Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Η αλήθεια πρέπει να βρίσκεται στον έντονο ανταγωνισμό και στα περιθώρια συνολικής κερδοφορίας των επιχειρήσεων κινητής τηλεφωνίας φίλε. :!:

Ίσως η πίτα να κρίνεται σε κρίσιμα στατιστικά από απόλυτα αριθμητικά νούμερα συνδρομητών.

Εκεί λοιπόν πράγματι να μην υπάρχει ναδίρ στο κάτω όριο ...:blink:

 

Όσον αφορά το Νο1 που λέω "Κέρδη των μετόχων"

 

{σε σχέση με Ελληνική νοοτροπία του "είχα δωράκι...." "πρώτη προσφορά...." "Τέλειο σήμα!!":p }

 

ΔΕ ΣΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΩΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ;

 

Αφήνω την επιλεκτική ανακοίνωση "στατιστικών" (θα βρεις εδώ στο φόρουμ) και το είδος κάποιων σχολιασμών από κάτω...

Ποτέ για οικονομικά, βέβαια!!!

 

τροφή για...σκέψη (επιμένω)!

Link to comment
Share on other sites

 

Όσον αφορά το Νο1 που λέω "Κέρδη των μετόχων"

 

{σε σχέση με Ελληνική νοοτροπία του "είχα δωράκι...." "πρώτη προσφορά...." "Τέλειο σήμα!!":p }

 

ΔΕ ΣΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΩΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ;

 

Αφήνω την επιλεκτική ανακοίνωση "στατιστικών" (θα βρεις εδώ στο φόρουμ) και το είδος κάποιων σχολιασμών από κάτω...

Ποτέ για οικονομικά, βέβαια!!!

 

τροφή για...σκέψη (επιμένω)!

 

Με παραξενεύουν και μου δημιουργούν ερωτηματικά οι διαφημίσεις των Super Markets που χωρίς (τόσο) !! μεγάλα περιθώρια κέρδους , βομβαρδίζουν το τηλεοπτικό κοινό με προσφορές 3-4 προϊόντων.

Ποτέ δεν θα προσέδιδαν κέρδη σύμφωνα με το εξοδολόγιο των διαφημίσεων όσες πωλήσεις κι αν έκαναν σε τόσο χαμηλές τιμές (όσο κι αν συμμετέχουν οι προμηθευτές τους).

 

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας κατά την γνώμη μου, είναι κάτι διαφορετικό γιατί παρέχουν υπηρεσίες και δεν είναι μεταπωλητές επί συγκεκριμένου κοστολογίου αγοράς προϊόντων.

Ενδιαφέρονται για την διατήρηση του πελατολογίου τους-συνδρομητών και προσπαθούν να προφυλάξουν την πίτα τους, προσβλέποντας στο ότι σε μια ευρεία βάση πελατών, η μάζα (ποσοστό πάνω από το 50%) εκμεταλλεύεται δεινώς, γιατί δεν έχει γνώσεις και πρόσβαση στην πληροφόρηση :X , ένα άλλο μικρότερο ποσοστό τιμολογείται λογικά :wacko: και το υπόλοιπο εναπομείναν ποσοστό, εκμεταλλεύεται τις εταιρείες :rolleyes:

 

Τα κέρδη των μετόχων είναι άλλο ζήτημα γιατί εταιρείες τέτοιου μεγέθους μπορούν να διαχειρίζονται τους ισολογισμούς και τα αποτελέσματα κατά το δοκούν του ΔΣ και των κεφαλών του κάθε μητρικού αλλοδαπού ομίλου....

Από πλήρη διαφάνεια, έως ύπαρξη τριγωνικών συμπεριφορών :ninja:

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 μηνες ζητησα προσφορα απο κοσμοτε για 2 κοσμοτε 65. ειμαι στη βονταφον με δυο ρεντ 1.

η τιμη που μου ειπαν ηταν ασυμφορη τα διπλα απο τη βονταφον:mad: ετσι εκανα ανανεωση για 12 μηνες με βονταφον.

αυτο που καταλαβα οι ειναι οτι οι 2 εταιρειες δεν δινουν καλη τιμη οταν ζητας προσφορα με φορητοτητα. αλλα η εταιρεια που ηδη εισαι, μονο αυτη, δινει καλυτερη τιμη. και αυτο μονο αν ζητησεις φορητοτητα π.χ. σε καρτοκινητο αντιπαλης εταιρειας.

ακομα αυτο γινεται;

ετοιμαζομαι για διαπραγματευσεις μιας και σε 35 μερες πιανω τους 11μηνες του συμβολαιου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!! :)

 

Εύχομαι να βοηθηθείς σωστά !

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Συνδρομητής στο Cosmote Mobile Plus 20 κάνω χθες αίτηση φορητότητας στη Wind για F2G. Σήμερα το πρωί με παίρνουν από Cosmote και μου προσφέρει το Cosmote Mobile Plus 65 (1500'+1500sms+2Gb) στα 22€. Ή 750'+150sms+900MB με 17€.

 

Αν είχα και σταθερό Cosmote ή άλλη σύνδεση θα μου έκανε και -15% έκπτωση.

 

Πολύ καλή προσφορά! Ποιό επέλεξες και με πόσους μήνες δέσμευση ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επέλεξα αυτό με τα 1500'-1500sms-2Gb στα 21.84€. Έχω και ένα σταθερό ΟΤΕ στο όνομα του πατέρα μου στο εξοχικό, οπότε λογικά θα τσιμπήσω και το -15% έκπτωση.

 

Η δέσμευση είναι για 18 μήνες, αλλά η ανανέωση θα ενεργοποιηθεί σε κάνα 10 ήμερο, μια μέρα πριν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός γιατί αλλιώς υπάρχει για αυτό το χρονικό διάστημα αναλογική χρέωση με βάση την αρχική τιμή του προγράμματος, δηλαδή τα 65€.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επέλεξα αυτό με τα 1500'-1500sms-2Gb στα 21.84€. Έχω και ένα σταθερό ΟΤΕ στο όνομα του πατέρα μου στο εξοχικό, οπότε λογικά θα τσιμπήσω και το -15% έκπτωση.

 

Η δέσμευση είναι για 18 μήνες, αλλά η ανανέωση θα ενεργοποιηθεί σε κάνα 10 ήμερο, μια μέρα πριν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός γιατί αλλιώς υπάρχει για αυτό το χρονικό διάστημα αναλογική χρέωση με βάση την αρχική τιμή του προγράμματος, δηλαδή τα 65€.

 

Πολύ καλή επιλογή και συμφέρουσα τιμή .Μπράβο

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Σε πακέτο Mobile προς Όλους 35 μετά από αίτηση φορητότητας σε f2g, δέχθηκα προσφορά στα 11,75 για 18 μήνες και επιπλέον 500ΜΒ/μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Σε πακέτο Mobile προς Όλους 35 μετά από αίτηση φορητότητας σε f2g, δέχθηκα προσφορά στα 11,75 για 18 μήνες και επιπλέον 500ΜΒ/μήνα.

 

ποτε ελειγε το συμβολαιο σου...κ ποσες μερες πιο πριν πηρες τηλ τη wind??

Link to comment
Share on other sites

νομιζω με "κλεβουν"....θελω κατι πιο οικονομικο!!!

Εχω οικογενειακο πακετο (2 νουμερα)

1. Cosmote Mobile Plus 35, πληρωνω περιπου 35,50ευρω το μηνα

2. Cosmote Mobile Plus 25, πληρωνω περιπου 25,50ευρω το μηνα.

Συνολο με ολα: 61 ευρω το μηνα

 

Πιστευω οτι μπορω να το μειωσω (γιατι τελικα ειναι πολλα τα χρηματα)

Υπαρχει κατι πιο οικονομικο;

Σημειωση οτι το plus 35 πολλες φορες δεν μου φτανει το μηνα.

πχ το plus25 να το κανω καρτοκινητο και το plus35 αλλο να το αφησω ως εχει

ή να τα αλλαξω και τα δυο;

αν ζητησω μεταφορα θα μου κανουν καλυτερη προσφορα;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ποτε ελειγε το συμβολαιο σου...κ ποσες μερες πιο πριν πηρες τηλ τη wind??

 

Έληξε 30/12. Ξημερώματα Κυριακής έκανα online αίτημα στο f2g, το μεσημέρι της Κυριακής πήρε η Wind για επιβεβαίωση και σήμερα το πρωί πήρε η Cosmote για την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έληξε 30/12. Ξημερώματα Κυριακής έκανα online αίτημα στο f2g, το μεσημέρι της Κυριακής πήρε η Wind για επιβεβαίωση και σήμερα το πρωί πήρε η Cosmote για την προσφορά.

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ εγω το ιδιο λεω να κανω αλλα ληγει στις 10/2 το συμβολαιο κ θα περιμενω μεχρι τοτε!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά επέλεξα αυτό με τα 1500'-1500sms-2Gb στα 21.84€. Έχω και ένα σταθερό ΟΤΕ στο όνομα του πατέρα μου στο εξοχικό, οπότε λογικά θα τσιμπήσω και το -15% έκπτωση.

 

Η δέσμευση είναι για 18 μήνες, αλλά η ανανέωση θα ενεργοποιηθεί σε κάνα 10 ήμερο, μια μέρα πριν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός γιατί αλλιώς υπάρχει για αυτό το χρονικό διάστημα αναλογική χρέωση με βάση την αρχική τιμή του προγράμματος, δηλαδή τα 65€.

 

ποτε ελειγε το συμβολαιο σου κ ποτε πηρες τη wind??

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

πως μπορω να κανω αίτηση φορητότητας για F2G online? Στην σελίδα της wind λέει ότι μπορώ μόνο σε κατάστημα.Θέλω να πιέσω την cosmote μηπως κανει καμία καλύτερη προσφορά γιατι αλλιως δεν ιδρωνει το αυτί της.

Link to comment
Share on other sites

Πας εδώ https://www.wind.gr/gr/f2g/ela-sto-f2g/paraggelia-paketou-sundesis-f2g/ και παραγγέλνεις πακέτο των 10 ευρώ και από κάτω που συμπληρώνεις τα στοιχεία σου, επιλέγεις να κρατήσεις τον αριθμό σου.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω με "κλεβουν"....θελω κατι πιο οικονομικο!!!

Εχω οικογενειακο πακετο (2 νουμερα)

1. Cosmote Mobile Plus 35, πληρωνω περιπου 35,50ευρω το μηνα

2. Cosmote Mobile Plus 25, πληρωνω περιπου 25,50ευρω το μηνα.

Συνολο με ολα: 61 ευρω το μηνα

 

Πιστευω οτι μπορω να το μειωσω (γιατι τελικα ειναι πολλα τα χρηματα)

Υπαρχει κατι πιο οικονομικο;

Σημειωση οτι το plus 35 πολλες φορες δεν μου φτανει το μηνα.

πχ το plus25 να το κανω καρτοκινητο και το plus35 αλλο να το αφησω ως εχει

ή να τα αλλαξω και τα δυο;

αν ζητησω μεταφορα θα μου κανουν καλυτερη προσφορα;

 

Ναι, αν κάνεις αίτηση φορητότητας θα σου κάνουν αντιπροσφορά πολύ καλύτερη από ότι πληρώνεις τώρα.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Εάν κοιτάξετε και διαβαςετε λίγο προσεκτικά το νήμα θα δείτε πως γράφονται όλες οι λεπτομέρειες αναλυτικά !! Και θα καταφέρετε να έχετε το 65 plus στα 24€ ή 18 με συμμετοχή σταθερού τηλεφώνου !!
Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,

 

σε ένα μηνα ληγει το συμβολαιο μου.γενικα είμαι ευχαριστημένος από την εταιρεια κ το ποσο που πληρωνω είναι καλο (30 κατι για το plus65 που δινει 1500' προς ολους 1500 μνμ προς ολους κ 2GB) αλλα για να ανανεωσω μου ζητανε τωρα αυξηση 10+ ευρω παραπανω το μηνα!τοσο βγαινει λενε με την εκπτωση του παγιου που δικαιούμαι κ ότι ημουν σε ειδικη προσφορα για αυτό πληρωνα τοσο χαμηλα κτλ κτλ.Για να μην γινομαι κουραστικος,ηδη ψάχνομαι για αλλου αν δεν ριξουν την τιμη.η ερωτηση μου βασικα είναι η εξης:αφου κανω αιτηση φορητοτητας (γιατι θα κανω αν επιμεινουν στην τιμη τους) αν για οποιοδήποτε λογο θελω να επιστρεψω ποσες μερες εχω δικαιωμα για υπαναχωρηση.ακουσα για 14 μερες.ισχυει?κ αυτό το δεκατεσσαρι αναφέρεται σε εργασιμες ή ημερολογιακες?

Edited by giorgos_1979
Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις ανανέωση αν δεν αποφασίσεις. Αν δεν έχεις πρόβλημα με κανένα δίκτυο πήγαινε στο πιο φθηνό. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ξοδέψεις περισσότερα.

Αν θες τους πιέζεις λίγο και κερδίζεις τα ίδια. Και εγώ στην ίδια φάση είμαι

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια φορητότητα και αν δεν σου κάνουν προσφορά κάτω από 40 φεύγεις. Μέσα σε 1-2 εργάσιμες από τη στιγμή που θα κάνεις φορητότητα θα λάβεις κλήση για να μείνεις στο δίκτυο τους και θα εξηγήσεις του λόγους που φεύγεις. Έτσι θα δεχτείς και την προσφορά.

 

Όσο για τις εργάσιμες η ημερολόγια κει δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή αλλά το λέει κάπου μέσα στους όρους του συμβολαίου σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμαθα.το αιτημα υπαναχώρησης είναι 30 μερες.αν δεν με ικανοποιησουν εννοείται θα φυγω για αλλου.ηδη για αυτό που παρεχεται στην ελλαδα πληρωνουμε πολλα!

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα online αίτημα φορητότητας από cosmote σε F2G και μετά από 20΄ λεπτά με πήραν τηλέφωνο από την WIND για επιβεβαίωση!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα online αίτημα φορητότητας από cosmote σε F2G και μετά από 20΄ λεπτά με πήραν τηλέφωνο από την WIND για επιβεβαίωση!!!:)
Οκ, αλλά το θέμα είναι να σε πάρουν από cosmote (εγκαίρως) με καλή αντιπρόταση:)

Αυτό θέλεις, έτσι?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αλλά το θέμα είναι να σε πάρουν από cosmote (εγκαίρως) με καλή αντιπρόταση:)

Αυτό θέλεις, έτσι?

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον πάρουν !! Έγκαιρα βέβαια

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμαθα.το αιτημα υπαναχώρησης είναι 30 μερες.αν δεν με ικανοποιησουν εννοείται θα φυγω για αλλου.ηδη για αυτό που παρεχεται στην ελλαδα πληρωνουμε πολλα!

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

προσοχη στο αιτημα υπαναχωρησης ή ακυρωσης. Δεν παιζουν οι 30 μερες με καποιες προυποθεσεις.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...