Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταργήθηκε ο κόφτης στο fast και κατά συνέπεια και στο Netflix 

Screenshot_20231117_064000.jpg

Screenshot_20231117_064011.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

56 minutes ago, leo06 said:

Ίδιο σημείο. Cosmote και Vodafone 

IMG_1113.png

IMG_1114.png

Το σημείο (αν επιτρέπεται), screenshot από NetMonster, και αν γίνεται τα ίδια test με την εφαρμογή SpeedTest (Ookla) και έναν αξιόπιστο server.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memoriesradio said:

Το σημείο (αν επιτρέπεται), screenshot από NetMonster, και αν γίνεται τα ίδια test με την εφαρμογή SpeedTest (Ookla) και έναν αξιόπιστο server.

Ειλικρινά στην Πάτρα δεν έχει σημασία το σημείο, όπου και να μετρήσεις τα ίδια είναι. Από iPhone είναι οποτε δεν έχει netmonster 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, leo06 said:

Ειλικρινά στην Πάτρα δεν έχει σημασία το σημείο, όπου και να μετρήσεις τα ίδια είναι. Από iPhone είναι οποτε δεν έχει netmonster 

Δεν είναι παντού έτσι...

Στην Πάτρα υπάρχουν και κάποια σημεία με 200Mbps+, όπως πέριξ του Αγίου Ανδρέα (eNb 139),  μετά το νοσοκομείο στο Ρίο προς διόδια (eNb 11569), και Γεροκοστοπούλου με Αγίου Ανδρέα (eNb 578 & 120).

Επίσης θα πρότεινα μετρήσεις με Android συσκευή και χρήση των εφαρμογών SpeedTest (Ookla), CellMapper & NetMonster για καλύτερα και διαφορετικά αποτελέσματα.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, memoriesradio said:

Δεν είναι παντού έτσι...

Στην Πάτρα υπάρχουν και κάποια σημεία με 200Mbps+, όπως πέριξ του Αγίου Ανδρέα (eNb 139),  μετά το νοσοκομείο στο Ρίο προς διόδια (eNb 11569), και Γεροκοστοπούλου με Αγίου Ανδρέα (eNb 578 & 120).

Επίσης θα πρότεινα μετρήσεις με Android συσκευή και χρήση των εφαρμογών SpeedTest (Ookla), CellMapper & NetMonster για καλύτερα και διαφορετικά αποτελέσματα.

Προς το στρατόπεδο; Στο ΚΕΤΧ δηλαδή τι δίνει;;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chrischal1908 said:

Προς το στρατόπεδο; Στο ΚΕΤΧ δηλαδή τι δίνει;;

Την ίδια ακριβώς ερώτηση (copy paste) πρέπει να μου την έχεις ξανακάνει και πιο παλιά.
Και αν θυμάμαι σου απάντησα ότι δεν ξέρω καν που είναι το συγκεκριμένο στρατόπεδο.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

Δεν είναι παντού έτσι...

Στην Πάτρα υπάρχουν και κάποια σημεία με 200Mbps+, όπως πέριξ του Αγίου Ανδρέα (eNb 139),  μετά το νοσοκομείο στο Ρίο προς διόδια (eNb 11569), και Γεροκοστοπούλου με Αγίου Ανδρέα (eNb 578 & 120).

Επίσης θα πρότεινα μετρήσεις με Android συσκευή και χρήση των εφαρμογών SpeedTest (Ookla), CellMapper & NetMonster για καλύτερα και διαφορετικά αποτελέσματα.

Στην Αγίου Ανδρέου δεν έχει καν 5g. Καρφωμένο 4g είναι. Ναι, προφανώς έχει και σημεία που δίνει 200 αλλά είναι ελάχιστα ενώ cosmote δίνει 1000 σε πολύ περισσότερα σημεία. Αλλά το να δίνει σε συγκεκριμένα σημεία 200 δεν αλλάζει το γεγονός ότι η κάλυψη στην πατρα είναι άθλια.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο Μπουρνάζι σε εσωτερικό χώρο

Screenshot_20231118_075656_Speedtest.thumb.jpg.c580d30cf649b21340ac72fa95396fee.jpgScreenshot_20231118_075602_NetMonster.thumb.jpg.a565a2140b76113111ed9c23512cbe54.jpg

Το τεστ έγινε από συσκευή Samsung S23+

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος γιατί στο 5g NSA δεν εμφανίζει τη συχνότητα που έχει συνδεθεί η συσκευή; Πως θα καταλάβω αν μπήκε N78 στη κεραία; 

Σε άλλη συσκευή που είχα παλιότερα A53 εμφανιζόταν η συχνότητα για 5g

Link to comment
Share on other sites

https://www.vodafone.com/news/technology/tests-confirm-6-g-hz-spectrum-can-bring-faster-5-g-services-and-capacity-indoors

Google Translate:

Η Vodafone δημοσίευσε περαιτέρω αποτελέσματα από τις συνεχιζόμενες δοκιμές δικτύου της στην ανώτερη ζώνη συχνοτήτων των 6 GHz ενόψει της κρίσιμης συνάντησης των εθνικών ρυθμιστικών αρχών και των μελών του κλάδου στο Παγκόσμιο Συνέδριο Ραδιοεπικοινωνιών (WRC-23), που θα ξεκινήσει στο Ντουμπάι την επόμενη εβδομάδα.

 Το WRC-23 θα αποφασίσει τη μελλοντική χρήση της πολύτιμης ζώνης φάσματος των 6 GHz.  Ο προσδιορισμός αυτής της ζώνης για τις Διεθνείς Κινητές Τηλεπικοινωνίες (IMT) θα διασφαλίσει ότι οι καταναλωτές και οι επιχειρήσεις θα λαμβάνουν ακόμη πιο γρήγορες και πιο αξιόπιστες υπηρεσίες 5G τα επόμενα πέντε χρόνια και μετά.

Την περασμένη εβδομάδα, η Vodafone πραγματοποίησε παρόμοιες δοκιμές τόσο για το φάσμα των 6 GHz όσο και για το υπάρχον δίκτυο 5G που λειτουργεί στα 3,5 GHz.  Χρησιμοποιώντας το ίδιο εύρος ζώνης και ισχύ κεραίας ραδιοφώνου, επιτεύχθηκαν εσωτερικές ταχύτητες άνω του 1 Gbps και στις δύο περιπτώσεις. Αυτό σημαίνει ότι με τα μεγαλύτερα εύρη ζώνης μετάδοσης που θα μπορούσαν να φέρουν τα 6 GHz, τόσο η χωρητικότητα όσο και οι ταχύτητες των δικτύων 5G θα βελτιωθούν σημαντικά, ιδιαίτερα σε εσωτερικούς χώρους όπου προέρχεται περίπου το 75% της κίνησης του δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

Edited by nick.76
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, nick.76 said:

https://www.vodafone.com/news/technology/tests-confirm-6-g-hz-spectrum-can-bring-faster-5-g-services-and-capacity-indoors

Google Translate:

Η Vodafone δημοσίευσε περαιτέρω αποτελέσματα από τις συνεχιζόμενες δοκιμές δικτύου της στην ανώτερη ζώνη συχνοτήτων των 6 GHz ενόψει της κρίσιμης συνάντησης των εθνικών ρυθμιστικών αρχών και των μελών του κλάδου στο Παγκόσμιο Συνέδριο Ραδιοεπικοινωνιών (WRC-23), που θα ξεκινήσει στο Ντουμπάι την επόμενη εβδομάδα.

 Το WRC-23 θα αποφασίσει τη μελλοντική χρήση της πολύτιμης ζώνης φάσματος των 6 GHz.  Ο προσδιορισμός αυτής της ζώνης για τις Διεθνείς Κινητές Τηλεπικοινωνίες (IMT) θα διασφαλίσει ότι οι καταναλωτές και οι επιχειρήσεις θα λαμβάνουν ακόμη πιο γρήγορες και πιο αξιόπιστες υπηρεσίες 5G τα επόμενα πέντε χρόνια και μετά.

Την περασμένη εβδομάδα, η Vodafone πραγματοποίησε παρόμοιες δοκιμές τόσο για το φάσμα των 6 GHz όσο και για το υπάρχον δίκτυο 5G που λειτουργεί στα 3,5 GHz.  Χρησιμοποιώντας το ίδιο εύρος ζώνης και ισχύ κεραίας ραδιοφώνου, επιτεύχθηκαν εσωτερικές ταχύτητες άνω του 1 Gbps και στις δύο περιπτώσεις. Αυτό σημαίνει ότι με τα μεγαλύτερα εύρη ζώνης μετάδοσης που θα μπορούσαν να φέρουν τα 6 GHz, τόσο η χωρητικότητα όσο και οι ταχύτητες των δικτύων 5G θα βελτιωθούν σημαντικά, ιδιαίτερα σε εσωτερικούς χώρους όπου προέρχεται περίπου το 75% της κίνησης του δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

Δεν έχει δημοπρατηθεί στην Ελλάδα καθόλου φασμα στα 6GHz. 
Το φασμα που δημοπρατήθηκε το Δεκέμβριο του 2020 για χρήση στο 5G είναι στα 700MHz, στα 2GHz, στα 3.4-3.8GHz και στα 26GHz. 
 

Επομενως αυτές οι δοκιμές αμφιβάλλω αν επηρεάζουν την ελληνική Vodafone. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, leo06 said:

Στην Αγίου Ανδρέου δεν έχει καν 5g. Καρφωμένο 4g είναι. Ναι, προφανώς έχει και σημεία που δίνει 200 αλλά είναι ελάχιστα ενώ cosmote δίνει 1000 σε πολύ περισσότερα σημεία. Αλλά το να δίνει σε συγκεκριμένα σημεία 200 δεν αλλάζει το γεγονός ότι η κάλυψη στην πατρα είναι άθλια.

Μπερδεύσαι.

1. Για τις ταχύτητες των 200Mbps που ανέφερα, αναφερόμουνα σε 4G τεχνολογία που ο ίδιος μέτρησα στα σημεία που σου είπα στην Πάτρα. Λάθος μου που το έγραψα σε λάθος topic.
2. 5G η Αγίου Ανδρέου (κέντρο Πάτρας) έχει. Ίσως σε λίγα σημεία, αλλά έχει.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Γνωστό ότι θέλει αρκετή βελτίωση στην Πάτρα. Αλλά όχι και πάτος...

ppp.thumb.jpg.412da73962b65f8ddb8f01bf05ad6ca7.jpg

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

To σπετεμβριο η κατάσταση του δικτύου της vodafone στην πατρα (στο κεντρο και στην εισοδο της πολης απο το αντιριο , ηταν τραγικη . Τα εχω πει και εγω οτι η vf εχει σοβαρα θεματα στην Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, memoriesradio said:

Μπερδεύσαι.

1. Για τις ταχύτητες των 200Mbps που ανέφερα, αναφερόμουνα σε 4G τεχνολογία που ο ίδιος μέτρησα στα σημεία που σου είπα στην Πάτρα. Λάθος μου που το έγραψα σε λάθος topic.
2. 5G η Αγίου Ανδρέου (κέντρο Πάτρας) έχει. Ίσως σε λίγα σημεία, αλλά έχει.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Γνωστό ότι θέλει αρκετή βελτίωση στην Πάτρα. Αλλά όχι και πάτος...

ppp.thumb.jpg.412da73962b65f8ddb8f01bf05ad6ca7.jpg

Οπότε θα πρέπει να πάω σε συγκεκριμένα σημεία στην Αγίου ανδρεου για να έχω 5g? Καθόλου δεν τα ισοπεδώνουμε, γράφω αυτό που βλέπω. Έχω φτάσει μέχρι τα 300 με 5g αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Συνήθως παίζει στα 30 με 5g και πολύ συχνά στα 5-6. Η κάλυψη 5g σχεδόν ανύπαρκτη. Πολλά σημεία ακόμη και με edge, ενώ στην εθνική Πατρών Αθηνών παίζει κυρίως με 4g και σε αρκετά σημεία, edge. 

44 minutes ago, georgebad said:

To σπετεμβριο η κατάσταση του δικτύου της vodafone στην πατρα (στο κεντρο και στην εισοδο της πολης απο το αντιριο , ηταν τραγικη . Τα εχω πει και εγω οτι η vf εχει σοβαρα θεματα στην Πάτρα.

Ακόμη είναι, δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, georgebad said:

To σπετεμβριο η κατάσταση του δικτύου της vodafone στην πατρα (στο κεντρο και στην εισοδο της πολης απο το αντιριο , ηταν τραγικη . Τα εχω πει και εγω οτι η vf εχει σοβαρα θεματα στην Πάτρα.

Παιδιά, στη Πάτρα επειδή είχα Vodafone και κινούμουν πεζόδρομο Ρήγα ωραρίου, στο λιμάνι που δένει της Κεφαλονιάς το καράβι και στα ΚΤΕΛ ήταν απλά λειτουργική…δεν έμεινα ευχαριστημένος. Και σας λεω εκτός πόλης προς Κάτω Αχαια μέχρι Κυλλήνη που πήγαινα με το λεωφορείο για το καράβι προς Κεφαλονιά εξίσου χάλια. Δυστυχώς η ευτυχώς είναι μονόδρομος η Cosmote. Ενώ στο νησί απέναντι που ήμουν 5 χρόνια έπαιζε σχετικά αξιοπρεπώς.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, georgebad said:

To σπετεμβριο η κατάσταση του δικτύου της vodafone στην πατρα (στο κεντρο και στην εισοδο της πολης απο το αντιριο , ηταν τραγικη . Τα εχω πει και εγω οτι η vf εχει σοβαρα θεματα στην Πάτρα.

Η είσοδος της πόλης της Πάτρας είναι από το Ρίο. Αντίρριο είναι απέναντι (Στερεά Ελλάδα). Παρόλα αυτά Ρίο & απέναντι στο Αντίρριο παίζουν και οι 3 ικανοποιητικά έως πολύ καλά.
Τραγική στο κέντρο της Πάτρας δεν την λες με μέσο όρο ~20-40Mbps.
Επίσης για τον φίλο από Πάτρα, επειδή έχω οργώσει την διαδρομή από Πάτρα έως Ακράτα, παντού καρφωμένο 4G+ και σε πολλά σημεία και 5G κάλυψη. Πουθενά στην διαδρομή Edge. Εξάλλου είναι ΟΛΑ καταγεγραμμένα στο CellMapper και στο nPerf! Για του λόγου το αληθές, αρκεί μια ματιά στις καταγραφές των παραπάνω προγραμμάτων ή μία σύγκριση side by side με τις συσκευές του καθενός και ταυτόχρονη καταγραφή ή αλλαγή συσκευής (εξοπλισμού)...

Κάλυψη
1680608312_.thumb.png.fcf373f11601be0ed28503ff0eb58f0e.png

 

Ταχύτητες

783368879_.thumb.png.1a49fda6b1d7667f78cacc2571051275.png

 

CellMapper 4G

1219432385_.thumb.png.84e1b70e7f5898c28e1036e7af0e5cde.png

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, memoriesradio said:

Η είσοδος της πόλης της Πάτρας είναι από το Ρίο. Αντίρριο είναι απέναντι (Στερεά Ελλάδα). Παρόλα αυτά Ρίο & απέναντι στο Αντίρριο παίζουν και οι 3 ικανοποιητικά έως πολύ καλά.
Τραγική στο κέντρο της Πάτρας δεν την λες με μέσο όρο ~20-40Mbps.
Επίσης για τον φίλο από Πάτρα, επειδή έχω οργώσει την διαδρομή από Πάτρα έως Ακράτα, παντού καρφωμένο 4G+ και σε πολλά σημεία και 5G κάλυψη. Πουθενά στην διαδρομή Edge. Εξάλλου είναι ΟΛΑ καταγεγραμμένα στο CellMapper και στο nPerf! Για του λόγου το αληθές, αρκεί μια ματιά στις καταγραφές των παραπάνω προγραμμάτων ή μία σύγκριση side by side με τις συσκευές του καθενός και ταυτόχρονη καταγραφή ή αλλαγή συσκευής (εξοπλισμού)...

Πες μου κάτι (χωρίς να αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου) αποκλείεται να αλλάζει η κατάσταση; Δλδ με Χ κόσμο να συμπεριφέρεται έτσι και με Ψ κόσμο αλλιώς το δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, memoriesradio said:

Η είσοδος της πόλης της Πάτρας είναι από το Ρίο. Αντίρριο είναι απέναντι (Στερεά Ελλάδα). Παρόλα αυτά Ρίο & απέναντι στο Αντίρριο παίζουν και οι 3 ικανοποιητικά έως πολύ καλά.
Τραγική στο κέντρο της Πάτρας δεν την λες με μέσο όρο ~20-40Mbps.
Επίσης για τον φίλο από Πάτρα, επειδή έχω οργώσει την διαδρομή από Πάτρα έως Ακράτα, παντού καρφωμένο 4G+ και σε πολλά σημεία και 5G κάλυψη. Πουθενά στην διαδρομή Edge. Εξάλλου είναι ΟΛΑ καταγεγραμμένα στο CellMapper και στο nPerf! Για του λόγου το αληθές, και μία σύγκριση side by side με τις συσκευές του καθενός και ταυτόχρονη καταγραφή...

Όπως το είπες είναι όλα καταγεγραμμένα στο nperf

IMG_2284.thumb.png.d80f1fcbac0cd9a65f0ad30254f16177.png

Προφανος είναι τυπογραφικό το λάθος και εννοούσα από το ΡΙΟ  .  Και οπως βλεπεις και εσυ τα έχει τα θεματάκια της Η τουλάχιστον όταν πήγα εγώ συνάντησα προβληματάκια . Και όχι δεν είναι ικανόποιτικα  τα 10-20 mbps στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης στο 4ο εξάμηνο του 23 
Θες να συγκρίνουμε με το τι προσφέρει ο άλλος πάροχος στην πόλη ; 

IMG_2286.thumb.png.be47741566a1af5d8d3a2790dad148d5.png

αφήνω μόνο αυτό και φεύγω 

 

 

 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kalitexnis_g said:

Πες μου κάτι (χωρίς να αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου) αποκλείεται να αλλάζει η κατάσταση; Δλδ με Χ κόσμο να συμπεριφέρεται έτσι και με Ψ κόσμο αλλιώς το δίκτυο;

Αυτό που λες, ισχύει για όλα τα δίκτυα ασύρματων επικοινωνιών και φυσικά και για τα 3 δίκτυα κινητής στην Ελλάδα όπου με παραδείγματα (βλέπε, αγώνες σε γήπεδα) έχουμε δει να "καταρρέουν" και τα 3 δίκτυα ανάλογα την περίπτωση λόγω υπεράριθμων χρηστών και κίνησης.
Το παράδειγμα της Πάτρας και οι μετρήσεις που έχω ανεβάσει όλες τις φορές που πήγα και ήρθα ήταν σε διαφορετικές περιόδους, ημέρες και ώρες. Σε κανονικές συνθήκες θα έλεγα της καθημερινότητας. Πάνω κάτω τα ίδια ήταν κάθε φορά. Ότι είδα και μέτρησα, αυτά ανέβασα και σε αυτά αναφέρομαι.

37 minutes ago, georgebad said:

Όπως το είπες είναι όλα καταγεγραμμένα στο nperf

IMG_2284.thumb.png.d80f1fcbac0cd9a65f0ad30254f16177.png

Προφανος είναι τυπογραφικό το λάθος και εννοούσα από το ΡΙΟ  .  Και οπως βλεπεις και εσυ τα έχει τα θεματάκια της Η τουλάχιστον όταν πήγα εγώ συνάντησα προβληματάκια . Και όχι δεν είναι ικανόποιτικα  τα 10-20 mbps στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης στο 4ο εξάμηνο του 23 
Θες να συγκρίνουμε με το τι προσφέρει ο άλλος πάροχος στην πόλη ; 

IMG_2286.thumb.png.be47741566a1af5d8d3a2790dad148d5.png

αφήνω μόνο αυτό και φεύγω 

 

 

 

Δεν αντιλέγει κανείς για το πρώτο δίκτυο της Cosmote, και ιδίως στην πόλη της Πάτρας. Εξάλλου αφού Cosmote έχεις εσύ και ο φίλος στην Πάτρα, είστε εντάξει από υψηλές ταχύτητες. Σωστά; Ή μήπως όχι γιατί Cosmote ξύσε καρτούλα επειδή είναι ακριβή, ενώ Vodafone vfm συμβόλαιο αλλά γκρίνια;
Εμείς πάλι που έχουμε την Vodafone, σου ξαναλέω ότι μου είναι λειτουργικό έστω και με τα 20-40Mbps εν έτη 2023 στη πόλη της Πάτρας.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μόνο ένα δίκτυο στην Ελλάδα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, memoriesradio said:

Η είσοδος της πόλης της Πάτρας είναι από το Ρίο. Αντίρριο είναι απέναντι (Στερεά Ελλάδα). Παρόλα αυτά Ρίο & απέναντι στο Αντίρριο παίζουν και οι 3 ικανοποιητικά έως πολύ καλά.
Τραγική στο κέντρο της Πάτρας δεν την λες με μέσο όρο ~20-40Mbps.
Επίσης για τον φίλο από Πάτρα, επειδή έχω οργώσει την διαδρομή από Πάτρα έως Ακράτα, παντού καρφωμένο 4G+ και σε πολλά σημεία και 5G κάλυψη. Πουθενά στην διαδρομή Edge. Εξάλλου είναι ΟΛΑ καταγεγραμμένα στο CellMapper και στο nPerf! Για του λόγου το αληθές, αρκεί μια ματιά στις καταγραφές των παραπάνω προγραμμάτων ή μία σύγκριση side by side με τις συσκευές του καθενός και ταυτόχρονη καταγραφή ή αλλαγή συσκευής (εξοπλισμού)...

Κάλυψη
1680608312_.thumb.png.fcf373f11601be0ed28503ff0eb58f0e.png

 

Ταχύτητες

783368879_.thumb.png.1a49fda6b1d7667f78cacc2571051275.png

 

CellMapper 4G

1219432385_.thumb.png.84e1b70e7f5898c28e1036e7af0e5cde.png

Καρφωμένο σε 4g δεν είναι. Προς Αθήνα και πλησιάζοντας Κόρινθο έπεσε σε edge. Καρφωμένο ήταν το 5g στην COSMOTE σε όλη τη διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, leo06 said:

Καρφωμένο ήταν το 5g στην COSMOTE σε όλη τη διαδρομή.

Αυτή δεν την πιάνει κανένας στο δρομολόγιο αυτό. Για την ακρίβεια αμφιβάλλω αν θα την πιάσει ποτέ άλλη εταιρεία στο δρόμο αυτό. Είναι το λιγοτερο φοβερή. 
Παντως απ τις άλλες δυο όσο(λίγο) εχω δει δεν ειναι Τόσο άσχημα. Υπάρχουν και χειρότερα στην Ιονία οδο κατά κύριο λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, leo06 said:

Καρφωμένο σε 4g δεν είναι. Προς Αθήνα και πλησιάζοντας Κόρινθο έπεσε σε edge. Καρφωμένο ήταν το 5g στην COSMOTE σε όλη τη διαδρομή.

Καρφωμένο είναι σε 4G+ σε όλη την διαδρομή από Ακράτα έως Πάτρα! Καταγεγραμμένο. Και με δοκιμή όπως προανέφερα side by side αν υπάρχουν "αμφιβολίες".
Μετά την Ακράτα μέχρι Αθήνα που πάλι έχω καταγράψει, και εκεί κολλημένο 4G+ και σε ελάχιστα σημεία (Άσσος Κορινθίας, και κάποια άλλα) μόνο 4G.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, memoriesradio said:

Καρφωμένο είναι σε 4G+ σε όλη την διαδρομή από Ακράτα έως Πάτρα! Καταγεγραμμένο. Και με δοκιμή όπως προανέφερα side by side αν υπάρχουν "αμφιβολίες".
Μετά την Ακράτα μέχρι Αθήνα που πάλι έχω καταγράψει, και εκεί κολλημένο 4G+ και σε ελάχιστα σημεία (Άσσος Κορινθίας, και κάποια άλλα) μόνο 4G.

Δεν γίνεται να μην συμφωνήσω στο μεγαλύτερο κομμάτι των λεγόμενων σου. Πάτρα την άνοιξη στο κέντρο με vf max στα 30 Mbps και με Cosmote έπιασα min 65 Mbps. Ακράτα-Πάτρα δεν είχα κανένα πρόβλημα λειτουργικό 4G+ με λίγες μεταπτώσεις σε σκέτο 4G επίσης λειτουργικό όμως. Στο μόνο που έχω ένσταση είναι ότι σε ένα μικρό κομμάτι προς Κόρινθο(επιστρέφοντας Αθήνα)είχε σε μερικά σημεία EDGE χωρίς όμως μεγάλη διάρκεια

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, memoriesradio said:

Καρφωμένο είναι σε 4G+ σε όλη την διαδρομή από Ακράτα έως Πάτρα! Καταγεγραμμένο. Και με δοκιμή όπως προανέφερα side by side αν υπάρχουν "αμφιβολίες".
Μετά την Ακράτα μέχρι Αθήνα που πάλι έχω καταγράψει, και εκεί κολλημένο 4G+ και σε ελάχιστα σημεία (Άσσος Κορινθίας, και κάποια άλλα) μόνο 4G.

Από Αθήνα μέχρι Κόρινθο επιβεβαιώνω κι εγώ μεταπτώσεις σε 2G. Πολύ 5G βέβαια πλέον ακόμα και N78 και λιγότερο EDGE αλλά υπάρχει ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...