Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Όταν αλλάζω από 3η σε 2α (γρήγορη αλλαγή) και πατάω αμέσως το γκάζι κάνει ένα χτύπημα. Το αισθάνομαι (υποθέτω) κάπου στην εξάτμιση και στο γκάζι, ένα... γκντουκ. Δεν το λέω για το αν υπάρχει πρόβλημα, απλά για να ξέρω τι είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

Όταν αλλάζω από 3η σε 2α (γρήγορη αλλαγή) και πατάω αμέσως το γκάζι κάνει ένα χτύπημα. Το αισθάνομαι (υποθέτω) κάπου στην εξάτμιση και στο γκάζι, ένα... γκντουκ. Δεν το λέω για το αν υπάρχει πρόβλημα, απλά για να ξέρω τι είναι. :)

 

λογικα συγχρονιζε.... 2ας αλλα ποσα χλμ. εχεις? επισης κοιταξε να δεις αν το κανει οταν βαζεις 1η απο νεκρά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω προσέξει, ότι όταν πηγαίνω με 160+, στον αεραγωγό που υπάρχει πάνω στην πόρτα του οδηγού, ο αέρας που μπαίνει κάνει ένα σφύριγμα. Έχει προσέξει κανένας άλλος κάτι τέτοιο κι αν ναι έχει κάνει τίποτα για να το αντιμετωπίσει;

ΥΓ. Πόσο πάραπολυυπερβολικάαπιστευταυπέροχο αυτοκίνητο είναι αυτό το GT? Μετά από 5 μήνες απλά..... κατενθουσιασμένος! Κι από το DSG, επίσης.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

λογικα συγχρονιζε.... 2ας αλλα ποσα χλμ. εχεις? επισης κοιταξε να δεις αν το κανει οταν βαζεις 1η απο νεκρά

 

Μη μου λες τέτοια :worry: Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, δεν μου σκαλώνει η ταχύτητα απλά συνήθως σε ανηφόρα ή όταν θέλω να προσπεράσω κάτι και κατεβάζω από 3η και πατάω γκάζι πολύ ακούγεται κάτι σαν στούπωμα - μπούκωμα, σαν να δίνεται μεγάλη ποσότητα καυσίμου ή καυσαερίων. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Έχω 13000km αποβλημάτιστα με σωστό στρώσιμο και χωρίς σκισίματα. Δεν νομίζω να 'ναι συγχρονιζέ. Όχι, δεν το κάνει όταν βάζω 1η.

Παρεπιμπτόντως, αφού παρουσιάστηκαν αρκετά προβλήματα στο συγχρονιζέ αρκετών αυτοκινήτων δεν θα ήταν σωστό από την εταιρία να κάνει ανάκληση να ελεγχθούν. Στη Volvo έγινε μερική ανάκληση για κάποια μοντέλα για την αντλία φρένων.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο :)

 

οταν λεω για αναβαθμιση δεν εννοω αυξηση ιπποδύναμης αλλα καποια πιθανη βελτίωση στη διαχείριση της λειτουργιας του αυτοκινητου..... κατι σαν αναβαθμίσεις σε τμήματα του υπολογιστή μας

 

ουφ....... αυτά!!!!

 

Ok, sorry.

Εννοείς δηλαδή και bluetooth handsfree, και γενικά ό,τι βελτίωση, αλλαγή κάνει κανείς..

 

Θα σας κρατήσω ενήμερους για τα δικά μου projects όταν το πάρω.. (5 μέρες μέχρι το τελωνείο, και μετά πόσο? Τέλος μήνα λέει η αντιπροσωπεία)

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτόντως, αφού παρουσιάστηκαν αρκετά προβλήματα στο συγχρονιζέ αρκετών αυτοκινήτων δεν θα ήταν σωστό από την εταιρία να κάνει ανάκληση να ελεγχθούν. Στη Volvo έγινε μερική ανάκληση για κάποια μοντέλα για την αντλία φρένων.

 

Κι εμένα αυτή είναι η άποψή μου.. Η volvo βέβαια είναι μια κατηγορία παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο η volvo αλλα και η mercendes.για να καταλαβεις το χαλι του δικου μας αντιπροσωπου αν ζητησεις αυτοκινητο αντικαταστασεις οσο το εχεις service αν θα σου βρουν θα παρεις και πληρωνεις και 25 ευρω.Ελεος.η toyota νοικιαζει και δινει οταν χρειαζεται στους πελατες της και ειναι υποτιθεται και μια κατηγορια κατω (βαση τιμης πωλησης βεβαια.)
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις το αυτοκινητο για σερβις η αντιπροσωπεια δεν εχει καμια υποχρεωση να σου παρεχει αυτοκινητο αντικαταστασης... Ειναι καθαρα και μονο στην διακριτικη της ευχερεια αλλα και στην διαθεσιμοτητα αυτοκινητων!!

 

Εκει που ειναι υποχρεωμενοι ειναι σε περιπτωση που το αυτοκινητο παθει κατι εντος εγγυησης και ευθυνεται το αυτοκινητο!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν τίποτα. Απλά όταν ο ανταγωνισμός το κάνει, εμείς τους βρίζουμε. Και μπορεί να είναι θέμα αντιπροσωπείας, αλλά η εικόνα της VW θίγεται, και θα έπρεπε να τους νοιάζει..

 

Εγώ πήρα τηλέφωνο σε υπάλληλο στην αντιπροσωπεία μου, να ρωτήσω που βρίσκεται το αυτοκίνητο, και είπε ότι δεν ξέρει! Μετά από 5 λεπτά πήρα τον ιδιοκτήτη της αντιπροσωπείας, που τυχαίνει να είναι γνωστός, και μου είπε αναλυτικότατα πότε φορτώθηκε, πότε έρχεται τελωνείο, και πότε περίπου θα το έχω! Τι να λέμε τώρα...

 

Γεγονός είναι ότι στην Ελλάδα τον καταναλωτή τον έχουν λίγο γραμμένο.. Αλλού είναι θεός - και καλά κάνει, αφού αυτός έχει/δίνει τα χρήματα. Εδώ τους δίνουμε 20+ κιλοευρώ και μας συμπεριφέρονται σα να τους βρίσαμε τη μάνα..

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις το αυτοκινητο για σερβις η αντιπροσωπεια δεν εχει καμια υποχρεωση να σου παρεχει αυτοκινητο αντικαταστασης... Ειναι καθαρα και μονο στην διακριτικη της ευχερεια αλλα και στην διαθεσιμοτητα αυτοκινητων!!

 

Εκει που ειναι υποχρεωμενοι ειναι σε περιπτωση που το αυτοκινητο παθει κατι εντος εγγυησης και ευθυνεται το αυτοκινητο!

 

χαλασε ο κλιματισμος στην εγγυηση, πηγα να το δουν κ δε μου εδιναν οι απαραδεκτοι αυτοκινητο αντικαταστασης. τους ειπα πως δε φευγω αν δε μου δωσουν και τελικα μου εδωσαν τζαμπα ενοειται.

αυτο ελειπε να χαλαει στην εγγυηση κ να μη μας δινουν ουτε αυτοκινητο εξυπηρετησης!

Link to comment
Share on other sites

οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα.Συμφωνω οτι δε μπορουν να εχουν αυτοκινητο αντικαταστασης για καθε πελατη αλλα οχι να στο παιζουν τρελλα και να στο νοικιαζουν 25ευρω!!!ο πατερας μου εχει audi ο ιδιος αντιπροσωπος σε αλλες εγκαταστασεις για τη συγκεκριμενη μαρκα και ουτε εκει δινεται αυτοκινητο αντικαταστασης.οταν θες να ανταγωνιστεις μερσεντες bmw πραττεις τα αναλογα.ειχα ατυχημα μου αλλαξαν προφυλακτηρα το βαψαν χαλια και μετα απο 2βδομαδες με τα 1000ζορια δεχτηκαν να τον ξαναβαψουν αφου εσκασε το χρωμα.κανενα αυτοκινητο για το λαθος τους.τωρα δευτερα ξαναπαω για γραναζι δευτερας και παρατηρησα οτι εχει σκασει το χρωμα σε καποιο σημειο.ζητησα αυτοκινητο αντικαταστασης.ελπιζω να το εχουν και εστω και μου πουν κιχ για ευρω η οτι δε μου το βαφουν αυτη τη φορα σωστα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιος στο forum (κάτοχος GT) από παλαιότερα, o οποίος έβαψε την μάσκα στο σημείο πίσω από την πινακίδα σε μαύρο χρώμα όπως βγαίνει η έκδοση Gt sport τώρα. Επειδή θα ήθελα να βάψω και το δικό μου ξέρει κανείς λεπτομέρειες σαν "How to" πως το έκανε για να προσπαθήσω; Ευχαριστώ!

 

Στην εικόνα φαίνεται καλύτερα τι θέλω να κάνω!

http://img379.imageshack.us/img379/1629/02315grossnm5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πρόβλημα στον κινητήρα του Golf GT μου.Συγκεκριμένα μερικές φορές κάνει ένα περίεργο ήχο όσο δουλεύει ο κομπρέσορας και στις 3500 στροφές κάνει ένα κόμπιασμα.Γενικά έχει αλλάξει η συμπεριφορά του!Φυσικά θα το πάω στην αντιπροσωπία απλώς θέλω να ξέρω αν το έχει πάθει και κάποιος άλλος αυτό για να έχω ένα πάτημα όταν θα μιλήσω με τους μηχανικούς.Το golf μου έχει 23000 χμ και δεν μου έχει ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Να θέσω και εγώ ένα ερώτημα. Από τη στιγμή που θα φτάσει στο τελωνείο, πόσο καιρό θα κάνει να έρθει το αμάξι? Θυμάται κανείς πόσο έκανε το δικό του? Μιλάμε για Θεσσαλονίκη..

 

Ευχαριστώ (και σόρι, αλλά με καίειειειειει!)

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πρόβλημα στον κινητήρα του Golf GT μου.Συγκεκριμένα μερικές φορές κάνει ένα περίεργο ήχο όσο δουλεύει ο κομπρέσορας και στις 3500 στροφές κάνει ένα κόμπιασμα.Γενικά έχει αλλάξει η συμπεριφορά του!Φυσικά θα το πάω στην αντιπροσωπία απλώς θέλω να ξέρω αν το έχει πάθει και κάποιος άλλος αυτό για να έχω ένα πάτημα όταν θα μιλήσω με τους μηχανικούς.Το golf μου έχει 23000 χμ και δεν μου έχει ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα!

 

φιλε μου και γω το ιδιο προβλημα ειχα με το gt και μου το εκανε και μενα ακριβως στα ιδια χιλιομετρα(τωρα εχω 33000χιλ.Αφου αλλαξα 3 αντιπροσωπειες μεχρι να βρεθει η βλαβη (αφου ο εγκεφαλος δεν δειχνει τιποτα) και μετα απο πολλα τηλεφωνα στην υπηρεσια παραπόνων τελικα βρηκαν οτι είναι η βαλβιδα πίεσης που ενεργοποιεί το τουρμπο.εργασια 30 λεπτων αλλα οπως φαίνεται οι πιο πολλοι εινα για να αλλαζουν μονο λαδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Όταν αλλάζω από 3η σε 2α (γρήγορη αλλαγή) και πατάω αμέσως το γκάζι κάνει ένα χτύπημα. Το αισθάνομαι (υποθέτω) κάπου στην εξάτμιση και στο γκάζι, ένα... γκντουκ. Δεν το λέω για το αν υπάρχει πρόβλημα, απλά για να ξέρω τι είναι. :)

 

Κοιταξε την πισω βαση μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

χαλασε ο κλιματισμος στην εγγυηση, πηγα να το δουν κ δε μου εδιναν οι απαραδεκτοι αυτοκινητο αντικαταστασης. τους ειπα πως δε φευγω αν δε μου δωσουν και τελικα μου εδωσαν τζαμπα ενοειται.

αυτο ελειπε να χαλαει στην εγγυηση κ να μη μας δινουν ουτε αυτοκινητο εξυπηρετησης!

 

Δυστυχως δεν ειναι υποχρεωμενοι να διαθετουν αυτοκινητο αντικαταστασης σε καμμια περιπτωση, ουτε και αν εισαι εντος εγγυησης, εκτος μονο και αν για την οποια ζημια καλεσεις την Totalcare (εφοσον βεβαια εισαι εν ενεργεια συνδρομητης και χρειαστει μεταφορα του αυτοκινητου σου μεσω αυτης σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο, προσοχη οχι να το πας εσυ αλλα αυτοι) και μονο για 5 ημερες maximum και ολο αυτο μεσω της Totalcare και οχι της VW /KOSMOCAR.

Οτιδηποτε αλλο εγκειται στην διακριτικη ευχερεια/διαθεση κλπ κλπ

του εκαστοτε αντιπροσωπου/εξουσιοδοτημενου συνεργειου.

Αυτα για να ξερετε απο που να αρχισετε και μεχρι που μας παιρνει, τουλαχιστον τυπικα.

Βεβαια μια 'πολιτισμενη' φασαρια σε περιπτωση αρνησης δεν βλαπτει, αντιθετως τις πιο πολλες φορες ειναι αποτελεσματικη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και γω το ιδιο προβλημα ειχα με το gt και μου το εκανε και μενα ακριβως στα ιδια χιλιομετρα(τωρα εχω 33000χιλ.Αφου αλλαξα 3 αντιπροσωπειες μεχρι να βρεθει η βλαβη (αφου ο εγκεφαλος δεν δειχνει τιποτα) και μετα απο πολλα τηλεφωνα στην υπηρεσια παραπόνων τελικα βρηκαν οτι είναι η βαλβιδα πίεσης που ενεργοποιεί το τουρμπο.εργασια 30 λεπτων αλλα οπως φαίνεται οι πιο πολλοι εινα για να αλλαζουν μονο λαδια.

 

Λοιπόν και μένα το ίδιο βρήκαν απλώς του πήρε του παιδιού 3 λεπτά.Απο την ταχύτητα συμπέρανα οτι το είχε ξανααντιμετωπίσει το πρόβλημα.Τέλος καλό όλα καλά.Back to the road λοιπόν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το προηγούμενο Σάββατο έβαλα αντηλιακές μεμβράνες της 3Μ (200€). Έβαλε κάποιος άλλος φίλος αντηλιακές για να τον ρωτήσω αν δυσκολεύτηκε ο εφαρμοστής να περάσει την πίσω λόγω μεγάλης -παράξενης καμπυλότητας και πώς την πέρασε. Εμένα, την έκοψε σε δύο κομμάτια, πράγμα που του είπε κάποιος από τα κεντρικά, αφού οι δύο προηγούμενες πετάχτηκαν επειδή δεν έστρωναν :worry:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Touran Tsi DSG.

Όταν είμαι σε ανηφόρα με 4η ή 5η και χαμηλές στροφές 1000-1100 και θελήσω να επιταχύνω όχι απότομα αλλά ήπια το αμάξι κάνει ένα θόρυβο σαν συντονισμό μέχρι να ξεπεράσει τις 1200 στροφές. Θυμίζω ότι μιλάμε για DSG κιβώτιο και το Touran (λίγο βαρύτερο απο GOLf).

Το αντιμετώπίζει κανείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...