Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είπα τιποτα διαφορετικό πριν. Είπα οτι δεν υπάρχει επίσημη υποστήριξη με την έννοια της αλλαγής του τίτλου του thread. 

Με την ίδια λογική α) που ειναι η επίσημη υποστήριξη Volte και WiFi Calling; Υπάρχει website για αυτό; Στη NOVA μόλις προχθές πήραν VoLTE β) ακόμα και για 5G δεν υπάρχει επίσημη υποστήριξη. Όταν στέλνεις SMS απαντάει με μήνυμα ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται.

WiFi Calling ούτε με κυάλια σε κανένα πάροχο. Γιατί να αλλάξει λοιπόν ο τίτλος του thread; Επειδή έβαψε η Google ένα χάρτη μπλε;

Edited by petrog
Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε την συζήτηση μια παράθεση από το chat που θα έκανε κάποιος κάτοχος με την υποστήριξη κάποιου παρόχου, αφού βέβαια χρησιμοποιούσε  το επιχειρημα ότι πλέον το 5g υποστηρίζεται επίσημα στην χώρα μας από την google. Να πάρουμε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις:

Α)Ποιος είναι ο λόγος που δεν υποστηρίζεται το wifi calling 

Β)Ποια θεωρείται συμβατή συσκευή για αυτούς και με βάση ποια κριτήρια

Γ)Αν έχουν σκοπό να το διορθώσουν έστω μετά από συνεννόηση με την Google

Πότε δεν ξέρεις. Μπορεί να δώσουν και κάποιες ρυθμίσεις που να λύσουν το πρόβλημα αφού το ότι δόθηκε επίσημα το 5g σίγουρα προϋποθέτει και κάποια συνεργασία ήδη μεταξύ παρόχων και Google 

 

Edited by Dylan99
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dylan99 said:

Θα βοηθούσε την συζήτηση μια παράθεση από το chat που θα έκανε κάποιος κάτοχος με την υποστήριξη κάποιου παρόχου, αφού βέβαια χρησιμοποιούσε  το επιχειρημα ότι πλέον το 5g υποστηρίζεται επίσημα στην χώρα μας από την google. Να πάρουμε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις:

Α)Ποιος είναι ο λόγος που δεν υποστηρίζεται το wifi calling 

Β)Ποια θεωρείται συμβατή συσκευή για αυτούς και με βάση ποια κριτήρια

Γ)Αν έχουν σκοπό να το διορθώσουν έστω μετά από συνεννόηση με την Google

Πότε δεν ξέρεις. Μπορεί να δώσουν και κάποιες ρυθμίσεις που να λύσουν το πρόβλημα αφού το ότι δόθηκε επίσημα το 5g σίγουρα προϋποθέτει και κάποια συνεργασία ήδη μεταξύ παρόχων και Google 

 

Για 6a σε Nova ξέρει κάποιος κανένα νέο έστω μόνο για VOLTE, που νομίζω είναι και το σημαντικότερο! Χωρίς shizuku ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote έχει στο site της λίστα με WiFi Calling συσκευές. Η δεύτερη συσκευή μου (Nokia X10) ΔΕΝ υπάρχει ως υποστηριζόμενη, παρόλα αυτά έχει WiFi Calling και 5G ΧΩΡΙΣ καν να χρειαστεί να αλλάξω SIM σε υποστηριζόμενο κινητό. Για εμένα και με βάση τα αποδεικτικά στοιχεία (τα features ενεργοποιούνται μετά από updates του Pixel), είναι ξεκάθαρα ευθύνη της Google και κανενός παρόχου. Ακόμα και σήμερα ξαναλέω, αν στείλεις 5G από Cosmote, η εταιρία απαντάει ότι το κινητό δεν υποστηρίζεται, παρόλα αυτά το 5G δουλεύει κανονικά. Αυτό υποδηλώνει ότι πρωτίστως είναι δουλειά της Google να το ανοίξει και δευτερευόντως του κάθε παρόχου.

Τέλος, να αναφέρω ότι στο Nokia X10, όταν το πρωτοπήρα δεν υποστήριζε VoWiFi, παρόλα αυτά η επιλογή στα μενού υπήρχε, απλά δε λειτουργούσε. Στα Pixel, η επιλογή δεν υφίσταται καν σαν κουμπί. Πώς γίνεται αυτό να είναι ευθύνη της Cosmote; Όλοι που είμαστε εδώ έχουμε Pixel, ξέρουμε τα καλά τους και τα κακά τους, και ένα από τα κακά τους (για να μη πω το μόνο) είναι ότι κοστίζουν €1000+ και δεν εκτελούν βασικές λειτουργίες τηλεφώνου. Όλοι εδώ θέλουμε αυτό να αλλάξει, και όλοι προσπαθούμε για αυτό, προσωπικά έχω ανοίξει threads στο google και στο Reddit. Αυτό που δεν είναι κατά τη γνώμη μου θεμιτό, είναι να κάνουμε βιαστικούς χορούς και πανηγύρια για επίσημη υποστήριξη, (ή για να θυμήσω πέρσι χορόυς και πανηγύρια ότι η Vodafone θα φέρει το Pixel 8 επίσημα στην Ελλάδα) και μετά να πηγαίνουμε κουβά.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, petrog said:

Η Cosmote έχει στο site της λίστα με WiFi Calling συσκευές. Η δεύτερη συσκευή μου (Nokia X10) ΔΕΝ υπάρχει ως υποστηριζόμενη, παρόλα αυτά έχει WiFi Calling και 5G ΧΩΡΙΣ καν να χρειαστεί να αλλάξω SIM σε υποστηριζόμενο κινητό. Για εμένα και με βάση τα αποδεικτικά στοιχεία (τα features ενεργοποιούνται μετά από updates του Pixel), είναι ξεκάθαρα ευθύνη της Google και κανενός παρόχου. Ακόμα και σήμερα ξαναλέω, αν στείλεις 5G από Cosmote, η εταιρία απαντάει ότι το κινητό δεν υποστηρίζεται, παρόλα αυτά το 5G δουλεύει κανονικά. Αυτό υποδηλώνει ότι πρωτίστως είναι δουλειά της Google να το ανοίξει και δευτερευόντως του κάθε παρόχου.

Τέλος, να αναφέρω ότι στο Nokia X10, όταν το πρωτοπήρα δεν υποστήριζε VoWiFi, παρόλα αυτά η επιλογή στα μενού υπήρχε, απλά δε λειτουργούσε. Στα Pixel, η επιλογή δεν υφίσταται καν σαν κουμπί. Πώς γίνεται αυτό να είναι ευθύνη της Cosmote; Όλοι που είμαστε εδώ έχουμε Pixel, ξέρουμε τα καλά τους και τα κακά τους, και ένα από τα κακά τους (για να μη πω το μόνο) είναι ότι κοστίζουν €1000+ και δεν εκτελούν βασικές λειτουργίες τηλεφώνου. Όλοι εδώ θέλουμε αυτό να αλλάξει, και όλοι προσπαθούμε για αυτό, προσωπικά έχω ανοίξει threads στο google και στο Reddit. Αυτό που δεν είναι κατά τη γνώμη μου θεμιτό, είναι να κάνουμε βιαστικούς χορούς και πανηγύρια για επίσημη υποστήριξη, (ή για να θυμήσω πέρσι χορόυς και πανηγύρια ότι η Vodafone θα φέρει το Pixel 8 επίσημα στην Ελλάδα) και μετά να πηγαίνουμε κουβά.

Δηλαδή αν πας με το pixel σου  στο Λονδίνο και βάλεις κάρτα vοdafone uk θα έχεις  ή δεν θα έχεις wifi calling χωρίς να κάνει κάτι η Google 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dylan99 said:

Δηλαδή αν πας με το pixel σου  στο Λονδίνο και βάλεις κάρτα vοdafone uk θα έχεις  ή δεν θα έχεις wifi calling χωρίς να κάνει κάτι η Google 

Θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Άρα η διαφορά είναι ότι εδώ θα έχεις Cosmote και εκεί Vodafone uk. Άρα η διαφορά είναι στον πάροχο αφού Πλέον επίσημα υποστηρίζεται στην Ελλάδα το 5g

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συζητάμε άλλο για κάτι που είναι δεδομένο.Ναι δεν έχει wifi calling. Ας δούμε μήπως όπως έγραψα πιο πριν έφτασε η ώρα να δώσουν και οι πάροχοι από μόνοι τους η σε συνεννόηση με την Google τις σωστές ρυθμίσεις 

Edited by Dylan99
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει η Google να ανοίξει τις επιλογές για τους παρόχους. Υπάρχει αντίστοιχο forum από άλλες χώρες (Νομίζω Τσεχία ή Ρουμανία) που έχουν ζητήσει από τη Google να ξεκλειδώσει τα Pixel και το έχει κάνει. Θα προσπαθήσω να το ψάξω και να το βάλω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι προφανως προκειται για το τυπικο που αναγραφεται παντα και σε ολες τις χωρες απο την πρωτη μερα, εδω βλεπουμε απο το πρωτο post εναν ανθρωπο που...προσπαθει να μας πει οτι το 1+1 δεν κανει δυο αλλα 0,78! Ειναι αστειο να παρατηρουμε οτι απο τον χαρτη λειπει η...Κρητη, οτι δεν ηρθε η επισημη υποστηριξη της Google στη χωρα λες και υποστηριξε κανεις κατι τετοιο ή δεν ξερουμε χρονια τωρα που παρακολουθουμε τα θεματα της Google σε αυτο το thread και στο Pixel community και στο Reddit και παντου, οτι εχει δρομο ακομα το πληρες support

Αλλα οχι, ο τιτλος ειναι ξεκαθαρα πλεον παρελκυστικος και αν δεν εισαι εμπαθης, ειναι μια μερα που πρεπει να χαρεις για την μικρη εστω προοδο που σημειωθηκε σε δυο πολυ σημαντικες υπηρεσιες. Τοσο απλα.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο παιδιά, συγγνώμη που σας χαλάω τη ζαχαρένια με την πραγματικότητα... αφού βάφτηκε ο χάρτης όλα δουλεύουν κομπλέ 🤣

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, petrog said:

Έχετε δίκιο παιδιά, συγγνώμη που σας χαλάω τη ζαχαρένια με την πραγματικότητα... αφού βάφτηκε ο χάρτης όλα δουλεύουν κομπλέ 🤣

Δηλαδή υπονοείς ότι τόσα χρόνια που ήταν βαμμένος μπλέ ο Χάρτης στις Η.Π.Α. και στο Ηνωμένο Βασίλειο η Google , κορόιδευε τους πελάτες της;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dylan99 said:

Δηλαδή υπονοείς ότι τόσα χρόνια που ήταν βαμμένος μπλέ ο Χάρτης στις Η.Π.Α. και στο Ηνωμένο Βασίλειο η Google , κορόιδευε τους πελάτες της;

Γιατί δεν στέλνετε 5G στο 1333 από τα κινητά σας να νιώσετε στο πετσί σας την επίσημη υποστήριξη; Μόλις ποστάρατε το χάρτη της Google που λέει για 5G στην Cosmote. Ποιός λέει αλήθεια λοιπόν; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, petrog said:

δεν έχει καν την Κρήτη μπλε

Η Κρήτη φίλε, είναι πράσινη, παραδοσιακά 

Παθών και γω από σήμερα, cosmote esim δεν έχει 5g, Vodafone φυσική sim, έχει. 

 

Κάτι φτιάχνουν κάτι χαλάνε. 

 

Το pixel ims σας δουλεύει? 

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα

Από την στιγμή που στα 7αρια και στα 8αρια υπάρχει 5G και VoLTE, έστω και με τον γνωστό τρόπο, βάζοντας την SIM σε πιστοποιημένη συσκευή (για όποιον δεν τα είχε ενεργοποιμένα από άλλη συσκευή πιο πριν), η οποιαδήποτε κουβέντα με τα trolls είναι ανούσια. Όποτε κι αν έρθουν στην Ελλάδα οι συσκευές της Google, θα ενεργοποιούνται όλα μέσω SMS και τέλος συζήτησης. 

10 ώρες πριν, blade_ said:

Η Κρήτη φίλε, είναι πράσινη, παραδοσιακά 

Παθών και γω από σήμερα, cosmote esim δεν έχει 5g, Vodafone φυσική sim, έχει. 

 

Κάτι φτιάχνουν κάτι χαλάνε. 

 

Το pixel ims σας δουλεύει? 

Προφανώς έχεις βάλει beta. Πρόβλημα σου.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πολύ περήφανος που δημιούργησα αυτό το thread πριν 4 χρόνια! 😄

 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, baiosss said:

Από την στιγμή που στα 7αρια και στα 8αρια υπάρχει 5G και VoLTE, έστω και με τον γνωστό τρόπο, βάζοντας την SIM σε πιστοποιημένη συσκευή (για όποιον δεν τα είχε ενεργοποιμένα από άλλη συσκευή πιο πριν), η οποιαδήποτε κουβέντα με τα trolls είναι ανούσια. Όποτε κι αν έρθουν στην Ελλάδα οι συσκευές της Google, θα ενεργοποιούνται όλα μέσω SMS και τέλος συζήτησης. 

Προφανώς έχεις βάλει beta. Πρόβλημα σου.

Προφανώς και είχα 5g μήνες νωρίτερα από στοκ. Πρόβλημα σου 

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, spookype20 said:

Νιώθω πολύ περήφανος που δημιούργησα αυτό το thread πριν 4 χρόνια! 😄

 

Κι εμεις που καναμε αυτο το δυσκολο "ταξιδι" ολα αυτα τα χρονια μεχρι την τελικη...δικαιωση! 🤗

Χθες αγορασα το καινουργιο μου 7αρι, εβαλα την sim της Cosmote και φυσικα out of the box εχω 5G & VoLTE σε stable Android 14, οποτε μαλλον ηρθε η ωρα για οσους εχουν θεμα να κανουν απεγγραφη απο την beta

ΥΓ: Μεγεια τον καινουργιο πολυ σωστο τιτλο στο thread 🙂

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, dbal said:

Κι εμεις που καναμε αυτο το δυσκολο "ταξιδι" ολα αυτα τα χρονια μεχρι την τελικη...δικαιωση! 🤗

Χθες αγορασα το καινουργιο μου 7αρι, εβαλα την sim της Cosmote και φυσικα out of the box εχω 5G & VoLTE σε stable Android 14, οποτε μαλλον ηρθε η ωρα για οσους εχουν θεμα να κανουν απεγγραφη απο την beta

ΥΓ: Μεγεια τον καινουργιο πολυ σωστο τιτλο στο thread 🙂

 

Ακόμα καλύτερα από απεγγραφή, να πουλήσουν τα Pixels τους και να τα αφήσουν στους λίγους και πραγματικούς Πιξελάδες😁

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2024 at 3:55 ΜΜ, doganos said:

δηλαδη; σαν τι να αλλαξε;

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με pixel και τώρα έχω έρθει να έχω δυο 

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, και εγώ πάντως σε 8 pro, ακόμα 5G σε cosmote δεν έχω και με μήνυμα στο 1333 μου βγάζει πως δεν έχω συμβατή συσκευή .

χωρίς νά έχω ασχοληθεί με Shizuku κτλ 

είχα ενεργοποίησει το 5G πλαγίως αλλά έχανα κλήσεις οπότε το απενεργοποίησα....

δεν θεωρώ πως υπάρχει υποστήριξη ακόμα δυστυχώς.ακομα και υπάλληλοι της cosmote λένε πως δεν υπάρχει.ας βάψει η Google όσο θέλει τον χάρτη 😜

Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ότι τό υποστηρίζει δεν θα πει πως παίζει χωρίς προβλήματα. και η x90 τηλεόραση της Σόνυ υποστηρίζει HDMI 2.1 αλλά στην πράξη έχει θολούρα σε σχέση με επόμενα μοντέλα...

το 5G δουλεύει σε εμένα αλλά δε δουλεύουν οι κλήσεις volte όταν είμαι σέ 5G. άρα υπολειτουργεί. προφανώς είναι θέμα cosmote, όχι Google αλλά οποιου καί νά είναι τό θέμα, στην πράξη δεν παίζει όπως πρέπει.

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...