Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι υπάρχει σκάστρα ανοικτού τύπου για αυτό το μοτέρ γιατί θα μπερδεύει τους αισθητήρες.

Γιατι ποια η διαφορα ??? Εχω ακουσει οτι η σκαστρα στο gti gt tsi ειναι ηλεκτρονικη και δε μπορει να μπει ανοιχτου τυπου.Παρολα αυτα ενασ φιλος μου εχει βαλει στο Gti του σκαστραμε 100 Ε. Αυτο με τους αισθητηρες παλι τι ειναι ??? Πρωτη φορα το ακουω.

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι ποια η διαφορα ??? Εχω ακουσει οτι η σκαστρα στο gti gt tsi ειναι ηλεκτρονικη και δε μπορει να μπει ανοιχτου τυπου.Παρολα αυτα ενασ φιλος μου εχει βαλει στο Gti του σκαστραμε 100 Ε. Αυτο με τους αισθητηρες παλι τι ειναι ??? Πρωτη φορα το ακουω.

 

Ρώτα τον αν του ανάβει το λαμπάκι μέσα, και αν βγάζει τίποτα στο διαγνωστικό. Αν όχι ρώτα τον ποιά σκάστρα είναι για να δούμε αν βγαίνει για το tsi.

Link to comment
Share on other sites

ego pantos diavazo to periodiko xl kai exo parei se arketa magazia(5-6 peripou) anamesa tous kai stin HKS kai mou eipan oti den iparxei tipota.Vevea to sigkekrimeno periodiko eixe diafimisi ena magazi to opoio kataskeyaze xeiropoiites skastres gia kathe montelo aytokinitou alla den empisteyomai to golfaki mou se ayton.Tha protimousa otan valo eksatmisi i skastra na eine kati eponimo me eggiisi kai fisika na ftiaxtike gia na teriazei akrivos sto tsi mou
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ακριβώς δουλεύει το κουμπί W;

Ti akribws enoeis?

 

Apla de ropiazei apotoma o kinhthras gia na mporeis na ksekolhseis se laspes, xionia , anhfores ktlp.

 

Arketa apotelesmatiko sthn Araxoba pou eixa paei kai eixe ligo pago.Odhgeis kanonika kai ta upoloipa ta analambanei o egefalos.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ti akribws enoeis?

 

Apla de ropiazei apotoma o kinhthras gia na mporeis na ksekolhseis se laspes, xionia , anhfores ktlp.

 

Arketa apotelesmatiko sthn Araxoba pou eixa paei kai eixe ligo pago.Odhgeis kanonika kai ta upoloipa ta analambanei o egefalos.

 

Εννοώ τεχνικά τι κάνει. Δηλαδή ρίχνει την πίεση στο charger; Το αποσυμπλέκει εντελώς; Ρίχνει πίεση στη τουρμπίνα; Τι επιπτώσεις έχει στην κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Γιατί μερικοί ζορίζετε τα αυτοκίνητά σας; Διαβάζω για κάτι 1ες και 2ες στον κόφτη και σκέφτομαι αν σε κανένα χρόνο θα μας φταίει η παλιοVW με τους αναξιόπιστους κινητήρες της.

 

+1 :worry:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποια η διαφορα ??? Εχω ακουσει οτι η σκαστρα στο gti gt tsi ειναι ηλεκτρονικη και δε μπορει να μπει ανοιχτου τυπου.Παρολα αυτα ενασ φιλος μου εχει βαλει στο Gti του σκαστραμε 100 Ε. Αυτο με τους αισθητηρες παλι τι ειναι ??? Πρωτη φορα το ακουω.

 

δεν βλεπει πιεση απο την blow off αλλα απο την wastegate οποτε αμα θες την αλλαζεις

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον αν του ανάβει το λαμπάκι μέσα, και αν βγάζει τίποτα στο διαγνωστικό. Αν όχι ρώτα τον ποιά σκάστρα είναι για να δούμε αν βγαίνει για το tsi.

Δεν αναβει κανενα λαμπακι και γενικα δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα αλλωστε την εχει απο το καλοκαιρι... Και δε επιρεαζει τη εγγυηση. Βασικα δεν ειναι σκαστρα μου ειπε οτι λεγετε ανταπτορας (Σαν ενα σιδερακι ειναι) και μπαινει στο σωληνακι του αερα κανει ακριβως τον ιδιο θορυβο με σκαστρα του στοιχισε 100 Ε και η τοποθετηση μου ειπε οτι ειναι πολυ απλη... Λογικα πρεπει να κανει και στα δικα μας ....

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναβει κανενα λαμπακι και γενικα δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα αλλωστε την εχει απο το καλοκαιρι... Και δε επιρεαζει τη εγγυηση. Βασικα δεν ειναι σκαστρα μου ειπε οτι λεγετε ανταπτορας (Σαν ενα σιδερακι ειναι) και μπαινει στο σωληνακι του αερα κανει ακριβως τον ιδιο θορυβο με σκαστρα του στοιχισε 100 Ε και η τοποθετηση μου ειπε οτι ειναι πολυ απλη... Λογικα πρεπει να κανει και στα δικα μας ....

mathe oposdipote an teriazei kai sto tsi kai enimerose mas oposdipote.To thema eine poli epeigon....

[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετιζω το forum.Ειμαι ενας 35αρης οικογενειαρχης και μελλοντικος πατερας ,κατοχος ενος Punto GT.Eδω και 4-5 εβδομαδες περιπου εχω μπει στην διαδικασια διαβασματος διαφορων forum και περιοδικων αυτοκινητου γιατι βαραινουν την τσεπη μου περιπου 18000euros:D Συμφωνα με το ποσο που διεθετα και με βαση τα οσα διαβασα η λογικη μου επιλογη ηταν το focus 1.6.Για να πω την αληθεια δεν μου πολυαρεσε το συγκεκριμενο αυτοκινητο αλλα ...ας οψονται τα συμπερασματα των περιοδικων.Ετσι λοιπον πηγα στην αντιπροσωπεια για να το δω κι απο κοντα ,για test drive κ.λ.π.ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ απο την ποιοτητα του και το ποσο "φτηνο" φαινεται (προσωπικη αποψη,δεν θελω να προσβαλω τους κατοχους του συγκεκριμενου αυτ\του).Βεβαια ειχε πολλα θετικα (οδικη συμπεριφορα-standard esp στην εκδοση που ηθελα -ζαντες -συν\ρμο-αισθ.παρκαρισματος ,ολα αυτα στις 18,100),αλλα.....

Αφου απεριψα-για διαφορους λογους- Leon,307,Astra,Megane ειπα να κανω την υπερβαση και να διαθεσω 20,000 για το νεο Toyota Auris.Πολυ ομορφο αμαξι και εσωτερικα και εξωτερικα, πολυ καλος κινητηρας ο 1.6 και το ονομα Τoyota ειναι απο μονο του εγγυηση.Εκανα λοιπον ενα test drive απο το οποιο να πω την αληθεια δεν ενθουσιαστηκα, και ειπα να κανω την τελικη μου υπερβαση(21000)ΑΝ τοTSI την αξιζε.Μαθημενος τοσα χρονια(8) στο GT πιστευω οτι βρηκα το επομενο μου αυτοκινητο.Παιδια το αμαξι ΔΕΝ συγκρινεται(στο συνολο του ) με κανενα απο οσα προανεφερα.Το μονο προβλημα που ειχα ειναι κατα ποσο αξιοπιστα ειναι και το αυτοκινητo αλλα και η VW,γιατι πολλα ακουγονται.Μπορω να πω οτι διαβαζοντας τις προηγουμενες 100τοσες σελιδες με βοηθησατε να ξεπερασω τους προβληματισμους μου και να παρω την αποφαση να δωσω το ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου GT και να γινω ιδιοκτητης ενος κοκκινου Golf TSI.Σας ευχαριστω:respect: :respect: :respect:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί από τις 100 σελίδες που διάβασες οι 40 να είναι τσακωμοί μεταξύ μας αλλά δεν μπορώ να πώ υπήρχαν και αξιόλογα πράγματα που σε βοήθησαν να κάνεις την σωστή επιλογή!

 

Wellcome to the club και καλοτάξιδο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αν και ακομη δεν το εχω παραγγειλει:p .Οσο για τους τσακωμους η αληθεια ειναι οτι κουφαθηκα με την κοντρα GTακηδων-TSIκηδων.:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετιζω το forum.Ειμαι ενας 35αρης οικογενειαρχης και μελλοντικος πατερας ,κατοχος ενος Punto GT.Eδω και 4-5 εβδομαδες περιπου εχω μπει στην διαδικασια διαβασματος διαφορων forum και περιοδικων αυτοκινητου γιατι βαραινουν την τσεπη μου περιπου 18000euros:D Συμφωνα με το ποσο που διεθετα και με βαση τα οσα διαβασα η λογικη μου επιλογη ηταν το focus 1.6.Για να πω την αληθεια δεν μου πολυαρεσε το συγκεκριμενο αυτοκινητο αλλα ...ας οψονται τα συμπερασματα των περιοδικων.Ετσι λοιπον πηγα στην αντιπροσωπεια για να το δω κι απο κοντα ,για test drive κ.λ.π.ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ απο την ποιοτητα του και το ποσο "φτηνο" φαινεται (προσωπικη αποψη,δεν θελω να προσβαλω τους κατοχους του συγκεκριμενου αυτ\του).Βεβαια ειχε πολλα θετικα (οδικη συμπεριφορα-standard esp στην εκδοση που ηθελα -ζαντες -συν\ρμο-αισθ.παρκαρισματος ,ολα αυτα στις 18,100),αλλα.....

Αφου απεριψα-για διαφορους λογους- Leon,307,Astra,Megane ειπα να κανω την υπερβαση και να διαθεσω 20,000 για το νεο Toyota Auris.Πολυ ομορφο αμαξι και εσωτερικα και εξωτερικα, πολυ καλος κινητηρας ο 1.6 και το ονομα Τoyota ειναι απο μονο του εγγυηση.Εκανα λοιπον ενα test drive απο το οποιο να πω την αληθεια δεν ενθουσιαστηκα, και ειπα να κανω την τελικη μου υπερβαση(21000)ΑΝ τοTSI την αξιζε.Μαθημενος τοσα χρονια(8) στο GT πιστευω οτι βρηκα το επομενο μου αυτοκινητο.Παιδια το αμαξι ΔΕΝ συγκρινεται(στο συνολο του ) με κανενα απο οσα προανεφερα.Το μονο προβλημα που ειχα ειναι κατα ποσο αξιοπιστα ειναι και το αυτοκινητo αλλα και η VW,γιατι πολλα ακουγονται.Μπορω να πω οτι διαβαζοντας τις προηγουμενες 100τοσες σελιδες με βοηθησατε να ξεπερασω τους προβληματισμους μου και να παρω την αποφαση να δωσω το ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου GT και να γινω ιδιοκτητης ενος κοκκινου Golf TSI.Σας ευχαριστω:respect: :respect: :respect:

αν ειναι να το κανεις αυτο φροντισε να παρεις αμαξι βαρυ με ιστορια σαν αυτο που ειχες:happy: :p

Link to comment
Share on other sites

mathe oposdipote an teriazei kai sto tsi kai enimerose mas oposdipote.To thema eine poli epeigon....

Θα το ψαξω να εισαι σιγουρος και θα σας ενημερωσω dont worry :)

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετιζω το forum.Ειμαι ενας 35αρης οικογενειαρχης και μελλοντικος πατερας ,κατοχος ενος Punto GT.Eδω και 4-5 εβδομαδες περιπου εχω μπει στην διαδικασια διαβασματος διαφορων forum και περιοδικων αυτοκινητου γιατι βαραινουν την τσεπη μου περιπου 18000euros:D Συμφωνα με το ποσο που διεθετα και με βαση τα οσα διαβασα η λογικη μου επιλογη ηταν το focus 1.6.Για να πω την αληθεια δεν μου πολυαρεσε το συγκεκριμενο αυτοκινητο αλλα ...ας οψονται τα συμπερασματα των περιοδικων.Ετσι λοιπον πηγα στην αντιπροσωπεια για να το δω κι απο κοντα ,για test drive κ.λ.π.ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ απο την ποιοτητα του και το ποσο "φτηνο" φαινεται (προσωπικη αποψη,δεν θελω να προσβαλω τους κατοχους του συγκεκριμενου αυτ\του).Βεβαια ειχε πολλα θετικα (οδικη συμπεριφορα-standard esp στην εκδοση που ηθελα -ζαντες -συν\ρμο-αισθ.παρκαρισματος ,ολα αυτα στις 18,100),αλλα.....

Αφου απεριψα-για διαφορους λογους- Leon,307,Astra,Megane ειπα να κανω την υπερβαση και να διαθεσω 20,000 για το νεο Toyota Auris.Πολυ ομορφο αμαξι και εσωτερικα και εξωτερικα, πολυ καλος κινητηρας ο 1.6 και το ονομα Τoyota ειναι απο μονο του εγγυηση.Εκανα λοιπον ενα test drive απο το οποιο να πω την αληθεια δεν ενθουσιαστηκα, και ειπα να κανω την τελικη μου υπερβαση(21000)ΑΝ τοTSI την αξιζε.Μαθημενος τοσα χρονια(8) στο GT πιστευω οτι βρηκα το επομενο μου αυτοκινητο.Παιδια το αμαξι ΔΕΝ συγκρινεται(στο συνολο του ) με κανενα απο οσα προανεφερα.Το μονο προβλημα που ειχα ειναι κατα ποσο αξιοπιστα ειναι και το αυτοκινητo αλλα και η VW,γιατι πολλα ακουγονται.Μπορω να πω οτι διαβαζοντας τις προηγουμενες 100τοσες σελιδες με βοηθησατε να ξεπερασω τους προβληματισμους μου και να παρω την αποφαση να δωσω το ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου GT και να γινω ιδιοκτητης ενος κοκκινου Golf TSI.Σας ευχαριστω:respect: :respect: :respect:

Kalos irthes sto club ton golfakidon loipon.Oso afora to thema aksipisteia mias ekai eine to mono <<meionektima>> stin istoria pou legete TSI kai epeidi de thelo na arxisei pali kavgas tha po mono oti to aytokinito pou pires legete golf alla prin apo ayti ti leksi topotheteis dio grammata: VW.Apo mona tous loipon apoteloun mia istoria sto xoro ton aytokiniton ara mi stenaxoriese.To amaksi sou eine apla korifaio.

[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια εχει intercooler το αυτοκινητο η οχι;Και επισης φοραει καδενα η ιμαντα;Γιατι ο πωλητης "δεν ηταν σιγουρος "!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια εχει intercooler το αυτοκινητο η οχι;Και επισης φοραει καδενα η ιμαντα;Γιατι ο πωλητης "δεν ηταν σιγουρος "!!!!!

 

intercooler apokleietai na exei.pantws dn eimai kai sigouros.kala kai aytos polhths einai dn xerei ti exei?:lol: :lol:

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια εχει intercooler το αυτοκινητο η οχι;Και επισης φοραει καδενα η ιμαντα;Γιατι ο πωλητης "δεν ηταν σιγουρος "!!!!!

Exει 100% !!!!

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

intercooler apokleietai na exei.pantws dn eimai kai sigouros.kala kai aytos polhths einai dn xerei ti exei?

 

Ρε παιδιά στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα έχουμε ολόκληρο σχέδιο που δείχνει το intercooler. Το αμάξι ΕΧΕΙ intercooler.

 

Συγχωρέστε με αλλά νομίζω ότι πλέον αυτό το πράγμα γίνεται επίτηδες...

Link to comment
Share on other sites

intercooler apokleietai na exei.pantws dn eimai kai sigouros.kala kai aytos polhths einai dn xerei ti exei?:lol: :lol:

Εσυ που το ξερεις οτι δεν εχει intercooler και γραφεις "αποκλειετε να εχει" μ'αρεσει οτι το λες και με σιγουρια. Ο αλλος χθες κατεβασε 10 photos με το intercooler που το εδειχνε! Δηλ που και να μην εδειχνε της photos. EΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!! :mad:

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Skeftite logika.Me boost 1,5bar einai adinaton na min exei intercooler...:)Min perimenete vevaia oti tha exei kai intercooler san tou EVO...;)
Link to comment
Share on other sites

Skeftite logika.Me boost 1,5bar einai adinaton na min exei intercooler...:)Min perimenete vevaia oti tha exei kai intercooler san tou EVO...;)

 

χμμμμ χιουνται s coupe σου λεει κατι?:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

θελω να ειμαι απο μιαμερια να δω τους ευτηχεις κατοχους των gt στα 100.000 οταν θα πανε για service δεν λεω αλλα αλλα βρηκα site που εγραφε τουλαχιστον τα πιο κοινα στοιχεια που εχουν δει μεχρι τωρα(δεν το δινω μεχρι καποιος να το κανει service)

 

guess what εκκ και μπεκ το ενα αστοχει και το αλλο την κανει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...