Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θυμάμαι να χρησιμοποίησα κανέναν βαρύ χαρακτηρισμό και εξηγούμαι για τελευταία φορά για το θέμα αυτό :

 

Το καρτοκινητό σε σχέση με το πρόγραμμα "μηδενικό πάγιο" έχουν 2 βασικότατες ομοιότητες

 

α) Δεν έχεις δέσμευση

β) Εαν τα έχεις στο συρτάρι σου κλειδαμπαρωμένα , το δίκτυο έχει μηδενικό κέρδος.

 

Το έρωτημα - ρητορικό πλέον (και γιαυτό χρησιμοποιώ την έννοια της "κοροϊδίας") - είναι το εξής

 

- Για ποιο λόγο όταν κάνεις το καρτοκινητό σου αλλαγή σε καρτοσυμβόλαιο ή σύνδεση (νέα σύνδεση) ΕΧΕΙΣ επιδότηση , ενώ όταν το μηδενικό πάγιο το κάνεις καρτοσυμβόλαιο ή κανονική σύνδεση (υπάρχουσα σύνδεση) ΔΕΝ δικαιούσαι απολύτως τίποτα???????????

 

Για αυτούς που το βρίσκουν λογικό οκ.

Για αυτούς που δεν το βρίσκουν , τους ενημερώνω απλά για να ξέρουν.

Δεν το θεωρώ λογικό και γιαυτό έκανα αποσύνδεση...

Αφου εισαι στο πρωτο τριμηνο, θεωρειται απλα ανοδος προς τα πανω. Δε σε υποχρεωνει να ανεβασεις το παγιο σου, ουτε ομως και στο επιδοτει, μιας και εχεις αλλους 9 μηνες μπροστα σου μεχρι να σου δωσει τοτε την πρωτη επιδοτηση. Αν εχεις ομως καρτα και πας σε οποιαδηποτε μορφη συμβολαιο, εκει θα σε επιδοτησει για να κανεις την αλλαγη. Να σου δωσει κινητρο. Το θεμα τους ειναι να γινονται νεες συνδεσεις. Το αν θα ανεβασεις το παγιο σου, δεν τους ενδιαφερει. Εσυ με το 0 παγιο, εισαι ηδη συνδεση γι αυτους, οποτε απλα ανεβηκες ενα σκαλοπατι στην κλιμακα των συνδεσεων. Αυτος με την καρτα, αλλαζει ολοκληρη κλιμακα. Και για την αλλαγη θα παρει ανταμοιβη, που θα την πληρωσει μετα με τα παγια του.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλο που φαίνεται περίεργο δεν είναι. Όταν έχεις καρτοκινητό ο πάροχος δεν έχει εικόνα της χρήσης που κάνεις γιατί μπορεί να μιλήσεις 5 ευρώ τον ένα μήνα και 100 τον άλλο. Αν σε βάλει από αυτήν την κατάσταση σε καρτοσυμβόλαιο ή συνδεση έχει κέρδος όχι μόνο γιατί σε βάζει στην σταθερή πελατειακή βάση αλλά και γιατί έχει εικόνα της αξίας του συμβολαίου σου. Όταν όμως είσαι από μηδενικό πάγιο και πας σεσυμβόλαιο ή καρτοσυμβόλαιο δεν αλλάζει κάτι για την εταιρία (αφού αν και μηδενικό πάγιο είσαι στην σταθερή πελατειακή βάση) και σου δίνει πια επιδότηση μετά τους 12 μήνες όταν έχει και την αξία του συμβολαίου σου.

 

Απλά, κατά την γνώμη μου θα μπορούσαν να προσφέρουν μία χαμηλή επιδότηση σε αυτή την περίπτωση (π.χ. 60€), μιας και θεωρείται βέβαιη η (νέα) 12μηνη δέσμευση του ήδη υπάρχοντος πελάτη...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,λογω αντικειμενικων δυσκολιων δε μπορω να διαβασω τα προηγουμενα σχολια.Μπορουσαμε να παρουμε επιδοτηση απο την κοσμοτε απο το πασχα,ή συσκευη ή μειωση στο παγιο.Δεν πηραμε αυτην την επιδοτηση μεχρι την προηγουμενη βδομαδα,οποτε και η μητερα πηγε στο γερμανο και εκανε αιτηση για μειωση του παγιου.Εγω απο οτι ακουσα,αν ελεγε π.χ. πως ειχε καλυτερη επιδοτηση συσκευης απο vf-wind θα της εκαναν αναλογη προσφορα για να μεινει στην κοσμοτε.Βεβαια το συμβολαιο τωρα ανανεωθηκε για +1 ετος...Οποτε το ερωτημα μου ειναι το εξης:μπορουμε πλεον να κερδισουμε καποια επιπλεον επιδοτηση για κινητο ισχυριζομενοι οτι θα ληξουμε το συμβολαιο(εστω και πληρωνοντας τη διακοπη) επειδη εχουμε καλυτερη προσφορα απο αλλη εταιρια ? Αν εχετε κατι να προτεινετε θα το εκτιμουσα πολυ,ελπιζω να σας βοηθησα να καταλαβετε :rolleyes::rolleyes:

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν πάρει είδηση (αν και οι ίδιες το ξεκίνησαν) το κόλπο με τη φορητότητα οπότε δεν νομίζω να έχει αποτέλεσμα. Αν και έχει ήδη ανανεωθεί οπότε δεν τίθεται θέμα.

Καιρός ήταν, και καιρός είναι να δίνεται έκπτωση ανάλογα με το λογαριασμό του κάθε συνδρομητή και όχι ένα μέτριο ποσό και μετά να πρέπει να διαπραγματευτείς για να το ανεβάσεις... Ειδικά το πάρτυ με τις συσκευές πρέπει να τελειώσει...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου,πολλω δε μαλλον απο τη στιγμη που το παγιο του πατερα μου νομιζω ηταν στα 60 ευρω,οποτε πιστευω θα επρεπε να ειχαμε καποια καλυτερη προσφορα απο τα 120 ευρω για κινητο ή τα 10 ευρω μηνιαια εκπτωση...anyway μαλλον θα πρεπει να περιμενω ενα χρονο τωρα :O:O

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο θα έπρεπε να μας ενοχλεί η χρέωση των 20 ευρώ την ώρα μετά την κατανάλωση του προπληρωμένου χρόνου ομιλίας... Σε όλα τα δίκτυα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ' ότι έχω μάθει παιδιά, από φίλους που δουλεύουν στην Cosmote, δεν θα εγκρίνουν επιπλέον επιδοτήσεις αν ο μέσος όρος των λογαριασμών δεν ξεπερνάει τα 90ευρώ. Προτείνουν δε μάλιστα την έκδοση της Cosmote Visa για να δώσουν 50ευρώ επιπλέον επιδότηση. Εγώ έβγαλα την κάρτα αυτή και θα την έχω να μου εξοφλεί με πάγια εντολή τον λογαριασμό του κινητού μου. Πήρα και την επιδότηση και μιας που δεν έχει καμία συνδρομή για πάντα με βόλεψε μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο θα έπρεπε να μας ενοχλεί η χρέωση των 20 ευρώ την ώρα μετά την κατανάλωση του προπληρωμένου χρόνου ομιλίας... Σε όλα τα δίκτυα...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Οι χρεώσεις μετά την λήξη του δωρεάν χρόνου είναι εξωφρενικές και έτσι μετά τους πρώτους δύο ή τρεις φουσκωμένους λογαριασμούς πολλοί που ξέρω αλλάζουν το συμβόλαιο προς τα πάνω και φτάνουν να πληρώνουν 100 Ευρώ το μήνα για κινητό (που είναι άκυρο).

Από εμπειρία πάντως, για να δώσει η Cosmote καμιά επιδότηση της προκοπής, δηλαδή κάτι πάνω από 120€, πρέπει ο μέσος όρος λογ/μών να είναι πάνω από 65€ το μήνα :(

Link to comment
Share on other sites

παω σημερα στον ΟΤΕ να βαλω το internet on the go στο οικογενειακο πακετο δηλαδη smart play αφου χαλαμε το παλιο οικογενειακο τελικα ανακαλυπτει ο υπαλληλος οτι για να γινει smart play πρεπει να υπαρχει μονο μια συνδεση φωνης (εγω εχω 2) δηλαδη παει 1 συμβολαιο φωνης 1 INTERNET ON THE GO 1 cosmote AT home αν εχεις. μετα απο συνενοηση με τον προισταμενο εκει μου λεει οτι το on the go μπαινει στο οικογενειακο χωρις να ειναι smart play απλα προσθετεις τον αριθμο της sim και γινεται ανεπισημο smart play το θεμα ειναι οτι επειδη χαλασε το οικογενειακο αλλαξε ο κυκλος τιμολογησης με αποτελεσμα αναλογικες χρεωσεις και μπλεξιμο με το my account διοτι θα μου δεσμευει το email. Ειλικρινα απορω υπηρχε λογος να αλλαξει ο κυκλος τιμολογησης η cosmote θα γεμησει ετσι
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

 

Θέλω να μάθω αν γίνεται διακοπή συμβολαίου (Απεριόριστα 25 με ίντερνετ) χωρίς κάποια χρέωση εφόσον δεν υπάρχει επιδότηση. Η σύνδεση έγινε τον Ιούνιο και αντί για επιδότηση δώσανε κάποια έκπτωση στο πάγιο.

 

Ισχύει η 12μηνη δέσμευση ή φεύγεις όποτε θες; Αν υπάρχει δέσμευση, τι πληρώνεις για να διακόψεις το συμβόλαιο;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ.: Υποθέτω αυτή η ερώτηση θα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά δε κατάφερα να βρω κάτι πρόσφατο με το search. Μάλλον δε βάζω καλά keywords.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις μόνο για τους μήνες που πήρες έκπτωση, 3 μήνες δηλαδή επι την έκπτωση που πήρες.

 

Edit: Τι επιδότηση δίνουν αυτή την εποχή σε νέες συνδέσεις στο Απεριόριστα 35;

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

 

Θέλω να μάθω αν γίνεται διακοπή συμβολαίου (Απεριόριστα 25 με ίντερνετ) χωρίς κάποια χρέωση εφόσον δεν υπάρχει επιδότηση. Η σύνδεση έγινε τον Ιούνιο και αντί για επιδότηση δώσανε κάποια έκπτωση στο πάγιο.

 

Ισχύει η 12μηνη δέσμευση ή φεύγεις όποτε θες; Αν υπάρχει δέσμευση, τι πληρώνεις για να διακόψεις το συμβόλαιο;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ.: Υποθέτω αυτή η ερώτηση θα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά δε κατάφερα να βρω κάτι πρόσφατο με το search. Μάλλον δε βάζω καλά keywords.

 

αν σου ειναι ευκολο,και μπορεις να δεις την ερωτηση που παρεθεσα στην αρχη της σελιδας,θα ηθελα να μου πεις αν και οι 2 στην ουσια βρισκομαστε στην ιδια κατασταση,γιατι και εγω πηρα εκπτωση στο λογαριασμο,και οχι επιδοτηση.Συνεπως δεν μετραει το 12μηνο και μπορω να διακοψω το συμβολαιο πληρωνοντας τα - στο παγιο στους μηνες που παρηλθαν ?:rolleyes::rolleyes:

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου πεις αν και οι 2 στην ουσια βρισκομαστε στην ιδια κατασταση,γιατι και εγω πηρα εκπτωση στο λογαριασμο,και οχι επιδοτηση

 

Από οτι καταλαβαίνω είναι η ίδια κατάσταση.

 

Τώρα για το αν μπορεί να γίνει η διακοπή επιστρέφοντας το ποσό της έκπτωσης παγίου... Μένει να δούμε τι θα μας πουν από την Κοσμοτέ. Δε μπορείς να είσαι σίγουρος με αυτούς. Όποιος κάνει διακοπή πρώτος ας ενημερώσει!

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετα χρονια καρτοκινητης αποφασισαμε να παρουμε συμβολαιο.Επειδη ειμαι λιγο εκτος χρειαζομαι τα φωτα σας μιας και στο site δε βγαζω ακρη.Χρειαζομαστε 2 συσκευες (HTC HD2 και LG Cookie/GD510) και 1 ή 2 αριθμο(υς) συμβολαιου.Υπαρχει προγραμμα που να πληρωνω συμβολαιο και δοσεις κινητου σε λογαριασμου περιοδου 24 μηνων ?Η κατι παρομοιο ?:confused: Edited by Stefa
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα, αλλά θα μπορούσες να κάνει τα συμβόλαια και τις συσκευές να τις πληρώσεις μέσω του σταθερού (ΟΤΕ).

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε οικογενειακή σύνδεση η οποία είναι στο όνομα της γυναίκας μου. Μπορώ να μεταφέρω την σύνδεση στο δικό μου όνομα ώστε να μπορώ να κάνω όλες τις συναλλαγές χωρίς την παρουσία της γυναίκας μου ή κάτι τέτοιο (η αλλαγή του κύριου προσώπου της σύνδεσης δηλαδή) θα ακύρωνε την σύμβαση;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε οικογενειακή σύνδεση η οποία είναι στο όνομα της γυναίκας μου. Μπορώ να μεταφέρω την σύνδεση στο δικό μου όνομα ώστε να μπορώ να κάνω όλες τις συναλλαγές χωρίς την παρουσία της γυναίκας μου ή κάτι τέτοιο (η αλλαγή του κύριου προσώπου της σύνδεσης δηλαδή) θα ακύρωνε την σύμβαση;
δεν ακυρωνεται η συμβαση απλα η μεταφορα για τον καθε αριθμο κοστηζει 22 ευρω δεν καταργεις τα νουμερα για να ακυρωθει η συμβαση απλα τα κανεις μεταβηβαση σε εσενα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε οικογενειακή σύνδεση η οποία είναι στο όνομα της γυναίκας μου. Μπορώ να μεταφέρω την σύνδεση στο δικό μου όνομα ώστε να μπορώ να κάνω όλες τις συναλλαγές χωρίς την παρουσία της γυναίκας μου ή κάτι τέτοιο (η αλλαγή του κύριου προσώπου της σύνδεσης δηλαδή) θα ακύρωνε την σύμβαση;

 

Θα χρεωθείς τη μεταβίβαση , αυτό είναι όλο.

Στη Vodafone θα μπορούσες να εξυπηρετηθείς από την υπηρεσία "Smart Code"

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

δεν ακυρωνεται η συμβαση απλα η μεταφορα για τον καθε αριθμο κοστηζει 22 ευρω δεν καταργεις τα νουμερα για να ακυρωθει η συμβαση απλα τα κανεις μεταβηβαση σε εσενα

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την απάντηση.

 

Δημήτρη, το νούμερο το δικό μου φαίνεται ότι είναι ακόμα στο όνομά μου. Σε αυτή την περίπτωση, θα χρεωθώ 2x22 ευρώ ή απλά θα πληρώσω μόνο ένα 22άρι; Αυτό που θέλω είναι απλά να μπορώ να κάνω κάποια ενέργεια (που αρκετά συχνά χρειάζεται) χωρίς να χρειάζεται να τραβάω και την γυναίκα μου μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

εαν μεταφερεις ολο το οικογενειακο δεν πληρωνεις για την μεταφορα τωρα το θυμηθηκα. Δηλαδη ετσι οπως ειναι τωρα το οικογενειακο σας αλλα να μπει το ονομα σου αντι της γυναικας σου Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή, έχεις οικογενειακό πρόγραμμα στην Voda και κάθε γραμμή είναι σε ξεχωριστό νούμερο?

 

όταν τα μεταφέρεις στην Cosmote, δημιουργείς οικογενειακό πακέτο στο όνομά σου

τοτε η μεταβίβαση δεν χρεώνεται

 

1. κάνεις αίτημα φορητότητας (θέλει 15 μέρες)

2. κάνει και η σύζυγος (αφού λες πως έχετε γραμμές σε ξεχωριστά ονόματα)

3. όταν ενεργοποιηθούν στην Cosmote, πας με την σύζυγο για να υπογράψει να μπουν όλα στο όνομά σου σε οικογενειακό πακέτο (10% έκπτωση στα πάγια ή 1 ώρα ανά αριθμό στο πακέτο, μεταξύ σας δωρεάν ομιλια. σε συμφέρει το 10% αν βάλεις τα Απεριόριστα αφού θα έχεις 25 ώρες εσυ προς Cosmote - άρα και την σύζυγο - και 25 ώρες εκείνη - άρα και εκείνη σε εσένα)

 

συνολικά πόσες φορές θα πας με την σύζυγο

1. για το αίτημα φορητότητας

2. για παραλαβή sim (εδώ συνεννοήσου με τον υπάλληλο να κάνετε μια δήλωση στο κατάστημα να την παραλάβεις εσύ και την δική της sim)

3. για να υπογράψει για το οικογενειακό πακέτο

 

άρα 2 φορές θα πάτε ξανά μαζί

 

αν πάρεις 2 x C120 = 2 x 22,74 (νεα τιμή με νέο ΦΠΑ) = 45,47

εδώ θα επιλέξεις ή το 10% ή 2 ώρες μεταξύ σας

με έκπτωση 10% + 12 τέλη κινητής = 45,47 * 1,02=46,38

αν βάλεις τις 2 ώρες μεταξύ σας αντί του 10%

45,47*1,12=50,93

 

αν πάρεις 2 x Aπεριόριστα 25 = 2 x 25,84 (νέος ΦΠΑ) = 51,68

βάζεις 10% σε αυτά -5,168

+12 % τέλη κινητής (δηλαδή απλά προσθέτεις 2% στο 51,68)

=52,71 ευρώ ΤΕΛΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ήδη στην Cosmote (απεριόριστα 25 αυτή, my way 25 εγώ) και απλά θέλω να φαίνεται και να έρχεται ο λογαριασμός της οικογενειακής σύνδεσης στο όνομά μου.

 

Και κάτι ακόμα. Από Απεριόριστα 25 μπορώ να πάω σε MW25 ώστε να έχουμε και οι δύο το ίδιο; Γιατί κάτι είχα διαβάσει παλιότερα ο΄τι δεν γινόταν να πάει σε MW25 παρά μόνο σε μεγαλύτερο. Ισχύει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας στο myway25. τωρα απλως θα κανεις μεταβιβαση το οικογενειακο προγραμμα απο την γυναικα σου σε εσενα και επειδη ειναι οικογενειακο δεν θα πληρωσεις τιποτα για την μεταβιβαση. θωρω καλυτερο προγραμμα το Απεριοριστα 25 απο το myway
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Το απεριόριστα 25 δεν έχει ίντερνετ και, όπως αποδείχθηκε τον τελευταίο καιρό, χρειάζεται. Επίσης, θεωρώ ότι ο απεριόριστος χρόνος ομιλίας που δίνει μεταξύ cosmote μένει τελικά ανεκμετάλλευτος.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

+1 για τα Απεριόριστα

 

Το απεριόριστα 25 δεν έχει ίντερνετ και, όπως αποδείχθηκε τον τελευταίο καιρό, χρειάζεται. Επίσης, θεωρώ ότι ο απεριόριστος χρόνος ομιλίας που δίνει μεταξύ cosmote μένει τελικά ανεκμετάλλευτος.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :)

 

υπάρχουν τα Απεριόριστα με Internet

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...