Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

30 minutes ago, Sotnem said:

Kαι σε 8 Pro με Cosmote όλα κανονικά (5G/VoLTE/VoWiFi)

Η αλήθεια είναι ότι λείπουν οι επιλογές του Pixel IMS (να γράφει LTE+ ή να σου δείχνει πότε είσαι με VoWiFi [το κάνει μόνο όταν κάνεις swipe προς τα κάτω, ενώ με το Pixel IMS φαινόταν πάνω αριστερά), πάντως δουλεύουν όλα κανονικά.

Ακριβώς τα ίδια και σε Pixel 7 με Cosmote, Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ !

Έστειλα και 5G στο 1333 μπας και άλλαξε κάτι αλλά έλαβα τη γνωστή απάντηση περί μη υποστήριξης της συσκευής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι πολύ ευχάριστα νέα ειδικά για το 7αρι μας που λόγω παλαιότητας "κινδύνευε" περισσότερο - thanks!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως δεν παίζει τίποτα. Pixel 8 και COSMOTE. Χτες πέρασα την αναβάθμιση αλλά ενώ φαίνεται η ρύθμιση Wifi Call και την ανοίγω, δεν φαίνεται να δουλεύει.

share_3471856485986226043.png

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ptmax13 said:

Σε εμένα πάντως δεν παίζει τίποτα. Pixel 8 και COSMOTE. Χτες πέρασα την αναβάθμιση αλλά ενώ φαίνεται η ρύθμιση Wifi Call και την ανοίγω, δεν φαίνεται να δουλεύει.

share_3471856485986226043.png

Βάλε λειτουργία πτήσης και δοκίμασε να καλέσεις.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, ptmax13 said:

Σε εμένα πάντως δεν παίζει τίποτα. Pixel 8 και COSMOTE. Χτες πέρασα την αναβάθμιση αλλά ενώ φαίνεται η ρύθμιση Wifi Call και την ανοίγω, δεν φαίνεται να δουλεύει.

share_3471856485986226043.png

Πολύ περίεργο αυτό φίλε μου ειδικά για το WiFi calling. Εγώ πριν 2 μήνες άλλαξα από vodafone και πήγα cosmote. Μόλις έβαλα την νέα sim στο τηλέφωνο κατευθείαν ήρθε μήνυμα ότι η υπηρεσία WiFi calling έχει ενεργοποιηθεί. Χωρίς να κάνω τίποτα εγώ. Βέβαια τότε δεν λειτουργούσε γιατί έχω pixel 7. Αλλά από χθες με την 15 δουλεύει κανονικά. Άρα δε μπορεί να μην είναι συμβατό με το 8.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ ολοι με Cosmote ειμαστε? 🤭 Αντε να δουμε τι γινεται και στα αλλα δικτυα με Pixel 7 και νεοτερα (αν και ηδη απο την beta ηταν και οι Nova / Vodefone ok) για να βγαλουμε οριστικα συμπερασματα - @spookype20 μετα απο χρονια το thread σου "απειλειται" με αρχειοθετηση 🎉🥳

ΥΓ: εννοειται οτι και εγω με Pixel 7 & Cosmote ολα οκ! Και μαλιστα με ΟΤΑ sideload γιατι βαρεθηκα να περιμενω 🙂 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ptmax13 said:

Σε εμένα πάντως δεν παίζει τίποτα. Pixel 8 και COSMOTE. Χτες πέρασα την αναβάθμιση αλλά ενώ φαίνεται η ρύθμιση Wifi Call και την ανοίγω, δεν φαίνεται να δουλεύει.

share_3471856485986226043.png

Καλησπέρα,

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις στη σύνδεσή σου για να παίξει. Βάλε τη SIM σε μια συμβατή συσκευή και στείλε WIFICALL στο 1333.

 

45 minutes ago, dbal said:

Εν τω μεταξυ ολοι με Cosmote ειμαστε? 🤭 Αντε να δουμε τι γινεται και στα αλλα δικτυα με Pixel 7 και νεοτερα (αν και ηδη απο την beta ηταν και οι Nova / Vodefone ok) για να βγαλουμε οριστικα συμπερασματα - @spookype20 μετα απο χρονια το thread σου "απειλειται" με αρχειοθετηση 🎉🥳

ΥΓ: εννοειται οτι και εγω με Pixel 7 & Cosmote ολα οκ! Και μαλιστα με ΟΤΑ sideload γιατι βαρεθηκα να περιμενω 🙂 

Παίζει και σε Vodafone σε Pixel 8 (δεν ξέρω για 7). Αν θυμάμαι καλά έπαιζε ήδη και στη Nova (δεν έχω Nova για να τεστάρω) οπότε είμαστε κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, hariskar said:

Βάλε λειτουργία πτήσης και δοκίμασε να καλέσεις.

Δεν ξέρω τι νόημα έχει από την στιγμή που κλείνουν όλα τα δίκτυα αλλά παρόλα αυτά μου έγραψε:

"Turn off Airplane Mode or connect to a wireless network to make a call."

34 minutes ago, petrog said:

Καλησπέρα,

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις στη σύνδεσή σου για να παίξει. Βάλε τη SIM σε μια συμβατή συσκευή και στείλε WIFICALL στο 1333.

 

Παίζει και σε Vodafone σε Pixel 8 (δεν ξέρω για 7). Αν θυμάμαι καλά έπαιζε ήδη και στη Nova (δεν έχω Nova για να τεστάρω) οπότε είμαστε κομπλέ.

Το τηλέφωνο το πήρα πρόσφατα. Η sim ήταν πριν σε τηλέφωνο με ενεργοποιημένο το wifi calling και έπαιζε κανονικά. (Xiaomi, εγγύηση!)

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι δεν παίζει η sim λόγω ηλικίας. Είναι 5+ ετών. 

Πάντως έχω κάνει επανεκκινήσεις κτλπ και δεν έχει αλλάξει κάτι.

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ptmax13 said:

"Turn off Airplane Mode or connect to a wireless network to make a call."

Αν λειτουργούσε θα μπορούσες έτσι να καλέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ptmax13 said:

Δεν ξέρω τι νόημα έχει από την στιγμή που κλείνουν όλα τα δίκτυα αλλά παρόλα αυτά μου έγραψε:

"Turn off Airplane Mode or connect to a wireless network to make a call."

Το τηλέφωνο το πήρα πρόσφατα. Η sim ήταν πριν σε τηλέφωνο με ενεργοποιημένο το wifi calling και έπαιζε κανονικά. (Xiaomi, εγγύηση!)

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι δεν παίζει η sim λόγω ηλικίας. Είναι 5+ ετών. 

Πάντως έχω κάνει επανεκκινήσεις κτλπ και δεν έχει αλλάξει κάτι.

Προφανώς ανοίγεις το WiFi για να κάνεις την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, leo06 said:

Προφανώς ανοίγεις το WiFi για να κάνεις την κλήση.

Ναι, και αν όλα είναι όπως πρέπει, η κλίση γίνεται σε λειτουργία πτήσης, αλλιώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργία πτήσης με wifi ανοιχτό:

share_3322442516867194784.png

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Xiaomi 9T Pro 5ετίας και παίζει κανονικά ναι.

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

@ptmax13

1. Δοκίμασε να δεις αν λειτουργεί σε άλλη συσκευή.
2. Ίσως να φταίει η παλιά SIM, όπως είπες. Σίγουρα δεν είναι θέμα συσκευής, παίζει κανονικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξω την sim μόλις μπορέσω και θα επανέλθω με νεότερα.

btw ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η sim από την στιγμή που παίζει σε άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ptmax13 said:

Θα αλλάξω την sim μόλις μπορέσω και θα επανέλθω με νεότερα.

btw ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Δοκίμασε λίγο να αλλάξεις και τα APN μπας και. Αν ψάξεις κάπου σε αυτό το τόπικ είχαν μπει.
Κάτι άλλο δεν μου έρχεται δυστυχώς και ότι παίζει αλλού είναι κομματάκι περίεργο.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο xiaomi έπαιζε λόγω συσκευής. Όπως σου είπαν, δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σε ένα iphone και να στείλεις το μήνυμα στο 1333

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες....

"Δανείστηκα" μια άλλη sim Cosmote που ξέρω ότι είναι πιο καινούργια και είχε ενεργοποιημένο Wifi Calling στην άλλη συσκευή.

Μπάμ! Έπαιξε με το που την έβαλα, έγραφε πάνω "Cosmote Wifi Calling" αντί για "Cosmote".

Ξαναβάζω την δική μου, δεν δουλεύει.

Βάζω την δική μου sim στην συσκευή που "δανείστηκα" την άλλη sim (Poco btw) και έπαιζε κανονικά το Wifi Calling.

Όλα τα παραπάνω χωρίς να κάνω την παραμικρή ρύθμιση.

Οπότε το απογευματάκι θα περάσω από τον Γερμανό...

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εισαι ενταξει! Το μονο βεβαιο ειναι οτι και τα 8αρια με cosmote ειναι οκ 🙂 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...