, cuibono said:

Συμπαθα με που θα σε στενοχωρήσω αλλα όπως σου είπε και άλλος φίλος βάσει κανονισμού το κατάστημα δεν είχε καμία υποχρέωση (αν δεν κάνω σοβαρό λάθος ούτε και τη δυνατότητα γενικά) να σου ακυρώσει το αίτημα φορητοτητας. Όχι επειδή δεν θέλει αλλά επειδή το προβλέπει ο κανονισμός της ΕΕΤΤ

https://www.eett.gr/docs/sychnes-erotiseis-gia-katanalotes/tilefonia-amp-diadiktyo/foritotita-arithmon/

7. Μπορώ να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας του αριθμού μου; Ποια είναι η διαδικασία και οι σχετικές προθεσμίες;

Δικαίωμα υποβολής αιτήματος ακύρωσης της αίτησης φορητότητας έχετε μόνο σε περίπτωση που η σύναψη της σύμβασης με τη νέα εταιρεία έχει πραγματοποιηθεί από απόσταση (π.χ. τηλεφωνικά) ή εκτός καταστήματος (π.χ. κατά την επίσκεψη πωλητή στον χώρο σας). Στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, το αίτημα ακύρωσης πρέπει να υποβληθεί εντός 14 ημερολογιακών ημερών από τη σύναψη της σύμβασης

Εάν έχετε συνάψει σύμβαση με την εταιρεία σε κατάστημα, δεν έχετε δικαίωμα να ακυρώσετε την αίτηση φορητότητας

 

Με βάση τον κανονισμό απο ΕΕΤΤ που είχα διαβάσει γράφει οτι υπάρχει ενα περιθώριο για αίτημα ακύρωσης απο την στιγμή που δεν έχουν περάσει 14 ημέρες απο την υπογραφή της σύμβασης (άμεση υλοποίηση) και δεν έχει γίνει η ενεργοποίηση

Quote

Εάν ο συνδρομητής έχει υποβάλει ειδική ρητή δήλωσή του προς τον πάροχο-δέκτη ότι επιθυμεί η έναρξη εργασιών για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης και ότι στην περίπτωση αυτή δέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση, το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πραγματοποιηθεί πριν εκπνεύσει η προθεσμία των 14 ημερολογιακών ημερών για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης και το αίτημα υποβληθεί πριν την ενεργοποίηση. Η ενεργοποίηση τεκμαίρεται από την έναρξη παροχής υπηρεσιών με την αποστολή του μηνύματος NP RFS από τον πάροχο-δέκτη στην ΕΒΔΑΦ. Ο πάροχος-δέκτης αποστέλλει στον συνδρομητή ενημερωτικό μήνυμα SMS, με το οποίο τον ενημερώνει για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας εντός το πολύ μίας ώρας από την αποστολή του μηνύματος NP RFS.

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP837-002.pdf

(Σελίδα 7)

Edited by pabou13
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pabou13 said:

Με βάση τον κανονισμό απο ΕΕΤΤ που είχα διαβάσει γράφει οτι υπάρχει ενα περιθώριο για αίτημα ακύρωσης απο την στιγμή που δεν έχουν περάσει 14 ημέρες απο την υπογραφή της σύμβασης (άμεση υλοποίηση) και δεν έχει γίνει η ενεργοποίηση

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP837-002.pdf

(Σελίδα 7)

Από το λινκ που έχεις ποσταρει διάβασες και τις 10 σελίδες ή αυτό που παρεθεσες μόνο? Έφτασες μέχρι τη σελίδα 9?

Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα ρητα στην cosmote οταν με πηραν οτι το αιτημα φορητοτητας το εκανα απο καταστημα (αφου με ρωτησαν αν το κανα online/τηλεφωνικα ή απο κοντά) και μου ειπε ναι γινεται αλλα πρεπει να παω να κανω αιτημα ακυρωσης επιτοπου στο καταστημα της vodafone, δεν θα ειχα παει για ακυρωση απο μονος μου, ακομα και η δευτερη συνομιλητρια απο cosmo μου πε οτι γινεται και δεν πειραζει και θα μου δωσει την προσφορα αργοτερα με φορητοτητα πισω. 

Μεχρι τωρα παντως ειμαι cosmote και δεν εχει γινει η αλλαγη. Αναμενω

Edited by pabou13
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2023 at 5:50 ΜΜ, dennis99 said:

καλησπέρα, με πήραν από cosmote και μου πρότειναν το unlimited family για 3 μέλη στα 63,95/μήνα, είναι σε συνδυασμό με φοιτητικό σταθερό, θεωρείτε είναι καλή τιμή ή μπορώ να πιέσω κι αλλο;

σχετικά με αυτό, μήπως αξίζει να κόψω το φοιτητικό σταθερό (μιας και πληρώνω 40/διμηνο για 24αρι)  και να βγάλω μια extra sim να την βάλω σε ένα 4G ρουτερακι να παίζει; γιατί όντας φοιτητής νομίζω συμφέρει καλύτερα να τα έχω όλα απεριόριστα στο κινητό (για να μην ξεμένω ποτέ μιας και το καρτοκινητό είναι πλέον λίγο ασύμφορο) και να έχω ίντερνετ σπίτι με 3 ευρώ το μήνα (σε πολύ ψηλότερες ταχύτητες) σε έναν λογαριασμό. Εσείς τι λέτε;

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dennis99 said:

σχετικά με αυτό, μήπως αξίζει να κόψω το φοιτητικό σταθερό (μιας και πληρώνω 40/διμηνο για 24αρι)  και να βγάλω μια extra sim να την βάλω σε ένα 4G ρουτερακι να παίζει; γιατί όντας φοιτητής νομίζω συμφέρει καλύτερα να τα έχω όλα απεριόριστα στο κινητό (για να μην ξεμένω ποτέ μιας και το καρτοκινητό είναι πλέον λίγο ασύμφορο) και να έχω ίντερνετ σπίτι με 3 ευρώ το μήνα (σε πολύ ψηλότερες ταχύτητες) σε έναν λογαριασμό. Εσείς τι λέτε;

Αν έχεις καλή κάλυψη εννοείται 

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2023 at 11:42 ΠΜ, paanos said:

Θυμίστε μου σας παρακαλώ γιατί δεν μπορώ να το βρω: Το unlimited μου δίνει 53GB στην ΕΕ. Αυτά τα 53 τα μοιράζομαι και με τις Extra SIM ή αυτές έχουν ξεχωριστό δικό τους όριο;

66GB τελικά! 

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου αποδέχτηκε την πρόταση της COSMOTE Και σε 13 ημέρες περνάει ξανά στο δίκτυο. Με 29€/μήνα τα πάντα απεριόριστα και ένα δωρεάν πάγιο. Το σταθερό δεν το ανανέωσε. Από εβδομάδα όμως θα παραλάβει sim

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Αν έχεις καλή κάλυψη εννοείται 

Σαν πρώτο ρουτερακι βρήκα αυτό που σας παραθέτω, νομίζω είναι τίμιο για τα λεφτά του, έτσι κι αλλιώς σαν φοιτητής δεν κάνω την τρομερή χρήση που απαιτεί παρά πολύ υψηλές ταχύτητες, εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή 

https://shorturl.at/nzJQ7

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dennis99 said:

Σαν πρώτο ρουτερακι βρήκα αυτό που σας παραθέτω, νομίζω είναι τίμιο για τα λεφτά του, έτσι κι αλλιώς σαν φοιτητής δεν κάνω την τρομερή χρήση που απαιτεί παρά πολύ υψηλές ταχύτητες, εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή 

https://shorturl.at/nzJQ7

Εάν δεν σκοπεύεις να πολυ-ασχοληθείς, είναι μια χαρά αυτό.
Στα διπλάσια χρήματα βρίσκεις το Mikrotik hAP ax lite LTE6, αλλά χρειάζεται να βάλεις χρόνο για να κερδίσεις κάτι ουσιαστικό (επιλογή κεραίας, μπάντας, CA, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,
Πριν 20 μερες εβαλαν στην πολυκατοικια μου οπτικη ινα. (cosmote)
συμπτωματικα ληγει το συμβολαιο του σταθερου και του κινητου σε λιγο καιρο. 
Πηρα προσφορα απο cosmote καταστημα για αλλα ηταν οι τιμες καταλογου. δηλαδη: για 300mbps και απεριοριστα ολα στο κινητο--> 37.90e + 24e το κινητο = 62e συνολο 
Οκ η τιμη για το κινητο ειναι καλη αλλα για την οπτικη ειναι τσιμπημενη. Εχουμε καποιο τηλεφωνο προσφορων για να καλεσω μηπως μου δωσουν καλυτερη τιμη?  

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Cubigon said:

Καλησπερα,
Πριν 20 μερες εβαλαν στην πολυκατοικια μου οπτικη ινα. (cosmote)
συμπτωματικα ληγει το συμβολαιο του σταθερου και του κινητου σε λιγο καιρο. 
Πηρα προσφορα απο cosmote καταστημα για αλλα ηταν οι τιμες καταλογου. δηλαδη: για 300mbps και απεριοριστα ολα στο κινητο--> 37.90e + 24e το κινητο = 62e συνολο 
Οκ η τιμη για το κινητο ειναι καλη αλλα για την οπτικη ειναι τσιμπημενη. Εχουμε καποιο τηλεφωνο προσφορων για να καλεσω μηπως μου δωσουν καλυτερη τιμη?  

Ψάξε στο ίντερνετ value deals νομίζω και μπες στην ιστοσελίδα τους. Εκεί θα δηλώσεις να σε πάρουν τηλ ή κάλεσε τους εσύ

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο ίντερνετ value deals νομίζω και μπες στην ιστοσελίδα τους. Εκεί θα δηλώσεις να σε πάρουν τηλ ή κάλεσε τους εσύ
Και δυστυχως εν τελη σου δινουν την τιμη καταλογου, εκτος αμα εισαι ηδη συνδρομητης και κόψουν κανα 2ευρω

Εμενα με μεγαλη ειλικρίνεια μου ειπαν μην φυγεις καν απο whatsup, μαλιστα προτειναν να ανανεώνω μεσω payzy να παρω και 4ευρω στο box!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mobrol said:

Και δυστυχως εν τελη σου δινουν την τιμη καταλογου, εκτος αμα εισαι ηδη συνδρομητης και κόψουν κανα 2ευρω

Εμενα με μεγαλη ειλικρίνεια μου ειπαν μην φυγεις καν απο whatsup, μαλιστα προτειναν να ανανεώνω μεσω payzy να παρω και 4ευρω στο box! emoji1787.pngemoji1787.pngemoji1787.png
 

Πάντως Στην κοπέλα μου έδωσαν τα πάντα απεριόριστα με 29€/μήνα και σήμερα παρέλαβε σιμ,αλλά θα ενεργοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα λόγω του δικαιώματος της υπαναχώρησης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχει δοκιμάσει κάποιο μέλος; 

Εάν κατάλαβαινω καλά το Unlimited το πήρε στα 29€

 

https://techmaniacs.gr/cosmote-ekptosi-cosmote-one-akomi-kai-choris-alli-syndesi/

Link to comment
Share on other sites

Το κάνουν συνεχώς στα καταστήματα! Τους ενδιαφέρει για να πιάσουν τους στόχους. Κυρίως γίνεται σε χωριά όπου οι διευθύνσεις είναι ίδιες για όλο το χωριό και δεν θα τους επηρεάσει με κανέναν τρόπο.

Άλλη μια ανακρίβεια βέβαια στο συγκεκριμένο site: Δεν τους επιτρέπει να διαχειριστούν το άλλο νούμερο όχι γιατί είναι σε άλλα στοιχεία, αλλά γιατί δεν έχει προστεθεί στο Cosmote ID η σύνδεση ή το ΑΦΜ που ανήκει. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...