Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Το θεμα ειναι οτι μενα εχει αρκετα μακριες σχεσεις.με την πρωτη να σπαει στα 40 σχεδον,2α στα 75,3η στα 95 και η 4 μεχρι 105 περιπου,γιατι δεν δινει παραπερα...αμα βαλω ενα πιο μεγαλο πισω θα δω διαφορα?

 

Σιγουρα δεν φορας του 50αριου το σασμαν...μοιαζει σαν να εχεις απο astrea η απο λifan....βαλε για αρχη ενα 38αρι πισω και μετα αν δεν σου κανει βαλε 40αρι....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για πηνία σε κόβω..

Εκτός και αν πήρε υγρασία και κάνει κοψίματα αν και δεν νομίζω, πιο πολυ είμαι προς πηνία μεριά :p

Τώρα δεν παίρνει καθόλου μπρος? Δες και το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα η κλειδαριά, την είχε πατήσει ένας φίλος μου με c50 έτσι

 

Ούτε πολλαπλασιαστής είναι ούτε ηλεκτρονικη...Ο μάστορας δοκίμασε άλλη ηλεκτρονική και πολλαπλασιαστή αλλά τπτ..πάλι τα ίδια λέει έκανε...Οπότε μόνο πηνία λέει μπορεί να είναι...Τελικά ο λόγος που σβήνει το μηχανάκι δεν είναι ότι κόβεται το ρεύμα αλλά δίνει πολύ λίγο ρεύμα σε σχέση με το κανονικό (12v?).Ξέρετε ρε παιδιά αν παίζει να είναι και τίποτα άλλο;Θυμάμαι μια φορά ότι ο πατέρας μου είχε πει ότι ρεύματα σημαίνει 5 πράγματα...Πηνία,ηλεκτρονική,πολλαπλασιαστής,καλώδια και ένα άλλο που δε το θυμάμαι...Αα...επίσης η μπαταρία τα είχε φτύσει και την φορτίζει τώρα..γι'αυτο μάλλον η μίζα κόλλαγε.

Edited by Skymoto
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν φορας του 50αριου το σασμαν...μοιαζει σαν να εχεις απο astrea η απο λifan....βαλε για αρχη ενα 38αρι πισω και μετα αν δεν σου κανει βαλε 40αρι....

 

Πώς γίνεται να σπας τις ταχύτητες τόσο ψηλα;;;Εγώ όταν το ειχα 52 ήταν 1η 30-35

2α 65 3η 85 και 4η 105!Τί γραναζωμα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατι αλλο....σχετικα με τον στροφαλο (AaSa 54mm τριγονικο) πρεπει να βαλω οποσδηποτε πιστονι με 54διαδρομη η μπορω να βαλω πιστονι απο Αστρα ή GBO-GB5 ?

 

Ααα και κατι αλλο το πιστονι GBO ειναι πομπε και το GB5 ειναι ημιπομπε??

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα φιλαρακι μου εχει ενα chaly και θελει να του βαλει μοτερ απο innova οι βασεις θα τεριαζουν ???
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα φιλαρακι μου εχει ενα chaly και θελει να του βαλει μοτερ απο innova οι βασεις θα τεριαζουν ???

 

Όχι:(Καλύτερα να βρει κανά μοτέρ 140 lifan.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα 14-36.τωρα εβαλα ενα 40αρι πισω και εινα 14-40.λιγο που το ανοιξα,παει η 1η στα 35,2α στα 60,3η στα 80 και 4η μεχρι 100 και κατι.δεν προλαβα να πιασω τελικη.το περιεργο ειναι οτι ενω ολες οι ταχυτητες σπανε χαμηλοτερα εχω ιδια τελικη.ισως γιατι τωρα ανεβαζει πιο πολλες στροφες η 4η γιατι τραβαει πιο πολυ.βεβαια βελτιωθηκε και αρκετα η εκκινηση.
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα 14-36.τωρα εβαλα ενα 40αρι πισω και εινα 14-40.λιγο που το ανοιξα,παει η 1η στα 35,2α στα 60,3η στα 80 και 4η μεχρι 100 και κατι.δεν προλαβα να πιασω τελικη.το περιεργο ειναι οτι ενω ολες οι ταχυτητες σπανε χαμηλοτερα εχω ιδια τελικη.ισως γιατι τωρα ανεβαζει πιο πολλες στροφες η 4η γιατι τραβαει πιο πολυ.βεβαια βελτιωθηκε και αρκετα η εκκινηση.

 

Πόσα mm είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Το μοτερ μαμισιο ειναι στα 97 κυβικα.μια motosport μεσαια και ενα φιλτρο εχω βαλει πανω,τιποτα αλλο..
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να σπας τις ταχύτητες τόσο ψηλα;;;Εγώ όταν το ειχα 52 ήταν 1η 30-35

2α 65 3η 85 και 4η 105!Τί γραναζωμα έχεις;

 

Δεν παιζει ρολο το γραναζομα αλλα το σασμαν..

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο το γραναζομα αλλα το σασμαν..

 

Αααα...Μπορείς να μου πείς δηλαδή τώρα που σκέφτομαι με ένα φίλο να φτιάξουμε ενα 50αρακι μοτερ (κοντο θα είναι 51mm μαλλον..) στα ποσα θα σπάει την κάθε ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

Αααα...Μπορείς να μου πείς δηλαδή τώρα που σκέφτομαι με ένα φίλο να φτιάξουμε ενα 50αρακι μοτερ (κοντο θα είναι 51mm μαλλον..) στα ποσα θα σπάει την κάθε ταχύτητα;

 

Πρεπει να ξερεις ποσα αλογα θα ειναι το μοτερ.Μονο τα αλογα του μοτερ ευθυνονται για την τελικη.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ξερεις ποσα αλογα θα ειναι το μοτερ.Μονο τα αλογα του μοτερ ευθυνονται για την τελικη.

 

Πώς βγαίνουν τα άλογα;Ξέρω μόνο ότι θα είναι γύρω στα 85cc

Link to comment
Share on other sites

Τα αλογα εχουν αμεση σχεση με τις στροφες που πιανεται η μεγιστη ιπποδυναμη, με τα κυβικα, και την μεση πιεση που αναπτυσσεται στον θαλαμο καυσης κατα την διαρκεια του κυκλου.

Με λιγα λογια οσο μεγαλυτερα αυτα τα νουμερα τοσο πιο μεγαλη η ιπποδυναμη.

Και ο τυπος: P= bmep*V*(n/2), οπου bmep η πιεση, V ο ογκος, n οι στροφες ανα δευτερολεπτο και το n/2 υποδηλωνει οτι ειναι 4χρονος ο κινητηρας.Ενω στους 2χρονους ειναι σκετο n.Συμφωνα με την λογικη των κυκλων καυσης.

Ο τυπος βγαζει Watt σαν μοναδα μετρησης.Για αλογα πολλαπλασιαζουμε επι 1,34.

Link to comment
Share on other sites

Τα αλογα εχουν αμεση σχεση με τις στροφες που πιανεται η μεγιστη ιπποδυναμη, με τα κυβικα, και την μεση πιεση που αναπτυσσεται στον θαλαμο καυσης κατα την διαρκεια του κυκλου.

Με λιγα λογια οσο μεγαλυτερα αυτα τα νουμερα τοσο πιο μεγαλη η ιπποδυναμη.

Και ο τυπος: P= bmep*V*(n/2), οπου bmep η πιεση, V ο ογκος, n οι στροφες ανα δευτερολεπτο και το n/2 υποδηλωνει οτι ειναι 4χρονος ο κινητηρας.Ενω στους 2χρονους ειναι σκετο n.Συμφωνα με την λογικη των κυκλων καυσης.

Ο τυπος βγαζει Watt σαν μοναδα μετρησης.Για αλογα πολλαπλασιαζουμε επι 1,34.

 

40 παλικαρια απ'τη Λιβαδια........ :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

40 παλικαρια απ'τη Λιβαδια........ :p:lol:

 

Εμμ παιζουμε?:p

Χοντρικα να ειναι γυρω στα 10-12 αλογα αν φτιαχτει σωστα το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμμ παιζουμε?:p

Χοντρικα να ειναι γυρω στα 10-12 αλογα αν φτιαχτει σωστα το δικο σου.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία.Μου θύμησες άσχημες εμπειρίες απο φυσική...:lol:

Edited by Skymoto
Link to comment
Share on other sites

Εμμ παιζουμε?:p

Χοντρικα να ειναι γυρω στα 10-12 αλογα αν φτιαχτει σωστα το δικο σου.

γιατι ποσα χιλιοστα ειναι?

Πρεπει να ξερεις ποσα αλογα θα ειναι το μοτερ.Μονο τα αλογα του μοτερ ευθυνονται για την τελικη.

 

δεν παιζει μονο η ιπποδιναμη

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

γιατι ποσα χιλιοστα ειναι?

 

δεν παιζει μονο η ιπποδιναμη

 

85 κυβικα ειπε οτι ειναι.Και εννοειται παντα στροφαλο αυτα τα αλογα.

Απο πλευρας μοτερ μονο η ιπποδυναμη παιζει ρολο.

Απο πλευρας αλλων παραγοντων παιζει η κλιση του εδαφους, η επιφανεια στην οποια προκαλει αντισταση ο αερας και σαφως οι τριβες μεταξυ εδαφους και τροχων.

Link to comment
Share on other sites

85 κυβικα ειπε οτι ειναι.Και εννοειται παντα στροφαλο αυτα τα αλογα.

Απο πλευρας μοτερ μονο η ιπποδυναμη παιζει ρολο.

Απο πλευρας αλλων παραγοντων παιζει η κλιση του εδαφους, η επιφανεια στην οποια προκαλει αντισταση ο αερας και σαφως οι τριβες μεταξυ εδαφους και τροχων.

 

85cc και θα δα βγαλει 10-12 αλογα:O?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

85cc και θα δα βγαλει 10-12 αλογα:O?

 

Δεν ειναι απιθανο αν φτιαχτει σωστα.Σκεψου οτι τα γνησια 125 τοσα αλογα βγαζουν στροφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απιθανο αν φτιαχτει σωστα.Σκεψου οτι τα γνησια 125 τοσα αλογα βγαζουν στροφαλο.

 

σορρυ αλλα δεν εχω δει κανενα 85αρι να παταει 125αρια...δηλαδη το δικο μου που ειναι 115 και ειμαι διπλα απο crypton x σημαινει οτι εχω 12 αλογα?αν και το υπολογιζω 8 αλογα στον τροχο

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Το Χ ειναι 12,6 στροφαλο αρα καπου στα 8 το πολυ 9 ροδα.Ενα καλο 85αρι γιατι να μην παει 6-7 αλογα ροδα οταν στροφαρει μεχρι 9000 στροφες και εχουν ανεβει συμπιεσεις και πιεσεις?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...