Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, doganos said:

θα το υποστηριξει και η cosmote. Αν βιαζεσαι μπορεις να το ενεργοποιησεις αλλιως...

Καλημέρα.προσπαθησα με την εφαρμογή που υπάρχει στο play store .και έβαλα και την άλλη ims .αλλά δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει .αν έχει κανείς κανένα οδηγώ αναλυτικο καλό θα είναι 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosz75013 said:

Καλημέρα.προσπαθησα με την εφαρμογή που υπάρχει στο play store .και έβαλα και την άλλη ims .αλλά δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει .αν έχει κανείς κανένα οδηγώ αναλυτικο καλό θα είναι 

APN πρόσθεσες;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, doganos said:

APN πρόσθεσες;

Όχι δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω είδα ένα βίντεο αλλά άκρη δεν έβγαλα 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι ρε παιδια να ανοιξει και το WiFi calling, αλλα εδω λεμε οτι καταργηθηκε η υποστηριξη για 5G οποτε δε μου φαινεται οτι γενικα ειμαστε σε καλο δρομο...

Κυκλοφορει κανεις με beta 14 μηπως να μας πει τι παιζει εκει? 🙄

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dbal said:

Μακαρι ρε παιδια να ανοιξει και το WiFi calling, αλλα εδω λεμε οτι καταργηθηκε η υποστηριξη για 5G οποτε δε μου φαινεται οτι γενικα ειμαστε σε καλο δρομο...

Κυκλοφορει κανεις με beta 14 μηπως να μας πει τι παιζει εκει? 🙄

ΤΙ καταργηθηκε; 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosz75013 said:

Όχι δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω είδα ένα βίντεο αλλά άκρη δεν έβγαλα 

Για αρχή κάνεις αυτά εδώ:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Και μετά προσθέτεις APN με βάση αυτά εδώ:

https://myphone.gr/forum/topic/186059/page/44/?tab=comments#comment-7230149

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

ΤΙ καταργηθηκε; 

Δεν εχουμε 5G στο κινητο μετα την τελευταια αναβαθμιση και επισης η Ελλαδα βγηκε απο τον χαρτη με τις υποστηριζομενες χωρες οπως εγραψα μια σελιδα πριν - εσυ πιανεις 5G και με τι εκδοση? Stable ή beta 14? 🙄

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με cosmote αλλα μονο LTE απο την προηγουμενη εβδομαδα 🤨ειδα και την λιστα με τις χωρες και λεω ειναι γενικο το θεμα οπως παλια 🙄

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ψάχνω να βρω αυτή τη λίστα και δεν βρίσκω τίποτα. Η παλιά σελίδα σε οδηγεί στον κάθε πάροχο ξεχωριστά...

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

συνεννόηση μπουζούκι...

Σε κοσμοτέ :

το 8άρι έχει κανονικά 5G

στο 7άρι "χάλασε" με το update Ιουνίου, αλλά λογικά θα φτιάξει με το επόμενο, μιας και στην beta δουλεύει πάλι.

Η λίστα με τις υποστηριζόμενες χώρες, δεν έβγαλε την Ελλάδα, αλλά "χάθηκε" ολόκληρη, προφανώς για αλλαγές.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να επανελθει το οτι δουλευει σε beta ειναι σιγουρα ενθαρρυντικο 🙂

Ο χαρτης by the way, αλλαξε μορφη εγινε για την ωρα λιστα, ειναι στο link που παραθετω απο πανω και δεν εχει την Ελλαδα ουτε στο 8αρι 🤯

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dbal said:

Μακαρι να επανελθει το οτι δουλευει σε beta ειναι σιγουρα ενθαρρυντικο 🙂

Ο χαρτης by the way, αλλαξε μορφη εγινε για την ωρα λιστα, ειναι στο link που παραθετω απο πανω και δεν εχει την Ελλαδα ουτε στο 8αρι 🤯

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα και δεν εννοώ σε εμφάνιση. Είναι λίγο διαφορετικό αυτό που παραθέτεις. Ο χάρτης έδειχνε γενικά που παίζει το 5G. Αυτή η λίστα νομίζω είναι περισσότερο για τις συσκευές που κυκλοφορούν επίσημα και τα διαφορετικά δίκτυα 5G (mmWave και sub-6).

Δηλαδή έχεις συσκευή Χ από την Υ επίσημη χώρα (εκεί που πωλείται και υποστηρίζεται), δες τι δίκτυα υποστηρίζει.

Δεν είναι τυχαίο ότι και με το update Ιουνίου μπήκαν κι άλλες χώρες στο 5G (πέτυχα στο reddit διάφορα μηνύματα).
Πιθανολογώ ότι είτε κάτι είχε παιχτεί στο update (και διορθώθηκε), είτε (και θα είναι δυσάρεστο) ασχολούνται μόνο από σειρά 8 και πέρα. Θα φανεί στις επόμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η παλια σελιδα με τον χαρτη https://pixel.withgoogle.com/5G/ σε κανει πλεον redirect στην λιστα με τις συσκευες και τις υποστηριζομενες χωρες και αυτο ηταν το ανησυχητικο - εκτος και αν αυτη ειναι μια outdated λιστα σε μια απαντηση support οπως φαινεται και απο την διευθυνση της και συντομα θα εμφανιζεται παλι ο χαρτης ανανεωμενος με τις καινουργιες χωρες

Επι της ουσιας, ειναι πια βεβαιο οτι οι κατοχοι 7 χασαμε το 5G και ή που "χαλασε" με την αναβαθμιση του Ιουνιου και θα επανελθει σε επομενο security ή που -χωρις καμια λογικη αφου το πηραμε πριν μηνες- διακοπηκε οριστικα και θα υποστηριζεται πλεον μονο απο τα 8αρια. Ιδωμεν τι κρυβουν τα καμωματα της Google για ακομα μια φορα....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι σε Pixel 8 Pro με beta AP31.240426.023.B4 ισχύουν τα εξής αυτή τη στιγμή:

Cosmote What's Up με φυσική SIM δεν έχει WiFi Calling, έχει όμως 5G.

Vodafone συμβόλαιο eSIM έχει WiFi Calling και 5G.

Vodafone CU φυσική SIM έχει WiFi Calling και 5G.

'Ολα τα παραπάνω ισχύουν χωρίς να κάνεις τίποτα, απλά βάζεις την κάρτα και ενεργοποιούνται (ή όχι) όλα μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, atari520st said:

Να αναφέρω ότι σε Pixel 8 Pro με beta AP31.240426.023.B4 ισχύουν τα εξής αυτή τη στιγμή:

Cosmote What's Up με φυσική SIM δεν έχει WiFi Calling, έχει όμως 5G.

Vodafone συμβόλαιο eSIM έχει WiFi Calling και 5G.

Vodafone CU φυσική SIM έχει WiFi Calling και 5G.

'Ολα τα παραπάνω ισχύουν χωρίς να κάνεις τίποτα, απλά βάζεις την κάρτα και ενεργοποιούνται (ή όχι) όλα μόνα τους.

Δεν το βλέπω να μπαίνει wifi calling κρίμα 

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω σε καινουριο pixel 7 με nova εχω και volte, vowifi και 5G. ΧΩρις να κανω τιποτα, οκ ηξερα για volte & 5G οτι ειναι ενεργοποιημενα αλλα βλεπω ειναι και το vowifi

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Pixel 8, A15Beta3

dual esim Cosmote/Vodafone παιζουν ολα (5G,VOLTE,VoWifi) εκτος απο VoWIFI στη κοσμοτε.

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ea6gka said:

ρε παιδια εγω σε καινουριο pixel 7 με nova εχω και volte, vowifi και 5G. ΧΩρις να κανω τιποτα, οκ ηξερα για volte & 5G οτι ειναι ενεργοποιημενα αλλα βλεπω ειναι και το vowifi

Κι εγώ με καινούριο 8 pro, με φυσική sim Nova, κομπλέ όλα.. 

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ea6gka said:

ρε παιδια εγω σε καινουριο pixel 7 με nova εχω και volte, vowifi και 5G. ΧΩρις να κανω τιποτα, οκ ηξερα για volte & 5G οτι ειναι ενεργοποιημενα αλλα βλεπω ειναι και το vowifi

Να υποθέσω έχεις κάνει και την αναβάθμιση του Ιουνίου σωστά? 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dbal said:

Να υποθέσω έχεις κάνει και την αναβάθμιση του Ιουνίου σωστά? 

Δε ξέρω αν το έχουμε πει εδώ αλλά σε άλλα τοπικ τα έχουμε πει. Με την αναβάθμιση Ιουνίου σε 7αρια βγήκε το 5g από cosmote και έμεινε το volte, χωρίς WiFi calling. Σε nova έμεινε το 5g και το volte και έβαλαν και wifi calling. Σε vodafone τα ίδια. Στα 8αρια δε ξέρω. Νομίζω δεν άλλαξε το 5g στην cosmote αλλά δεν έβαλαν ούτε wifi calling. 

Link to comment
Share on other sites

 Ρωτησα για το update του Ιουνιου για να σιγουρευτω οτι δεν ειμαι το μονο...θυμα 🤕

Γενικα τα λεω εδω απο τοτε που ξαφνικα μου....εφυγε το 5G. Ωραια παντως η συνοψη, αντε να δουμε αν και ποτε θα εχουμε ολο το πακετο σε ολους τουλαχιστον απο τα 7αρια και μετα γιατι οπως αποδεικνυεται δεν υπαρχει κανενα τεχνικο ή αλλο κωλυμα περα απο τις παραξενιες μεταξυ Google, παρόχων, πιστοποιησεων κλπ 🙄

 

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dbal said:

 Ρωτησα για το update του Ιουνιου για να σιγουρευτω οτι δεν ειμαι το μονο...θυμα 🤕

Γενικα τα λεω εδω απο τοτε που ξαφνικα μου....εφυγε το 5G. Ωραια παντως η συνοψη, αντε να δουμε αν και ποτε θα εχουμε ολο το πακετο σε ολους τουλαχιστον απο τα 7αρια και μετα γιατι οπως αποδεικνυεται δεν υπαρχει κανενα τεχνικο ή αλλο κωλυμα περα απο τις παραξενιες μεταξυ Google, παρόχων, πιστοποιησεων κλπ 🙄

 

Σε beta πάντως (που είναι πιο μπροστά από την σταθερή έκδοση) όπως είπε ο casabel, η cosmote έχει ξανά 5g και volte, αλλά δεν έχει wifi calling. Η vodafone όπως λέει έχει, άρα και η nova όπως λένε άλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

η beta 3 είναι πολύ σταθερή για  όποιον θέλει να δοκιμάσει , σε εμένα έχει διορθώσει το missed call effect κ τις ειδοποιήσεις που ερχόντουσαν καθυστερημένα. Το μόνο θέμα που έχει είναι οτι εχει χαλάσει η φόρτιση κ γίνεται πολύ αργά σε κάποιες περιπτώσεις

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...