Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 minutes ago, Chrischal1908 said:

Και η Vantage towers ανήκει στο KKR όχι στην Vodafone πια!😉

Το 89% της Vamtage ανήκει στην OAK holdings. To 50% της OAK ανήκει στη Vodafone. Το υπόλοιπο στην KKR. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2024 at 1:06 ΜΜ, marios239 said:

Η Vodafone πλέον με n78 στο Βελεστίνο!

Screenshot_2024-09-05-13-00-44-997_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.44fdc1b4c84eeac6d2f6f3ce58864aa8.jpgScreenshot_2024-09-05-13-01-29-343_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.bfc62f4df8f043e4acc5b15a7bc9804f.jpg

Πως έχεις VoLTE εικονίδιο ενώ έχεις βονταφον εγώ δεν το έχω παρόλο που δουλεύει 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dimitris_15 said:

Πως έχεις VoLTE εικονίδιο ενώ έχεις βονταφον εγώ δεν το έχω παρόλο που δουλεύει 

Δεν ξέρω. Στο κανονικό miui δεν εμφανιζόταν. Τώρα που έχω xiaomi.eu rom το βγάζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Και η Vantage towers ανήκει στο KKR όχι στην Vodafone πια!😉

Το 50 τοις εκατό ανήκει στην Vodafone

Edited by aektzhs 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα σαν το "Εξπρές Του Μεσονυκτίου", η σιγουριά κάποιων εδώ μέσα...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Και η Vantage towers ανήκει στο KKR όχι στην Vodafone πια!😉

45% διατηρεί ο όμιλος Vodafone.

Η Nova 0%.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, marios239 said:

Δεν ξέρω. Στο κανονικό miui δεν εμφανιζόταν. Τώρα που έχω xiaomi.eu rom το βγάζει κανονικά.

Τι κινητό έχεις btw

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dimitris_15 said:

Τι κινητό έχεις btw

Poco F4

On 5/9/2024 at 11:11 ΜΜ, marios239 said:

Δεν την είχα μαζί μου. Θα σου πω στο γυρισμό από Θεσσαλονίκη.

 @Chrischal1908 Τελικά έβαλαν μαζί n78! Όσες φορές κι αν μέτρησα το upload ήταν χάλια.

Screenshot_2024-09-07-12-18-14-218_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.0ff61abc9fe4caa62c03fb1834649d64.jpgScreenshot_2024-09-07-12-18-37-602_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.1e3a59dc09d99fe4975bb4bf0876f107.jpg

Edited by marios239
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2024 at 1:06 ΜΜ, marios239 said:

Η Vodafone πλέον με n78 στο Βελεστίνο!

Screenshot_2024-09-05-13-00-44-997_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.44fdc1b4c84eeac6d2f6f3ce58864aa8.jpgScreenshot_2024-09-05-13-01-29-343_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.bfc62f4df8f043e4acc5b15a7bc9804f.jpg

Που να είναι η κεραία αυτή?

Έχουν ενεργοποιήσει το ΣΕΑ στην εθνική, μήπως έβαλαν εκεί κεραίες?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, hercoulis said:

Που να είναι η κεραία αυτή?

Έχουν ενεργοποιήσει το ΣΕΑ στην εθνική, μήπως έβαλαν εκεί κεραίες?

Η 2273 είναι πάνω στην εθνική, στη Χλόη.

Screenshot_2024-09-07-14-52-53-330_cellmapper_net.cellmapper-edit.thumb.jpg.de023dbc7d80904227ce6f9f92ebf71d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20240907_112936_Speedtest.thumb.jpg.e122ab683b9305e971fe6a8bbfaab689.jpg Τοποθεσία: Stoa Cafe - Stoa Garden Κιλκίς. 

Στην ίδια Τοποθεσία, την ίδια ώρα, με την ίδια συσκευή υπάρχει και Μέτρηση με Cosmote, την οποία ανέβασα στο αντίστοιχο Topic. 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jimmis11 said:

Screenshot_20240907_112936_Speedtest.thumb.jpg.e122ab683b9305e971fe6a8bbfaab689.jpg Τοποθεσία: Stoa Cafe - Stoa Garden Κιλκίς. 

Στην ίδια Τοποθεσία, την ίδια ώρα, με την ίδια συσκευή υπάρχει και Μέτρηση με Cosmote, την οποία ανέβασα στο αντίστοιχο Topic. 

Η μέρα με τη νύχτα. Οχι ότι πάει άσχημα η Vf αλλά η cosmote είναι 10 φορές πάνω 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gv2008 said:

Η μέρα με τη νύχτα. Οχι ότι πάει άσχημα η Vf αλλά η cosmote είναι 10 φορές πάνω 

Αντε τώρα η COSMOTE να ανταγωνιστεί; τι να ανταγωνιστεί τον εαυτό της ή την DT? 

Να τονίσουμε κιόλας πως η Cosmote είχε χειρότερο σήμα και θέρισε κυριολεκτικά !

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια το ίδιο βιολί, γκρίνια και μιζέρια από όλους τους ανταγωνιστές της Cosmote, όλοι θέλουν πελατεία με ελάχιστες έως μηδενικές επενδύσεις...

Ειδικά η Vodafone, αντί να ρίξει κανένα φράγκο για ενίσχυση του τραγικού δικτύου της, κυρίως στις τουριστικές περιοχές, μας τα έκανε τσουρέκια με τα λιβάδια της Ποσειδωνίας, το φετινό καλοκαίρι...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος κοιτάει τις παροχές, και μετά την κάλυψη. Όταν στα περισσότερα σημεία πάει μια χαρά δεν έχει να φοβηθεί καμία κοσμοτε και νόβα. Ποιο καρτοκινητο δίνει 200gb; Ας μην μιλήσω για το φοιτητικό της βοντα που τους πάει τάπα. 🙂

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CaptainNickGR said:

Ο κόσμος κοιτάει τις παροχές, και μετά την κάλυψη. Όταν στα περισσότερα σημεία πάει μια χαρά δεν έχει φοβηθεί καμία κοσμοτε και νόβα. Ποιο καρτοκινητο δίνει 200gb; Ας μην μιλήσω για το φοιτητικό της βοντα που τους πάει τάπα. 🙂

Τάπα τους πάει να πιάνει θέλει ο κόσμος 

Αν είναι δυνατόν σε όλη τη περιοχή που κατοικώ η βοντα να δείχνει 5G και να έχει ERROR και KBPS.. να το χέσω το φοιτητικό μετά....

Α ναι κάθε καλοκαίρι ποιος έδινε απεριόριστα Data με 11.90; 😏

Ακόμα και τζάμπα να είχα την Vodafone δεν θα την έπαιρνα φαντάσου ..

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ τις παροχές κοίταξα πρωτίστως, χωρίς βέβαια να παραβλέψω και την κάλυψη, μετά όμως από το φετινό καλοκαίρι, το πρώτο με την Vodafone στο πρώτο πόδι Χαλκιδικής, επιβεβαιώθηκε δυστυχώς πανηγυρικά για ακόμη μία φορά ο κανόνας, (όχι ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις), πως ότι πληρώνεις, παίρνεις...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, elkons said:

Τάπα τους πάει να πιάνει θέλει ο κόσμος 

Αν είναι δυνατόν σε όλη τη περιοχή που κατοικώ η βοντα να δείχνει 5G και να έχει ERROR και KBPS.. να το χέσω το φοιτητικό μετά....

Α ναι κάθε καλοκαίρι ποιος έδινε απεριόριστα Data με 11.90; 😏

Ακόμα και τζάμπα να είχα την Vodafone δεν θα την έπαιρνα φαντάσου ..

Έτσι είναι.. άντε και έδινε απεριόριστα η Vodafone φέτος το καλοκαίρι, τι θα τα έκανα; Στη σκάλα Ποταμιάς στη Θάσο με αναμμένο 5G δεν έδινε καθόλου ίντερνετ. Το ίδιο παρατηρήθηκε από διάφορους εδώ μέσα στο forum σε άλλα σημεία της Ελλάδας.

Η Nova ήταν λειτουργική και η Cosmote βαρούσε 600άρια!! (Στο προαναφερθέν μέρος)

28 minutes ago, CaptainNickGR said:

Ο κόσμος κοιτάει τις παροχές, και μετά την κάλυψη.

Το συμπέρασμα αυτό το βγάζεις από τον κόσμο που έχει η Vodafone σε σχέση με την Cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Όλες τα ίδια ακριβώς σκ@τα είναι και δεν χωράει ουδεμία αμφισβήτηση. Θεοποιούμε(βάζω και τον εαυτό μου μέσα)την πράσινη όταν αυτήν την στιγμή Γλυφάδα σε εσωτερικό χώρο είμαι μια μπάρα 5G 6 Mbps. Όταν Φθιώτιδα σε παραλίες είναι πίτα κλπ. Γιατί η Cosmote τότε δεν έδωσε απεριόριστα το καλοκαίρι στα καρτοκινητά να κάνει την διαφορά;;;;Γιατί ακόμα και στα φοιτητικά το What's Up δίνει 1,5 GB ενώ η κόκκινη δίνει 9 GB με το ίδιο ποσό ανανέωσης;;;;Εγώ συμφωνώ πιο πολύ από ποτέ με τον @cmvr για την ευρύτερη κατάσταση των δικτύων. Για να έχουν επιλέξει κάποιοι καποιον πάροχο σημαίνει οτι τους καλύπτει είτε στις παροχές είτε στο δίκτυο. Άπλα και ξεκάθαρα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, aektzhs 1 said:

Γιατί η Cosmote τότε δεν έδωσε απεριόριστα το καλοκαίρι στα καρτοκινητά να κάνει την διαφορά;;;;Γιατί ακόμα και στα φοιτητικά το What's Up δίνει 1,5 GB ενώ η κόκκινη δίνει 9 GB με το ίδιο ποσό ανανέωσης;;;;

Γιατί μπορεί!!

Και οι άλλες αν είχαν το δίκτυο της Cosmote, σιγά μη δίνανε περισσότερα.

Τις παροχές τις κάνει ο αδύναμος ανταγωνιστής για να χτυπήσει τον πιο δυνατό.

Εσύ πες μ γιατί δεν δώσανε οι άλλοι απεριόριστα να χτυπήσουν την Cosmote; Είναι large με την πελατεία τους και δεν τους ενδιαφέρει να προσελκύσουν κόσμο;

Ή έχουν ανώτερο δίκτυο και ο κόσμος θα πάει έτσι κι αλλιώς σε αυτούς;

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, marios239 said:

Η 2273 είναι πάνω στην εθνική, στη Χλόη.

Screenshot_2024-09-07-14-52-53-330_cellmapper_net.cellmapper-edit.thumb.jpg.de023dbc7d80904227ce6f9f92ebf71d.jpg

Στο Parking στο Βελεστίνο είναι, κατάλαβα. Άντε να βάλουν και στον Αλμυρό 5G, γιατί η Nova όσες φορές πέρασα στα ΣΕΑ δεν τσουλάει καθόλου το 4G.

4 ώρες πριν, jimmis11 said:

Screenshot_20240907_112936_Speedtest.thumb.jpg.e122ab683b9305e971fe6a8bbfaab689.jpg Τοποθεσία: Stoa Cafe - Stoa Garden Κιλκίς. 

Στην ίδια Τοποθεσία, την ίδια ώρα, με την ίδια συσκευή υπάρχει και Μέτρηση με Cosmote, την οποία ανέβασα στο αντίστοιχο Topic. 

Μια χαρα είναι η Vodafone στον νόμο, αξιοπρεπέστατη. 
Είδαμε και τη Nova που εκτός του Κιλκίς 5G δεν έχει.

3 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Ο κόσμος κοιτάει τις παροχές, και μετά την κάλυψη. Όταν στα περισσότερα σημεία πάει μια χαρά δεν έχει να φοβηθεί καμία κοσμοτε και νόβα. Ποιο καρτοκινητο δίνει 200gb; Ας μην μιλήσω για το φοιτητικό της βοντα που τους πάει τάπα. 🙂

Ακριβώς, οι περισσότεροι με βάση τις παροχές και τα χρήματα πάνε σε κάποια εταιρεία. Η κάλυψη παίζει δευτερεύον ρόλο.

2 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Έτσι είναι.. άντε και έδινε απεριόριστα η Vodafone φέτος το καλοκαίρι, τι θα τα έκανα; Στη σκάλα Ποταμιάς στη Θάσο με αναμμένο 5G δεν έδινε καθόλου ίντερνετ. Το ίδιο παρατηρήθηκε από διάφορους εδώ μέσα στο forum σε άλλα σημεία της Ελλάδας.

Η Nova ήταν λειτουργική και η Cosmote βαρούσε 600άρια!! (Στο προαναφερθέν μέρος)

Το συμπέρασμα αυτό το βγάζεις από τον κόσμο που έχει η Vodafone σε σχέση με την Cosmote;

Είδαμε και τη Cosmote, που έχει το 50% σχεδόν στη κινητή. Στη Λεπτοκαρυά δέκα χρόνια έχω καρτοκινητο, κάθε χρόνο πάμε στο εξοχικό μας. Σήμα για δεδομένα πολλές ώρα στην ημέρα δεν υπήρχε εκτός αν ήμουν στο χωριό επάνω ή στη Πλάκα Λιτοχώρου για μπάνιο τις καθημερινές. Για κλήσεις…έπαιρνα τη μάνα μου τηλέφωνο και έκανε διακοπές είτε δεν την άκουγα καθόλου καλά και έκανα κλήση στην Nova που έχει 2ο αριθμό για να μπορέσω να συνεννοηθώ. 
Η Vodafone είναι αξιοπρεπέστατη, απλά αναβαθμίζει αργά και σταθερά. Εκτός αυτού σε τιμές και παροχές, είναι αρκετά ανταγωνιστή σε σχέση με τους άλλους δυο παρόχους σε συνδυαστικά πακέτα. Η Nova είναι λειτουργική λόγω χαμηλότερης κίνησης αλλά έχει αρκετές κεραίες μη αναβαθμισμένες. Τα βλέπω στα νήματα της Nova και 16 μήνες που είχα συμβόλαιο ο ίδιος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimmis11 said:

Τόσα χρόνια το ίδιο βιολί, γκρίνια και μιζέρια από όλους τους ανταγωνιστές της Cosmote, όλοι θέλουν πελατεία με ελάχιστες έως μηδενικές επενδύσεις...

Ειδικά η Vodafone, αντί να ρίξει κανένα φράγκο για ενίσχυση του τραγικού δικτύου της, κυρίως στις τουριστικές περιοχές, μας τα έκανε τσουρέκια με τα λιβάδια της Ποσειδωνίας, το φετινό καλοκαίρι...

Ο ρατσισμός της διαφήμισης ότι "τα αγοράκια τα κάνουνε όλα λάθος".

Μάλλον αυτή η εταιρεία τα κάνει όλα λάθος.

1 hour ago, Nikolas14 said:

Στο Parking στο Βελεστίνο είναι, κατάλαβα. Άντε να βάλουν και στον Αλμυρό 5G, γιατί η Nova όσες φορές πέρασα στα ΣΕΑ δεν τσουλάει καθόλου το 4G.

 

Μίκρο θα έβαλαν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Όλες τα ίδια ακριβώς σκ@τα είναι και δεν χωράει ουδεμία αμφισβήτηση. Θεοποιούμε(βάζω και τον εαυτό μου μέσα)την πράσινη όταν αυτήν την στιγμή Γλυφάδα σε εσωτερικό χώρο είμαι μια μπάρα 5G 6 Mbps. Όταν Φθιώτιδα σε παραλίες είναι πίτα κλπ. Γιατί η Cosmote τότε δεν έδωσε απεριόριστα το καλοκαίρι στα καρτοκινητά να κάνει την διαφορά;;;;Γιατί ακόμα και στα φοιτητικά το What's Up δίνει 1,5 GB ενώ η κόκκινη δίνει 9 GB με το ίδιο ποσό ανανέωσης;;;;Εγώ συμφωνώ πιο πολύ από ποτέ με τον @cmvr για την ευρύτερη κατάσταση των δικτύων. Για να έχουν επιλέξει κάποιοι καποιον πάροχο σημαίνει οτι τους καλύπτει είτε στις παροχές είτε στο δίκτυο. Άπλα και ξεκάθαρα πράγματα

Η πράσινη έχει πραγματικά απεριόριστα στα καρτοκινητά, η κόκκινη έχει όριο 300GB γιατί προφανώς δεν αντέχει το δίκτυο.

Δεν είναι τα ίδια σκατά και αυτό αποδεικνύεται και από τα στοιχεία της speedtest που είναι 1η με τεράστια διαφορά εδώ και 8 χρόνια σερί και από το ότι έχει το 50% μερίδιο στην κινητή (παρόλο που είναι ακριβότερη κατά κύριο λόγο) αλλά και από τον αριθμό κεραιών ανά περιοχή.

Όποιος μπει και κάνει σύγκριση από τη σελίδα της ΕΕΤΤ, θα καταλάβει πόσες κεραίες έχει η πράσινη και πόσες οι άλλες 2 μαζί.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχουμε 35 χρόνια αυτές τις εταιρείες και υπάρχουν μέρη, πχ στην Εύβοια που γράφει εκτός δικτύου! Να έρχεται το σήμα και να φεύγει όταν θες να κάνεις κλήση. Το ότι μετράει το σπιντ τεστ και δίνει μία από τις τρεις καλύτερη.... τι να πω δεν είναι καν άξιο αναφοράς. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, hercoulis said:

Ναι αλλά έχουμε 35 χρόνια αυτές τις εταιρείες και υπάρχουν μέρη, πχ στην Εύβοια που γράφει εκτός δικτύου! Να έρχεται το σήμα και να φεύγει όταν θες να κάνεις κλήση. Το ότι μετράει το σπιντ τεστ και δίνει μία από τις τρεις καλύτερη.... τι να πω δεν είναι καν άξιο αναφοράς. 

Εύβοια πράσινη μόνο !

Μόνο 2 σημεία στη κεντρική Εύβοια δεν έχει σήμα που είναι ούτε 1λ. Οι άλλες 2 για τα πανηγύρια 1 κεραία κ ότι πιάσει 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...