Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως οντως το θεωρω αχρηστο οποτε ...

 

Κι εγώ, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

 

παρε την κοσμοκαρ κατευθειαν και ρωτα τους. το ποιο πιθναο ειναι να καναν και λαθος που σου ειπαν πως ειναι στανταρ στο αμαξι σου.

 

Έχω πάρει από χτες και περιμένω απάντηση. Ενδεικτικά πάντως, στο συνεργείο έτυχε να είναι εκείνη τη στιγμή ένα GT και ένα GTI και το είχαν και τα δυο. Δεν πρόσεξα αν είχαν ξένον, αλλά κομμάτι απίθανο μου φαίνεται, θα ήταν σύμπτωση. Ίσως θα ήταν χρήσιμο να ξέραμε πόσο κάνει βέβαια το σύστημα, γιατί όπως λες κι εσύ αν έχει πχ 20 ευρώ κόστος τότε όντως λίγο δύσκολο να κάνανε σε τέτοια διαδικασία. Από την άλλη, εύκολο ή δύσκολο, όταν το είχα αφήσει για 3 ολόκληρες μέρες για να κατεβάσουν σασμάν για το συγχρονιζέ ούτως ή άλλως είχαν λύσει το μισό αμάξι οπότε δε θα ήταν και τόσο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

 

 

 

Έχω πάρει από χτες και περιμένω απάντηση. Ενδεικτικά πάντως, στο συνεργείο έτυχε να είναι εκείνη τη στιγμή ένα GT και ένα GTI και το είχαν και τα δυο. Δεν πρόσεξα αν είχαν ξένον, αλλά κομμάτι απίθανο μου φαίνεται, θα ήταν σύμπτωση. Ίσως θα ήταν χρήσιμο να ξέραμε πόσο κάνει βέβαια το σύστημα, γιατί όπως λες κι εσύ αν έχει πχ 20 ευρώ κόστος τότε όντως λίγο δύσκολο να κάνανε σε τέτοια διαδικασία. Από την άλλη, εύκολο ή δύσκολο, όταν το είχα αφήσει για 3 ολόκληρες μέρες για να κατεβάσουν σασμάν για το συγχρονιζέ ούτως ή άλλως είχαν λύσει το μισό αμάξι οπότε δε θα ήταν και τόσο δύσκολο...

 

απ οτι θυμαμαι παει με τα xenon φωτα που εχουν και συστημα πλυσης των φωτων. δεν ειναι στανταρ , τουλαχιστον στα GTI επιμενω δεν ειναι. αλωστε ειναι λιγο χαζο να εχεις ενα γρηγορο αμξι και ναεχεις στανταρ αυτη την ενδειξη ή cruise control! το οποιο cruise control μια και τοεφερε η κουβεντα μπαινει ευκολα εκ των υστερων με 30-50 ευρω μεταχειρισμενο το αγοραζεις και το τοποθετεις μονος σου αλλα δε το εκανα καθως θεωρω οτι ειναι κουτο να εχεις γρηγορο αμαξι με σειριακο κιβωτιο DSG και να θελεις να πηγαινεις με σταθερη ταχυτητα. γιαυτο αλωστε δεν ειναι στανταρ. με την ιδια λογικη νομιζω οτι δε θα εβαζαν στανταρ εναν αισθητηρα που να σου λεει αν τελειωσε το νερο ! ασε που το καταλαβαινεις αμεσως, απλα δεν πιτσιλαει! πραγματικα αχρηστο συστημα...

μονο στα σερβις να σου γεμιζουν το δοχειο, δε θα τελειωσει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

απ οτι θυμαμαι παει με τα xenon φωτα που εχουν και συστημα πλυσης των φωτων. δεν ειναι στανταρ , τουλαχιστον στα GTI επιμενω δεν ειναι. αλωστε ειναι λιγο χαζο να εχεις ενα γρηγορο αμξι και ναεχεις στανταρ αυτη την ενδειξη ή cruise control! το οποιο cruise control μια και τοεφερε η κουβεντα μπαινει ευκολα εκ των υστερων με 30-50 ευρω μεταχειρισμενο το αγοραζεις και το τοποθετεις μονος σου αλλα δε το εκανα καθως θεωρω οτι ειναι κουτο να εχεις γρηγορο αμαξι με σειριακο κιβωτιο DSG και να θελεις να πηγαινεις με σταθερη ταχυτητα. γιαυτο αλωστε δεν ειναι στανταρ. με την ιδια λογικη νομιζω οτι δε θα εβαζαν στανταρ εναν αισθητηρα που να σου λεει αν τελειωσε το νερο ! ασε που το καταλαβαινεις αμεσως, απλα δεν πιτσιλαει! πραγματικα αχρηστο συστημα...

μονο στα σερβις να σου γεμιζουν το δοχειο, δε θα τελειωσει ποτε...

 

Θεωρείς ότι ο εξοπλισμός που δεν είναι βασικός σε ένα αυτοκίνητο, δεν είναι επειδή δεν είναι απαραίτητος ? Η χαμηλή βασική τιμή που θέλει να επιτύχει κάθε εταιρία σου λέει κάτι ?

 

Έχεις χρησιμοποιήσει cruise control σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο ? Το DSG αυτοκίνητό σου το οδηγείς συνεχώς κουνώντας το δεξί σου πόδι ? Έστω και τέρμα γκάζι δεν το κρατάς ποτέ σταθερό ? Και για να σε προλάβω δεν χρειάζεται αμερικάνικη ευθεία για να το χρησιμοποιήσεις.

 

Το Μ3 που το έχει στάνταρ δεν είναι γρήγορο αυτοκίνητο ? (και τόσα μα τόσα άλλα) ή μήπως είναι κουτοί αυτοί στην BMW ? Μα καλά πάει το Μ3 με σταθερή ταχύτητα ?

 

Επίσης ακόμα αδυνατώ να καταλάβω γιατί είναι χαζό να έχεις σε γρήγορο αυτοκίνητο ένδειξη για τη στάθμη του νερού ? Πραγματικά αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει. Για τα επιπλέον 100-200 γραμμάρια ?

Link to comment
Share on other sites

αλωστε ειναι λιγο χαζο να εχεις ενα γρηγορο αμξι και ναεχεις στανταρ αυτη την ενδειξη ή cruise control! το οποιο cruise control μια και τοεφερε η κουβεντα μπαινει ευκολα εκ των υστερων με 30-50 ευρω μεταχειρισμενο το αγοραζεις και το τοποθετεις μονος σου αλλα δε το εκανα καθως θεωρω οτι ειναι κουτο να εχεις γρηγορο αμαξι με σειριακο κιβωτιο DSG και να θελεις να πηγαινεις με σταθερη ταχυτητα...

 

 

Νομιζω εχεις λανθασμενη εντυπωση για το Cruice control. Εγω που εχω αυτοκινητο με CC σου λεω οτι ειναι ενα απο τα πιο χρησιμα εξαρτηματα, που κανει απολαυση την οδηγηση εξω απο την πολη. Αν εξοικειωθεις μαζι του μπορεις να ελεγχεις το αυτοκινητο αυξομειωνοντας την ταχυτητα μονο με το χερι. Επισης αμφιβαλλω αν ειναι τοσο ευκολη και φτηνη η τοποθετηση του.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχεις λανθασμενη εντυπωση για το Cruice control. Εγω που εχω αυτοκινητο με CC σου λεω οτι ειναι ενα απο τα πιο χρησιμα εξαρτηματα, που κανει απολαυση την οδηγηση εξω απο την πολη. Αν εξοικειωθεις μαζι του μπορεις να ελεγχεις το αυτοκινητο αυξομειωνοντας την ταχυτητα μονο με το χερι. Επισης αμφιβαλλω αν ειναι τοσο ευκολη και φτηνη η τοποθετηση του.

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17953

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=969&st=0

 

http://www.golfvgticlub.gr/cruise/DIY-Cruise_control_MK5.pdf

Link to comment
Share on other sites

ΤΡΕΛΑ πουλατε? ρε σεις καμια αντιπροσωπια δε θα εμπαινε σε τετοια διαδικασια να ξυλωσει ενα κωλοαισθητηρα και να τον βαλει σε αλλο αμαξι. δεν αξιζει τον κοπο. σιγα το κοστος ενος καινουργιου συστηματος και πανω απ ολα σιγα μη εμπαιναν στη διαδικασια και μετα να φοβουνται μηπως τους πας δικαστηρια.

το πιο πιθανο ειναι να μη το ειχες ποτε και να μπερδευτηκες. ειναι το ποιο πιθανο σεναριο. σου ειχε βγαλει αλλο σημα κια νομιζες πως ειναι το σημα για χαμηλη σταθμη νερου. ασε που και στανταρτ δε νομιζω να ειναι. τουλαχιστον στα GTI που εχω δεν ειναι κια πηγαινε μαζι με το συστημα πλυσιματος των φωτων. επ[ισης το θεωρω αχρηστο αξεσουαρ που μονο ...βαρος προσφερει και χαμηλοτερες επιδοσεις αρα! (πλακα κανω)

παντως οντως το θεωρω αχρηστο οποτε ...

Εσυ τωρα αν επιμενεις, παρε την κοσμοκαρ κατευθειαν και ρωτα τους. το ποιο πιθναο ειναι να καναν και λαθος που σου ειπαν πως ειναι στανταρ στο αμαξι σου.

 

 

ε αμα ειναι αχρηστο οκ να το αφήσουμε ...

 

 

 

φιλε αυτα που λες δεν στέκουν . . .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι ο εξοπλισμός που δεν είναι βασικός σε ένα αυτοκίνητο, δεν είναι επειδή δεν είναι απαραίτητος ? Η χαμηλή βασική τιμή που θέλει να επιτύχει κάθε εταιρία σου λέει κάτι ?

 

Έχεις χρησιμοποιήσει cruise control σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο ? Το DSG αυτοκίνητό σου το οδηγείς συνεχώς κουνώντας το δεξί σου πόδι ? Έστω και τέρμα γκάζι δεν το κρατάς ποτέ σταθερό ? Και για να σε προλάβω δεν χρειάζεται αμερικάνικη ευθεία για να το χρησιμοποιήσεις.

 

Το Μ3 που το έχει στάνταρ δεν είναι γρήγορο αυτοκίνητο ? (και τόσα μα τόσα άλλα) ή μήπως είναι κουτοί αυτοί στην BMW ? Μα καλά πάει το Μ3 με σταθερή ταχύτητα ?

 

Επίσης ακόμα αδυνατώ να καταλάβω γιατί είναι χαζό να έχεις σε γρήγορο αυτοκίνητο ένδειξη για τη στάθμη του νερού ? Πραγματικά αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει. Για τα επιπλέον 100-200 γραμμάρια ?

 

οχι για το επιπλεον βαρος που συγουρα τους νοιαζει. απλα οταν εχεις ενα σπορ αυτοκινητο με χαρακτηρα σπορ, ε δεν μπορεις να βαζεις CC. απλα δεν στεκει. γιατι υποτιθεται πως το αμαξι το σπορ το τρεχεςι και δεν το πηγαινεις σαν παπους. συγουρα αυτο στην ουσια δε γινεται συνεχεια αλλα το ξαναλεω δεν ταιριαζει στο χαρακτηρα του αυτοκινητου. πως θα σου φενοταν να ειχε στανταρ το GTI , κουρτινα για το πισω μπαμπριζ οπως τα μεγαλα οικογενειακα αμαξια?

κουτο δε θα ηταν?

κουτο δε ειναι το GTI να εχει κοτασαδορο? η πως θα σου φενοταν τζιπ με αεροτομη?

με το ιδιο σκεπτικο ειναι παραλογο να εχεις ενα αχρηστο γιατι αχρηστο ειναι συστημα που θα σου δειχνει αν εχεις νερο στο δοχειο! καλυτερα να εβαζαν συστημα που να δειχνει τη σταθμη του λαδιου! ή τη θερμοκρασια του νερου πραγμα πυο ειχε το παλιο μου GTI το 1991...

αλλα μου κανει εντυπωση ποσο μπορτει να ενοχλει η "αλλη" γνωμη εδω μεσα. οκ αν θελετε να πω οτι συμφωνω, οκ συμφωνω αυριο θα παω να βαλω και εγω τετοιο συστημα. με τι ασχολουμαστε ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεστε ορισμένοι. Τα πράγματα είναι πολύ απλά:

 

Οποιοδήποτε σύστημα που σε πληροφορεί για την κατάσταση του αυτοκινήτου (κάτι που δεν κάνει η αεροτομή και το κουρτινάκι) δεν μπορεί παρά να είναι χρήσιμο.

 

Παράδειγμα: Είμαι στην Αττική Οδό, πηγαίνω με 130 και φεύγει από το μπροστινό φορτηγό που κουβαλάει αυγά μια ωραία τετράδα και σκάει στο παρμπρίζ. Προφανώς χρειάζομαι ΠΟΛΥ νερό για να καθαρίσω την ομελέτα ώστε να βλέπω και να μη σκοτωθώ μέχρι να φτάσω σε ασφαλές σημείο και να σταματήσω. Αν λοιπόν αυτό το σύστημα με προειδοποιήσει πριν ξεκινήσω ότι δεν έχω πλυστικό υγρό και εγώ συμπληρώσω, τότε ελλατώνονται οι πιθανότητες να κινδυνεύσω σε μια τέτοια περίπτωση.

 

Το παραπάνω παράδειγμα σας φαίνεται ακραίο; Πολύ σωστά, γιατί απλούστατα είναι ακραίο. Είναι όμως το σύστημα άχρηστο; Αν έχει έστω και μια στο εκατομμύριο πιθανότητα να με αποτρέψει από ένα ατύχημα είναι άχρηστο;

 

Επαναλαμβάνω, πριν ανάψει αυτό το λαμπάκι (κάτι που έγινε ίσως και 2 μήνες αφού είχα πάρει το αυτοκίνητο) αγνοούσα την ύπαρξή του. Και σίγουρα, αν δεν είχε ανάψει δε θα το αναζητούσα ποτέ μου. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Από τι στιγμή που πρέπει να το έχω και το έχω πληρώσει με τα ωραία μου λεφτά, τι να πω δηλαδή; "Ντάξει μωρέ άχρηστο ήταν έτσι κι αλλιώς";

 

ΥΓ: Ο κοτσαδόρος πάλι είναι ένα χρηστικό αντικείμενο που επιβάλλεται από τις εκάστοτε ανάγκες. Δηλαδή αν έχω βάρκα και GTI πρέπει να αγοράσω δεύτερο αυτοκίνητο ή να βάλω κοτσαδόρο;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήρα σήμερα τηλ στην Κοσμοκαρ και ακόμα δεν έχουν πάρει απάντηση από τη Γερμανία για το αν είχα το συγκεκριμένο στοιχείο εξοπλισμού ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

Νενικήκαμεν! τουλάχιστον προσωρινά... (Ο καθένας το χαβά του, αλλά πρέπει να αναφέρω)

 

Μου άλλαξαν μονάδα ABS και Mechatronics unit του DSG, και τώρα το αυτοκίνητο πάει τέλεια. Το κιβώτιο συμπεριφέρεται όπως θα έπρεπε. Είμαι στα 11600χλμ.

 

Πλήρωσα 20 ευρώ βενζίνες (τις έκαψαν όλες οι μηχανικοί, και λίγο παραπάνω) αλλά μου το έπλυναν και μέσα έξω! (επειδή το λάσπωσαν στον επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου)

 

Θα σας κρατήσω ενήμερους αν εμφανιστεί κάτι με abs ή κιβώτιο. Ελπίζω πως δε θα ακούσετε τέτοια νέα μου.. (όχι βέβαια μετά από απώλεια φρένων σε κατηφόρα...)

 

Συνεχίζω να σας διαβάζω όλους, τα λέμε!

Χρίστος

Link to comment
Share on other sites

gia sas pedia .

 

pite mou sas parakalw an evale kapoios ton tempeli meta apo th agora amaksiou?poy kai pwso kosthse?

 

 

Αγοράζεις από ΕΔΩ και το βάζεις μόνος σου.

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις με πήραν από την Κοσμοκάρ και με ενημέρωσαν ότι το αυτοκίνητό μου ΔΕΝ διαθέτει το εν λόγω σύστημα. Συνεπώς έχουμε τρεις πιθανές περιπτώσεις:

 

- Το λαμπάκι μου άναψε τυχαία κάποια φορά από δυσλειτουργία

- Η Κοσμοκάρ καλύπτει το συνεργείο που υποτίθεται ότι αφαίρεσε τον αισθητήρα μετά από συνενόηση μαζί τους (εξάλλου γιατί καθυστέρησαν να μου απαντήσουν 5 μέρες σε μια τόσο απλή ερώτηση; )

- Δεν ξέρω τι μου γίνεται και το λαμπάκι δεν άναψε ποτέ.

 

Θέλοντας να δώσω τέλος στο θέμα, θα κρατήσω τις εκδοχές 1 & 3, αφού έχω αλλάξει συνεργείο ούτως ή άλλως για άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους στο forum!!!ειμαι νεο μελος και κατοχος ενος golf tsi gt sport 140hp εδω και 2 εβδομαδες περιπου!!!!Πριν τρεις μερες εβαλα 2 μπουκες στο golfaki μου, κοψανε δηλαδη τις αποληξεις και οξυγονοκολησανε τις μπουκες με κοψιμο προφυλακτηρα εννοειται!!αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν παιζει να δημιουργηθει καποιο προβλημα στον κινητηρα με το κοψιμο των εργοστασιακων αποληξεων??
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις με πήραν από την Κοσμοκάρ και με ενημέρωσαν ότι το αυτοκίνητό μου ΔΕΝ διαθέτει το εν λόγω σύστημα. Συνεπώς έχουμε τρεις πιθανές περιπτώσεις:

 

- Το λαμπάκι μου άναψε τυχαία κάποια φορά από δυσλειτουργία

- Η Κοσμοκάρ καλύπτει το συνεργείο που υποτίθεται ότι αφαίρεσε τον αισθητήρα μετά από συνενόηση μαζί τους (εξάλλου γιατί καθυστέρησαν να μου απαντήσουν 5 μέρες σε μια τόσο απλή ερώτηση; )

- Δεν ξέρω τι μου γίνεται και το λαμπάκι δεν άναψε ποτέ.

 

Θέλοντας να δώσω τέλος στο θέμα, θα κρατήσω τις εκδοχές 1 & 3, αφού έχω αλλάξει συνεργείο ούτως ή άλλως για άλλους λόγους.

 

παντως εγω εχω το tsi το πηρα αρχεσ του τρεχοντος χρονου και δεν εχει τον αισθητηρα που λες..αν και πιστευω οτι καλο μπορει να κανει και οχι κακο η υπαρξη του και τελειωνοντας το off topic που ξεκινησε προσθετω οτι ΔΕΝ με ενδιαφερει καθολου το τι λεει ο καθενας σχετικα για το ποια εξαρτηματα καθοριζουν τον σπορ χαρακτηρα η το πως προσδιοριζεται αυτος συμφωνα με τα υποκειμενικα κριτηρια του καθενος και καλα θα κανετε να μην δινετε σημασια σε τετοια λεγομενα αλλα σε πιο σημαντικα θεματα.(τα τελευταια δεν πηγαινουν στον ari για αποφυγη παρεξηγησεων)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

το GT Sport εχει ανοιχτηρι, ενω σιγουρα εχει (λογω xenon μαλλον) και ενδειξη για την σταθμη του υγρου, πραγμα πολυ χρησιμο (ξεκινας για μεγαλη διαδρομη χωρις νερο?και αν ο μπροστινος πατησει νερα, αν συναντησεις μυγες-καμικαζι κλπ?)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους στο forum!!!ειμαι νεο μελος και κατοχος ενος golf tsi gt sport 140hp εδω και 2 εβδομαδες περιπου!!!!Πριν τρεις μερες εβαλα 2 μπουκες στο golfaki μου, κοψανε δηλαδη τις αποληξεις και οξυγονοκολησανε τις μπουκες με κοψιμο προφυλακτηρα εννοειται!!αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν παιζει να δημιουργηθει καποιο προβλημα στον κινητηρα με το κοψιμο των εργοστασιακων αποληξεων??

 

...οχι...:)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

παιδες και κατι αλλο θελω να ρωτησω!!αμα γενικα πεσω σε καμια λακουβα ακουω εναν τριγμο κατι σαν σφυριγματακι αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω καλα αν ειναι απο μπροστα ο θορυβος η απο πισω,μιλαω για το εξωτερικο του αυτοκινητου!ειναι ο φυσιολογικος θορυβος των αναρτησεων η θα πρεπει να ανησυχω?
Link to comment
Share on other sites

παιδες και κατι αλλο θελω να ρωτησω!!αμα γενικα πεσω σε καμια λακουβα ακουω εναν τριγμο κατι σαν σφυριγματακι αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω καλα αν ειναι απο μπροστα ο θορυβος η απο πισω,μιλαω για το εξωτερικο του αυτοκινητου!ειναι ο φυσιολογικος θορυβος των αναρτησεων η θα πρεπει να ανησυχω?

Φυσιολογικο ειναι. Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Το χειρόφρενό μου κάποια στιγμή είχε χάσει την ωραία αίσθηση που είχε στην αρχή. Η αίσθηση που έδινε στο χέρι ήταν ότι ήταν λίγο χαλαρό ως ένα σημείο και μετά έσφιγγε.

 

Στα service μου έλεγαν ότι αφού σφίγγει και κρατάει το αυτοκίνητο είναι ΟΚ και ίσα ίσα που το κοιτούσαν.

 

Όταν μου άλλαξαν το dsg mechatronics unit, έφτιαξε! Μάλλον έλυσαν μεγάλο μέρος του αυτοκινήτου και όταν το ξανασυναρμολόγισαν έσφιξε κάτι σωστά, ή απλά το παρατήρησε κάποιος και το έφτιαξε χωρίς να πω κάτι...

 

Αυτά, πληροφοριακά για όποιον έχει το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το dsg mechatronics unit? για να μαθαινουν και οι ασχετοι

 

το ανοιχτιρι τι ειναι? για να πινεις μπυρες οταν οδηγας? ποιο ειναι το σκεπτηκο σε αυτον τον στανταρ εξοπλισμο?

Link to comment
Share on other sites

προφανως ειναι για τον ιδιο λογω που εχει και τις θηκες για μπουκαλια η ποτηρια....να πιεις κατι που δεν μπορεις να ανοιξεις?αλλωστε, δεν εχουν μονο οι μπύρες τέτοιο καπάκι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...