Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Απο κρατηματα λενε παρα πολυ στο στεγνο.Στο βρεγμενο μην περιμενεις και παρα πολλα.

Και με τις ζαντες θα εχεις προβλημα.Ειναι πολυ λεπτα τα λαστιχα και αν πεσεις σε λακουβα στραβωνει η ζαντα απευθειας..

 

εγώ έχω sporty 2.50 πίσω και με μία λακούβα στράβωσε η ζάντα με τη μια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

_Dante_:Καμία σχέση.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

_Dante_:Καμία σχέση.

 

Οκ,ευχαριστω.μολις δω και ποια λαστιχα θα παρω θα παω και για αυτες μετα.

Για λαστιχα το βλεπω για Μ45 2.25-2.50.Τα sporty επειδη το κοιταξα λιγο βγαινουν για παπια μονο σε 60/90 και 70/90 και ειδα τις διαστασεις και ειναι κατι σε 2αρια και 2.25...αρα 2.50 δεν πρεπει να υπαρχουν.παντως με τα continental που εχω τωρα εχω πεσει σε λακουβες-πηγαδια και δεν μου χει στραβωσει ακομα ζαντα,ευτυχως...

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστω.μολις δω και ποια λαστιχα θα παρω θα παω και για αυτες μετα.

Για λαστιχα το βλεπω για Μ45 2.25-2.50.Τα sporty επειδη το κοιταξα λιγο βγαινουν για παπια μονο σε 60/90 και 70/90 και ειδα τις διαστασεις και ειναι κατι σε 2αρια και 2.25...αρα 2.50 δεν πρεπει να υπαρχουν.παντως με τα continental που εχω τωρα εχω πεσει σε λακουβες-πηγαδια και δεν μου χει στραβωσει ακομα ζαντα,ευτυχως...

 

Σου προτείνω να δοκιμάσεις τα Michelin Gazelle M62

 

http://www.motorcycle-superstore.com/ProductImages/300/0000_Michelin_Gazelle_M62_Moped_Tire_--.jpg

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορα εχει σε σχεση με το 45?κρατημα πιο πολυ με ενδιαφερει...

 

Οταν λεω διαφορες,αν ξερεις πχ σε νερο η στεγνο ποιο ειναι καλυτερο,ποιο ζεσταινεται πιο γρηγορα κτλ...

Edited by _Dante_
Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστω.μολις δω και ποια λαστιχα θα παρω θα παω και για αυτες μετα.

Για λαστιχα το βλεπω για Μ45 2.25-2.50.Τα sporty επειδη το κοιταξα λιγο βγαινουν για παπια μονο σε 60/90 και 70/90 και ειδα τις διαστασεις και ειναι κατι σε 2αρια και 2.25...αρα 2.50 δεν πρεπει να υπαρχουν.παντως με τα continental που εχω τωρα εχω πεσει σε λακουβες-πηγαδια και δεν μου χει στραβωσει ακομα ζαντα,ευτυχως...

 

Τα michelin Pilot Sporty βγαινουν σε 2,25 και 2,50 μονο.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε,αυτα λενε πανω 60/90 και 70/90.αντιστοιχα ειναι τα 2.25 και 2.50 αυτα?γιατι φαινονται πιο μικρα απο τα αντιστοιχα 2.25 και 2.50 αλλων μαρκων.
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να δοκιμάσεις τα Michelin Gazelle M62

 

http://www.motorcycle-superstore.com/ProductImages/300/0000_Michelin_Gazelle_M62_Moped_Tire_--.jpg

 

Αυτά έχουν σχεδόν όλα τα glx απ'τη μάνα τους...και είναι πολύ καλά απο μεριάς κρατήματος

Link to comment
Share on other sites

Τοσο ειναι.Μια χαρα ειναι σε μεγεθος.Απλα ειναι πιο <<σουλουπωμενα>>.Τετοια φοραω στο μηχανακι μου εδω και 3 χρονια.1 φορα τα αλλαξα με κατι Dunlop TT900 αλλα δεν προκειται να το ξανακανω.

Μακραν τα καλυτερα στο στεγνο.Για γενικες καταστασεις προτεινω τα Μ62.

Link to comment
Share on other sites

Για στεγνο οντως μου εχουν πει οτι ειναι τα καλυτερα...απλα μην πληρωνω για ζαντες γιατι εδω στην αθηνα εχει κατι λακουβες γεωτρηση.
Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα αν δεν προσπαθεις να τις αποφυγεις τοτε οτι λαστιχο και να εχεις η ζαντα θα γινει τετραγωνη καποτε.Απλα με μικροτερα νουμερα ελαστικων ειναι πιο ευκολο να στραβωσουν.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βλεπω να το κανω οπως αυτος εδω,θα βαλω μπροστα πισω τα 70/90

http://p1.bikepics.com/pics/2008%5C02%5C19%5Cbikepics-1189396-full.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορα εχει σε σχεση με το 45?κρατημα πιο πολυ με ενδιαφερει...

 

Οταν λεω διαφορες,αν ξερεις πχ σε νερο η στεγνο ποιο ειναι καλυτερο,ποιο ζεσταινεται πιο γρηγορα κτλ...

 

Το Μ62 είναι πολύ καλύτερο γενικά σε άσφαλτο,βρεγμένο οδόστρωμα και ζεσταίνετε σχετικά γρήγορα (έχει σκληρό πέλμα) και αντοχή (δεν φαγώνετε πολύ γρήγορα αναλόγως και τη χρήση φυσικά).Στο παπί μου αυτά έχω και έχω μείνει κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένος;)Αν σκεφτείς που το χω πάει....άστο.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα τα pilot 70/90 μπρος πισω...δειχνουν πολυ ωραια,τωρα θα δειξει τι κανουν στο δρομο...
Link to comment
Share on other sites

Κανε μερικα χιλιομετρα να φυγει το πανω στρωμα του λαστιχου και μετα μολις ζεσταινονται θα δεις κρατημα.Μονο μην το παρακανεις.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια χαζη απορια. γιατι ολοι αλλαζουν το μπροστα γραναζι και οχι το πισω?

εγω εχω βαλει πισω μεγαλυτερο και μου λενε ολοι να βαλω μπροστα και πισω το μανισιο.....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια χαζη απορια. γιατι ολοι αλλαζουν το μπροστα γραναζι και οχι το πισω?

εγω εχω βαλει πισω μεγαλυτερο και μου λενε ολοι να βαλω μπροστα και πισω το μανισιο.....

 

Ο λογος των γραναζιων εχει σχεση με τι γραναζια φορας.

Για να πετυχεις τον επιθυμητο αυτο λογο πρεπει να παιξεις και με το μπροστα και με το πισω γραναζι.

Αν τον πετυχαινεις ομως αλλαζοντας το πισω γιατι να ζοριστεις με το μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο νομιζω και εγω,δεν εχει να μου δωσει κατι το μπροστα.

εβαλα ενα νουμερο μικροτερο χθες,μαζι με αυτο που ειχα πισω και απο τελικεσ ανεβηκε 5-10χλμ:lol: .αλλα αμα αλλαζεις γραναζια στο ιννοβα τα χανει το κοντερ του.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να μην το παρακανω τι εννοεις?να μην μπαινω με γονατο στις στροφες ? :lol:

 

πρωτες εντυπωσεις:νιωθω πιο πολυ τις λακουβες μπορω να πω αλλα ειναι πιο σταθεριο σαφως στις στροφες.και ειναι και πολυ ωραιο οπως ειπα και πριν.θα το στρωσω λιγο και μετα θα το παω να το δοκιμασω πιο εντατικα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σχεδον τελιοσα με τα πραγματα που 8α βαλο πανο το μονο που μενει ειναι τορα που σταματισε να βρεχει να ανεβασο μια φοτογραφια:)

Αα με εχει πριξει ενας φιλος μου οτι 8α με περναει με ενα kawasaki kazer 125cc η 115cc εντελος μαμα παιζει κατι τετιο? εγο 8α ειμαι 53mm με εκκεντροφορο f200 κεφαλι cdi καρμπ 24 μικουνι κιλιδρο και εμβολο aasa ξερετε αν 8α παιζει να με περναει? και μιπος ξερετε ποσα 8α βγαζει τελικι με αυτα που 8α βαλο? πρεπει να βαλο και τιποτα αλο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σχεδον τελιοσα με τα πραγματα που 8α βαλο πανο το μονο που μενει ειναι τορα που σταματισε να βρεχει να ανεβασο μια φοτογραφια:)

Αα με εχει πριξει ενας φιλος μου οτι 8α με περναει με ενα kawasaki kazer 125cc η 115cc εντελος μαμα παιζει κατι τετιο? εγο 8α ειμαι 53mm με εκκεντροφορο f200 κεφαλι cdi καρμπ 24 μικουνι κιλιδρο και εμβολο aasa ξερετε αν 8α παιζει να με περναει? και μιπος ξερετε ποσα 8α βγαζει τελικι με αυτα που 8α βαλο? πρεπει να βαλο και τιποτα αλο?

 

Δε νομιζω να σε περνάει διότι έχεις βάλει καλά πράγματα..Να ξέρεις όμως ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το φτιάξιμο.Π.Χ έχω δει 51mm να πατάει 55mm για 2 μηχανάκια.Τελική δε ξέρω να σου πω...Παίζει ρόλο στρόφαλος,γρανάζια, σασμάν κλπ.Αν πεις τι απο αυτα έχεις μπορεί να βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα κοιταξα τα λαδια και μολις εβγαλα τον δεικτη ειδα οτι εχουν γεμισει με κατι ασπρο μεσα,τι ειναι αυτο?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια ο ξαδερφος μου εχει ενα DY50R και 8ελει να το κανει 53mm 8ελει ανοιγμα καρτερ?αν ανοιξει 8α εχει αξιπιστια? 8α βαλει κιλινδρο aasa... και γενικα καλα υλικα
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια ο ξαδερφος μου εχει ενα DY50R και 8ελει να το κανει 53mm 8ελει ανοιγμα καρτερ?αν ανοιξει 8α εχει αξιπιστια? 8α βαλει κιλινδρο aasa... και γενικα καλα υλικα

 

Δεν θέλει άνοιγμα στα 53mm;)

 

παιδια σημερα κοιταξα τα λαδια και μολις εβγαλα τον δεικτη ειδα οτι εχουν γεμισει με κατι ασπρο μεσα,τι ειναι αυτο?:wacko:

 

Ωχ καλύτερα άλλαξε τα γρήγορα.Εγώ ξέρω ένα υγρό που ρίχνουν στα λάδια οι πωλητές στα σαράβαλα ώστε όταν το οδηγήσει το μηχανάκι ο υποψήφιος αγοραστής να μην χτυπάει τίποτα όμως όταν τα αλλάξει είναι άσπρα και με κανονικό λάδι χτυπάνε μπιέλες,στροφάλο κτλ

 

παιδια σχεδον τελιοσα με τα πραγματα που 8α βαλο πανο το μονο που μενει ειναι τορα που σταματισε να βρεχει να ανεβασο μια φοτογραφια:)

Αα με εχει πριξει ενας φιλος μου οτι 8α με περναει με ενα kawasaki kazer 125cc η 115cc εντελος μαμα παιζει κατι τετιο? εγο 8α ειμαι 53mm με εκκεντροφορο f200 κεφαλι cdi καρμπ 24 μικουνι κιλιδρο και εμβολο aasa ξερετε αν 8α παιζει να με περναει? και μιπος ξερετε ποσα 8α βγαζει τελικι με αυτα που 8α βαλο? πρεπει να βαλο και τιποτα αλο?

 

Το kazer μαμά είναι 56.Αλλά δεν έχει σημασία αυτό αν είναι τελείως μαμά θα τον περάσεις για 1-2 μηχανάκια:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...