Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καινουριο μελος.:)

Σας χαιρετω!

 

Θελω να παραθεσω και εγω την εμπιρεια μου.

Εχω κοσμοτε συνδεση (3 ωρες τσαμπα) τον ιδιο αριθμο εδω και 9 χρονια.

Εχω κλεισει 9 χρονια και τωρα μπαινω για τον 10ο!

 

Μου στελνουν μνμα οτι εχω επιδοτηση.

Πηγαινω να ρωτησω και μου λενε πως εχω 120 ευρώ.

Επισης ζηταω να παρω το νοκια 6300i και μου λεει υπαρχει μονο το 6300.

Τους λεω θελω το 6300i , αν δεν υπαρχει να το παραγγειλετε.

..και απλά μου λένε δεν γινεται.

 

Φευγω λογο χρονου,θα ξαναπαω απο βδομαδα να ξεκαθαρισω.

 

1) και δεν δινουν φραγκο στην επιδοτηση.

2) και δεν συζηταν καν για το κινητο που θελω.

 

Τι μπορω να κανω?

Οπως αναφερατε θα τους αναφερω για την επιδοηση οτι ειναι μικρη κλπ.

Για το κινητο που θελω ομως?

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σε αλλο καταστημα η σε καταστημα oteshop καλυτερα που μπορουν να σου φερουν κινητο και απο τα αλλα καταστηματα του ΟΤΕ! αρα δεν μπορει κινητο του 2008 να μην υπαρχει πουθενα στην Ελλαδα! εγω αυτο κανω και βρισκω τις συσκευες που θελω.. Α! και καλως ηρθες!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορω να κανω?

Οπως αναφερατε θα τους αναφερω για την επιδοηση οτι ειναι μικρη κλπ.

Για το κινητο που θελω ομως?

 

Να γνωρίζεις όμως ότι αν σου εγκρινουν μεγαλύτερο ποσό επιδότησης ( όσο παραπάνω και αν είναι ) θα εξυπηρετηθείς απο αποκλειστικά καταστήματα cosmote και μόνο

Link to comment
Share on other sites

Guest gmavrom

Χαίρετε! Είχα συμβόλαιο Cosmote το οποίο λήγει στα τέλη Φεβρουαρίου. Αρχές Δεκέμβρη έκανα αίτηση φορητότητας για να παω στη Vodafone. Η αίτηση αυτή υλοποιήθηκε σήμερα το πρωί. Δηλαδή τώρα έχω Vodafone. Υπόψιν ότι έχω χρησιμοποιήσει και την επιδότηση συσκευής της Vodafone. Ενω τόσες μέρες δεν επικοινώνησε κανείς από την Cosmote με εμένα, με κάλεσαν σήμερα το πρωί να με ρωτήσουν τους λόγους που άλλαξα δίκτυο και να μου πουν ότι έπρεπε να κάνω αίτηση φορητότητας τον Μάρτιο. Για τον λόγο αυτό πρέπει να πληρώσω 40 ευρώ.

 

Ως λύση μου πρότειναν να επικοινωνήσω με τη Vodafone και να τους πω να επιστρέψουν το νούμερο στην Cosmote μέχρι τις αρχές Μαρτίου ειδάλλως πρόστιμο.

 

Ισχύουν αυτά που μου είπαν? Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές post.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω ξερω οτι δεν γινεται να κανεις φορητοτητα τον αριθμο αν δεν εχουν περασει 12 μηνες απο την ενεργοποιηση της συνδεσης εκτος αν εχεις υπογραψει διακοπη που τοτε θα επρεπε να πληρωσεις το προστιμο και οχι αφου πας στη vodafone. τωρα αφου η cosmote προχωρησε την διαδικασια χωρις να εχεις υπογραψει διακοπη της παλιας συνδεσης ειναι δικο της λαθος.και γιατι πρεπει να ξαναμεταφερεις τον αριθμο σου στην cosmote για να το πληρωσεις; στον τελευταιο λογαριασμο δεν μπορουσαν να σου βαλουν το προστιμο; κατι μου μυριζει εδω! πηγαινε εδω και κανε την καταγγελια σου. ελπιζω να βοηθησα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, είναι απατεώνες, συμφωνώ. Και ο γυαλός είναι στραβός, εμείς σε καμία περίπτωση δεν αρμενίζουμε στραβά... Ποτέ μα ποτέ. Τα σκέφτεστε αυτά που λέτε βρε παιδιά; Όλοι μας ξέρουμε πότε λήγει το συμβόλαιό μας ή τουλάχιστον πρέπει να ξέρουμε. Επίσης ξέρουμε και τη τιμή της συσκευής που παίρνουμε ( παίρνετε, εγώ την αγόρασα για πάρτη μου, cash ). Αυτό το ποσό λοιπόν το επιδοτεί η εταιρία και το μοιράζει στα πάγια 12 μηνών. Αφού αποχωρείς νωρίτερα ( που δεν στο αρνήθηκαν ), χρωστάς ένα ποσό και πρέπει να το επιστρέψεις. Που το παράνομο σε αυτό;
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι οταν εχεις 12μηνη συμβαση δεν σε αφηνουν να φυγεις εκτος και αν κανεις αιτηση διακοπης και πληρωσεις το ποσο. αλλα τελος παντων. αν ειναι οπως τα λες το παρανομο σε αυτην την υποθεση δεν ειναι που του ζητανε να ξαναπαει στην cosmote για να πληρωσει τα χρωστουμενα; σου φαινεται λογικο. πρεπει να ξανακανει 2 φορητοτητες;:X:wacko:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν έχω επιδότηση και θέλω να πάρω κινητό από το e-cosmote.gr θα μπορώ να την εξαργυρώσω ή θα πληρώσω όλο το ποσό της συσκευής και δεν θα γίνει ανανέωση σύμβασης;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Οποτε θελεις φευγεις με φορητοτητα, ασχετα εαν εχεις κλεισει 12μηνο. Εαν δεν εχεις κλεισει απλως στον εκκαθαριστικο που σου ερχεται (τελευταιος λογαριασμος) απο την παλια εταιρια, εκει γραφει το ποσο που πρεπει να πληρωσεις για την συσκευη που πηρες.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ναι ομως κοιταξε τι λεει το παιδι:Ως λύση μου πρότειναν να επικοινωνήσω με τη Vodafone και να τους πω να επιστρέψουν το νούμερο στην Cosmote μέχρι τις αρχές Μαρτίου ειδάλλως πρόστιμο. ενω ηδη εχει γινει vodafone ο αριθμος του. δεν συμπεριληφθηκε το ποσο στον τελευταιο λογαριασμο αυτο ειναι το λαθος!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειμαι τραγικος το ξερω...αλλα δε ξερω τι απο τα δυο εχω : cosmocarta ή whatsup??

 

πανε πολλα χρονια απ'οταν το εβαλα.... καπως υποθετω μπορω να μαθω σωστα??

Link to comment
Share on other sites

χωρις να σε μπερδεψω αλλα νομιζω οτι το whats up ειναι προγραμμα που το ενεργοποιεις εσυ.. και γενικα σαν δικτυο της cosmote λεγοντε ολα cosmokarta... μπορει και να κανω λαθος μιας και ειμαι κατοχος συνδεσης
Link to comment
Share on other sites

ναι ομως κοιταξε τι λεει το παιδι:Ως λύση μου πρότειναν να επικοινωνήσω με τη Vodafone και να τους πω να επιστρέψουν το νούμερο στην Cosmote μέχρι τις αρχές Μαρτίου ειδάλλως πρόστιμο. ενω ηδη εχει γινει vodafone ο αριθμος του. δεν συμπεριληφθηκε το ποσο στον τελευταιο λογαριασμο αυτο ειναι το λαθος!

 

Προφανώς δεν εκδόθηκε ακόμα ο λογαριασμός και κάλεσαν απο cosmote για να ενημερώσουν και να προτείνουν την επιστροφή στην εταιρία. Σωστότατους τους βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μηνυμα στο 1317 να ενεργοποιησεις το bonus των 45 λεπτων(που ειναι μονο για κοσμοκαρτα) με καθε ανανεωση.Αν εχεις whats up θα σου πει δεν γινεται γιατι εχεις whats up.

Αν στο ενεργοποιησει σημαινει οτι εχεις κοσμοκαρτα.

Ενα παραδειγμα ειπα εγω,ετσι θα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

σωστο βρισκω να μην εχει εκδοθει ο λογαριασμος ωραια. ας περιμενει μεχρι τοτε και βλεπουμε. προς το παρον λογια του αερα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ειδαλλως στειλε ΑΛΠΑΚ στο 1314 και θα σου πει σε ποιο προγραμμα μπορεις να πας αρα αυτο που δεν αναφερει ειναι αυτο που εχεις.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

οκ, thanks!!!

whatsup εχω τελικα.

 

Εχω ακομα μια ερωτηση για την συνεχεια...αλλα δεν ξερω αν μπορω να την γραψω εδω. Απλα για να μην ανοιγω νεο θεμα την γραφω εδω και αν καποιος mod θελει ας την μετακινησει.

 

Εγω --> whatsup (οπως ειπαμε..:P)

εκεινη --> cosmote(Συμβολαιο κανονικα)

 

τι συμφερει για να μιλαμε? προφανως πρεπει να αλλαξει καποιος. Με λιγο search βρηκα τις παρακατω επιλογες :

 

1) αλλαζω εγω, παω σε cosmocarta (και συμφωνα με το site εχω 0,01e/min χρεωση για μεχρι 2 αριθμους cosmote)

2)αγοραζει εκεινη μια καρτα cosmocarta και ειτε μενει σε cosmocarta (και αλλαζω και εγω σε κοσμοκαρτα προγραμα) ειτε το κανει whatsup (και μιλαμε με το call600-αφου εγω εχω whatsup)...

 

καλα τα λεω?? υπαρχουν αλλες λυσεις?

τι προτεινετε??

help...

Link to comment
Share on other sites

φιλε lefkal πρεπει να δηλωσω καπου τους δυο αριθμους cosmote που θα χω αυτη τη χρεωση? αν ναι που?

ευχαριστω

 

αν εβαζα συμβολαιο θα ηταν καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλή χρονιά. Έχω μια ερώτηση για όποιον έχει ασχοληθεί και γνωρίζει. Έχω ένα οικογενειακό πρόγραμμα στη Vodafone το οποίο λήγει σε 5-10 μέρες το πρώτο έτος οπότε αποδεσμεύομαι. Θέλω να κάνω νέες συνδέσεις για εμένα και τη σύζυγό μου στην Cosmote. Για να κρατήσουμε τα ίδια νούμερα, πρέπει να πάμε κατ ευθείαν στην Cosmote ή πρέπει πρώτα να πάμε στη Vodafone, να κάνουμε διακοπή, να μας δώσουν νέες sim με τα νούμερά μας σε καρτοτηλέφωνο (όπως συνηθίζουν να κάνουν στις περιπτώσεις διακοπής) και μετά να πάμε στη Cosmote για να κάνουμε τις νέες συνδέσεις;;;

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλή χρονιά. Έχω μια ερώτηση για όποιον έχει ασχοληθεί και γνωρίζει. Έχω ένα οικογενειακό πρόγραμμα στη Vodafone το οποίο λήγει σε 5-10 μέρες το πρώτο έτος οπότε αποδεσμεύομαι. Θέλω να κάνω νέες συνδέσεις για εμένα και τη σύζυγό μου στην Cosmote. Για να κρατήσουμε τα ίδια νούμερα, πρέπει να πάμε κατ ευθείαν στην Cosmote ή πρέπει πρώτα να πάμε στη Vodafone, να κάνουμε διακοπή, να μας δώσουν νέες sim με τα νούμερά μας σε καρτοτηλέφωνο (όπως συνηθίζουν να κάνουν στις περιπτώσεις διακοπής) και μετά να πάμε στη Cosmote για να κάνουμε τις νέες συνδέσεις;;;

Ευχαριστώ

 

Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιο κατάστημα ( π.χ. cosmote, ote, γερμανός ) ή να καλέσετε 13897 και να αιτηθείτε φορητότητα.

Κοίτα λίγο και εδώ:

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L111_come_COSMOTE_fullstory

Link to comment
Share on other sites

φιλε lefkal πρεπει να δηλωσω καπου τους δυο αριθμους cosmote που θα χω αυτη τη χρεωση? αν ναι που?

ευχαριστω

 

αν εβαζα συμβολαιο θα ηταν καλυτερα??

 

Aπό το site της cosmote

Για χρέωση μόνο με 0,01€/ λεπτό, στείλτε μία φορά δωρεάν το μήνυμα 01 (κενό) αριθμός1 (κενό) αριθμός2 στο 1313 , όπου αριθμός1 και αριθμός2 είναι οι αριθμοί που έχετε επιλέξει, π.χ.: 01 6977210044 6971234567

 

όσο για το συμβόλαιο δεν το έχω ψάξει...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...