Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gsa, ποιό σύστημα έχεις εσύ; Ήταν στάνταρ στο αυτοκίνητό σου ή το έβαλες ως έξτρα; Αν ήταν έξτρα, πόσο σε χρέωσαν;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω "δημόσια" τον φίλο costa για την υπέροχη δουλεία που έκανε στο GT μου!!!:)(τιμόνι,cruise κ.λ.π) Χίλια ευχαριστώ!!

Μακάρι και εγώ να μπορούσα να βοηθήσω άλλους, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά δεν μπορουμε να τα κάνουμε!!!!οι γνώσεις μου σταματούν εκεί που ξεκινάει ο................... Costas.:O

 

Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου τον Βασίλη :ninja: για ότι έκανε για μένα:!:.....ξέρει αυτός.

 

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

gsa, ποιό σύστημα έχεις εσύ; Ήταν στάνταρ στο αυτοκίνητό σου ή το έβαλες ως έξτρα; Αν ήταν έξτρα, πόσο σε χρέωσαν;

στανταρ το εχει, ειναι αυτο που αποθηκευεις με ενα κουμπι την πιεση των ελαστικων και αν πεσει κατω απο 7psi σε καποιο λαστιχο αναβει ενδειξη στο ταμπλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω "δημόσια" τον φίλο costa για την υπέροχη δουλεία που έκανε στο GT μου!!!:)(τιμόνι,cruise κ.λ.π) Χίλια ευχαριστώ!!

Μακάρι και εγώ να μπορούσα να βοηθήσω άλλους, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά δεν μπορουμε να τα κάνουμε!!!!οι γνώσεις μου σταματούν εκεί που ξεκινάει ο................... Costas.:O

 

Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου τον Βασίλη :ninja: για ότι έκανε για μένα:!:.....ξέρει αυτός.

 

Καληνύχτα

 

Το cruise πόσο σου κόστισε και από που? Από ebay?

 

στανταρ το εχει, ειναι αυτο που αποθηκευεις με ενα κουμπι την πιεση των ελαστικων και αν πεσει κατω απο 7psi σε καποιο λαστιχο αναβει ενδειξη στο ταμπλο.

 

Το έχουν όλα στάνταρ? Από ποιο μοντέλο και μετά? και τα 06?

Link to comment
Share on other sites

Το cruise πόσο σου κόστισε και από που? Από ebay?

 

Το ανταλλακτικο κοστιζει 70-75 απο αντιπροσωπεια, δεν θα το βρεις φθηνοτερα στο internet ή θα το βρεις ελαχιστα φθηνοτερα οποτε δεν αξιζει αφου δεν θα εχεις εγγυηση. Για να στο περασουν ζητανε οσα θελει ο καθενας, εγω το εβαλα με 140 Ευρω συνολικα (ανταλλακτικο + εργατικα) εαν θυμαμαι καλα, στον Μανδυλα στη Θεσ/νικη.

 

Το έχουν όλα στάνταρ? Από ποιο μοντέλο και μετά? και τα 06?

 

Mονο το GTI το εχει στανταρ, tsi 122, 140 και gt οχι.

Link to comment
Share on other sites

Το cruise πόσο σου κόστισε και από που? Από ebay?

 

Για να βάλεις cc θέλεις το αριστερό διακοπτάκι και μπορεί να χρειαστείς υπολογιστή τιμονιού δες εδω. Αλλά αφού θα αλλάξεις υπολογιστή τιμονιού καλό είναι να αλλάξεις και τιμόνι. Αυτό είναι το πακέτο.

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα κοστιζουν περιπου 75 ευρω. απο οτι ειδα τις τιμες στο TM TUNING.

περιλαμβανουν τους σενσορες της πιεσης μαζι με την καλωδιωση και τα κουμπακια της κεντρικης κονσολας. Οτι αξιζει σαν αξεσουαρ...αξιζει.

 

Απο οσο γνωριζω κανεις ακομα δεν εχει την τεχνογνωσια στην Ελλαδα να το βαλει και φυσικα καμια αντιπροσωπεια (απιθανο σχεδον να στο βαζει καποια, θα σου πουν αδυνατο) δεν το βαζει. Ομως...στο εξωτερικο το τοποθετουν επιτυχως το συστημα, βλεποντας μερικα ξενα φορουμ....

Αρα αφου μπορουν αυτοι...μπορουμε κι εμεις....θα προμηθευτουμε αφθονα manuals, θα διαβασουμε...και μετα θα το βαλουμε. ποιος διαθετει το αμαξι του για πειραματοζωο λοιπον να βαλουμε το συστημα TPMS???? :D :D :D

 

το συστημα που αναφερεις εσυ με το συστημα που αναφερει ο Κωστας δεν εχουν καμια σχεση!!!!!!

τα 75€ που ζηταει το ΤΜtuning ειναι για καλωδια και κουμπι.... η συνδεση γινεται στο αισθητηρα του ABS ετσι ωστε να καταλαβαινει με ποια ταχυτητα γυριζουν οι ροδες (πραγματικα ειναι πολυ ευκολη η εγκατασταση) για να παρει τις ενδειξεις το τουτου πρεπει να παει πανω απο 120 χλμ. τα μειον φυσικα ειναι οτι κατω απο 100 δεν καταλαβαινει τι του γινεται..... και το πολυ βασικο ειναι οτι αν πατησεις μια καλη λακουβα θα σου βγαλει αυθαιρετα ενδειξη για την πιεση των ελαστικων επισης αν αλλαξεις διαμετρο στην ζαντα θα πρεπει να κανεις νεα κωδικοποιηση (οχι παντα). Τωρα ο φιλος Κωστας αναφερεται σε συστημα που αν θυμαμαι καλα παει σε νεα μοντελα της VW

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν όλα στάνταρ? Από ποιο μοντέλο και μετά? και τα 06?

εμενα ειναι μοντελο 06 (σκοντα οκταβια5) και ξερω οτι το εχουν στανταρ και τα γκολφ gti και λεον τφσι

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ο φιλος Κωστας αναφερεται σε συστημα που αν θυμαμαι καλα παει σε νεα μοντελα της VW

Ξέρεις αν το σύστημα ελέγχου της πίεσης που βάζουν στα καινούρια VW, είναι σαν αυτό που περιγράφεις με το ABS ή σου δείχνει πραγματιά την πίεση των ελαστικών;

Link to comment
Share on other sites

στανταρ το εχει, ειναι αυτο που αποθηκευεις με ενα κουμπι την πιεση των ελαστικων και αν πεσει κατω απο 7psi σε καποιο λαστιχο αναβει ενδειξη στο ταμπλο.

 

αυτο εχω και εγω αλλα το ξαναλεω δεν αξιζει.

εγω παρολο που εχω αυτο, θα βαλω το αλλο που εχει αισθητηρες μεσα στην ροδα και στελνει τα δεδομενα στην οθονη και σου μετραει την αληθινη πιεση και την θερμοκρασια!

 

το συστημα που αναφερεις εσυ με το συστημα που αναφερει ο Κωστας δεν εχουν καμια σχεση!!!!!!

τα 75€ που ζηταει το ΤΜtuning ειναι για καλωδια και κουμπι.... η συνδεση γινεται στο αισθητηρα του ABS ετσι ωστε να καταλαβαινει με ποια ταχυτητα γυριζουν οι ροδες (πραγματικα ειναι πολυ ευκολη η εγκατασταση) για να παρει τις ενδειξεις το τουτου πρεπει να παει πανω απο 120 χλμ. τα μειον φυσικα ειναι οτι κατω απο 100 δεν καταλαβαινει τι του γινεται..... και το πολυ βασικο ειναι οτι αν πατησεις μια καλη λακουβα θα σου βγαλει αυθαιρετα ενδειξη για την πιεση των ελαστικων επισης αν αλλαξεις διαμετρο στην ζαντα θα πρεπει να κανεις νεα κωδικοποιηση (οχι παντα). Τωρα ο φιλος Κωστας αναφερεται σε συστημα που αν θυμαμαι καλα παει σε νεα μοντελα της VW

 

δεν αξιζει, καλυτερα να βαλει κανεις κατευθειαν ενα καλο συστημα που να εχει αισθητηρες στις ροδες και οχι να υποθετει ποτε εχασε αερα ενα λαστιχο με τη βοηθεια του ABS!

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει, καλυτερα να βαλει κανεις κατευθειαν ενα καλο συστημα που να εχει αισθητηρες στις ροδες και οχι να υποθετει ποτε εχασε αερα ενα λαστιχο με τη βοηθεια του ABS!

πολυ σωστα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ημουν αντιπροσωπεια και ειδα το cc που εφτασε... ο κωδικος του τελειωνει σε 513 G κι οχι F που αναφερθηκε...ειναι ακομα πιο νεο μοντελο αυτο??

 

ο εξοπλισμος περιλαμβανει μονο τον διακοπτη?? γιατι σε εμενα ειχαν μονο το διακοπτη μεσα στο κουτι κι οχι καλωδιωσεις η τιποτα αλλο.

 

ευχαριστω

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν το σύστημα ελέγχου της πίεσης που βάζουν στα καινούρια VW, είναι σαν αυτό που περιγράφεις με το ABS ή σου δείχνει πραγματιά την πίεση των ελαστικών;

[To all]

Σχετικά με το σύστημα TPMS της VW μπορείτε να πάρετε πληροφορίες από εδώ :

 

Tire Pressure Monitoring System

 

[To eliaskoun]

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

 

[To mkaragiannis]

Μιχάλη, να τα πούμε το ΣΚ

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[To all]

Σχετικά με το σύστημα TPMS της VW μπορείτε να πάρετε πληροφορίες από εδώ :

 

Tire Pressure Monitoring System

 

[To eliaskoun]

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

 

[To mkaragiannis]

Μιχάλη, να τα πούμε το ΣΚ

 

Κώστας

 

Και άλλο τιμόνι ??

Link to comment
Share on other sites

[To all]

Σχετικά με το σύστημα TPMS της VW μπορείτε να πάρετε πληροφορίες από εδώ :

 

Tire Pressure Monitoring System

 

[To eliaskoun]

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

 

[To mkaragiannis]

Μιχάλη, να τα πούμε το ΣΚ

 

Κώστας

 

το ειδα το συστημα που αναφερεις. χαλια ειναι. σε αντιθεση, αυτο που εγω βρηκα και θεωρω κλασεις ανωτερο, δειχνει την ακριβη πιεση πχ 2,1 2,2 2,3 κτλ και την ακριβη θερμοκρασια. αυτο που εσυ δειχνεις απλα σε ειδοποιει οταν χασει αερα ενα λαστιχο...

Link to comment
Share on other sites

[To all]

Σχετικά με το σύστημα TPMS της VW μπορείτε να πάρετε πληροφορίες από εδώ :

 

Tire Pressure Monitoring System

 

[To eliaskoun]

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

 

[To mkaragiannis]

Μιχάλη, να τα πούμε το ΣΚ

 

Κώστας

 

κατα 99% ναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα!

 

Ξερει κανεις καποιο site το οποιο να εχει photos με το μοτερ του TSI 140 hp και τα διαφορα parts του?

 

πχ. εψαχνα να βρω το δοχειο με τα λαδια για το υδραυλικο τιμονι, κ μαλον πρεπει να ειναι κατω απο το πλαστικο καπακι που ειναι τοποθετημενο πανω απο την μηχανη. επειδη ομως δεν γνωριζω πως ξεκουμπωνει(και για να μην το σπασω) ρωταω αν κανεις γνωριζεις κανα site που να λεει πληροφοριες που μπορούνε να με βοηθησουνε.

 

Ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά καλησπέρα καταρχήν

Ψάχνουμε να βρούμε (γιατί είμαστε τρεις στην παρέα) 3 τιμόνια από GTI ξέρεις κανείς κάποια αξιόπιστη διεύθυνση στο ebay να παραγγείλουμε ή από την Ελλάδα?

Αν θέλετε απαντήστε μου στο παρακάτω email

Ευχαριστώ

akokkalidis@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά καλησπέρα καταρχήν

Ψάχνουμε να βρούμε (γιατί είμαστε τρεις στην παρέα) 3 τιμόνια από GTI ξέρεις κανείς κάποια αξιόπιστη διεύθυνση στο ebay να παραγγείλουμε ή από την Ελλάδα?

Αν θέλετε απαντήστε μου στο παρακάτω email

Ευχαριστώ

akokkalidis@yahoo.gr

 

Ελλαδα το παιρνεις 800-1000 απο αντιπροσωπεια.

ebay Γερμανια 200 - 300 χωρις εγγυηση ομως. διαλεγεις και παιρνεις...κανενας μας δε το πηρε απο εδω....θες να εισαι ο πρωτος?? :D

Πριν κανα δυο σελιδες εχω δωσει διευθυνση....το θεμα αυτο δε θα μπορουσαμε να το εχουμε αναφερει εκτενεστερα... αν ψαξεις λιγο θα βρεις τα παντα.

 

Πολυλειτουργικο δε θα δουλευει ομως αν εχεις aftermarket πηγη.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην το πάρω από Ελλάδα (αντιπροσωπεια). Γι' αυτό σας ρωτάω επειδή έχετε δοκιμάσει την «πηγή» να μου πείτε την διεύθυνση για να πάρω. Οσο για το πολυλειτουργικό γιατί δεν θα δουλευει με aftermarket. Αν βάλεις το ανταπτοράκι που σου δίνει η πηγή δεν θα δουλεύει?
Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα το παιρνεις 800-1000 απο αντιπροσωπεια.

ebay Γερμανια 200 - 300 χωρις εγγυηση ομως. διαλεγεις και παιρνεις...κανενας μας δε το πηρε απο εδω....θες να εισαι ο πρωτος?? :D

Πριν κανα δυο σελιδες εχω δωσει διευθυνση....το θεμα αυτο δε θα μπορουσαμε να το εχουμε αναφερει εκτενεστερα... αν ψαξεις λιγο θα βρεις τα παντα.

 

Πολυλειτουργικο δε θα δουλευει ομως αν εχεις aftermarket πηγη.

 

Δουλεύει τέλεια

Link to comment
Share on other sites

ο χειμωνας ηρθε... το σαββατοκυριακο προβλεπεται χιονι στα ορεινα, οποτε σημερα που εχει καλο καιρο, ειναι η ωρα για τοποθετηση των χειμερινων ελαστικων
Link to comment
Share on other sites

ο χειμωνας ηρθε... το σαββατοκυριακο προβλεπεται χιονι στα ορεινα, οποτε σημερα που εχει καλο καιρο, ειναι η ωρα για τοποθετηση των χειμερινων ελαστικων

που μενεις και θα βαλεις χειμωνιατικα λαστιχα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...