Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

COSTAS_ Xωρις οθονη Plus μπαίνει το πολυλειτουργικό τιμόνι, και αν ναι λειτουργούν τα κουμπάκια ??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

COSTAS_ Xωρις οθονη Plus μπαίνει το πολυλειτουργικό τιμόνι, και αν ναι λειτουργούν τα κουμπάκια ??

 

Γειά σου Νίκο,

 

Βεβαίως. Το δικό μου δεν έχει οθόνη PLUS και έβαλα πολυλειτουργικό τιμόνι. Το έχω γράψει πολλές φορές.

http://imageshack.gr/files/zmzmg78zrec180haphkg_thumb.jpg

 

Υπάρχουν τρείς οθόνες στο GOLF:

 

Lowline (μικρή & χωρις υπολογιστή ταξιδιού)

Μidline (μικρή με υπολογιστή ταξιδιου)

Highline (μεγάλη - PLUS)

 

Κάθε τύπος οθόνης υποστηρίζεται από διάφορα PartNumbers εγκεφάλου τιμονιού, τα οποία υποστηρίζουν και τα περιφερειακά εξαρτήματα όπως το Cruise Control, Τιμόνι κλπ.

 

Για αυτό τον λόγο, πρέπει να εξετάσεις το Part Number του εγκεφάλου για να δεις τι υποστηρίζει και τι όχι.

Βέβαια, μπορείς να αλλάξεις τον εγκέφαλο και να είσαι 100% σίγουρος ότι θα αναγνωρίσει το πολυλειτουργικό τιμόνι. Δες εδώ

http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_(1K))

 

Εγώ για παράδειγμα είχα 1K0-953-549-BC και το άλλαξα με 1K0-953-549-AK για να δουλέψουν τα πλήκτρα του τιμονιού.

 

Επίσης με την διερεύνηση του Part Number του εγκεφάλου μπορείς να δεις εαν μπάινει Cruise Control.

 

Ολα τα TSi/GT είναι Type II

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη Cruise Control και υπολογιστή ταξιδιου στην οθονη, αλλα τις πορτες δεν τις ξεχωριζει οποτε φανταζομε οτι εχω την Μidline.

 

Αυτους τους κωδικου του τυπου (1K0-953-549-BC) μπορεις να τους δεις με το VAGCOM??

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη Cruise Control και υπολογιστή ταξιδιου στην οθονη, αλλα τις πορτες δεν τις ξεχωριζει οποτε φανταζομε οτι εχω την Μidline.

 

Αυτους τους κωδικου του τυπου (1K0-953-549-BC) μπορεις να τους δεις με το VAGCOM??

 

Ναι μπορείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κωστα παντως εχω να πω οτι και το δικο σου τιμονι ειναι πολυ ωραιο, που προερχεται απο το EOS και μπορω να πω οτι ειναι λιγο πιο σεμνο συγκριτικα με του GTI.Ισως και να ταιριαζει περισσοτερο στο GT/TSI.

 

Μαλλον θα προσπαθησω να προμηθευτω το πολυλειτουργικο τιμονι του GTI και να το βαλω στο δικο μου. Αν δε μπορουν να μου το παραγγειλουν απο καμια εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια, θα το προμηθευτω μονος μου και θα παω να μου το βαλουν αλλα και να μου κανουν την κωδικοποιηση με το VAGCOM.

 

Μπορεις να αναφερεις τον κωδικο για το καλωδιακι που χρειαζομαστε να βαλουμε μαζι με το πολυλειτουργικο για να δουλεψει??

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Costas γειά.Επειδή είμαι νέος στο forum και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα είδα οτι γνωρίζεις κάποια πράγματα,θα ήθελα να μου πείς αν ξέρεις κάποιο site το οποίο να έχει με φωτογραφίες τον τρόπο βγαλσίματος και επανατοποθέτησης των ταπετσαριων σε golf v γιατί ενδιαφέρομαι να αλλάξω ηχεία και θέλω να τα τοποθετήσω εγώ.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Costas γειά.Επειδή είμαι νέος στο forum και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα είδα οτι γνωρίζεις κάποια πράγματα,θα ήθελα να μου πείς αν ξέρεις κάποιο site το οποίο να έχει με φωτογραφίες τον τρόπο βγαλσίματος και επανατοποθέτησης των ταπετσαριων σε golf v γιατί ενδιαφέρομαι να αλλάξω ηχεία και θέλω να τα τοποθετήσω εγώ.Ευχαριστώ.

 

 

DIY για πορτες Golf

 

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2749615

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναφερεις τον κωδικο για το καλωδιακι που χρειαζομαστε να βαλουμε μαζι με το πολυλειτουργικο για να δουλεψει??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2372282#post2372282

 

Στην φωτογραφία του καλωδίου έχω και την συσκευασία που έχει και τον κωδικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ok Nikos,ευχαριστώ.Κάτι άλλο τώρα,μήπως έχει παρατηρήσει κανείς ένα τρίξιμο στο συμπλέκτη,στο μέσα - έξω.Είναι κάτι σοβαρό,να επισκεφτώ αντιπροσωπεία ή να τ'αφήσω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας ρωτησω κατι οποιος γνωριζει??

 

Το ασημενιο σηματακι με το λογοτυπο GT μπορει να μπει στη θεση του GTI σε τιμονι του GTI?? Γιατι βλεπωντας και τα 2 τιμονια μου φαινεται το τιμονι του GTI να ειναι λιγο πιο χοντρο εκει περα πανω στην ακτινα κι ισως να μην κουμπωνει το σηματακι.

Ισως βεβαια να ειναι απλα ιδεα μου. Το λογικο ειναι να εχουν το διο παχος, απλα αν καποιος το γνωριζει αυτο ας το αναφερει.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για το μεγαλο SERVICE (30000) στον Μανδυλα θεσ/νικης και μου εκαναν αναβαθμιση στο λογισμικο του εγκεφαλου. Επισης τους εκανα παραπονα για τριξιμο απο τους αεραγωγους στην καμπινα και μου παρηγγηλαν καινουριο κεντρικο αεραγωγο δωρεαν γιατι καλυπτεται απο την εγγυηση.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ FUNS! Οσον αφορα το κοστος του service 286euro (κλαμα)
Link to comment
Share on other sites

Ακομα να προσθεσω τιμες για τους νικελ μαρσπιεδες στις πορτες 170euro αισθητηρες παρκαρισματος (2) που ειναι ενσωματωμενοι στο πλαστικο τις πινακιδας 135euro και τελος xenon φωτα που τα περναει ο Μανδυλας 125euro. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΡΙΕΣ
Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα δεν προσφερει διαφορα στο σφυριγμα... Αυτο ειναι δουλεια της τουρμπινας! Η σκαστρα ανοιχτου τυπου (μιας και τα TSi/TFSi εχουν κλειστου τυπου απο την μανα τους) απλα αφηνουν τον συμπιεσμενο αερα να φυγει στην ατμοσφαιρα κανοντας τα χαρακτηριστικο φυσημα μετα το ανεβασμα των στροφων του κινητηρα και αφημα του γκαζιου...

 

Τιποτα ουσιαστικο δηλαδη, επομενως μιλαμε για τρισμεγιστη καγκουρια....

εγω την ακουω σαν κελαηδισμα πουλιων το σφυριγμα της σκαστρας:lol:

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για το μεγαλο SERVICE (30000) στον Μανδυλα θεσ/νικης και μου εκαναν αναβαθμιση στο λογισμικο του εγκεφαλου. Επισης τους εκανα παραπονα για τριξιμο απο τους αεραγωγους στην καμπινα και μου παρηγγηλαν καινουριο κεντρικο αεραγωγο δωρεαν γιατι καλυπτεται απο την εγγυηση.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ FUNS! Οσον αφορα το κοστος του service 286euro (κλαμα)

 

Τι έκαναν στο σέρβις ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για το μεγαλο SERVICE (30000) στον Μανδυλα θεσ/νικης και μου εκαναν αναβαθμιση στο λογισμικο του εγκεφαλου. Επισης τους εκανα παραπονα για τριξιμο απο τους αεραγωγους στην καμπινα και μου παρηγγηλαν καινουριο κεντρικο αεραγωγο δωρεαν γιατι καλυπτεται απο την εγγυηση.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ FUNS! Οσον αφορα το κοστος του service 286euro (κλαμα)

ΠΟΣΟΟΟΟ?!?!?!? :blink::blink: Και ολα αυτα σε αυτοκινητο του λαου??

Πραγματικα τι μπορει να εκαναν?

Για ονομα του Χριστου και της Παναγιας....

Link to comment
Share on other sites

γιατι σας φαινονται πολλα τα 286 ευρω???τοσο κοστιζει και στα α3, 310 μου πηρανε εμενα(α3 2.0Τ) στα 30.000χιλιομετρα
Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε πει και ξαναπει.

Στα 30000 χλμ ΔΕΝ προβλεπεται μεγαλο σερβις. Μονο λαδια/φιλτρο αντε και κανενα αλλο φιλτρο εφοσον εσυ θελεις.

Το μεγαλο σερβις ειναι στα 60000.

Οι εταιρειες το εχουν καθιερωσει στα 30 για να τα οικονομανε διπλα για οσους δεν ασχολουνται με το αυτοκινητο τους και δεν μπορουν να διαβασουν τα στοιχειωδη απο το βιβλιαρακι συντηρησης.

Δεν πειραζει, αν δεν πληρωσεις και δεν ακουσεις δεν μαθαινεις τελικα!

Link to comment
Share on other sites

γιατι σας φαινονται πολλα τα 286 ευρω???τοσο κοστιζει και στα α3, 310 μου πηρανε εμενα(α3 2.0Τ) στα 30.000χιλιομετρα

Μπορεις να παραθεσεις ακριβως τις εργασιες που εγιναν στο αυτοκινητο σου μαζι με το κοστος για καθε μια ξεχωριστα?!?!

 

Τα 310€ για το σερβις των 30.000χλμ ειναι απλα εξωφρενικο ποσο!! Σχεδον προκλητικο...

Link to comment
Share on other sites

Costas...Επειδή είμαι νέος στο forum και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα είδα οτι γνωρίζεις κάποια πράγματα,θα ήθελα να μου πείς αν ξέρεις κάποιο site το οποίο να έχει με φωτογραφίες τον τρόπο βγαλσίματος και επανατοποθέτησης των ταπετσαριων σε golf v γιατί ενδιαφέρομαι να αλλάξω ηχεία και θέλω να τα τοποθετήσω εγώ.Ευχαριστώ.

 

Ας βοηθήσω με τη σειρά μου τον Κώστα στις απαντήσεις,μιας και του έπεσε αρκετή δουλειά αυτό το τριήμερο!

http://www.myphone.gr/gallery/useralbums.php

Παραπάνω azaxio μπορείς να δεις επίσης τις βάσεις των ηχείων καθώς και κάποιες επιπλέον ενδιαφέρουσες πληροφορίες...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες παρελαβα το tsi μου (122ps), εχω μεινει αφονος με το τραβηγμα που εχει το αυτοκινητο απο τις 1200 στροφες στο προηγουμενο μου τετοιο τραβηγμα δεν ειχα ουτε μετα τις 3000! (polo 101 ΦΠΕ). Γενικα ειναι φοβερο το αυτοκινητακι, η μονη ενσταση ειναι σχετικα με τη ποιοτητα της πανω πλαφονιερας, θα φανει βεβαια..

 

Α και κατι ακομα, εμενα ηρθε με 4 ηχεια ενω ξερω οτι αλλοι αντιπροσωποι το φερνουν με 8 πλεον, δε πιστευω να ειναι εκθεσιακο αμαξι :X πως μπορω να καταλαβω κατι τετοιο; Συμφωνα με το vin ειναι μοντελο 2008, αυτο σημαινει οτι κατασκευαστηκε μετα τον 7/07; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τα ανταλλακτικα κοστισαν 168euro δεν τα θυμαμαι αναλυτικα τωρα θα δω το τιμολογιο αλλα εκεινο που ηταν αρκετα ψηλο το κοστος ηταν ενα ξεχωριστο τιμολογιο που εγραφε ΕΛ.LONGLIFE SERV. και το κοστος αυτου στα 118euro. Ρωτησα τον τεχνικο και μου ειπε οτι ειναι οι εργασιες και οι παροχες υπηρεσιων (μλκιες).Τι να κανω θα το υποστω μεχρι να περασουν τα 2 χρονακια και υστερα στον μαστορα της γειτονιας.Παντως να πω και του στραβου το δικιο κανουν καλη δουλεια εκει μεσα και γρηγορη τουλαχιστον στον Μανδυλα.
Link to comment
Share on other sites

Μην κολλας στην λεξη μικρο η μεγαλο. Στην αντιπροσωπεια οποιος παει παει γνωριζοντας οτι θα πληρωσει παραπανισια χρηματα.Απλα η τεχνολογια αυτου του αυτοκινητου πρωτοεμφανιστικε μολις εναμιση χρονο πριν και λογικο ειναι καποιος να εμπιστευθει την αντιπροσωπεια παρα καποιον για να πειραματιστει πανω στο αμαξι, καθως και αναβαθμισεις που τυχον προκυψουν θα τα εχεις μονο απο αντιπροσωπεια. Τουλαχοστον ο δικος μου λογος.
Link to comment
Share on other sites

Costas γειά.Επειδή είμαι νέος στο forum και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα είδα οτι γνωρίζεις κάποια πράγματα,θα ήθελα να μου πείς αν ξέρεις κάποιο site το οποίο να έχει με φωτογραφίες τον τρόπο βγαλσίματος και επανατοποθέτησης των ταπετσαριων σε golf v γιατί ενδιαφέρομαι να αλλάξω ηχεία και θέλω να τα τοποθετήσω εγώ.Ευχαριστώ.

 

Επίσης εδώ σού έχω ένα σετ ηχεία για το Golf, τα μοναδικά ίσως, που μπαίνουν χωρίς μετατροπές στις εργοστασιακές θέσεις

 

Εμπρός

http://www.12voltshop.eu/gr/index.php?main_page=product_info&products_id=11919

 

Πίσω

http://www.12voltshop.eu/gr/index.php?main_page=product_info&products_id=11920

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παραθεσεις ακριβως τις εργασιες που εγιναν στο αυτοκινητο σου μαζι με το κοστος για καθε μια ξεχωριστα?!?!

 

Τα 310€ για το σερβις των 30.000χλμ ειναι απλα εξωφρενικο ποσο!! Σχεδον προκλητικο...

 

το service στα 30000 ειναι ουσιαστικα 2 ετων service, ε λοιπον να δωσεις 150(λαδια στα 15000)+310 =230 ευρω τον χρονο ουσιαστικα για συντηρηση αυτοκινητου audi προσωπικα εγω το θεωρω μια χαρα :)

 

εργασιες

 

λαδακι castrol 18.10x5

φιλτρο γυρης/σκονης 15.54

φιλτρο κλιμα?? 21.89

φιλτρο καυσιμου 29.82

φιλτρο λαδιου 14.53

 

καρτα καυσαεριων 10,90

συμπληρωμα ψυκτικου υγρου -δωρεαν-

συμπληρωμα υγρου καθαριστηρων -δωρεαν-:lol:

αναβαθμιση λογισμικου εγκεφαλου

 

εργασια 70.40 ολες οι τιμες +ΦΠΑ

 

πς οποιοι θεωρουνε οτι 100 ευρω καθε 2 χρονια για να αλλαξουνε τα φιλτρα του αυτοκινητου ειναι πολλα, τα βγαζουνε μονοι τους και αρχζουνε να τα φυσανε....φου φοοοοοοοοοουυυυυυουυυυυυ αντε και καλα πνευμονια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...