Jump to content

[S20 series] Αλλαγή CSC


bromonano2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλλαγή csc δεν παίζει στο Android 11? Έκανα το Note 10 plus του πατέρα μου από Αγγλικό σε Γερμανικό, για να πάρει την ενημέρωση, και τώρα που πήγε σε Android 11, δεν μπορώ να το ξαναγυρισω σε Αγγλικό και μου γκρινιάζει γιατί στο Samsung Pay βγάζει διαφημίσεις στα Γερμανικά.

 

Με ποιο τρόπο το άλλαξες;

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο το άλλαξες;

Με τον τρόπο που αναφέρει στο πρώτο post. Ακολούθησα τα βήματα, επέλεξα DBT (ήταν BTU), έκανα install και πάτησα power και Vol-.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα διαβαστε παρακατω στον συνδεσμο ενα λαθακι που γινεται στις οδηγιες:

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8118896#post8118896

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα διαβαστε παρακατω στον συνδεσμο ενα λαθακι που γινεται στις οδηγιες:

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8118896#post8118896

 

Η διαδικασία αυτή ισχύει για μέχρι το S9.

Στα νεώτερα η sammy το άλλαξε και γιαυτό πρέπει να γίνει με τον google dialer ή samkey

Link to comment
Share on other sites

Με το android 11 δεν γινεται ναι εννοειται και εξηγω οτι περα που φλασαρεις αλλη χωρα πρεπει να ξαναφλασαρεις να ξαναπας EUR επιλεγεις το network code2 της χωρας που προερχεται η σιμ .αλλιως εχεις λαθος ρυθμισεις δικτυου για την σιμ που βαζεις.

Εφοσον εσυ εχεις βαλει csc ILO πρεπει να βαλεις μετα και Network code2 EUR εαν εισαι Ελλαδα χωρις την σιμ μεσα.

Θα σου μεινουν τα CSC ILO αλλα αυτα περιεχουν ρυθμισεις δικτυου Ισραηλ δεν εχουν wind vodafone cosmote γιαυτο κανεις και τα παραπανω που εγραψα

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Σε android 11(s20 FE 5G) οσες φορες δοκιμασα εγινε reset και ας ειχα τα vol down+power πατημενα
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ξανα και συνειδητοποίησα πως αν και είχα εγκαταστήσει το google dialer, συνέχιζα να χρησιμοποιώ το native dialer της samsung και για αυτό δεν μου ενεργοποιούταν η αλλαγή csc. Τώρα έχω βάλει ILO κ μετά INS αλλά δεν βρίσκω από που ενεργοποιείται η εγγραφή φωνής. Μπορεί κάποιος να μου πει το ακριβες path στις ρυθμίσεις?

(στις πληροφορίες τηλεφώνου έχω ins/eur,ins/eur)

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ξανα και συνειδητοποίησα πως αν και είχα εγκαταστήσει το google dialer, συνέχιζα να χρησιμοποιώ το native dialer της samsung και για αυτό δεν μου ενεργοποιούταν η αλλαγή csc. Τώρα έχω βάλει ILO κ μετά INS αλλά δεν βρίσκω από που ενεργοποιείται η εγγραφή φωνής. Μπορεί κάποιος να μου πει το ακριβες path στις ρυθμίσεις?

(στις πληροφορίες τηλεφώνου έχω ins/eur,ins/eur)

 

Σε Android 11 το έκανες; δουλεύει κανονικά χωρίς να χάσεις αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ξανα και συνειδητοποίησα πως αν και είχα εγκαταστήσει το google dialer, συνέχιζα να χρησιμοποιώ το native dialer της samsung και για αυτό δεν μου ενεργοποιούταν η αλλαγή csc. Τώρα έχω βάλει ILO κ μετά INS αλλά δεν βρίσκω από που ενεργοποιείται η εγγραφή φωνής. Μπορεί κάποιος να μου πει το ακριβες path στις ρυθμίσεις?

(στις πληροφορίες τηλεφώνου έχω ins/eur,ins/eur)

 

Ανοίγεις τον samsung dialer τρεις τελείες πάνω δεξιά, πατάς ρυθμίσεις και βλέπεις την επιλογή ηχογράφηση

Link to comment
Share on other sites

Σε Android 11 το έκανες; δουλεύει κανονικά χωρίς να χάσεις αρχεία;

Έχω S9 κ android 10. Δεν έγινε reset και δεν χάθηκε κανενα αρχειο...

 

Ανοίγεις τον samsung dialer τρεις τελείες πάνω δεξιά, πατάς ρυθμίσεις και βλέπεις την επιλογή ηχογράφηση

Σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα σε COS το CSC μου αλλα μεσα στο Download mode μου ελεγε CARRIER ID : EUX

 

Δεν θα επρεπε να λεει εκει περα COS ?

 

Στο System information βλεπω COS COS COS EUX COS

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα σε COS το CSC μου αλλα μεσα στο Download mode μου ελεγε CARRIER ID : EUX

 

Δεν θα επρεπε να λεει εκει περα COS ?

 

Στο System information βλεπω COS COS COS EUX COS

 

Το πρώτο σου λέει που είσαι άρα εισαι COS, το τελευταίο (EUX COS) δεν αλλάζει ποτέ.

Το σήμα σου έφτιαξε?Δεν νομίζω ότι έφταιγε το csc

Link to comment
Share on other sites

Ναι επανήλθε κανονικά το 5G. Και όμως όπως όλα δείχνουν αυτό έφταιγε.. Σε μέρος με 400mbps και 4/4 σήμα 5G στη δουλειά μου σήμερα είχα 4G+ με το γαλλικό CSC και 150 το πολύ ταχύτητα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά το τελευταίο γερμανικό update δεν λειτουργεί το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Ναι δεν λειτουργεί.

Το είχα πάθει και παλιότερα και με hard reset επανήλθε

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που δεν έχει πάρει την τελευταία γερμανική να δοκιμάσει για να ξέρουμε αν αυτή το update η εφαρμογή της Google
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αλλαγή csc.

 

1. Εγκατάσταση του google dialer https://play.google.com/st...android.dialer

 

2. Γράφετε *#*#27262826#*#*

 

3. Διαλέγετε το επιθυμητό csc

 

4. Πατήστε install και μετά κρατήστε το volume down και το power παρατεταμένα ταυτόχρονα ώστε να ΜΗΝ γίνει factory reset το τηλέφωνο. Αν θέλετε να γίνει wipe αφήστε το να ολοκληρώσει την διαδικασία. ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ BACK UP απο πριν με το smart switch πριν, καλού κακού .

 

5. Το έχω κάνει ήδη στο δικό μου με περασμένη την beta . Το έκανα btu (αγγλικο) για να κατεβάσω το Samsung pay ,στο οποίο σύνδεσα την curve κάρτα μου και δουλεύει μια χαρα. Παρατηρώ, επίσης(όπως και παλιοτερα σε s7,s8,s9 και s10) ότι τα btu τα πηγαίνουν καλύτερα από διαχείριση μπαταρίας αλλά δεν έχω εντοπίσει το λογο, μπορεί κάτι με το δίκτυο καθώς ΔΕΝ έκανα factory reset)

 

Πηγη: https://twitter.com/cozypl...589017088?s=19

 

Υγ. Δεν ευθύνομαι για τυχών wipes/factory resets/bricks κτλ μπλα μπλα για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

 

Υγ2. Χρησημοποιειστε ελεύθερα το παρόν ώστε να ενημερωθούν και τα υπόλοιπα νήματα αν θέλετε.

 

 

Υγ3. Το έκανα με βγαλμένη την κάρτα sim (wind),μόλις έγινε boot ,την έβαλα μου ζήτησε restart, το έκανα και παρέμεινε σε btu.

 

Υγ4. Δεν ξέρω αν θα παίρνει κανονικά updates μετά,(δεν βρίσκω το λόγο βέβαια να μην) ,αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει καθώς περνάω χειροκίνητα τις beta ήδη

 

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

Με την εγγύηση παίζει να έχω κάποιο θέμα ή δεν επηρεάζει;

Link to comment
Share on other sites

Με την εγγύηση παίζει να έχω κάποιο θέμα ή δεν επηρεάζει;
Δε θα έχεις. Το είχα πάει και για σέρβις μετά την αλλαγή ενώ ήμουν μέσα στην εγγύηση και όλα μια χαρά.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει μετά το τελευταίο update ακόμα και μετά από hard reset.

Το έχει καταφέρει κανείς να εμφανιστεί και πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις. Το είχα πάει και για σέρβις μετά την αλλαγή ενώ ήμουν μέσα στην εγγύηση και όλα μια χαρά.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Δούλεψε και σε ευχαριστώ πολύ..

το πρόβλημα ήταν οτι το back up που είχα πάρει στο pc δε μπορώ να το κάνω επαναφορά....

αφού μπορει να συνδέεται και να το βλέπει.. αλλά οταν παω να ξεκινήσω τη μεταφορά δε φορτώνει.

Βέβαια ίσως ειναι λογικό αφού πριν ήταν IT και τώρα Eur...

Έτσι αναγκάστηκα να πετάξω χύμα τους φακέλους του back up μέσα στο κινητό και το είδε τότε...

αλλά πλέον οι φάκελοι έχουν γίνει λιγο.... μπάχαλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει μετά το τελευταίο update ακόμα και μετά από hard reset.

Το έχει καταφέρει κανείς να εμφανιστεί και πάλι;

 

Δοκιμασα τωρα απο περιεργεια στο FE 5G μου και παιζει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τωρα απο περιεργεια στο FE 5G μου και παιζει κανονικα.

 

Κάτι χάλασαν στο S20+ 5G (SM-G986B)...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δοκίμασα να ενεργοποιησω την επιλογή για αλλαγή csc (είχα κάνει το S9 μου ISN/EUR για να έχω ηχογράφηση) αλλά πατώντας τον κωδικό ενεργοποιησης στο Google Dialer δεν γινεται τιποτε. Μήπως απενεργοποιηθηκε η δυνατότητα και έμεινα με ...ινδικό τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να ενεργοποιησω την επιλογή για αλλαγή csc (είχα κάνει το S9 μου ISN/EUR για να έχω ηχογράφηση) αλλά πατώντας τον κωδικό ενεργοποιησης στο Google Dialer δεν γινεται τιποτε. Μήπως απενεργοποιηθηκε η δυνατότητα και έμεινα με ...ινδικό τηλέφωνο;
Smart switch-λογισμικο έκτακτης ανάκτησης (κάπως έτσι, στο pc . Νομίζω ότι γυρνάει στο αρχικό csc έτσι.

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S20 series] Αλλαγή CSC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...