Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γυρω ορεινα θεσσαλονικης

τα χειμωνιατικα δεν ειναι απαραιτητα μονο για το χιονι αλλα και για χαμηλες κατω των 15 βαθμων, θερμοκρασιες.

ειδικα αν για καλοκαιρινα εχεις λαστιχα με δεικτη ταχυτητας 240-270 οπως μαμα δινει η VW , τοτε αυτα τα λαστιχα τον χειμωνα απλα δε ζεστενονται ποτέ!

με τα χειμωνιατικα δεν χρειαστικε ποτε να βαλω αλυσιδες.

επισης μπορω να οδηγω κα ιτο χειμωνα με 5 η 10 βαθμους C. αντιθετως με τα καλοκαιρινα τωρα τις τελευταιες μερες που επεσε η θερμοκρασια, γλυστρουσα τρελα.

φυσικα αν εχεις αυτοκινητο με λαστιχα με δεικτη ταχυτητας 210 και λαστιχο οχι πολυ σπορ, τοτε ενταξει το καταλαβαινω να μην εχεις το χειμωνα αλλα λαστιχα, αλλα αν εχεις αυτοκινητο επιδοσεων και χρησιμοποιεις το καλοκαιρι λαστιχα αρκετα σκληρα ωστε να εχεις καλα κρατηματα σε υψηλες ταχυτητες και να αντεχουν στο ειδικο και γρηγορο οδηγημα, ε τοτε ναι ειναι απαραιτητο το χειμωνιατικο λαστιχο. και δεν ειναι απαραιτητο να εχεις ακριβο αμαξι. ενας φιλος εχει renault 1.4 ουτε 100 αλογα και ομως εδω και χρονια ακολουθησε την συμβουλη μου και χρησιμοποιει και αυτος χειμωνιατικα λαστιχα και εχει βρει την υγεια του. γιατι και αυτος μενει στα γυρω ορεινα της θεσσαλονικης και εδω χιονιζει πολυ συχνα. καμια σχεση με Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειστε τυχεροι ,βλεπετε και χιονι, εμεις εδω κατω πρεπει να κανουμε "αιτηση με τα δημοσιων θεαματων" που λεει ο λογος.
Link to comment
Share on other sites

DrYannisK, θέλω λίγη βοήθεια.

Είμαι στους τυχερούς που βλέπουν χιόνι (οκ, το κυνηγάω ίσως στα βουνά) και σίγουρα πολύ κρύο (Ξάνθη) και φυσικά θα βάλω χειμερινά.

 

Το ερώτημά μου είναι τι λάστιχα έχεις πάρει.

 

Αυτή τη στιγμή έχω σιδερένιες ζάντες 15", στις οποίες θα ήθελα να μπουν τα χειμερινά, και κάποια στιγμή να πάρω καλοκαιρινά σε αλουμινένιες.Τα καλοκαιρινά που φοράνε τώρα όμως δεν είναι ακόμα για πέταμα. Μπορώ να βάλω τώρα χειμερινά στις σιδερένιες, και να ξαναβάλω τα καλοκαιρινά για μία τελευταία σεζόν? (καλοκαιρι 2009)

 

Ή είναι πολύ κακό για τα λάστιχα (πιο πολυ τα χειμερινα με νοιαζουν) να μπαινοβγαίνουν σε ζάντες? (αυτό μπορεί να το απαντήσει όποιος ξέρει..)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

DrYannisK, θέλω λίγη βοήθεια.

Είμαι στους τυχερούς που βλέπουν χιόνι (οκ, το κυνηγάω ίσως στα βουνά) και σίγουρα πολύ κρύο (Ξάνθη) και φυσικά θα βάλω χειμερινά.

 

Το ερώτημά μου είναι τι λάστιχα έχεις πάρει.

 

Αυτή τη στιγμή έχω σιδερένιες ζάντες 15", στις οποίες θα ήθελα να μπουν τα χειμερινά, και κάποια στιγμή να πάρω καλοκαιρινά σε αλουμινένιες.Τα καλοκαιρινά που φοράνε τώρα όμως δεν είναι ακόμα για πέταμα. Μπορώ να βάλω τώρα χειμερινά στις σιδερένιες, και να ξαναβάλω τα καλοκαιρινά για μία τελευταία σεζόν? (καλοκαιρι 2009)

 

Ή είναι πολύ κακό για τα λάστιχα (πιο πολυ τα χειμερινα με νοιαζουν) να μπαινοβγαίνουν σε ζάντες? (αυτό μπορεί να το απαντήσει όποιος ξέρει..)

 

Ευχαριστώ

 

το τι λαστιχα εχω παρει δεν εχει σημασια. pilot alpin 225/45/R17 στη διασταση που εχω και τα μαμισια καλοκαιρινα. παλιοτερα ειχα σε 15αρα ζαντα σε golf IV 1,6 τα bridgestone grip 4 αν θυμαμαι καλα, και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος, δεν ειχα βαλει ποτε αλυσιδες.

οταν πουλησα το αμαξι, τα λαστιχα τα ειχα φορεσει 4 χειμωνες και εμοιαζαν καινουργια! τρομερα κρατηματα .

ενας φιλος εχει σε saxo , χειμερινα καλοκαιρι χειμωνα! και ενω λεγεται πως το καλοκαιρι θα επρεπε να λιωσουν γρηγορα, αυτος τα φοραει 3 χρονια!!!! βεβαια δεν τρεχει δε νκαταπονει τα λαστιχα και συγορα το καλοκαιρι δεν εχει καλα κρατηματα.

γνωμη μου να παρεις χειμερινα στη διασταση που εχεις και τωρα, εταιρια τι θα σου προτεινει ο λαστιχας σου. οτι πληρωνεις παιρνεις συνηθως. το οτι θα παθεις πλακα οταν δεις την διαφορα δε το συζητω. πριν 8 χρονια κοροιδευα οσους ειχαν χειμερινα λαστιχα, μετα τα δοκιμασα και απο τοτε ειμαι fun.

εχω 2 σετ ζαντες και ετσι τα αλλαζω μονος μου στην αυλη μου. ειναι ετοιμα περασμενα απο τον λαστιχα οποτε δε χρειαζεται παρα μονο να αλλαξω ροδες.

γνωμη μου να βαλεις στις σιδερενιες τα χειμερινα καθως τα χειμερινα τα εχεις χειμωνα λασπες βροχη λιγους μηνες (νοεμβριο-μαρτιο) λιγες βολτες , μπορει να βαλεις αλυσιδες και να χχαλασει η ζαντα. και την ανοιξη αγοραζεις ζαντες αλουμινιου και βαζεις εκει τα καλοκαιρινα που ηδη εχεις. του χρονου που θα αλλαξεις καλοκαιρινα κατευθειαν στια αλουμινιου θα τα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα ραντεβού για το πρώτο σέρβις.

 

13500 χλμ (όταν γυρνάω κλειδί με πατημένο το 0,0 μου λέει service now)

 

120-130 ευρώ μου είπε, αλλά θα του πάω τα λάδια (Castrol edge 5w30, 62 euro αντί για 85)

 

4 λίτρα παίρνω έτσι?

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? παρακαλώ πείτε μου...

Link to comment
Share on other sites

το τι λαστιχα εχω παρει δεν εχει σημασια. pilot alpin 225/45/R17 στη διασταση που εχω και τα μαμισια καλοκαιρινα. παλιοτερα ειχα σε 15αρα ζαντα σε golf IV 1,6 τα bridgestone grip 4 αν θυμαμαι καλα, και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος, δεν ειχα βαλει ποτε αλυσιδες.

οταν πουλησα το αμαξι, τα λαστιχα τα ειχα φορεσει 4 χειμωνες και εμοιαζαν καινουργια! τρομερα κρατηματα .

ενας φιλος εχει σε saxo , χειμερινα καλοκαιρι χειμωνα! και ενω λεγεται πως το καλοκαιρι θα επρεπε να λιωσουν γρηγορα, αυτος τα φοραει 3 χρονια!!!! βεβαια δεν τρεχει δε νκαταπονει τα λαστιχα και συγορα το καλοκαιρι δεν εχει καλα κρατηματα.

γνωμη μου να παρεις χειμερινα στη διασταση που εχεις και τωρα, εταιρια τι θα σου προτεινει ο λαστιχας σου. οτι πληρωνεις παιρνεις συνηθως. το οτι θα παθεις πλακα οταν δεις την διαφορα δε το συζητω. πριν 8 χρονια κοροιδευα οσους ειχαν χειμερινα λαστιχα, μετα τα δοκιμασα και απο τοτε ειμαι fun.

εχω 2 σετ ζαντες και ετσι τα αλλαζω μονος μου στην αυλη μου. ειναι ετοιμα περασμενα απο τον λαστιχα οποτε δε χρειαζεται παρα μονο να αλλαξω ροδες.

γνωμη μου να βαλεις στις σιδερενιες τα χειμερινα καθως τα χειμερινα τα εχεις χειμωνα λασπες βροχη λιγους μηνες (νοεμβριο-μαρτιο) λιγες βολτες , μπορει να βαλεις αλυσιδες και να χχαλασει η ζαντα. και την ανοιξη αγοραζεις ζαντες αλουμινιου και βαζεις εκει τα καλοκαιρινα που ηδη εχεις. του χρονου που θα αλλαξεις καλοκαιρινα κατευθειαν στια αλουμινιου θα τα βαλεις.

 

Ναι έτσι το σκεφτόμουν, αλλά δε θέλω να πάρω 15άρες ζάντες!

Θέλω 16άρες, που αν τις πάρω για το 2009 δε θα μπαίνουν τα τωρινά μου καλοκαιρινά.

 

Οπότε έλεγα να το κάνω μία φορά (βαζω χειμ. στις σιδερενιες, μετα βαζω καλοκ., μετα ξαναβαζω χειμ. και πετάω τα καλοκ. λαστιχα. Το 2010 πια, παίρνω ζάντες 16αρες αλουμίνιο και λάστιχα νέα καλοκ)

 

Πειράζει τα χειμερινα να μπουν/βγουν/μπουν? (μετά θα είναι μόνιμα κάθε σετ με ζάντες όπως το έχεις κι εσύ)

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να εχεις ζαντες και οταν καθονται να ειναι φουσκωμένα

 

 

δλδ δεν ειναι τοσο κακο να μπαινοβγαινουν τα ελαστικα στις ζαντες 1-2 φορες

 

αλλα ειναι καλο η αποθηκευση τους να γινεται σωστα .

 

ααα οπως ειναι καλο το ελαστικο να αποθηκευεται ζανταρισμένο και φουσκωμενο .

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να εχεις ζαντες και οταν καθονται να ειναι φουσκωμένα

 

 

δλδ δεν ειναι τοσο κακο να μπαινοβγαινουν τα ελαστικα στις ζαντες 1-2 φορες

 

αλλα ειναι καλο η αποθηκευση τους να γινεται σωστα .

 

ααα οπως ειναι καλο το ελαστικο να αποθηκευεται ζανταρισμένο και φουσκωμενο .

 

συμφωνω . . .

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι το σκεφτόμουν, αλλά δε θέλω να πάρω 15άρες ζάντες!

Θέλω 16άρες, που αν τις πάρω για το 2009 δε θα μπαίνουν τα τωρινά μου καλοκαιρινά.

 

Οπότε έλεγα να το κάνω μία φορά (βαζω χειμ. στις σιδερενιες, μετα βαζω καλοκ., μετα ξαναβαζω χειμ. και πετάω τα καλοκ. λαστιχα. Το 2010 πια, παίρνω ζάντες 16αρες αλουμίνιο και λάστιχα νέα καλοκ)

 

Πειράζει τα χειμερινα να μπουν/βγουν/μπουν? (μετά θα είναι μόνιμα κάθε σετ με ζάντες όπως το έχεις κι εσύ)

 

σωστη επιλογη.

παρε 16αρες με αναλογο ελαστικο για το καλοκαιρι.

οποτε φετος θα βαλεις τα καλοκαιρινα στις ζαντες που ηδη εχεις αφου βγαλεις τα χειμερινα. φυσικα δεν πειραζει να τα βγαλεις.

γενικο σχολιο ειναι πως ειναι καλο να εχεις 2 σετ ζαντων οποτε να τα αλλαζεις μονος. αν σκεφτεις πως ενα 20σαρικο θα το δινεις 2 φορες το χρονο για να σου αλλαζει ο λαστιχας τα λαστιχα και ολο και καποια ζημεια θα σου κανει στην ζαντα σου, ε αντι για 40 ευρω το χρονο επι 10 χρονια που θα εχει το αμαξι = 400 ευρω, καλυτερα δινεις 400-700 ευρω και περνεις ενα δευτερο σετ ζαντες αλουμινιου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα ραντεβού για το πρώτο σέρβις.

 

13500 χλμ (όταν γυρνάω κλειδί με πατημένο το 0,0 μου λέει service now)

 

120-130 ευρώ μου είπε, αλλά θα του πάω τα λάδια (Castrol edge 5w30, 62 euro αντί για 85)

 

4 λίτρα παίρνω έτσι?

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? παρακαλώ πείτε μου...

 

Καταρχην service now μου ελεγε απο την αρχη εμενα, ισως ειναι ρυθμισμενα για long life ή δεν ξερω τι, παντως δεν χρειαζεται να κανεις νωριτερα απο τις 15,000 αν δεν θελεις. Εγω βεβαια λαδια αλλαξα στις 10000 και καθε 10000 θα αλλαζω.

 

Αν δεις το manual λεει νομιζω 3,6 λιτρα, δεν θυμαμαι ακριβως σιγουρα κατω απο 4 λιτρα παντως. Τα 4 λιτρα κανουν 54 Ευρω στο συγκεκριμενο μαγαζι, επισης μπορεις να παρεις απο αυτους το φιλτρο λαδιου mann με 10,60 Ευρω (το εχω παραγγειλει μαζι με ολα τα αλλα φιλτρα και τα περιμενω).

 

Που θα κανεις το σερβις ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τις ζάντες!

 

Για το σέρβις:

Θα το κάνω μωρέ, έχει αρχίσει να μου κάνει κάτι παράξενα ο κινητήρας και θέλω να το δουν γενικά.

 

54ευρώ κάνουν χωρίς τους φόρους! Θα πάρω και το φίλτρο, ευχαριστώ.

 

Στην Ξάνθη θα το κάνω, γιατί με βολεύει και μου φάνηκαν ΟΚ. Έχει κάποιος κακή εμπειρία από εδώ?

Link to comment
Share on other sites

 

54ευρώ κάνουν χωρίς τους φόρους!

 

Και εγω οταν το ειχα δει (στο καλαθι μου) εφαγα φλας, αλλα ειναι με ΦΠΑ η τιμη των 13.5Ευρω/λιτρο. Απλα στο καλαθι τα λεει λιγο μπερδεμενα :ninja: Ο φορος που λεει δηλαδη εχει υπολογιστει ηδη. Προσωπικα βαζω το mobil 1 esp formula, το οποιο ειναι εξισου καλο λαδι http://www.g-market.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&Itemid=1&category_id=52&product_id=1219 :)

 

Στη Ξανθη εχω κανει το καλυτερο τεστ ντραιβ, μου εδωσαν τα κλειδια και πηγα μονος μου (!!) μεχρι το Πετροχωρι και ξαναγυρισα :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσο παει το tsi καινουργιο κ μεταχειρισμενο?

 

 

 

 

συγκεκριμενα το 122 ps .. ???????????????? ευχαριστω..

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγες ωρες ολα ειναι λευκα στα γυρω ορεινα της Θεσσαλονικης. χιονιζει οπως περιμεναμε...
Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγες ωρες ολα ειναι λευκα στα γυρω ορεινα της Θεσσαλονικης. χιονιζει οπως περιμεναμε...

πολυ τυχεροι ειστε!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι λογικό να μου ζητάνε 85 ευρώ για service (1ο) χωρίς λάδια?

 

85+54(λαδια δικά μου) = 139!

 

Θα ρωτήσω αναλυτικά αύριο πόσο χρεώνουν. Επειδή θα είμαι ήδη εκεί και έχω κλείσει ραντεβού, μπορείτε να μου πείτε τι είναι νορμάλ, ώστε να φύγω αν μου πουν παραπάνω?

 

Απ'ότι έχω διαβάσει εδώ, φίλτρο 10-15 (μέγιστο και τρελό το 15 αλλα οκ), 30 η εργασία.

Αυτοί γιατί μου ζητάν 85 αντί για 40-45?

 

Έχουν αλλάξει τόσο οι τιμές?

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ή έστω συμφωνεί ας μου πει όσο πιο γρήγορα μπορεί, ώστε να ξέρω αύριο πρωί που θα πάω...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται δεν ειναι λογικη η τιμη. Στον Μανδυλα Εργασια + Φιλτρο = 45 Ευρω και στον Ζησκατα (Κατερινη) Εργασια + Φιλτρο = 40 Ευρω. Πεταξου καλυτερα καμια βολτα στη Καβαλα...
Link to comment
Share on other sites

παρα πολλα..πως την ειδαν εκει στην ξανθη?

κ εγω με δικα μου λαδια 45 ε πληρωσα φυσικα εκανα ερευνα αγορας

πριν παω σε 1 απο τις 3 επισημες αντιπροσωπειες εδω στην θεσσαλονικη.

να μην το δωσεις το αυτοκινητο σου

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και πολλές απαντήσεις.

Θα πάρω τηλ το πρωί να τους πω ότι είναι απαράδεκτα ακριβοί και θα ψάξω για Καβάλα.

Στη χειρότερη Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και πολλές απαντήσεις.

Θα πάρω τηλ το πρωί να τους πω ότι είναι απαράδεκτα ακριβοί και θα ψάξω για Καβάλα.

Στη χειρότερη Θεσσαλονίκη...

 

Έτσι από περιέργεια να σε ρωτήσω. Θα φύγεις από Ξάνθη και θα πας Θεσσαλονίκη ~440Κμ πέρα-δώθε για να γλυτώσεις 40Ευρω!!!!!!! :down:

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...