Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με τα όργανα αυτό που του λείπει και είναι αρκετά χρήσιμο είναι ένας μετρητής πίεσης λαδιού.

 

Για τις αγγελίες που αναφέρεται έχω να πω το εξής για σκεφτείται και λίγο το ενδεχόμενο να είναι τα αυτοκίνητα των test drives και των παρουσιάσεων!!!

 

Κοίτα, αυτό με τα 700χλμ θα μπορούσε να είναι απο κάποιο test drive.

 

Όπως και να χει, δε θα αγόραζα αυτοκίνητο απο μάντρα...

 

Μάλιστα βρήκα αντιπροσωπεία που να είναι κοντά στο σπίτι μου, ώστε να είναι διαθέσιμη αν χρειαστώ κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα αυτοκινητα που βλεπετε με 0 χλμ απο ανεξαρτητους πωλητες ειναι αυτοκινητα τα οποια ερχονται απ'ευθειας απο το εργοστασιο... Ειναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ απλα δεν πωλουνται μεσω του επισημου αντιπροσωπου!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, δε θα αγόραζα αυτοκίνητο απο μάντρα...

αν το'βρισκες μιση τιμη ομως με καποια-σχετικα λιγα χλμ;

Link to comment
Share on other sites

dj_aris έχεις δίκιο σε αυτό που λές μου έχει τύχει και εμένα το ίδιο στην Alfa Romeo όπως επίσης τα δίνουν και σε rent a car αλλά δεν έχουν την ίδια πολιτική όλες οι εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, το καλύτερο είναι να πάρεις ελαφρώς μεταχειρισμένο αυτοκίνητο μέσα από την αντιπροσωπεία μισοτιμής. Ή ακόμα καλύτερα, από κατασχέσεις στο τελωνείο. Ή ακόμα και από κατάσχεση από τράπεζα (όταν δεν πληρώνει ο άλλος τις δόσεις). Αλλά... πόσοι έχουν τέτοια conne;

 

Η ουσία είναι ότι η αγορά ενός σπορ αυτοκινήτου σαν το GT σε έκδοση test drive σίγουρα εμπεριέχει και κάποιο ρίσκο, καθότι ο χαρακτήρας του υπαγορεύει τον τρόπο με τον οποίο έχει οδηγηθεί, πόσο μάλλον σε συνθήκες test. Έχω ακούσει ήδη και περίπτωση που το GT του test drive έχει τρακάρει! Αυτό δεν θα επισκευαστεί ώστε να μη φαίνεται τίποτα; Άντε πάρτο εσύ μετά όμως...

Link to comment
Share on other sites

Στο corolla χωρούσε αρκετά πράγματα... Στο gt δε με πειράζει και τόσο γιατί θα συνδέω το ipod και θα κάνω τη δουλειά μου χωρίς cd :D

 

Πως το συνδέεις το ipod? Εχει το στανταρ ηχοσύστημα είσοδο για εξωτερικές πηγές ήχου?

Link to comment
Share on other sites

Πως το συνδέεις το ipod? Εχει το στανταρ ηχοσύστημα είσοδο για εξωτερικές πηγές ήχου?

 

Υπάρχει καλώδιο που συνδέεται στο εργοστασιακό (αν δεν κάνω λάθος στη θέση του cd changer) και συσκευή που εκπέμπει σε συχνότητα ραδιοφώνου, συντονίζεσαι και ακους (itrip).

 

Εγω θα δοκιμάσω το δεύτερο (γιατί δε λεει να ξηλώνω καινούριο αυτοκίνητο) και αν δεν καταφέρω κάτι θα περάσω στην πρώτη λύση.

Link to comment
Share on other sites

info: το itrip δουλεύει άψογα (already tested)

καλώδιο στη θέση του changer λίγο απίθανο, γιατί το RCD500 έχει το changer ενσωματωμένο στο διπλό DIN που καταλαμβάνει στην κονσόλα... Εκτός αν ανοίξεις το player...

 

όμως η απορία παραμένει: ολόκληρο εργοστασιακό ηχοσύστημα με 500+ ευρώ και δεν διαβάζει mp3, ούτε καν cd-text!

 

Δε σκέφτομαι ούτε γι' αστείο να το αλλάξω, γιατί δεν υπάρχει τίποτα που να δένει καλύτερα με την κονσόλα, αλλά ήμαρτον εκεί στο Wolfsburg...

Link to comment
Share on other sites

info: το itrip δουλεύει άψογα (already tested)

καλώδιο στη θέση του changer λίγο απίθανο, γιατί το RCD500 έχει το changer ενσωματωμένο στο διπλό DIN που καταλαμβάνει στην κονσόλα... Εκτός αν ανοίξεις το player...

 

όμως η απορία παραμένει: ολόκληρο εργοστασιακό ηχοσύστημα με 500+ ευρώ και δεν διαβάζει mp3, ούτε καν cd-text!

 

Δε σκέφτομαι ούτε γι' αστείο να το αλλάξω, γιατί δεν υπάρχει τίποτα που να δένει καλύτερα με την κονσόλα, αλλά ήμαρτον εκεί στο Wolfsburg...

 

Τελικά κι εγώ έβαλα το rcd 300 (με 4 επιπλέον ηχεία εργοστασιακά + 2 δικά μου) και έχω την εντύπωση οτι συνδέεται ipod (αν δεν κάνω λάθος το έχω διαβάσει ή στην vw ή στην blaupunkt ή στην apple)

 

http://www.ipodcarkitdirect.co.uk/VW_iPod_Ice_Link_Plus_Adapter

http://digitalhellas.com/index.php?main_page=product_info&products_id=39

 

Όσο για το itrip με προβληματίζει λίγο γιατί εδω στην Αθήνα είναι ο ένας σταθμός πάνω στον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ έβαλα το rcd 300 (με 4 επιπλέον ηχεία εργοστασιακά + 2 δικά μου) και έχω την εντύπωση οτι συνδέεται ipod (αν δεν κάνω λάθος το έχω διαβάσει ή στην vw ή στην blaupunkt ή στην apple)

 

Όσο για το itrip με προβληματίζει λίγο γιατί εδω στην Αθήνα είναι ο ένας σταθμός πάνω στον άλλο.

 

χωρίς να επιμείνω άλλο, εγώ πάλι πιστεύω ότι ΔΕΝ συνδέεται. Όμως θα έχεις την ευκαιρία να το διαπιστώσεις. Αν πάντως συνδέεται, με ενδιαφέρει κι έμενα, γιατί κι εγώ το 300 έχω.

 

Το itrip δουλεύει γιατί πολύ απλά βρίσκεται πιο κοντά στην κεραία σου από οποιονδήποτε άλλο σταθμό. Είναι μέσα στο αυτοκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να επιμείνω άλλο, εγώ πάλι πιστεύω ότι ΔΕΝ συνδέεται. Όμως θα έχεις την ευκαιρία να το διαπιστώσεις. Αν πάντως συνδέεται, με ενδιαφέρει κι έμενα, γιατί κι εγώ το 300 έχω.

 

Το itrip δουλεύει γιατί πολύ απλά βρίσκεται πιο κοντά στην κεραία σου από οποιονδήποτε άλλο σταθμό. Είναι μέσα στο αυτοκίνητο!

 

Παρέθεσα κάποια Links πιο πάνω. Ελπίζω να σε βοήθησαν (πίστεψέ με. ο,τι γράφω το έχω διασταυρώσει;) . Θυμάσαι που λέγαμε για πηγές πληροφόρησης; )

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέσεις στο RCD300 το iPod χρειάζεσαι το VW OEM Ipod Interface ή κάποιο aftermarket όπως το Dension IceLink Plus για MK5 Golf.

 

More info:

 

VW OEM Ipod Interface Install

 

Dension IceLink Plus in MK5 Golf

http://www.signaturebar.com/uploads/images/33845.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω (και με συμφέρει) να πιστεύω ότι έχεις δίκιο, αλλά δεν βλέπω πουθενά να λέει AUXILIARY IN...

 

Μακάρι να κάνω λάθος όμως...

 

http://www.blaupunkt.com/gr/7607540500_main.asp

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέσεις στο RCD300 το iPod χρειάζεσαι το VW OEM Ipod Interface ή κάποιο aftermarket όπως το Dension IceLink Plus για MK5 Golf.

 

More info:

 

VW OEM Ipod Interface Install

 

Dension IceLink Plus in MK5 Golf

 

Πολύ κατατοπιστικός. Μπράβο!

 

Πάντως αυτό εννοούσα όταν έλεγα οτι δε θελω να ξηλώσω καινούριο αυτοκίνητο:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό εννοούσα όταν έλεγα οτι δε θελω να ξηλώσω καινούριο αυτοκίνητο.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημά μου κι εμένα. Πριν οποιοδήποτε link είπα ότι ασφαλώς και γίνεται ΑΝ επέμβεις στο player. Αλλά εγώ δύσκολα θα κάνω κάτι τέτοιο (το μισό ταμπλό στο πάτωμα), άσε που με αυτή τη διάταξη συνδέεις μόνο apple. Το καλύτερο έχει κάνει η BMW 1xx με ένα απλό στεροφωνικό καρφί για είσοδο. Από την άλλη όμως, αν είναι apple specialized, είναι άλλη φάση να χειρίζεσαι το ipod από τα κουμπιά της κονσόλας, ενώ αυτό παραμένει κρυμένο στο υποβραχιόνιο!

 

Τι να πω, τώρα μου βάλατε πονοκέφαλο! :lol:

 

ΥΓ: Εγώ έχω το απλό RCD300. Προφανώς είναι 4x20, με 4 ηχεία μπροστά. Πόσα ηχεία παίρνει ακόμα (δηλαδή πόσες εργοστασιακές θέσεις υπάρχουν); Έχουν έτοιμη καλωδίωση; Και αν πχ του βάλω 10 ηχεία τότε θα ακούγονται ή μήπως επειδή αντί για 4 είναι 10 θα είναι πολύ πιο σιγά, οπότε θα χρειαστεί και ενισχυτή;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Εγώ έχω το απλό RCD300. Προφανώς είναι 4x20, με 4 ηχεία μπροστά. Πόσα ηχεία παίρνει ακόμα (δηλαδή πόσες εργοστασιακές θέσεις υπάρχουν); Έχουν έτοιμη καλωδίωση; Και αν πχ του βάλω 10 ηχεία τότε θα ακούγονται ή μήπως επειδή αντί για 4 είναι 10 θα είναι πολύ πιο σιγά, οπότε θα χρειαστεί και ενισχυτή;

 

Απ' ό,τι μου είπαν στην αντιπροσωπεία δεν έχουν έτοιμη καλωδίωση... Άρα και εκεί ξηλώνεις (αυτός ήταν ο λόγος που ήθελα το rcd 500). Τελικά βρήκα με 4 επιπλέον ηχεία στις πίσω πόρτες και θα βάλω και δυο δικά μου πίσω απο τους καθρέφτες (όπου έτσι κι αλλιώς θα ξηλώσουν για το συναγερμό - οι θέσεις πάντως όπως ξέρεις υπάρχουν)

 

Τους ανάγκασα να βάλουν μπροστά το αυτοκίνητο της έκθεσης για να ακούσω ήχο μηχανής, απόδοση ηχείων (8 εργοστασιακών) και για να δω πως δουλεύει η ηλιοροφή (αφού τράκαραν το αυτοκίνητο του test drive... καλά να πάθουν):p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχουν 10 θέσεις σύνολο. Ενδιαφέρον. Μένει να δούμε αν θα υπάρχει πρόβλημα με την ισχύ (μην ψιθυρίζουν μετά τα ηχεία).

 

Πάντως άλλο να ξηλώσεις το ταμπλό και άλλο τα μαρσπιέ για να περάσουν τα καλώδια από κάτω. Το 2ο το έχω κάνει και μόνος μου (σε άλλο αυτοκίνητο βέβαια) στο παρελθόν.

 

Ίσως το κάνω... κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχουν 10 θέσεις σύνολο. Ενδιαφέρον. Μένει να δούμε αν θα υπάρχει πρόβλημα με την ισχύ (μην ψιθυρίζουν μετά τα ηχεία).

 

Πάντως άλλο να ξηλώσεις το ταμπλό και άλλο τα μαρσπιέ για να περάσουν τα καλώδια από κάτω. Το 2ο το έχω κάνει και μόνος μου (σε άλλο αυτοκίνητο βέβαια) στο παρελθόν.

 

Ίσως το κάνω... κάποια στιγμή...

 

Πάντως τα 8 ηχεία ακούγονται μια χαρά αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ενισχυτής απο το εργοστάσιο...

 

Άσχετη με το θέμα μας ατάκα μου προς τον τύπο που με εξυπηρέτησε στην αντιπροσωπεία όταν μου είπε οτι το gt έχει και ανοιχτήρι:

Το passat έχει σαμπανιέρα και προφυλακτικα;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στα πίσω καθίσματα έχει θέσεις για ηχεία αλλά δεν έχει ηχεία ξέρετε αν έχει την καλωδίωση περασμένη ?
Link to comment
Share on other sites

Στα πίσω καθίσματα έχει θέσεις για ηχεία αλλά δεν έχει ηχεία ξέρετε αν έχει την καλωδίωση περασμένη ?

 

post 817

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με τα service τι γίνεται; Τι λέει η αντιπροσωπία; Πόσο κοστίζουν και ανά πόσα χιλιόμετρα για το gt; Οσο για ανταλλακτικά βρίσκεις εύκολα; (Συγχωρήστε με αλλά μέχρι σήμερα δεν είχα επαφή με γερμανικά αυτοκίνητα)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 8 ηχεία ακούγονται μια χαρά αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ενισχυτής απο το εργοστάσιο...

 

Άσχετη με το θέμα μας ατάκα μου προς τον τύπο που με εξυπηρέτησε στην αντιπροσωπεία όταν μου είπε οτι το gt έχει και ανοιχτήρι:

Το passat έχει σαμπανιέρα και προφυλακτικα;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://assets.in.gr/dgenesis/assets/content6/photo/big/dgEntity_47551.jpg

k epiπλεον λειτουργει κ σαν μικρο ψυγειακι με θερμοκρασια κλιμα αν καταλαβα καλα.

 

http://www.blaupunkt.com/de/7642225360_main.asp συμφωνα με το σιτε κ τα 2 μοντελα λενε 4χ20w πως βαζουν αυτοι 8 κ 10 ηχεια?τα ηχεια ιδιας μαρκας?

 

τα service apo 300-500 ta programmatismena...με τα ανταλακτικα δεν θα χεις προβλημα περα απο στοκ καθε αντ/πειας,υπαρχουν τα κεντρικα κ τελος καθε βδομαδα ερχονται παραγγελιες με ανταλακτικα απο γερμανια

Link to comment
Share on other sites

... συμφωνα με το σιτε κ τα 2 μοντελα λενε 4χ20w πως βαζουν αυτοι 8 κ 10 ηχεια?τα ηχεια ιδιας μαρκας?

 

Τα 8 ηχεία που άκουσα στο αυτοκίνητο της αντιπροσωπείας (και που θα υπάρχουν και στο δικό μου) είναι εργοστασιακά. Δε γνωρίζω βέβαια αν είναι της blaupunkt αλλά είναι πιθανό.

 

Μπορεί να υπάρχει και ενισχυτής (δεν το έχω ρωτήσει)...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...