Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε σχέση με το Audi A3 FSI ?

 

Εγώ έχω μπεί στο Α3 1.6 Ambition που έχει 17" ζάντες και σπόρ ανάρτηση κλπ και το TSI έχει παρόμοια ποιότητα κύλισης μόνο που έχει ένα κλίκ πιο μαλακές αναρτήσεις (μπορεί να φταίνε και οι ζάντες) και ίσως όχι τόσο "γεμάτο" και κατ' επέκταση "ζεστό" εσωτερικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομε να αγοράσω το Golf 1.4 TSI 140ps sport line και θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το έχουν ή αυτούς που έχουν πλήρη εικόνα σχετικά με :

Τα επίπεδα θορύβου μέσα στην καμπίνα αν είναι σε ανεχτά πλαίσια. Δηλαδή σε υψηλές στροφές στην εθνική ακούς άνετα μουσική και μιλάς με τους συνεπιβάτες ή βάζεις τη μουσική στη διαπασών και κόβεις ταχύτητα για να κουβεντιάσεις.

Επίσης τα σαμαράκια και οι λακκούβες στο δρόμο «πονάνε». Δηλαδή κόβεις εντελώς ταχύτητα για να περάσεις αλλιώς διαλύονται τα πάντα στο εσωτερικό.

Γενικά η οδική συμπεριφορά είναι ξεκούραστη, μπορεί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο να αντικαταστήσει το κύριο οικογενειακό αυτοκίνητο ή αποτελεί παιχνίδι για μεγάλα παιδιά άρα και δεύτερο αυτοκίνητο.

 

Φιλε,

 

Εκανα την ίδια επιλογή (140 TSi - SportLine) και συμφωνώ με τα όσα είπαν και οι άλλοι. Το πήρα για οικογενειακό αυτοκίνητο (το γουστάραμε όλοι στην οικογένεια) και με όλα τα απαραίτητα (ηλιοροφή, υποβραχιόνιο κλπ). Το αποτέλεσμα είναι ότι κάθε μέρα το παίρνει όποιος προλάβει πρώτος μια και η οδήγησή του είναι πολύ διασκεδαστική και όχι παιχνίδι.

 

Το συμπέρασμά μου μετά από 5 μήνες είναι ότι ξεχωρίζει για :

 

1) Αμαξωμα (Κ Ο Ρ Υ Φ Α Ι Ο)

2) Ροπή

3) Πολύ καλός συνδιασμός κινητήρα / αμάξωμα / 6ρι κιβώτιο / αναρτήσεις

 

Τί με ενοχλεί ?

 

Τα πίσω καθίσματα είναι σκληρά και κουράζουν

RCD300 & ηχεία πολύ μέτρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους.

 

θα κλησω Test Drive και θα σας πώ τις απόψεις μου αμέσως μετά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος θελει επιδωσεις κοντα σε αυτες του GTI τοτε θα προτημησει το GT,αν καποιος θελει να συνδιασει επιδωσεις με κρατημα καπως πιο οικογενειακο (πιο μαλακη αναρτηση)τοτε ας παρει το TSI που ειναι πολυ καλη επιλογη.Η μεγαλυτερη διαφορα των δυο ειναι στο στησιμο τους.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε σεις... σχετικά με την USB θύρα. αυτή που λέτε ότι "διακινεί" η κοσμοκαρ. πως ακριβώς δουλεύει έχει κανείς ιδέα;; μπορεί πλέον να παίζει και mp3; μπορούν να οργανωθούν τα τραγούδια σε φακέλους μέσα στο stick

από όσο το έχω ψάξει αυτό που φαίνεται να είναι καλό είναι το: http://www.solisto.de/index.php?lang=en&page=home&numpage=1 (το σύστημα είχε αναφερθεί παλαιότερα ), σε αυτό καθε φάκελος αναγνωρίζεται ως cd)

 

Ακριβως ετσι ειναι φιλε μου.Οργανωνεις τα τραγουδια σου μεσα σε 6 φακελους(CD1,CD2....) και οταν συνδεσεις το stickaki σου τα ανγνωριζει ως CD.

 

Features of Visteon's USB audio interface:

o Offers easy plug-and-play solution

-- Controlled via audio system's CD-changer interface

o Enables connectivity of many consumer electronics and digital audio devices

o Provides quick connection and user-friendly handling for wide range of music media

o Supports MP3, WMA, WAV and Ogg Vorbis formats

 

 

Το συγκεκριμενο αξεσουαρ ειναι κατασκευασμενο για λογαριασμο της vw απο την γνωστη Visteon.

http://www.visteon.com

 

.............In the Volkswagen solution, the system's plug-and-play design supports quick and easy handling of data transfer from the USB stick to the car's audio system. The USB audio interface, which supports MP3 and other common digital music formats, allows music to be selected and controlled via the audio interface or the optional multifunction steering wheel.

 

"The integration of consumer electronics into the vehicle environment is becoming increasingly seamless," said Hans Eric Destree, director, mobile electronics business unit, Visteon Aftermarket operations, Europe. "USB sticks and MP3 players are becoming the data carriers of choice for the 18 to 40 age group. We are seeing a high degree of consumer acceptance and fast take-up rates."........

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι golfάκηδες, είμαι στο παρά πέντε για την αγορά ενός TSI 140ps.

Έχω ψάξει αρκετά και όλα φαίνονται θετικά.

Έχω μόνο ένα ερώτημα και αφορά στην ποιότητα των φρένων. Διαβάζω σε διάφορα τεστ και δοκιμές ότι είναι ικανοποιητικά ως μέτρια. Συγκεκριμένα, σε μια δοκιμή λέγαν για τα φρένα: Ικανοποιητικά, αλλά πετυχαίνει χειρότερες επιδόσεις φρεναρίσματος από τα περισσότερα αυτοκίνητα της κατηγορίας του. Θα ήθελα την άποψη των κατόχων του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι φιλε μου.Οργανωνεις τα τραγουδια σου μεσα σε 6 φακελους(CD1,CD2....) και οταν συνδεσεις το stickaki σου τα ανγνωριζει ως CD.

 

Features of Visteon's USB audio interface:

o Offers easy plug-and-play solution

-- Controlled via audio system's CD-changer interface

o Enables connectivity of many consumer electronics and digital audio devices

o Provides quick connection and user-friendly handling for wide range of music media

o Supports MP3, WMA, WAV and Ogg Vorbis formats

 

 

Το συγκεκριμενο αξεσουαρ ειναι κατασκευασμενο για λογαριασμο της vw απο την γνωστη Visteon.

www.visteon.com

 

.............In the Volkswagen solution, the system's plug-and-play design supports quick and easy handling of data transfer from the USB stick to the car's audio system. The USB audio interface, which supports MP3 and other common digital music formats, allows music to be selected and controlled via the audio interface or the optional multifunction steering wheel.

 

"The integration of consumer electronics into the vehicle environment is becoming increasingly seamless," said Hans Eric Destree, director, mobile electronics business unit, Visteon Aftermarket operations, Europe. "USB sticks and MP3 players are becoming the data carriers of choice for the 18 to 40 age group. We are seeing a high degree of consumer acceptance and fast take-up rates."........

 

έχετε δοκιμάσει μήπως εκτός από usb stick να βάλετε usb σκληρό δίσκο (πχ ένα φορητό δίσκο 2.5" 160Gb που δε χρειάζεται τροφοδοσία) λειτουργεί κανονικά όταν έχει πολλά mp3 μέσα και πάνω από ένα φάκελο σε βάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος θελει επιδωσεις κοντα σε αυτες του GTI τοτε θα προτημησει το GT,αν καποιος θελει να συνδιασει επιδωσεις με κρατημα καπως πιο οικογενειακο (πιο μαλακη αναρτηση)τοτε ας παρει το TSI που ειναι πολυ καλη επιλογη.Η μεγαλυτερη διαφορα των δυο ειναι στο στησιμο τους.

Και στη τιμη λιγακι!!!!:lol:

Αγαπητοί φίλοι golfάκηδες, είμαι στο παρά πέντε για την αγορά ενός TSI 140ps.

Έχω ψάξει αρκετά και όλα φαίνονται θετικά.

Έχω μόνο ένα ερώτημα και αφορά στην ποιότητα των φρένων. Διαβάζω σε διάφορα τεστ και δοκιμές ότι είναι ικανοποιητικά ως μέτρια. Συγκεκριμένα, σε μια δοκιμή λέγαν για τα φρένα: Ικανοποιητικά, αλλά πετυχαίνει χειρότερες επιδόσεις φρεναρίσματος από τα περισσότερα αυτοκίνητα της κατηγορίας του. Θα ήθελα την άποψη των κατόχων του αυτοκινήτου.

Τα φρενα ειναι οτι ακριβως εγραψες. Μετρια. Εχει αλλα προτερηματα ομως το αμαξι, επομενως εσυ αποφασισε τι ειναι τα πιο σημαντικα για σενα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι golfάκηδες, είμαι στο παρά πέντε για την αγορά ενός TSI 140ps.

Έχω ψάξει αρκετά και όλα φαίνονται θετικά.

Έχω μόνο ένα ερώτημα και αφορά στην ποιότητα των φρένων. Διαβάζω σε διάφορα τεστ και δοκιμές ότι είναι ικανοποιητικά ως μέτρια. Συγκεκριμένα, σε μια δοκιμή λέγαν για τα φρένα: Ικανοποιητικά, αλλά πετυχαίνει χειρότερες επιδόσεις φρεναρίσματος από τα περισσότερα αυτοκίνητα της κατηγορίας του. Θα ήθελα την άποψη των κατόχων του αυτοκινήτου.

 

Eγω εχω το gt kai sta prota 1500 km ta frena mou fenontai apo poli kala eos arista!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω το gt kai sta prota 1500 km ta frena mou fenontai apo poli kala eos arista!

 

Σωστά. Όλοι αυτό λένε. Για τα φρένα του TSI 140ps λένε ότι είναι μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Όλοι αυτό λένε. Για τα φρένα του TSI 140ps λένε ότι είναι μέτρια.

Μα για το TSI ρωτησες, οχι για το GT

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος θελει επιδωσεις κοντα σε αυτες του GTI τοτε θα προτημησει το GT,αν καποιος θελει να συνδιασει επιδωσεις με κρατημα καπως πιο οικογενειακο (πιο μαλακη αναρτηση)τοτε ας παρει το TSI που ειναι πολυ καλη επιλογη.Η μεγαλυτερη διαφορα των δυο ειναι στο στησιμο τους.

Eγω θα ελεγα καλυτερα οτι.. Οποιος εχει 20.000 Ε παιρνει το TSI, Oποιος εχει 25.000 Ε παιρνει το GT, οποιος εχει 30.000 Ε παιρνει το GTI, και οποιος εχει της π#$@ας τα λεφτα παιρνει το R32.... ετσι ειναι ....

Εγω ειχα 20.000 Ε και πηρα το TSI .... :(

 

Αγαπητοί φίλοι golfάκηδες, είμαι στο παρά πέντε για την αγορά ενός TSI 140ps.

Έχω ψάξει αρκετά και όλα φαίνονται θετικά.

Έχω μόνο ένα ερώτημα και αφορά στην ποιότητα των φρένων. Διαβάζω σε διάφορα τεστ και δοκιμές ότι είναι ικανοποιητικά ως μέτρια. Συγκεκριμένα, σε μια δοκιμή λέγαν για τα φρένα: Ικανοποιητικά, αλλά πετυχαίνει χειρότερες επιδόσεις φρεναρίσματος από τα περισσότερα αυτοκίνητα της κατηγορίας του. Θα ήθελα την άποψη των κατόχων του αυτοκινήτου.

Φιλε μου ως κατοχος του TSI 140 Sportline Θα σου πω ολη την αληθεια.. Το αμαξι ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που περιμενα, και για τα λεφτα του δεν αξιζει να κοιταξεις κατι αλλο, οι ανθρωποι δε πουλανε χαριζουνε. Τωρα οσο αφορα για τα φρενα του εμενα προσωπικα δε με ικανοποιουν καθολου... με απλα λογια "Δεν ειναι καλα" τωρα βεβαια πιστευω οτι για τα λεφτα που εχει το αυτοκινητο δεν γινεται να ειναι ολα τελεια ....

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ως κατοχος του TSI 140 Sportline Θα σου πω ολη την αληθεια.. Το αμαξι ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που περιμενα, και για τα λεφτα του δεν αξιζει να κοιταξεις κατι αλλο, οι ανθρωποι δε πουλανε χαριζουνε. Τωρα οσο αφορα για τα φρενα του εμενα προσωπικα δε με ικανοποιουν καθολου... με απλα λογια "Δεν ειναι καλα" τωρα βεβαια πιστευω οτι για τα λεφτα που εχει το αυτοκινητο δεν γινεται να ειναι ολα τελεια ....

Τη εννοείς δεν είναι καλά ? δεν είναι κατανοητό ? μπορείς να γίνεις ποίο σαφής ??

 

Δεν σταματάει ? μπλοκάρουν μερικοί τροχοί ενώ οι άλλοι κινούνται ? το ABS δεν λειτουργεί σωστά ? Ποιο είναι το πρόβλημα στα φρένα ?

 

Άλλο θέμα.

 

Οι διαφορές του Golf TSI 1.4 από το Golf TSI Plus ποιες είναι ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις διίστανται . Μερικοι λενε ότι εχουν τα ιδια φρενα, αλλοι ότι το GT εχει καλυτερα, κοκ. Εξουσιοδοτημενο συνεργειο, (Μπουρμας στην Αλιμου) μου ειπε ότι εχουν τα ιδια φρενα παντως. Για αυτό μου κανει εντυπωση πως εσυ σε ποιο δυνατο αμαξι εισαι ευχαριστημενος. Για μενα τα φρενα του είναι ισως το μοναδικο μειονεκτημα του.
Link to comment
Share on other sites

τα φρενα του gt ειναι ιδια με του gti (312 εμπρος 286 πισω)

ολα τα αλλα golf εχουν 286 εμπρος και πισω δεν θυμαμαι

αλλωστε ειναι οφθαλμοφανες αν τα δει κανεις απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Για σας και απο μενα.Θα ηθελα να ρωτησω για το JETTA TSI κυριως για το θορυβο στη καμπινα και τη χρηστικοτητα του πορτ μπαγκαζ καθως και οποιοδηποτε σχολιο κυριως απο προσωπικη εμπειρια.θα ρθει και σε 170 PS;
Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις διίστανται . Μερικοι λενε ότι εχουν τα ιδια φρενα, αλλοι ότι το GT εχει καλυτερα, κοκ. Εξουσιοδοτημενο συνεργειο, (Μπουρμας στην Αλιμου) μου ειπε ότι εχουν τα ιδια φρενα παντως. Για αυτό μου κανει εντυπωση πως εσυ σε ποιο δυνατο αμαξι εισαι ευχαριστημενος. Για μενα τα φρενα του είναι ισως το μοναδικο μειονεκτημα του.

 

file den ksero telika an ine idia i oxi, pantos emena sto gt mou fenontai ikanopoiitika, ta exo dokimasei k se adeio dromo me 50 xlm se frenarisma panikou.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο θορυβους μεσα στην καμπινα πως τα πατε? Σε μενα κανει ενα ενοχλητικο τριξιμο στον μεγαλο τετραγωνο αεραγωγο στο κεντρο του ταμπλο.Το ακους μονο αν εχεις κλειστο το ραδιο αλλα ειναι αρκετα σπαστικο τριξιμο.Κλειστε και εσεις για λιγη ωρα τη μουσικη και πειτε μου αν ακουτε τιποτα στο αμαξι σας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...