Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... σε αυτό καλύτερα να πει την άποψή του ένας ηλεκτρονικός).

 

Δεν ξέρω... Εγω ένας απλός δάσκαλος είμαι... Απ' ό,τι άκουσα πάντως είχαν ικανοποιητική απόδοση (τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια). Μη φανταστείς οτι θα τα χρησιμοποιώ συχνά τον πρώτο καιρό :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω... Εγω ένας απλός δάσκαλος είμαι...

 

Συνάδελφοι είμαστε! :)

 

Πάντως και ο ήχος του κινητήρα αλλά και τα λοιπά ηχητικά (σκάστρες, turbo κτλ) περιορίζουν κάπως την ανάγκη για καλό ηχοσύστημα. Ειδικά αν εκεί που μένεις έχει πολλά tunnels! :lol: :lol: :lol:

 

Εξαρτάται βέβαια και τι ακούς. Άλλο Tiesto και Χριστοδουλόπουλος και άλλο Morcheeba και Thievery Corporation!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι είμαστε! :)

 

Πάντως και ο ήχος του κινητήρα αλλά και τα λοιπά ηχητικά (σκάστρες, turbo κτλ) περιορίζουν κάπως την ανάγκη για καλό ηχοσύστημα. Ειδικά αν εκεί που μένεις έχει πολλά tunnels! :lol: :lol: :lol:

 

Εξαρτάται βέβαια και τι ακούς. Άλλο Tiesto και Χριστοδουλόπουλος και άλλο Morcheeba και Thievery Corporation!

 

1) Ακούω τα πάντα...

 

2) Tunnels έχει πηγαίνοντας για Πύργο (ξέρεις που)...

 

3) Μακάρι να μας έδιναν το ελεύθερο για ένα πέρασμα απο τη γέφυρα με τέρμα ταχύτητα...

 

4) Καλές διακοπές συνάδερφε :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Koita pou pairnoun gt gia na poulane mouri sta paidakia!!:p

 

 

Κάνεις πλάκα χωρίς να ξέρεις τι είδους δάσκαλοι είναι, εεε???

 

(...καράτε ???:ninja: ...τάεκ βο ντό ???:cry: ..ξιφασκίας ???:O) :p :p

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πλάκα χωρίς να ξέρεις τι είδους δάσκαλοι είναι, εεε???

 

(...καράτε ???:ninja: ...τάεκ βο ντό ???:cry: ..ξιφασκίας ???:O) :p :p

:angry: :chair: :dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πλάκα χωρίς να ξέρεις τι είδους δάσκαλοι είναι, εεε???

 

(...καράτε ???:ninja: ...τάεκ βο ντό ???:cry: ..ξιφασκίας ???:O) :p :p

 

Den to sxoliazw!:p

Link to comment
Share on other sites

Για τα σχόλια περί δασκάλων: Ίσα ίσα, και οι δύο πήραμε τα αυτοκίνητα τώρα που έκλεισαν τα σχολεία. Για να ΜΗΝ προκαλούμε όπως λένε μερικοί μερικοί...:p

 

Η επέκταση εγγύησης, θα ξαναπώ, ΔΕΝ είναι επιλογή για εμένα. Πολύ απλά, ΔΕΝ το κάνει ο αντιπρόσωπος από τον οποίο αγόρασα.

 

Χτες το απόγευμα έγινε το κορυφαίο: Με πήρε τηλ ο αντιπρόσωπος και μου είπε αν μπορώ να πάω μια βόλτα έναν τύπο που ενδιαφέρεται να το πάρει κι αυτός, γιατί δεν είχε διαθέσιμο αυτοκίνητο test drive!

 

Τα τούνελ είναι '3 από το σπίτι μου. Τα ακούω συχνά! :D

Link to comment
Share on other sites

Για τα σχόλια περί δασκάλων: Ίσα ίσα, και οι δύο πήραμε τα αυτοκίνητα τώρα που έκλεισαν τα σχολεία. Για να ΜΗΝ προκαλούμε όπως λένε μερικοί μερικοί...:p

 

Η επέκταση εγγύησης, θα ξαναπώ, ΔΕΝ είναι επιλογή για εμένα. Πολύ απλά, ΔΕΝ το κάνει ο αντιπρόσωπος από τον οποίο αγόρασα.

 

Χτες το απόγευμα έγινε το κορυφαίο: Με πήρε τηλ ο αντιπρόσωπος και μου είπε αν μπορώ να πάω μια βόλτα έναν τύπο που ενδιαφέρεται να το πάρει κι αυτός, γιατί δεν είχε διαθέσιμο αυτοκίνητο test drive!

 

Τα τούνελ είναι '3 από το σπίτι μου. Τα ακούω συχνά! :D

 

To phres kalokairi gia na to matheis kala kai molis arxisei h season na skas me pantilikia kai spins.. oxi se mas ta dika sou!!:p

 

Oso gia ton antiproswspo, milame polu vlaxos o anthrwpos!

Link to comment
Share on other sites

Το octavia gt μπωρεί να τα βάλει με το golfάκι;

Έχει το πρώτο ο πατέρας μου και γουστάρω να του την πώ!

 

Εξαρτάται από το τι είδους οδηγοί είστε, ο μπαμπάς και ο γιός, φιλε μου!!

 

Από πλευράς επιδόσεων τα δύο αυτοκίνητα, περίπου τα ίδια είναι, όπως λένε οι αριθμοί, μάλλον ο κινητήρας του Golf ειναι πιο ελαστικός λόγω της ύπαρξης δυο υπερσυμπιεστών (δεν έχω βρει πουθενα τους χρόνους 80-120 κλπ για το Octavia). To Golf λόγω του νεότερου πλαισίου και πίσω αναρτήσεων (multi link) θεωρητικά πλεονεκτεί στα κρατήματα, οπότε εάν είσαι και πιό σβέλτος οδηγός, ίσως να του την "πεις" του μπαμπά ..... (οπότε ο μπαμπάς θα σου πάρει το Golf ( αν δεν το αγόρασες με δικά σου λεφτά λέω) και συ θα μείνεις με το Octaviaaaaa :cry: :cry: )

Link to comment
Share on other sites

To phres kalokairi gia na to matheis kala kai molis arxisei h season na skas me pantilikia kai spins.. oxi se mas ta dika sou!!:p

 

Διάβολε! Να πάρει... με κατάλαβαν πάλι! :lol: :lol: :lol:

 

Oso gia ton antiproswspo, milame polu vlaxos o anthrwpos!

 

Όχι, συμβαίνει συχνά. Ε, δεν πουλιούνται και τόσα πολλά από αυτά, μη νομίζεις... Εξάλλου, του είπα ότι θέλω ένα 20% από την πώληση του αυτοκινήτου, αν τελικά το πάρει ο άλλος :p

Link to comment
Share on other sites

Το octavia gt μπωρεί να τα βάλει με το golfάκι;

Έχει το πρώτο ο πατέρας μου και γουστάρω να του την πώ!

 

Εμένα πάντως ο πατέρας μου έχει το Passat 1,8T το οποίο είναι παρόμοιο με το Octavia GT. Έχει το ίδιο μοτέρ (στα 150hp αντί για 193, βέβαια), ίδια ανάρτηση και ίδιο πάτωμα (το προηγούμενο Passat είναι ένα μεγαλωμένο Golf 4, που είναι το ίδιο με το Octavia).

 

Έ, στην πράξη καμία σχέση! Το Passat είναι ένα σβέλτο οικογενειακό, το άλλο είναι κατηγορία GTi. Και επίσης, το Passat έχει ένα μικρό lag χαμηλά, το οποίο απουσιάζει από το Golf λόγω compressor.

 

Το ξέρω ότι το Passat είναι άλλο αυτοκίνητο από το Octavia, αλλά άποψή μου είναι ότι και τα δύο είναι χειρότερα από το Golf. Εξάλλου, είναι μια γενιά μπροστά! Μάλλον στις ευθείες το Octavia θα κερδίζει, αλλά μέχρι εκεί...

 

Και κάτι ακόμα. Το Golf GT δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό, δηλαδή δεν κουράζει καθόλου στο ταξίδι. Κρίνοντας από το Passat μας (που έχει κάπως σφιχτή ανάρτηση), υποθέτω ότι το Octavia θα είναι κούτσουρο (χωρίς βέβαια να έχω μπει καν στο αυτοκίνητο). Η παρατήρηση αφορά κυρίως την πίσω ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Το octavia gt μπωρεί να τα βάλει με το golfάκι;

Έχει το πρώτο ο πατέρας μου και γουστάρω να του την πώ!

 

To octavia 1.8T gt einai 1330kg

To golf 1.4 fsi (to aplo) einai 1270

 

An doume thn analogia kg/ps exoume 6,89 gia to octavia kai 7,47 gia to gt

 

Pou shmainei oti an paroume ws dedomeno oti ta kila tou gt einai isa me auta tou aplou fsi tote to octavia mporei na tou rixei!

 

Swsta ta evgala?

Link to comment
Share on other sites

To octavia 1.8T gt einai 1330kg

To golf 1.4 fsi (to aplo) einai 1270

 

An doume thn analogia kg/ps exoume 6,89 gia to octavia kai 7,47 gia to gt

 

Pou shmainei oti an paroume ws dedomeno oti ta kila tou gt einai isa me auta tou aplou fsi tote to octavia mporei na tou rixei!

 

Swsta ta evgala?

 

Περίπου. Το Golf GT είναι 1350kg, οπότε (όπως είπα κι εγώ στο προηγούμενο post) στις ευθείες σίγουρα θα χάνει (αν και όχι τόσο όσο περιμένει κανείς, λόγω της σχετικά κοντής κλιμάκωσης του κιβωτίου - χωρίς να είμαι σίγουρος, το Octavia πρέπει να έχει 5άρι αντί για 6άρι κιβώτιο). Στις στροφές όμως, μετράνε κι άλλα πράγματα (πχ, τα χέρια!)...

Link to comment
Share on other sites

Το octavia gt μπωρεί να τα βάλει με το golfάκι;

Έχει το πρώτο ο πατέρας μου και γουστάρω να του την πώ!

 

Είναι σχεδόν τα ίδια απο πλευράς επιδόσεων καθαρά θέμα χεριών και ψυχής είναι αν και το Golf είναι λίγο ποιό παιχνιδιάρικο στις στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου. Το Golf GT είναι 1350kg, οπότε (όπως είπα κι εγώ στο προηγούμενο post) στις ευθείες σίγουρα θα χάνει (αν και όχι τόσο όσο περιμένει κανείς, λόγω της σχετικά κοντής κλιμάκωσης του κιβωτίου - χωρίς να είμαι σίγουρος, το Octavia πρέπει να έχει 5άρι αντί για 6άρι κιβώτιο). Στις στροφές όμως, μετράνε κι άλλα πράγματα (πχ, τα χέρια!)...

 

Opote taso ama petuxeis kanena gt vale kontra kai tha eixeis parapanw apo tis mises pithanothtes na to pareis!:X (ierosulia.. to xerw!!)

Link to comment
Share on other sites

Opote taso ama petuxeis kanena gt vale kontra kai tha eixeis parapanw apo tis mises pithanothtes na to pareis!:X (ierosulia.. to xerw!!)

 

Άσε που άμα με πετύχει σε κανα φανάρι, επειδή δεν έχω θερμόμετρο δε θα ξέρω αν μπορώ να το πιέσω...:p

 

Σοβαρευτείτε!!! Με 25.000 παίρνεις ένα σωρό αυτοκίνητα για κόντρες (και πολύ πιο γρήγορα). Εδώ μιλάμε για all-around car...

Link to comment
Share on other sites

Άσε που άμα με πετύχει σε κανα φανάρι, επειδή δεν έχω θερμόμετρο δε θα ξέρω αν μπορώ να το πιέσω...:p

 

Nai.., auto se peiraxe!!!!!!!!!!!:p :p :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nai.., auto se peiraxe!!!!!!!!!!!:p :p :lol: :lol: :lol: :lol:

 

και καλά, λέμε και καμία μ... να περάσει η ώρα!

 

Πάντως το λυπάμαι να το βάλω σε κόντρα, πραγματικά. Άμα το ήθελα για κόντρες, μπορούσα να δώσω 10.000 για ένα Punto GT σε καλή κατάσταση και άλλες 15.000 για να του βάλω 2500-3000 ίππους (με τροπέτο από ατμομηχανή, ταιριάζουν οι βάσεις) και να το στήνω με μονοθέσια, με μαχητικά αεροσκάφη κτλ :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

και καλά, λέμε και καμία μ... να περάσει η ώρα!

 

Πάντως το λυπάμαι να το βάλω σε κόντρα, πραγματικά. Άμα το ήθελα για κόντρες, μπορούσα να δώσω 10.000 για ένα Punto GT σε καλή κατάσταση και άλλες 15.000 για να του βάλω 2500-3000 ίππους (με τροπέτο από ατμομηχανή, ταιριάζουν οι βάσεις) και να το στήνω με μονοθέσια, με μαχητικά αεροσκάφη κτλ :lol: :lol: :lol:

 

Kala den eipame na to valeis kai se dragster!(oxi oti den tha mporouse na mpei!!)

 

Den pa na exei opoios thelei punto me atmomixanes, tourbines f-16 klp sth strofh to golf tha ton g.. gia plaka!

Link to comment
Share on other sites

και καλά, λέμε και καμία μ... να περάσει η ώρα!

 

Πάντως το λυπάμαι να το βάλω σε κόντρα, πραγματικά. Άμα το ήθελα για κόντρες, μπορούσα να δώσω 10.000 για ένα Punto GT σε καλή κατάσταση και άλλες 15.000 για να του βάλω 2500-3000 ίππους (με τροπέτο από ατμομηχανή, ταιριάζουν οι βάσεις) και να το στήνω με μονοθέσια, με μαχητικά αεροσκάφη κτλ :lol: :lol: :lol:

Απλα.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...