Jump to content

[S20 series] Αλλαγή CSC


bromonano2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Smart switch-λογισμικο έκτακτης ανάκτησης (κάπως έτσι, στο pc . Νομίζω ότι γυρνάει στο αρχικό csc έτσι.

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

 

Δεν θέλω να πάω μόνιμα στο EUR γιατί ετσι θα χασω τα πλεονεκτήματα που εχω με το INS. Ήθελα απλώς να δοκιμάσω κάτι και να ξαναγυρίσω και αναρωτιέμαι αν χαθηκε τελικά η δυνατότητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, μετάβαση σε νέα συσκευή και όπως φαίνεται δυστυχώς έχασα πλέον τη δυνατότητα που είναι ξεκλειδωμένη σε κάποια CSC για αναγνώριση ανεπιθύμητων/spam κλήσεων (την είχα σε προηγούμενες Samsung συσκευές)... να υποθέσω εύκολος τρόπος, ή γενικά τρόπος δεν υπάρχει σωστά;

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετάβαση σε νέα συσκευή και όπως φαίνεται δυστυχώς έχασα πλέον τη δυνατότητα που είναι ξεκλειδωμένη σε κάποια CSC για αναγνώριση ανεπιθύμητων/spam κλήσεων (την είχα σε προηγούμενες Samsung συσκευές)... να υποθέσω εύκολος τρόπος, ή γενικά τρόπος δεν υπάρχει σωστά;

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samkey, 5 ευρώ 3 credits από το eBay και καθάρισες. Το έκανα προχτες , το γύρισα σε btu ,καθώς με ενδιέφερε μόνο το sqmsung pay, ούτε wipe ούτε τίποτα. Σε 2 λεπτά ήταν έτοιμο

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει με Android 11 το samkey πλέον? Και αν ναι γυρνάμε σε όποιο CSC θέλουμε χωρίς να χαθούν τα αρχεία σίγουρα;
Link to comment
Share on other sites

Samkey, 5 ευρώ 3 credits από το eBay και καθάρισες. Το έκανα προχτες , το γύρισα σε btu ,καθώς με ενδιέφερε μόνο το sqmsung pay, ούτε wipe ούτε τίποτα. Σε 2 λεπτά ήταν έτοιμο

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν γλυτώνουμε και το wipe τέλεια, ακολουθώ τον οδηγό λογικά αύριο και θα επανέλθω (Android 11).

Με τη BTU έχεις τη δυνατότητα που αναφέρω; Στην εφαρμογή του τηλεφώνου υπάρχει καρτέλα πχ. που γράφει Μέρη;

 

PS. Διάβασα λίγο εδώ, λίγο τα post του s_wind, λίγο xda και πιστεύω είμαι οκ, θα δοκιμάσω αύριο Samkey για THL ευελπιστώντας να το προλάβω χωρίς wipe...!

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με feedback, επικοινώνησα με Samkey για το ποια μοντέλα υποστηρίζουν και ποιες εκδόσεις, υποστηρίζεται S21+ με Android 11.

Προχώρησα σε αγορά 3 credits (eBay), έλαβα credentials από τον seller, κατέβασα την τελευταία έκδοση της εφαρμογής από το επίσημο site τους, πέρασα credentials, έβγαλα SIM από το κινητό (airplane mode) και άλλαξα CSC σε THL επιτυχώς, έκανε επανεκκίνηση η συσκευή χωρίς factory reset.

 

Έβαλα ξανά SIM, χωρίς πρόβλημα δίκτυο και ίντερνετ, πλέον έχει τη δυνατότητα της Hiya που ήθελα και bonus η ηχογράφηση, thanks to all involved!

 

Για τις δυνατότητες του lock button χρησιμοποιώ το sideActions οπότε ήμουν καλυμμένος από πριν.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα galaxy s8 plus .

Θέλω να αλλάξω το csc ώστε να κερδίσω την ηχογράφηση κλήσεων.

Απο τι διαβάζω θα το κανω με samkey.

Η ερώτηση μου είναι σε μια αναβάθμιση του λογισμικού μετά την αλλαγή θα χαθεί η αλλαγή csc ;

Τα 3 credits τι ακριβώς σημαίνουν;

Είναι 3 κλειδιά;

 

Update......

Αν κατάλαβα καλά κάθε συσκευή θέλει συγκεκριμένα credits για να δουλέψει το unlock, άρα εγώ για το s8 plus θέλω 3 , σωστά;

 

Ευχαριστώ

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι σε μια αναβάθμιση του λογισμικού μετά την αλλαγή θα χαθεί η αλλαγή csc ;

 

Τα 3 credits τι ακριβώς σημαίνουν;

 

Είναι 3 κλειδιά;

 

Ευχαριστώ

Όπως καταλαβαίνω από αυτά που διάβασα, όχι δεν θα χαθεί η συγκεκριμένη αλλαγή με αναβάθμιση λογισμικού.

Για κάθε μοναδική χρήση του λογισμικού (πχ. CSC flash) χρεώνει το συγκεκριμένο username με 1 credit.

Το λιγότερο που μπορείς να αγοράσεις από eBay νομίζω είναι 3 credits.

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν ισχύει αυτό ?αλλαγη csc μόνο με Odin σε android 11 και 3.1 ?

You can change only with single region csc like Indonesia λέει με αυτόν τον τρόπο

Edited by 911
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν ισχύει αυτό ?αλλαγη csc μόνο με Odin σε android 11 και 3.1 ?

You can change only with single region csc like Indonesia λέει με αυτόν τον τρόπο

Ναι ,ισχύει για όσες έχουν single csc. Μόλις όμως μετά πας να βάλεις μια rom με multi csc (oxm) σε ξαναγυρναει στην αρχική σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω csc Ισραήλ για τις ηχογραφήσεις και κάποια ακόμα που με με εξυπηρετούν. Αν το αλλάξω και βάλω κάποιο άλλο ευρωπαϊκό θα χάσω τις ηχογραφήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω csc Ισραήλ για τις ηχογραφήσεις και κάποια ακόμα που με με εξυπηρετούν. Αν το αλλάξω και βάλω κάποιο άλλο ευρωπαϊκό θα χάσω τις ηχογραφήσεις;
Ναι

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πήγα σε ευρωπαϊκό και μετά πάλι Ισραήλ και δεν χάθηκαν. Μάλλον όσο ήμουν σε ευρωπαϊκό έμειναν κάπου αποθηκευμένες οι ηχογραφήσεις

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ευρωπαϊκό και μετά πάλι Ισραήλ και δεν χάθηκαν. Μάλλον όσο ήμουν σε ευρωπαϊκό έμειναν κάπου αποθηκευμένες οι ηχογραφήσεις
Εγώ κατάλαβα την δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων και όχι τις ηχογραφήσεις κάθε αυτές. Όλα καλά λοιπόν.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ευρωπαϊκό και μετά πάλι Ισραήλ και δεν χάθηκαν. Μάλλον όσο ήμουν σε ευρωπαϊκό έμειναν κάπου αποθηκευμένες οι ηχογραφήσεις

 

Οι ηχογραφήσεις είναι στο φάκελλο call ή κλήση στα ελληνικά (γιά το κλήση δεν είμαι σίγουρος γιατί το μενού μου το έχω στα αγγλικά)

Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung S8 με Android 9 ποια είναι ακριβώς η διαδικασία αλλαγής CSC με samkey για να έχω πάλι εγγραφή κλήσης χωρίς να γίνει factory reset; Όποιος μπορεί ας μπει στο κόπο να γράψει όσο ποιο αναλυτικά βήματα γίνεται γιατί δεν έχω εμπειρία με φλασαρίσματα και φοβάμαι μην πάει κάτι στραβά καταλήγοντας με bricked τηλεφωνάκι.

Ποια χώρα να επιλέξω κι αν κάποιες εφαρμογές/δυνατότητες μετά δεν θα δουλεύουν...τώρα είμαι με Cosmote CSC.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου αν θέλει κάποια διόρθωση/συμπλήρωση ο παρακάτω οδηγός που έφτιαξα διαβάζοντας το νήμα εδώ.

 

Αλλαγή CSC code με SamKEY για να έχω πάλι ηχογράφηση κλήσης σε Samsung S8 με Android 9 Pie

===============================================================

ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ BACKUP ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ.

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΥΧΩΝ ΧΑΣΙΜΟ ΑΡΧΕΙΩΝ/FACTORY RESETS/BRICKS ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΟΥΝ ΜΕΤΑ.

ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ, ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ Ο KNOX.

1) Πηγαίνουμε στην ιστοσελίδα https://www.samkey.org/

Στο πλαίσιο "SEARCH SUPPORTED MODELS" βάζουμε το μοντέλο του κινητού μας για να δούμε αν υποστηρίζεται (στην προκειμένη περίπτωση SM-G950F | Galaxy S8)

Εάν ναι, πατάμε πάνω δεξιά στο "DOWNLOADS" και κατεβάζουμε/εγκαθιστούμε την τελευταία του έκδοση στον υπολογιστή μας (την δεδομένη χρονική στιγμή είναι η v3.64.8)

2) Πηγαίνουμε στο https://www.ebay.com/ και κάνουμε αναζήτηση/αγορά "SAMKEY Code Reader"

π.χ 3 credits με 5,27 ευρώ από εδώ...

https://www.ebay.com/itm/SAMKEY-Code-Reader-SERVER-3-CREDITS-Pack-Fast-Service-/324102035289

ή 18 credits με 30,12 ευρώ από εδώ...

https://www.ebay.com/itm/SAMKEY-Code-Reader-SERVER-18-CREDITS-Pack-Fast-Service/324490896874

Μετά από λίγα συνήθως λεπτά αφού εγκριθεί η παραγγελία μας, θα λάβουμε απαντητικό email από τον πωλητή με Username και Password που θα συμπληρώσουμε στην εφαρμογή SamKEY πατώντας στο τέλος Login.

3) Βγάζουμε από το κινητό μας τηλέφωνο την κάρτα sim.

Επίσης απενεργοποιούμε τυχών κλειδώματα ασφαλείας οθόνης που έχουμε όπως pin, μοτίβο, δαχτυλικό αποτύπωμα, ίριδα.

4) Συνδέουμε το τηλέφωνό μας με τον υπολογιστή μας με το καλώδιο που έχουμε type-c/usb.

5) Βάζουμε στην εφαρμογή στο πεδίο "Change CSC" τον επιθυμητό κωδικό της χώρας που υποστηρίζει ηχογράφηση κλήσης και πατάμε "Change CSC".

https://forum.xda-developers.com/t/enabling-native-call-recorder-through-csc.3962224/

Bangladesh (BNG)

Thailand (CAM/MYM/THL)

Egypt (EGY)

Israel (ILO)

Laos (LAO)

Libya (BTC/LYS)

Nepal (NPL)

Sri Lanka (SLK)

Allergy (TMC/WTL)

Tunisia (TUN)

Vietnam (XXV)

Indonesia (XID)

India (INS)

6) Περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία και στο τέλος το κινητό θα κάνει αυτόματα επανεκκίνηση χωρίς να γίνει factory reset με τα αρχεία δεδομένων μας να παραμένουν ανέπαφα.

7) Βάζουμε ξανά την κάρτα μας sim και βλέπουμε ότι πλέον έχουμε δυνατότητα εγγραφής κλήσης στις ρυθμίσεις.

Την αλλαγή CSC θα την δούμε πηγαίνοντας Ρυθμίσεις > Πληροφορίες για το τηλέφωνο > Πληροφορίες για το λογισμικό > Έκδ. λογισμ. παροχ. υπηρ.

Η συγκεκριμένη αλλαγή δεν θα χαθεί με αναβάθμιση λογισμικού που πλέον θα παίρνει απ' την χώρα που επιλέξαμε.

Μετά την αλλαγή τυχών WiFi Calling, VoLTE που έχετε απ' τον πάροχο, τραπεζικές εφαρμογές ή εφαρμογές Cosmote TV, Nova GO, Netflix ΔΕΝ θα επηρεασθούν.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα αλλάξει CSC στο S20 Ultra μου σε γαλλικό για Caller ID, είχα σήμα 5G πολύ σπάνια στην Αθήνα ενώ με γερμανική πχ έχω παντού. Κάτι αλλάζει και στις μπάντες προφανώς ή κάτι άλλο και δεν είναι ούτε το σήμα ίδιο. Οπότε προσέξτε όσοι αλλάζετε σε ισραηλινό ή οτιδήποτε άλλο μη δεν έχετε σωστό ή δυνατό σήμα και απλά δεν το έχετε πάρει χαμπάρι λόγω έλλειψης 5G ας πούμε. Ακόμα και στο 4G+ σε σημεία με 400mbps ταχύτητα είχα 100 το πολύ. Δεν δούλευε καθόλου σωστά το modem του κινητού
Link to comment
Share on other sites

Κουφό...σε Samsung S8 με CSC Cosmote, έβαλα στην εφαρμογή ILO για Ισραήλ και μετά το τέλος της διαδικασίας βλέπω να είναι DTM Γερμανία !!! Δοκίμασα και 2η φορά τα ίδια. Δοκίμασα και με THL για Tαιλάνδη αλλά πάλι παρέμεινε σε DTM Γερμανία. Έστειλα στο chat τους αλλά εδώ και 1 ώρα καμία απάντηση. Καμιά ιδέα; Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Κουφό...σε Samsung S8 με CSC Cosmote, έβαλα στην εφαρμογή ILO για Ισραήλ και μετά το τέλος της διαδικασίας βλέπω να είναι DTM Γερμανία !!! Δοκίμασα και 2η φορά τα ίδια. Δοκίμασα και με THL για Tαιλάνδη αλλά πάλι παρέμεινε σε DTM Γερμανία. Έστειλα στο chat τους αλλά εδώ και 1 ώρα καμία απάντηση. Καμιά ιδέα;
Πέρνα την ρομ ,πχ thl με Odin, θα αλλάξει. Νομίζω το γράφει κιολας στα single Sim θέλει και την ρομ πριν αλλάξεις csc.

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα την ρομ ,πχ thl με Odin, θα αλλάξει. Νομίζω το γράφει κιολας στα single Sim θέλει και την ρομ πριν αλλάξεις csc.

Δοκίμασα να φλασάρω την Ελληνική COSMOTE rom που είχα πριν βάζοντας το HOME_CSC_ για να διατηρήσω τα δεδομένα μου...

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-s8/firmware/SM-G950F/COS/download/G950FXXSBDUA3/1222614/

Το CSC όμως παρέμεινε Γερμανικό DTM/COS/COS ενώ πριν κάνω με το SamKEY ήταν COS/COS/COS

Γιατί αυτό;

 

EDIT 1: Μου απάντησαν ότι πρέπει πρώτα να φλασάρω το OXM csc και μετά να χρησιμοποιήσω το SamKEY για αλλαγή CSC.

Πάω να κατεβάσω το HOME-CSC_OXM από εδώ... http://download.samkey.org/ για την Ισραηλινή rom (https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-s8/firmware/SM-G950F/ILO/#SM-G950F) και μου βγάζει Date of package expire! Κι απ' ότι έψαξα πρέπει να αγοράσεις τουλάχιστον 8 credits από eBay που θα εξαργυρώσεις στην ενότητα Purchase για να μπορείς να κατεβάσεις αρχεία.

http://samkey.org/forum/showthread.php?7862-%26%239733%3B%26%239733%3B%26%239733%3B-New-SamKEY-Download-Area-%26%239733%3B%26%239733%3B%26%239733%3B

 

EDIT 2: Κι αν φλάσαρα με Odin v3.14.4 παρέμεινε ODX και δεν άλλαξε τίποτα.

HOME_CSC_OXM_G950FOXMBDTJ1_CL18920278_QB34922794_REV00_user_low_ship.tar.md5

Το θέμα είναι δηλ. πως ν' αλλάξω από CSC_ODX σε Multi-CSC_OXM

Μήπως να φλασάρω όλη την rom για ν' αλλάξει κι όχι μόνο το παραπάνω αρχείο κι αν ναι ποιας χώρας, του Ισραήλ ή μπορώ και της Ελλάδας (EUR);

 

EDIT 3: Τα κατάφερα!!!

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, με το SamKEY άλλαξα το CSC σε Galaxy A71 σε Ταϊλάνδη (THL).

Όλα καλά με την ηχογράφηση αλλά τώρα έχω THL/THL,THL/EUR δηλ. πάροχο δικτύου από Ταϊλάνδη

Ενώ θα έπρεπε να είναι THL/EUR,EUR/EUR πάροχο Cosmote που έχω sim μέσα.

Έχετε καμιά ιδέα πως διορθώνετε αυτό;

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S20 series] Αλλαγή CSC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...