Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα έλαβα τον λογαριασμό μου κ είδα κάτι καινούριο,δίπλα στη στήλη καθαρή αξία μία νέα στήλη που γράφει χρήση από, σε εμένα λέει c120 που είναι το πρόγραμμα μου.Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν περισσέψει χρόνος από το 2ωρο και το χρεισημοποιήσω τον επόμενο μήνα θα αναγράφετε σε αυτή τη στήλη?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι πελάτης συμβολαίου στην Cosmote στο Βασικό Πρόγραμμα 1. Έχω διαπιστώσει όμως πως το εν λόγω πρόγραμμα δε με συμφέρει,αφού δεν έχω δωρέαν χρόνο ομιλίας και πληρώνω 10 ευρώ το μήνα πάγιο.

Θέλω λοιπόν να μεταβώ σε κάποιο άλλο πρόγραμμα με δωρεάν χρόνο ομιλίας. Υπάρχει ακόμα το Cosmote 60;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πελάτης συμβολαίου στην Cosmote στο Βασικό Πρόγραμμα 1. Έχω διαπιστώσει όμως πως το εν λόγω πρόγραμμα δε με συμφέρει,αφού δεν έχω δωρέαν χρόνο ομιλίας και πληρώνω 10 ευρώ το μήνα πάγιο.

Θέλω λοιπόν να μεταβώ σε κάποιο άλλο πρόγραμμα με δωρεάν χρόνο ομιλίας. Υπάρχει ακόμα το Cosmote 60;

 

Yπάρχει. Δεν ξέρω αν σε βολεύει, υπάρχουν και επιλογές sms να προσθέσεις (sms 30, 60, 120)

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι είδα στην ιστοσελίδα της Cosmote,το πρόγραμμα που έχω δε με συμφέρει καθόλου. Είναι περιττό τη στιγμή που υπάρχει συμβόλαιο με μηδενικό πάγιο. Είτε θα μεταβώ σε αυτό είτε στο Cosmote 60.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ενα cosmote 240 προνομιακο, μπορει να μπει σε οικογενειακο πακετο χωρις να μας αναγκασουν να αλλαξουμε στα "νεοτερα" πακετα;
Link to comment
Share on other sites

Φανατικός στην κοσμοτε εδω και χρόνια μέχρι που ένα πρωί μιλάω με την κοπέλια μου και στα καπάκια πάω να πάρω τηλ τον κολλητό μου και ακούω το ωραιότερο μήνυμα το κινητό σας δεν έχει πρόσβαση σε αυτό το νούμερο φτου λέω πάλι ξέχασα να το πληρώσω !!Πάω σε κάποιο κατάστημα Γερμανός και το πληρώνω η ώρα ήταν 10:00 με 10:30 το πρωί.

Ωραία μέχρι εδώ μιας και ο λογαριασμός δεν είχε λήξη απόρησα λέω κάποια γνωστή βλακεία θα είναι κάποιο λάθος οκ θα διορθωθεί.

Περνάνε οι ώρες έχει πάει 10:00 το βράδυ και τίποτε οπότε λέω δεν περνώ μια το CC της Κοσμοτε να δω τι γίνετε μήπως με ξεχάσανε!

Περνώ λοιπόν περιμένω περιμένω ώσπου μετά απο κάνα 10 λεπτό απαντάει μια κοπελίτσα και της λέω το πρόβλημα μο, μου λέει μισό λεπτό και ξανά αναμονή κάνα 10 λεπτό οπού απαντάει μια άλλη κοπέλα και μου λέει ο λογαριασμός σας έχει κοπεί από το σύστημα γιατί έχει φτάσει τα 600 εύρο και γίνετε αυτόματα σε περίπτωση περάσει ο λογαριασμός κάποιο όριο οπότε λέω εγώ οκ το διέκοψε κάποια ενημέρωση κάτι δεν κάνετε έτσι άπλα κόβετε και μου απαντάει άπλα το σύστημα δεν φταίμε εμείς οκ λέω και τι κάνουμε τώρα που εγώ δεν έχω τηλέφωνο και μου απαντάει πηγαίνετε αύριο το πρωί καταθέστε 300 στείλτε την απόδειξη με φαχ να σας το ανοίξουμε οκ λέω κάλα καληνύχτα.

 

 

Αποτέλεσμα από την Πέμπτη 9/8/07 έως και τώρα δεν έχω τηλέφωνο να κάνω την δουλειά μου.....

 

Τι μπορώ να κάνω για αυτό???? Εννοείται θα τα πληρώσω κάποια στιγμή άπλα τα έχω πάρει τι να τους κάνω???

 

PS:Φαχ δεν έστειλα λεφτα δεν εβαλα

Link to comment
Share on other sites

Φανατικός στην κοσμοτε εδω και χρόνια μέχρι που ένα πρωί μιλάω με την κοπέλια μου και στα καπάκια πάω να πάρω τηλ τον κολλητό μου και ακούω το ωραιότερο μήνυμα το κινητό σας δεν έχει πρόσβαση σε αυτό το νούμερο φτου λέω πάλι ξέχασα να το πληρώσω !!Πάω σε κάποιο κατάστημα Γερμανός και το πληρώνω η ώρα ήταν 10:00 με 10:30 το πρωί.

Ωραία μέχρι εδώ μιας και ο λογαριασμός δεν είχε λήξη απόρησα λέω κάποια γνωστή βλακεία θα είναι κάποιο λάθος οκ θα διορθωθεί.

Περνάνε οι ώρες έχει πάει 10:00 το βράδυ και τίποτε οπότε λέω δεν περνώ μια το CC της Κοσμοτε να δω τι γίνετε μήπως με ξεχάσανε!

Περνώ λοιπόν περιμένω περιμένω ώσπου μετά απο κάνα 10 λεπτό απαντάει μια κοπελίτσα και της λέω το πρόβλημα μο, μου λέει μισό λεπτό και ξανά αναμονή κάνα 10 λεπτό οπού απαντάει μια άλλη κοπέλα και μου λέει ο λογαριασμός σας έχει κοπεί από το σύστημα γιατί έχει φτάσει τα 600 εύρο και γίνετε αυτόματα σε περίπτωση περάσει ο λογαριασμός κάποιο όριο οπότε λέω εγώ οκ το διέκοψε κάποια ενημέρωση κάτι δεν κάνετε έτσι άπλα κόβετε και μου απαντάει άπλα το σύστημα δεν φταίμε εμείς οκ λέω και τι κάνουμε τώρα που εγώ δεν έχω τηλέφωνο και μου απαντάει πηγαίνετε αύριο το πρωί καταθέστε 300 στείλτε την απόδειξη με φαχ να σας το ανοίξουμε οκ λέω κάλα καληνύχτα.

 

Αποτέλεσμα από την Πέμπτη 9/8/07 έως και τώρα δεν έχω τηλέφωνο να κάνω την δουλειά μου.....

 

Τι μπορώ να κάνω για αυτό???? Εννοείται θα τα πληρώσω κάποια στιγμή άπλα τα έχω πάρει τι να τους κάνω???

 

έστειλες το φαξ ή όχι δεν κατάλαβα. Γιατί αν δεν το έστειλες περιμένεις ας πούμε να ανοίξει δια μαγείας το νούμερο? Όχι βέβαια πως συμφωνώ με την ΑΥΤΟΜΑΤΗ φραγή. τι είναι αυτά? Η tim μια φορά με είχε πάρει τηλέφωνο γιατί είχα φτάσει τα 800. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν έκλεισε το νούμερο χωρίς προειδοποίηση. Ασχετο, αλλά μήπως να βάλεις κανα απεριόριστο με την κοπέλα σου και τον κολλητό σου? 600ε είναι αυτά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Εξόφλησες το προηγούμενο λογαριασμό στο Γερμανό και τα 300 τα ζητούσαν ως εγγύηση επειδή ο τρέχον λογαριασμός είχε φτάσει τα 600, αν κατάλαβα καλά? Τώρα τα 300 που ζήτησαν τα έβαλες? Πάντως απαράδεκτο... Και εμένα από Vodafone απλώς με είχανε καλέσει... Και ξέρω πως μόνο στους συνδρομητές που πληρώνουν κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα το κόβουνε χωρίς προειδοποίηση (προφανώς δεν τους εμπιστεύεται το σύστημα της εταιρείας). Τι να πω...

 

Y.Γ Πάντως για να βλέπει η Cosmote και η Wind το ύψος του λογαριασμού σημαίνει πως το billing τους έχει τέτοια δυνατότητα. Γιατι τότε δεν δίνουν τη δυνατότητα και στους ίδιους τους συνδρομητές να ενημερώνονται για το ύψος του λογαριασμού τους πριν εκδοθεί όπως δίνει η Vodafone από το cc της?

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα 300 δεν τα έδωσα και αυθυραιτα κόψανε το τηλέφωνο χωρίς προειδοποίηση χωρίς τίποτε

Όσο για τα απεριόριστα τουλάχιστον για την κοπέλα μου δεν γίνετε λόγω εξωτερικού και το ήξερα ότι ο λογαριασμός θα έρθει φουσκωμένος για τους υπολοίπους έχω 8 ώρες και μου φτάνουν

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα 300 δεν τα έδωσα και αυθυραιτα κόψανε το τηλέφωνο χωρίς προειδοποίηση χωρίς τίποτε

Όσο για τα απεριόριστα τουλάχιστον για την κοπέλα μου δεν γίνετε λόγω εξωτερικού και το ήξερα ότι ο λογαριασμός θα έρθει φουσκωμένος για τους υπολοίπους έχω 8 ώρες και μου φτάνουν

 

Aν δεν είσαι διατεθειμένος να δώσεις τα 300 ευρώ (και καλά κάνεις) πάρε ξανά τηλέφωνο, μίλα τους και λίγο πιο έντονα, απείλησε ότι θα τη κάνεις για άλλη εταιρεία, μήπως και συννενοηθείς...(βέβαια με την εξυπηρέτηση της Cosmote η συννενόηση δεν είναι και κάτι εύκολο αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία). Για 600 ευρώ πάντως το βρίσκω υπερβολικό να βάζουν έτσι αυθαίρετα φραγή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στα ποσα θα επρεπε να βαζουν φραγη; Στα 15.000; :wacko: Και πολλα ειναι.

 

Να σε παίρνουνε τηλέφωνο φίλε μου, όχι να σου το κόβουν, αν είναι δυνατόν, υπάρχουν άνθρωποι που το χρειάζονται για τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς υπολογίζεται το τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας στα συμβόλαια της Cosmote; Τον προηγούμενο μήνα ισούταν με 10 ευρώ,στον λογαριασμό μου,ποσό που θεωρώ πολύ μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

Για ποσά χωρίς Φ.Π.Α μέχρι 30 ευρώ (35,70 με Φ.Π.Α) το τέλος είναι 2 ευρώ (2,38)

Για ποσά από 30-60 ευρώ (35,70-71.4) είναι 5 ευρώ και πάνω από 60 (71,4) είναι 10 ευρώ (11.90).

Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες ( είναι κρατικός Φόρος.)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1574692#post1574692

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση.

Είχα μήνες να παραλάβω έναν τόσο μεγάλο λογαριασμό κι είχα ξεχάσει πως το τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας αυξάνεται κλιμακωτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω what's up και αν και στέλνω πολλά sms προτιμώ να έχω την δυνατότητα να μιλάω.Μία κάρτα των 9 ευρώ δεν κρατάει ούτε για 10 λεπτά ομιλίας.Για αυτό σκεφτόμουνα να πάρω το cosmote 60 με πάγιο 16 ευρώ.Είδα ότι υπάρχουν και πακέτα sms κάπου στα 3 ευρώ.Λέει SMS 30 "Πακέτο με 30 δωρεάν sms τον μήνα".Δηλαδή έχω 30 sms και άλλα 30 δωρεάν?

 

Εγώ με το what's up κάθε μήνα ξοδεύω περίπου στα 18 ευρώ και για αυτό νομίζω με συμφέρει.Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω?Υπάρχουν τίποτα κόλπα/παγίδες/έξτρα χρεώσεις?Επιδότηση με τόσο χαμηλό λογαριασμό έχω?

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ήθελα μια πληροφορία ξέρει καποιος μηπως ποσο είναι η επιδοτηση συσκευης στο καρτοσυμβολαιο 20?καιγομαι γιατι θελω να αλλαξω κινητο και θελς να δω τι με συμφερει να χρησιμοποιησω την επιδοτηση της αδερφης μου ή να κάνω καρτοσυμβολαιο 35 και να έχω απο εκεί την μείωση?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά επέλεξα το Cosmote 60. Ίσως όμως το μετανιώσω γιατί με μόλις 5 ευρώ επιπλέον το μήνα θα μπορούσα να μεταβώ στο Cosmote 120.

Ένα ακόμα μειονέκτημα του Βασικού Προγράμματος είναι η υψηλή χρέωση σε αριθμούς Vodafone και Wind (0,0048 ευρώ το δευτερόλεπτο έναντι 0,0039 στο Cosmote 60).

Link to comment
Share on other sites

Εχει η Cosmote καποιο προγραμμα data με σταθερο παγιο και απεριοριστο ογκο downloading? Νομιζω οτι η WIND εχει κατι τετοιο αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειναι..
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την Μεταφορά δωρεάν χρόνου ομιλίας?

 

Στην wind το σύστημα δουλεύει έτσι

Παράδειγμα:

Έστω λοιπόν ότι είστε συνδρομητής στο οικονομικό πρόγραμμα WIND 240, στο οποίο έχετε ζητήσει και τη δυνατότητα μεταφοράς του χρόνου ομιλίας στον επόμενο μήνα.

Έχετε στη διάθεσή σας 240 λεπτά. Κατά τον πρώτο μήνα χρησιμοποιείτε τα 220’. Στον επόμενο μήνα θα έχετε 240’ από το οικονομικό σας πρόγραμμα συν 20’ που μεταφέρθηκαν από τον προηγούμενο μήνα, άρα συνολικά 260’.

Στην περίπτωση που κατά το 2ο μήνα χρησιμοποιήσετε μόνο 250΄, τότε τα υπόλοιπα 10΄ από τον προηγούμενο μήνα αφού δε χρησιμοποιήθηκαν διαγράφονται, ενώ για τον 3ο μήνα θα έχετε στη διάθεσή σας 240’, όσα δηλαδή αντιστοιχούν στο οικονομικό σας πρόγραμμα.

Αν όμως στο 2ο μήνα μιλήσετε λιγότερο από το δωρεάν χρόνο ομιλίας σας, π.χ. 210΄, τότε στον 3ο μήνα θα μεταφερθούν 30΄ ομιλίας, ενώ τα 20΄ από τον προηγούμενο μήνα, αφού δεν χρησιμοποιήθηκαν, διαγράφονται. 'Aρα στον 3ο μήνα θα έχετε συνολικά 270’.

 

Έτσι είναι και στην cosmote?

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

α) Μπορουμε μετα τους 3 δωρεαν μηνες να διακοψουμε το προγραμμα χωρις επιπτωσεις ; Γιατι η βονταφον το αλλαξε...

β) Πως μπορουμε να διακοψουμε το προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειμαι στο WIND 240 εδω και 2 χρονια.σκεφτομαι να κανω φορητοτητα στην κοσμοτε.τι λετε καλη κινηση???ποσο ειναι το 240΄΄ το παγιο στην κοσμοτε???τα εξοδα φορητοτητας ποσα ειναι?εχετε να προτεινεται καποιο αλλο προγραμμα???ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα απο αποψη κοστους δεν θα στο συμβουλευα.

Εχεις 240 λεπτα με 30 Ευρω, μαζι και το ΦΠΑ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα από άποψη δικτύου στο συνιστούμε φουλ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...