Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς να αναφέρει πως γίνεται σωστό στρώσιμο του αυτοκινήτου ή ακόμη καλύτερα τι αναφέρει ο κατασκευαστής; Το manual του αυτοκινήτου μπορούμε να το κατεβασουμε από κάπου στο internet να το διαβάσουμε πριν το αγοράσουμε;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς να αναφέρει πως γίνεται σωστό στρώσιμο του αυτοκινήτου ή ακόμη καλύτερα τι αναφέρει ο κατασκευαστής; Το manual του αυτοκινήτου μπορούμε να το κατεβασουμε από κάπου στο internet να το διαβάσουμε πριν το αγοράσουμε;

 

Giati den pas sthn antiproswpia na ta matheis ola?

Link to comment
Share on other sites

Mhn ginesai ebathis mazi mou mono kai mono gia thn omada pou uposthrizw!!

 

Den einai logiko auta ta pragmata pou rwtas na ta xerei o antiproswpos??

 

Ο αντιπρόσωπος έχει και το manual απο το αυτοκίνητο του test drive (που δεν το χρειάζεται άμεσα) οεο...

 

Τώρα καταλαβαίνεις γιατί ο καλός θεούλης σε έχει κάνει ολυμπιακο;

 

[sorry konv. Ήταν απλά ένα αστείο]

 

Πάντως το θέμα μας είναι το gt... (έτσι για να μην ξεχνιόμαστε)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να αναφέρει πως γίνεται σωστό στρώσιμο του αυτοκινήτου ή ακόμη καλύτερα τι αναφέρει ο κατασκευαστής; Το manual του αυτοκινήτου μπορούμε να το κατεβασουμε από κάπου στο internet να το διαβάσουμε πριν το αγοράσουμε;

 

Η συζήτησή μας εδώ λύνει πολλές απορίες και δεν είναι απαραίτητο να διαβάσεις το manual... Εξάλλου η πράξη δείχνει πολύ περισσότερα απ' ό,τι ένα βιβλίο.

 

Τα πράγματα είναι απλά: κάνεις την ερώτησή σου και όποιος έχει αγοράσει το αυτοκίνητο σου απαντά.

 

Ροντάρισμα:

έως 1000 χλμ:

οχι πανω απο τα 3/4 της μέγιστης ταχύτητας

Όχι υψηλές στροφές

Όχι ρυμούλκα

 

απο 1000 έως 1500

Σταδιακα μέχρι τέρμα

 

500 χλμ για καινούρια ελαστικά

300 χλμ για καινούρια τακάκια

 

Αυτά και... καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το radio cd παίζει mp3;

 

Mallon oxi!

 

Egw pantos lew oti afou endiaferesai toso polu gia thn agora tou kalutera tha htan na pas mia volta apo thn antiproswpia na rwthseis oti thes!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις σημερινής βόλτας:

 

- Ο εσωτερικός φωτισμός υπέροχος

- Η νυχτερινή οδήγηση με ανοιχτή ηλιοροφή το κάτι άλλο

- Επιτέλους συνήθισα το ηλεκτρονικό γκάζι

- Οι πίσω θέσεις ανετότατες (πολύ πιο άνετες και ευρύχωρες απο του corolla sedan)

- Το ηχοσύστημα με το πλήρες σετ ηχείων κάτι παραπάνω απο ικανοποιητικό (δε δοκίμασα mp3)

- Το ipod με το itrip δε λειτουργεί ικανοποιητικά παρα μόνο αν το τοποθετήσεις κοντά στον εσωτερικό καθρέφτη.

- Οι διακόπτες των φλάς στιβαροί αλλά όχι τόσο εύχρηστοι (πολύ σκληροί). Με τον καιρό ίσως να υπάρξει βελτιωση

- Οι αναρτήσεις σκληρές (το αυτοκίνητο "χτυπά" πάνω απο σαμαράκια, λακουβίτσες κλπ)

- Η ζώνη συνοδηγού κάπου κάπου χτυπά πάνω στο πλαστικό και ακούγεται ένας μικρός θόρυβος (στις αριστερές στροφές κυρίως)

- Στο ρελαντί ακούγεται περιοδικά ένα μικρό "γουργούρισμα" που μοιάζει ηχητικά με την ενεργοποίηση του κλιματισμού. Ακούγεται επίσης στις χαμηλές στροφές και στην όπισθεν (μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να είναι;)

- Δε μου αρέσει ο ήχος του αυτοκινήτου όταν προσπαθώ να ανέβω με την όπισθεν στη ράμπα του πάρκιν (μεγάλη φασαρία). Ίσως βρω τρόπο να το ανεβάζω πιο αθόρυβα (μπόρει να μην έχω συνηθίσει πλήρως το γκάζι)

- Τα φτερά ζεσταίνονται πάρα πολύ (μιλάμε για οδήγηση μισής ώρας με θερμοκρασία περιβάλλοντος 27)

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις σημερινής βόλτας:

 

 

- Η νυχτερινή οδήγηση με ανοιχτή ηλιοροφή το κάτι άλλο

 

 

:up: To eixa pei egw :up:

Link to comment
Share on other sites

@iliasandro : φίλε καλορίζικο και καλοτάξιδο το νέο σου αυτοκίνητο :)

 

Και μια ερωτησούλα : Ξέρει κανείς πότε θα έρθει στην Ελλάδα το GOLF GT DSG και το GOLF PLUS TSI 140hp?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδα τα αυτοκίνητα σε όλους!

 

Σχετικά με όλα τα παραπάνω, να προσθέσω κι εγώ που είμαι στις 2.000 χλμ:

 

- Τα φρένα τελικά δε με εντυπωσιάζουν και τόσο - περίμενα κάτι καλύτερο. Ούτε σε σχέση με το ολοκαίνουριο Octavia5 RS ενός φίλου, αλλά ούτε και σε σχέση με ένα απλό Passat 1,8T. Μάλλον όμως υστερούν σε αίσθηση και όχι σε απόδοση, αν και παρατήρησα ότι το ABS ενεργοποιείται πιο εύκολα απότι θα περίμενε κανείς για τέτοιο μοντέλο.

- Γενικά, το αυτοκίνητο βρωμίζει πολύ εύκολα (μέσα έξω). Θα πω και κάτι αντιφατικό: Παρότι το μαύρο ως χρώμα έχει απίστευτα μειονεκτήματα (τα έχετε πει όλα) αν το έπαιρνα τώρα που ξέρω, πάλι μαύρο θα ήταν (άντε ίσως ανθρακί!)

- Για τις θερμοκρασίες σας τα είχα πει: Μετά από βόλτα, πρέπει να περιμένεις καμιά ώρα πριν ανοίξεις το καπώ. Πήγα να πιάσω το δείκτη για τα λάδια (όχι κατευθείαν εννοείται, μετά από κανά τέταρτο) και ίσα που δεν έπαθα έγκαυμα! Φταίει και η ζέστη, σίγουρα...

- Το φλας έχει όντως λίγο ψεύτικη αίσθηση.

- Η ανάρτηση είναι σκληρή, αλλά ανεκτή. Όμως ακόμα και τώρα κάνει έναν λίγο περίεργο ήχο στις ανωμαλίες (η μπροστινή κυρίως).

- Όσοι διαμαρτύρονται για το ηλεκτρονικό γκάζι, ας οδηγήσουν πρώτα ένα απλό FSI ή ένα 1,4 100hp :p. Και μετά ας θυμηθούν για ποιό λόγο το αυτοκίνητό τους έχει τέτοιο γκάζι.

- Από βενζίνη κατέληξα: θα του βάζω V-power. Μια χαρά πάει, μην πουληθούμε κιόλας. Ειδικά τώρα που το υπουργείο θα βάλει +5 λεπτά το λίτρο σε όλες τις βενζίνες.

 

Το DSG μάλλον Σεπτέμβρη, ενώ το 140hp λέγεται για αρχές 2007.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα

Ειμαι κατοχος του GT περιπου ενα μηνα,

εχω περιπου 2000 χλμ και μου εχει εμφανισει τα εξης¨

 

α) Απο 50 και μεχρι 80 χλμ/Ωρα με τερμα ανοιχτη την οροφη δημιουργειται ενα υπερβολικα δυνατο βουητο (με κλειστα παραθυρα), μετα τα 80 και μεχρι 160 (δεν το εχω ανοιξει περισσσοτερο) δεν ακουγετε το παραμικρο!

 

β)Οταν η οροφη ειναι σε ανακληση τριζει το πραστατευτικο της οροφης στον ουρανο.

 

Α καποιος εχει καποια γνωμη επι του θεματος.... Γιατι στην αντιπροσωπεια δεν μου τα ειπαν καλα.... :!: Με λιγα λογια οτι ετσι ειναι ολα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του GT περιπου ενα μηνα

 

Φίλε μου δυστυχώς δεν έχω ηλιοροφή, οπότε ας απαντήσει κάποιος από τα παιδιά.

 

Οστόσω, τελικά δεν είμαστε και λίγοι που το έχουμε πάρει ε; :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα

Ειμαι κατοχος του GT περιπου ενα μηνα,

εχω περιπου 2000 χλμ και μου εχει εμφανισει τα εξης¨

 

α) Απο 50 και μεχρι 80 χλμ/Ωρα με τερμα ανοιχτη την οροφη δημιουργειται ενα υπερβολικα δυνατο βουητο (με κλειστα παραθυρα), μετα τα 80 και μεχρι 160 (δεν το εχω ανοιξει περισσσοτερο) δεν ακουγετε το παραμικρο!

 

β)Οταν η οροφη ειναι σε ανακληση τριζει το πραστατευτικο της οροφης στον ουρανο.

 

Α καποιος εχει καποια γνωμη επι του θεματος.... Γιατι στην αντιπροσωπεια δεν μου τα ειπαν καλα.... :!: Με λιγα λογια οτι ετσι ειναι ολα!

για το α) πρεπει να εχεις ελαχιστα ανοικτο καποιο παραθυρο

για το β)φυσικα και δεν πρεπει να τριζει.ξανα στην αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

για το α) πρεπει να εχεις ελαχιστα ανοικτο καποιο παραθυρο

για το β)φυσικα και δεν πρεπει να τριζει.ξανα στην αντιπροσωπεια.

 

Μου ειπαν συγκεκριμενα οτι ολα τα golf εχουν καποια μποσικα σε εκεινο το σημειο και τριζουν :X και οτι θα πρεπει να κατεβασουν την ταπετσαρια του ουρανου, αλλα για σκεφτειτε τι μπορει να τριζει μετα απο αυτο...:worry:

ααα

και το κορυφαιο που μου ειπαν ειναι οτι γενικα θα εχω καποιους τριγμους λογο των πλαστικών.... :X

Αν δεν κανω λαθος εδωσα 25Κ για αυτο το αυτοκινητο, αν ειναι να τριζει καλυτερα να κραταγα το rallye! που δεν ετριζε κιολα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia pos sas fainetai to autokinito??exei bgalei se kanenan sas sobaro problima?

 

Εεε, αυτό έλειπε από τον πρώτο μήνα να βγάλει πρόβλημα! Και Yugo να είχα πάρει αυτό δε θα το ανεχόμουν! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με το gt μου εκαναν δωρο εναν συναγερμο απο την αντιπροσωπεια (δεν ξερω μαρκα/μοντελο) και λογω φορτου εργασιας θα παω αυριο να μου τον εγκαταστησουν. Αλλα απ' οσα εχω διαβασει, οι συναγερμοι-δωρα ειναι συνηθως χαμηλης ποιοτητας, και ετσι το σκεφτομαι λιγακι...Ακουω γνωμες.

 

Οσο για προβληματα, ακομα ειναι πολυ νωρις οπως λεει και ο dj_aris!

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με το gt μου εκαναν δωρο εναν συναγερμο απο την αντιπροσωπεια (δεν ξερω μαρκα/μοντελο) και λογω φορτου εργασιας θα παω αυριο να μου τον εγκαταστησουν. Αλλα απ' οσα εχω διαβασει, οι συναγερμοι-δωρα ειναι συνηθως χαμηλης ποιοτητας, και ετσι το σκεφτομαι λιγακι...Ακουω γνωμες.

 

ego genikos eimai enantion ton synagermon mias kai apo eparhia horis megalo provlima klopis aftokinitou to mono pou tha mou prosefera tha itan na mou spaei ta nevra an tha pernage kanenas me mpouri kaminadas apo dipla tou kai tha energopoiotan!!!

 

des kana allo doraki an mporeis na tous pareis, an den kano lathos o synagermos ehei 270 euro ara tha mporouses na valeis kati allo as einai kai pio akrivo kai na pliroseis tin diafora, ennoeitai an dehetai i antiprosopeia pou to pires.

 

an evaza sinagermo pantos tha evaza eite me gps epano eite me turbo timer

 

giati opos kai na hei sto kato kato an einai na sto klepsoun den tha kollisoun se enan synagermo kai aftos na einai kai ergostasiakos!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις σημερινής βόλτας:

 

- Το ηχοσύστημα με το πλήρες σετ ηχείων κάτι παραπάνω απο ικανοποιητικό (δε δοκίμασα mp3)

 

Για δες το mp3 και πες μας

 

- Το ipod με το itrip δε λειτουργεί ικανοποιητικά παρα μόνο αν το τοποθετήσεις κοντά στον εσωτερικό καθρέφτη.

Τι κάνει το ipod με το itrip για εμάς που δεν ξέρουμε;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς να μου πεί πόσο και τι ακριβώς είναι τα επιπλέoν χρήματα από τα 24.670 που μου λένε οι αντιπροσωπείες για το 5θυρο gt με το κλειδί στο χέρι και μεταλλικό χρώμα;

1) 25.635 ;

2) 25.780;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς να μου πεί πόσο και τι ακριβώς είναι τα επιπλέoν χρήματα από τα 24.670 που μου λένε οι αντιπροσωπείες για το 5θυρο gt με το κλειδί στο χέρι και μεταλλικό χρώμα;

1) 25.635 ;

2) 25.780;

 

Τι θέλεις ακριβώς να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

Πως η τιμή διάθεσης που αναφέρουν από 24670 ανεβαίνει στα 25600 + ;

 

24670 + 420 (το χρώμα) + 400 (ταξινόμηση) = 25490

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα άλλη μια νυχτερινή βόλτα και γέλασα πολύ.

 

Κάποιος πιτσιρικάς ερχόταν δίπλα μου σε κάθε φανάρι και με ρωτούσε διάφορα για το αυτοκίνητο. Στο τέλος μου ζήτησε να το ανοίξω λίγο και να με ακολουθήσει. Πραγματικά... Ένα - δυο φανάρια πιο κάτω σταμάτησε και μου είπε οτι το turbo του δίνει τρομερή ώθηση.

 

Φαντάζεστε την έκφρασή του όταν του είπα οτι το αυτοκίνητο το έχω στο στρώσιμο και οτι δεν ξεπέρασα τις 3000 στροφές σε καμιά περίπτωση...

 

Και άλλο ένα:

 

Κάποιος με ceicento είχε κολλήσει πίσω μου και μου αναβόσβηνε τα φώτα (μετά από φανάρι και ενώ είχα 2α και 2000 στροφές)... Τι ήθελε να πει ο ποιητής; Η συνέχεια; Έκανα δεξιά για να προσπεράσει και άρχισα σιγά σιγά σιγά να ανεβάζω ταχυτητούλες :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...