Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι, σχετικά με το πως βάζουμε μπρος.

 

Ο πωλητής όταν το πήρα μου είπε θα γυρνάω το κλειδί, θα περιμένω να σβήσουν τα λαμπάκια (έλεγχοι) και μόλις κάνει και έναν ήχο, θα το γυρνάω κι άλλο για να πάρει μπρος.

 

Το θέμα είναι ότι εκτός από εκείνη τη φορά που το έβαλε αυτός μπρος, δεν έχω ξανακούσει αυτόν τον ήχο!

 

Εσείς τον ακούτε?

Περιμένετε να σβήσουν τα λαμπάκια ή το βάζετε κατευθείαν μπροστά?

 

Thanks for reading me..

 

Γεια,

προσωπικά αυτό κάνω όταν το βάζω μπρος. Περιμένω τα λαμπάκια και να σταματήσει ο ήχος που κάνει. Όταν γυρνάς το κλειδί κάνει ένα συνεχόμενο ήχο που κρατάει ας πούμε 2 secs. Λογικά σε αυτον πρέπει να αναφέρεσαι.

ilias
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αστείο, γιατί εγώ δεν τον ακούω!

Κυριολεκτικά, τον άκουσα μόνο τότε, την πρώτη φορά.

 

Ραδιόφωνο κλειστό, αν αυτό έχει σημασία.

 

Νόμιζα πως αυτός ο θόρυβος είναι κοινός σε πολλά αμάξια. Ακόμα και στο saxo που είχα τον άκουγα. Σαν να ακούγεται από τον εγκέφαλο είναι. Τωρα δε μπορώ να εξηγήσω πως περίπου ακούγεται. Είναι πολύ σιγανός πάντως. Τι να πω.. δοκίμασε να βάλεις μπρος με ανοιχτή πόρτα μπα και ακουστεί πχ..

ilias
Link to comment
Share on other sites

:worry::worry::worry:Θέλω να τοποθετήσω μπροστινό τεμπέλη στο Hailaine του Πατέρα μου.Θέλω να μου πείτε πόσο κοστίζει η αγορά και τοποθέτηση του εργοστασιακού και πόσο after market. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ τον προτέρω!!!
Link to comment
Share on other sites

Και το οτι το θεμα αυτο εχει κανει μεχρι τωρα 350 σελιδες και συνεχιζει σημαινει πολλα!Αν ολα ηταν μελι γαλα θα ειχε σταματησει στις πρωτες σελιδες!

 

Δηλαδη ενα θεμα οταν εχει πολλες σελιδες αυτο σημαινει πολλα προβληματα?

Μαλλον εχεις μπει αργα δεν εχεις διαβασει οτι εχει λεχθει και παλι κρινεις οντως χωρις να εχεις πραγματικη εικονα του θεματος.

Εσυ προσωπικα τι προβλημα εχεις με το αυτοκινητο?

Γιατι απ'οτι εχω καταλαβει δεν εχεις TSI/GT.

Εφ'οσον εδω εχει επικρατησει να ειναι σελιδες που αφορουν κατοχους (η μελλοντικους κατοχους) του συγκεκριμενου αυτοκινητου θα ηταν προτιμοτερο να ακουγονται γνωμες απο πρωτο χερι δηλ κατοχων.

Φυσικα ολες οι γνωμες ειναι καλοδεχουμενες (εφοσον ειναι καλοπροαιρετες και πατανε σε πραγματικα γεγονοτα και οχι ακουσματα) αλλα πχ επειδη εγω εχω ακουσει οτι τα Alfa Romeo εχουν προβληματα αξιοπιστιας θα μπω στη σελιδα τους και θα τους πω τι εχω ακουσει και τι εχω δει? Γιατι τυχαινει να εχω δει. Απλως εφοσον η συγκεκριμενη δεν με ενδιαφερει δεν κανω τον κοπο να ασχοληθω και μαλιστα να εχω πληροφοριες απο δευτερο χερι που δεν ειναι σωστο. Ποσο μαλλον να τις υπερασπιζομαι κιολας. Εχω πιο χρησιμα πραγματα να γεμισω τις ωρες μου!

 

Το ακουσμα δεν μπορει να ειναι πραγματικο γεγονος αν εχει εξακριβωθει?Fsi εχω για να σου λυσω την απορια.Επειδη μπορει να ενδιαφερομαι για αλλαγη αυτοκινητου και δεν το ειπα σημαινει οτι δεν εχω δικαωμα να συμμετεχω ή να λεω πραγματα που εχουν συμβει σε κοντινα μου ατομα που το εχουν?

Link to comment
Share on other sites

:worry::worry::worry:Θέλω να τοποθετήσω μπροστινό τεμπέλη στο Hailaine του Πατέρα μου.Θέλω να μου πείτε πόσο κοστίζει η αγορά και τοποθέτηση του εργοστασιακού και πόσο after market. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ τον προτέρω!!!

 

Οι πληροφορίες που ψάχνεις υπάρχουν στα κατάλληλα, εξειδικευμένα ελληνικά fora.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, σχετικά με το πως βάζουμε μπρος.

 

Ο πωλητής όταν το πήρα μου είπε θα γυρνάω το κλειδί, θα περιμένω να σβήσουν τα λαμπάκια (έλεγχοι) και μόλις κάνει και έναν ήχο, θα το γυρνάω κι άλλο για να πάρει μπρος.

 

Το θέμα είναι ότι εκτός από εκείνη τη φορά που το έβαλε αυτός μπρος, δεν έχω ξανακούσει αυτόν τον ήχο!

 

Εσείς τον ακούτε?

Περιμένετε να σβήσουν τα λαμπάκια ή το βάζετε κατευθείαν μπροστά?

 

Thanks for reading me..

Το manual παντως ΔΕΝ αναφερει κατι τετοιο. Εγω βαζω αμεσως μπροστα

Link to comment
Share on other sites

Ας δημιουργηθεί ένα αντίστοιχο topic και στο http:/www.noikokyra.gr

έτσι για να είναι συγκεντρωμένες οι πληροφορίες και να ξέρει κανείς που θα βρει αυτό που ψάχνει...

 

... κι όποιος θέλει να μάθει οτιδήποτε σχετικά με την κινητή τηλεφωνία μη διστάσει να ρωτήσει στο http://www.vwclub.gr ή στο http://www.vwgolf-club.gr ...

 

Mια που το ανεφερες αν κ ειναι off topic εχει συγκεντρωσει στην θεσσαλονικη και λεω να παω μια βολτα απο εκει..(θα ειναι η 1 φορα)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

 

Κατα τα άλλα, το ντουλαπάκι μου το ξεστράβωσε ένας απλός μηχανικός, το φύσημα είναι ελάχιστο και δε θα κάνω κάτι. .

 

το φυσημα ειναι απο την πορτα του οδηγου?

οσο για το ντουλαπακι εχω την εντυπωση οτι σε μενα τριζει το ντουλαπακι του συνοδηγου..στην δικια σου περιπτωση τι ειχε?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα κανει θορυβο η μαυρη η ριγα που ειναι στο ντουλαπακι του συνοδηγου. Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι εχει μια βιδα που αν την σφιξει θα ειναι οκ. Αλλα δεν εχω περασει ακομα.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, σχετικά με το πως βάζουμε μπρος.

 

Ο πωλητής όταν το πήρα μου είπε θα γυρνάω το κλειδί, θα περιμένω να σβήσουν τα λαμπάκια (έλεγχοι) και μόλις κάνει και έναν ήχο, θα το γυρνάω κι άλλο για να πάρει μπρος.

 

Το θέμα είναι ότι εκτός από εκείνη τη φορά που το έβαλε αυτός μπρος, δεν έχω ξανακούσει αυτόν τον ήχο!

 

Εσείς τον ακούτε?

Περιμένετε να σβήσουν τα λαμπάκια ή το βάζετε κατευθείαν μπροστά?

 

Thanks for reading me..

 

Μάλλον αναφέρεσαι στον ήχο που κάνει για 2-4 δευτερολεπτα η αντλία βενζίνης, το οποίο είναι το πρώτο πράγμα που δουλεύει όταν γυρνάς στο κλειδί στην ανάφλεξη. Πάντως κι εγώ με τη μια βάζω μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, σχετικά με το πως βάζουμε μπρος.

 

Ο πωλητής όταν το πήρα μου είπε θα γυρνάω το κλειδί, θα περιμένω να σβήσουν τα λαμπάκια (έλεγχοι) και μόλις κάνει και έναν ήχο, θα το γυρνάω κι άλλο για να πάρει μπρος.

 

Το θέμα είναι ότι εκτός από εκείνη τη φορά που το έβαλε αυτός μπρος, δεν έχω ξανακούσει αυτόν τον ήχο!

 

Εσείς τον ακούτε?

Περιμένετε να σβήσουν τα λαμπάκια ή το βάζετε κατευθείαν μπροστά?

 

Thanks for reading me..

 

Ο συνεχομενος ηχος ακουγετε μολις γυρνας το κλειδι στο πρωτο σταδιο και κατα την διαρκεια των διαφορων ελεγχων πριν σβησουν τα λαμπακια οποταν και να μην ακους τον ηχο, απλα περιμενε να σβησουν τα λαμπακια και μετα βαζεις μπρος. για να ακουσεις παντος πιο καθαρα τον συνεχομενο ηχο αφησε την πορτα σου ανοικτη.

 

Mεχρι προσφατα το εβαζα μπροστα κατευθειας αλλα τελευταια το αφηνω 3-5 δευτερολεπτα και μετα το βαζω μπροστα αφοτου σβησουν τα λαμπακια (ελεγχοι) και σταματησει αυτος ο συνεχομενος ηχος.

http://car.biglobe.ne.jp/newcar/testdrive_report/200704/img/volkswagen-golf_gt_tsi_tdr004.jpg
Link to comment
Share on other sites

το φυσημα ειναι απο την πορτα του οδηγου?

οσο για το ντουλαπακι εχω την εντυπωση οτι σε μενα τριζει το ντουλαπακι του συνοδηγου..στην δικια σου περιπτωση τι ειχε?

 

Ναι, στην πόρτα οδηγού.. Ελαφρύ. "Φυσιολογικό"?

 

Ντουλαπάκι οδηγού (αριστερά) στραβό, έτσι ώστε το δεξί πανω και κάτω μέρος να μην εφαρμόζει τέλεια. Αν το πατήσω με το χέρι εφαρμόζει.

Λειτουργικά κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνεχομενος ηχος ακουγετε μολις γυρνας το κλειδι στο πρωτο σταδιο και κατα την διαρκεια των διαφορων ελεγχων πριν σβησουν τα λαμπακια οποταν και να μην ακους τον ηχο, απλα περιμενε να σβησουν τα λαμπακια και μετα βαζεις μπρος. για να ακουσεις παντος πιο καθαρα τον συνεχομενο ηχο αφησε την πορτα σου ανοικτη.

 

Mεχρι προσφατα το εβαζα μπροστα κατευθειας αλλα τελευταια το αφηνω 3-5 δευτερολεπτα και μετα το βαζω μπροστα αφοτου σβησουν τα λαμπακια (ελεγχοι) και σταματησει αυτος ο συνεχομενος ηχος.

 

Απ'ότι θυμάμαι, και με κάθε επιφύλαξη, ακουγόταν σα να ήταν ηλεκτρονικός ήχος. Δηλαδή ήχος που η VW θελει να μας βάλει να ακούμε, όπως πχ αυτός των ζωνων, της υπέρβασης ορίου ταχύτητας, των φώτων κλπ...

 

θα δοκιμάσω ανοιχτή πόρτα, αν και δε νομίζω να μην το είχα παρατηρήσει..

 

EDIT: ότι περιμένω να σβήσουν τα λαμπάκια το είπα... απλά ο ήχος θα ήταν επιβεβαίωση..

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμάμαι, και με κάθε επιφύλαξη, ακουγόταν σα να ήταν ηλεκτρονικός ήχος. Δηλαδή ήχος που η VW θελει να μας βάλει να ακούμε, όπως πχ αυτός των ζωνων, της υπέρβασης ορίου ταχύτητας, των φώτων κλπ...

 

θα δοκιμάσω ανοιχτή πόρτα, αν και δε νομίζω να μην το είχα παρατηρήσει..

 

EDIT: ότι περιμένω να σβήσουν τα λαμπάκια το είπα... απλά ο ήχος θα ήταν επιβεβαίωση..

 

τέτοιο ήχο του στυλ όταν δε φοράς ζώνη εμένα δε μου έκανε ποτέ στην αρχή προτού βάλω μπρος.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

τέτοιο ήχο του στυλ όταν δε φοράς ζώνη εμένα δε μου έκανε ποτέ στην αρχή προτού βάλω μπρος.

 

Μπα, και με ανοιχτή πόρτα κανένας ήχος...

Κανείς ρε παιδιά δεν τον ακούει?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εμένα μου έρχεται στο μυαλό κανενας τέτοιος ήχος στο ξεκίνημα...! Να ρωτήσω παιδιά, το TSI έρχεται χωρίς συναγερμό;;; Ούτε κάποιο βασικό; Με τον τηλεχειρισμό που κλειδώνουν/ξεκλειδώνουν πόρτες δεν ακούγεται κάποιος ήχος όπως συναγερμού! (Ανάβει ωστόσο το κόκκινο φωτάκι στην πόρτα του οδηγού) Σημ.: Κλείνω μια εβδομάδα με TSI 122 hp και είμαι πανευτυχής!!! :lol:
:) How i wish you were here... by Pink Floyd
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εμένα μου έρχεται στο μυαλό κανενας τέτοιος ήχος στο ξεκίνημα...! Να ρωτήσω παιδιά, το TSI έρχεται χωρίς συναγερμό;;; Ούτε κάποιο βασικό; Με τον τηλεχειρισμό που κλειδώνουν/ξεκλειδώνουν πόρτες δεν ακούγεται κάποιος ήχος όπως συναγερμού! (Ανάβει ωστόσο το κόκκινο φωτάκι στην πόρτα του οδηγού) Σημ.: Κλείνω μια εβδομάδα με TSI 122 hp και είμαι πανευτυχής!!! :lol:

 

Γιατί, πρέπει να ακούγεται κάτι οπωσδήποτε; :) Σε αρκετά αμάξια δεν ακούγεται κάτι. Μόνο τα φλας αναβοσβήνουν. Κάτι είναι κι αυτό :lol:

Καλοτάξιδο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος καμία διεύθυνση παραγγελίας εξαρτημάτων ανταλλακτικών για το service (φίλτρα λαδιού/καμπίνας/αέρος, μπουζί, κ.τ.λ.) και τους κωδικούς από το καθένα (για Golf TSI 140hp). Μπας και γλιτώσουμε κανένα € :lol: Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην πόρτα οδηγού.. Ελαφρύ. "Φυσιολογικό"?

 

Ντουλαπάκι οδηγού (αριστερά) στραβό, έτσι ώστε το δεξί πανω και κάτω μέρος να μην εφαρμόζει τέλεια. Αν το πατήσω με το χέρι εφαρμόζει.

Λειτουργικά κανένα πρόβλημα.

 

E οχι και φυσιολογικο....εγω με το ντουλαπακι του συνοδηγου εχω προβλημα μια που τριζει...Περιμενω να μου παρουν τηλ απο παζαροπουλο γιατι εκανα παραγγελεια τον κενρτικο αεραγωγο αφου και αυτος τριζει και οταν με το καλο παω θα τους πω να ελεγξουν για καμμια ξελασκαρισμενη βιδα.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

E οχι και φυσιολογικο....εγω με το ντουλαπακι του συνοδηγου εχω προβλημα μια που τριζει...Περιμενω να μου παρουν τηλ απο παζαροπουλο γιατι εκανα παραγγελεια τον κενρτικο αεραγωγο αφου και αυτος τριζει και οταν με το καλο παω θα τους πω να ελεγξουν για καμμια ξελασκαρισμενη βιδα.

 

Συμφωνώ. Κι εμένα όταν πηγαίνω με πάνω από 140 κάνει ένα "μικρό" σφύριγμα ο αεραγωγός μπροστά από την πόρτα του οδηγού. Αν και ακούγεται πολύ χαμηλά, δεν παύει να είναι ενοχλητικό. Έχει κάνει κανείς τίποτα για να το αντιμετωπίσει;

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε cmavr8 μηπως οταν σου το εδειχνε αυτος στην αντιπροσωπια ειχε ανοιχτη την πορτα και ακουστικε ο ηχος της ανοιχτης πορτας?Το σωστο ειναι να αφησεις το αμαξι να κανει του ελεγχους κι οταν σβησουν οι λυχνιες που πρεπει, τοτε να βαλεις μπρος.
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας παρει λοιπον προσφορα για πενταθυρο Golf GT με εξτρας πολυλειτουργικο τιμονι, ηλιοροφη, υποβραχιονιο, εξτρα ηχεια, συστημα παρκαρισματος, συναγερμο και δερματινο σαλονι με τελικη τιμη 27.000 ευρω, ειμαι σχεδον ετοιμος να κανω την παραγγελια μου.

 

Ομως.....με ολες τις αναφορες για βλαβες εδω περα και μαλιστα καθε λογης...εχω αρχισει και φοβαμαι και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για το αν πρεπει να παρω το συγκεκριμενο αυτοκινητο.

 

Οτι ειναι καλο αυτοκινητο στο δρομο δεν εχω αμφιβολια. το ειδα και μονος μου.. Ομως αν ειναι αναξιοπιστο, τοτε σιγουρα δεν αποτελει ενδεδειγμενη λυση.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...