Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Σφυρηλατα βγαζει η Wossner, Wiseco, Vortex.Με την Wiseco πιστευω να ειναι η καλυτερη.

 

 

 

Βασικα εξαρταται τι το θες το μηχανακι ασχετα αν ειναι 4χρονο η 2χρονο.Αν το θες να κατεβαινεις αγωνες ντραγκστερ θα βαλεις σφυρηλατο.Αν θες να το εχεις για να κανεις τις βολτουλες σου οπως εμεις για παραδειγμα βολευομαστε ανετοτατα με το ΤΟΡ.

 

 

 

Σκοτωστρα δεν θα ειναι αλλα θα εχεις ενα παπι ικανο να προσπερασει ανετα.Απλα αυτος που θα βαλει ΤΑΚΕ ζηταει το κατι ΠΟΛΥ παραπανω.

 

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι πρωτού δεις κάτι και τρελαθείς επειδή νομίζεις ότι αμα το βάλεις θα γίνεις πύραυλος κλπ,πρώτα κάθεσαι και ασχολείσαι με ότι έχεις ήδη πάνω στο παπί και μπορεί να βελτιωθεί.Πες π.χ ότι έχεις ένα astrea ή glx μαμα απείραχτα σε πολλή καλή κατάσταση...Αν στο astrea βάλεις ένα 53 κυλ/πιστονο με ένα ημιπομπε πιστονάκι καλής μάρκας, ώστε να έχει συμπίεση, ένα fuego και γαργαλίσεις το υπάρχον 18άρι καρμπ,μπορείς να πεις ότι δεν θα πηγαίνει καλά;Προϋπόθεση είναι να δέσει καλά το φτιάξιμο.Ούτε μοτερ αλλάζεις, ούτε καρτερ θα ανοίξεις ούτε στροφαλα κλπ...Το μόνο που πρέπει όμως οπωσδήποτε να αλλάξεις είναι το κυλ/νο διότι αν είναι σε χαμηλά χιλιοστά π.χ 47 δεν εχει πολύ νευρο...

 

Ξέρεις το astrea τί σφυρηλάτο μπορεί να πάρει; (με astrea κεφαλη εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οτιδηποτε πιστονι που ταιριαζει στον πυρο της μπιελας και ειναι για 4χρονο.Ποσο χιλιοστα πυρο εχει το astrea?
Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε πιστονι που ταιριαζει στον πυρο της μπιελας και ειναι για 4χρονο.Ποσο χιλιοστα πυρο εχει το astrea?

 

Ο πύρος δεν έρχεται μαζί με το πιστόνι;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εξαρταται τι το θες το μηχανακι ασχετα αν ειναι 4χρονο η 2χρονο.Αν το θες να κατεβαινεις αγωνες ντραγκστερ θα βαλεις σφυρηλατο.Αν θες να το εχεις για να κανεις τις βολτουλες σου οπως εμεις για παραδειγμα βολευομαστε ανετοτατα με το ΤΟΡ.

Tα περισσοτερα παπια εδω αθηνα και δυνατα φορανε top και narita..αλλα υπαρχουν και aasa και take...αυτο που θελω να πω ειναι οτι υπαρχουν μηχανικοι που φτιαχνουν με απλα πραματα και τα κανουν πολυ δυνατα...

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι πρωτού δεις κάτι και τρελαθείς επειδή νομίζεις ότι αμα το βάλεις θα γίνεις πύραυλος κλπ,πρώτα κάθεσαι και ασχολείσαι με ότι έχεις ήδη πάνω στο παπί και μπορεί να βελτιωθεί.Πες π.χ ότι έχεις ένα astrea ή glx μαμα απείραχτα σε πολλή καλή κατάσταση...Αν στο astrea βάλεις ένα 53 κυλ/πιστονο με ένα ημιπομπε πιστονάκι καλής μάρκας, ώστε να έχει συμπίεση, ένα fuego και γαργαλίσεις το υπάρχον 18άρι καρμπ,μπορείς να πεις ότι δεν θα πηγαίνει καλά;Προϋπόθεση είναι να δέσει καλά το φτιάξιμο.Ούτε μοτερ αλλάζεις, ούτε καρτερ θα ανοίξεις ούτε στροφαλα κλπ...Το μόνο που πρέπει όμως οπωσδήποτε να αλλάξεις είναι το κυλ/νο διότι αν είναι σε χαμηλά χιλιοστά π.χ 47 δεν εχει πολύ νευρο...

το βασικοτερο που κανουν οι καλοι μηχανικοι ειναι να φτιαξουν πολυ καλα την κεφαλη και το χρονισμο τα υπολοιπα ερχοντε δευτερα...τα τρια βασικα που μας νοιαζει για να γινει δυνατο ειναι ι ροικοτητα και η τροφοδισια φυσικα και η σιμπιεση

Edited by BlackX

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Ο πύρος δεν έρχεται μαζί με το πιστόνι;

 

Ναι μαζι ερχεται καινουργιος πυρος.

 

το βασικοτερο που κανουν οι καλοι μηχανικοι ειναι να φτιαξουν πολυ καλα την κεφαλη και το χρονισμο τα υπολοιπα ερχοντε δευτερα...τα τρια βασικα που μας νοιαζει για να γινει δυνατο ειναι ι ροικοτητα και η τροφοδισια φυσικα και η σιμπιεση

 

Και επισης ποσο στροφαρει.Μπορω να πω οτι ειναι το κυριοτερο μετα απο το βαθμο πληρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χιλιοστα πυρο εχει το astrea?

 

13mm είναι

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει να βαλω δισκοπλακα αντιγραφη της braking ή καποια αλλη μαρκα?εχω δει κατι με 50-60€ αλλα διαβαζω σε κατι ποστσ που λενε τους κολαει το φρενο και τετοια.........τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά αφου μπει καινουργιο κυλινδρος και πιστόνι στα πόσα χμ επιτρέπεται το πρώτο ανοιγμα;(Όχι σπάσιμο,ανοιγμα..καμια 70-80χμ)
Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει να βαλω δισκοπλακα αντιγραφη της braking ή καποια αλλη μαρκα?εχω δει κατι με 50-60€ αλλα διαβαζω σε κατι ποστσ που λενε τους κολαει το φρενο και τετοια.........τι λετε?

 

Βαλε Braking την κανονικη.Η ασφαλεια σου παιζεται.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει να βαλω δισκοπλακα αντιγραφη της braking ή καποια αλλη μαρκα?εχω δει κατι με 50-60€ αλλα διαβαζω σε κατι ποστσ που λενε τους κολαει το φρενο και τετοια.........τι λετε?

 

η την μαμα βαλε η την braking...αν δεν εχεις λεφτα μην βαλεις τιποτα ιμιτασιον..δεν αξιζουν....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά αφου μπει καινουργιο κυλινδρος και πιστόνι στα πόσα χμ επιτρέπεται το πρώτο ανοιγμα;(Όχι σπάσιμο,ανοιγμα..καμια 70-80χμ)

 

Δεν παιζουν ρόλο τόσο τα χμ, όσο οι στροφές.Αλλά δεν πρέπει να το πηγαίνεις και κρεμασμένο το παπί (θέλει να δουλεύει περίπου στο 1/4 των στροφών)...Επίσης δε θέλει σταθερό γκάζι.Εγώ πιστεύω ότι μετα τα πρώτα 100-150 χμ μπορείς να κάνεις κανα μικρο ανοιγματάκι να δεις και πως πηγαίνει δηλαδή άντε μεχρι τα 60-70 όχι παραπάνω.Στα 500χμ δωστου να καταλάβει...Ουσιαστικά τα ελατήρια απτο έμβολο είναι αυτά που πρέπει να στρώσουν.Και γω τώρα αυτή τη δουλειά κάνω,αν και κάπου είχα δει να λένε για 1000χμ αλλα μου φαίνεται υπερβολικό.Ρώτα και άλλους πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ζεσταμα θελει η μηχανη και τα πρωτα 100-150 χιλιομετρα ομορφα και ωραια αλλαγες πριν αποτο ξεσπασμα ροπης και κανε και κανα ελαφρυ ανοιγματακι.Οχι ομως να το τερματισεις.
Link to comment
Share on other sites

Ζεσταμα θελει η μηχανη και τα πρωτα 100-150 χιλιομετρα ομορφα και ωραια αλλαγες πριν αποτο ξεσπασμα ροπης και κανε και κανα ελαφρυ ανοιγματακι.Οχι ομως να το τερματισεις.

 

Βασικα εγω λεω 200-250χιλιομετρα..ειχα φτιαξει το παπι μου και ελισα το μοτερ να δω αν ειναι ακομα σφιχτο το πιστονι πανω στον κιλινδρο(στα 150χιλιομετρα) και ηταν ακομα σφιχτο..για αυτο λεω 200-250χιλιομετρα

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω λεω 200-250χιλιομετρα..ειχα φτιαξει το παπι μου και ελισα το μοτερ να δω αν ειναι ακομα σφιχτο το πιστονι πανω στον κιλινδρο(στα 150χιλιομετρα) και ηταν ακομα σφιχτο..για αυτο λεω 200-250χιλιομετρα

 

Δε νομίζω να πάθει κάτι αν κάνει ενα ανοιγμα για 50-100m...Εξάλλου με την παραμικρή ζημιά στα ελατήρια θα χάσει συμπίεση και θα το καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τεριαζει το μπροστα φτερο απο το Astrea ή απο το Glx στο πιρουνι απο Yamaha Townmate?

 

έχω δει φτερό απο astrea σε townmate με λίγη πατέντα όμως για να βιδωθεί... για φτερό glx δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και πηρα τα michelin pilot sporty...μονο σε 60/90 και 70/90 βγαινουν?αυτος εκει μου ειπε οτι ειναι τα 2.25 και 2.50.αλλα μενα μου φαινοντα πολυ λεπτα...

επισης αυτα τα αμορτισερ τι λενε?μου τα δινει στα 35Ε.αξιζουν?τωρα εχω τα μαμισια και επειδη χοροπηδαει πολυ λεω να τα αλλαξω...

http://img534.imageshack.us/img534/666/001c.jpg[/img]

Edited by _Dante_
Link to comment
Share on other sites

Απο κρατηματα τι λενε?και κυριως στη βροχη.και αμα πεσω σε καμια λακουβα θα ψαχνω ζαντα μετα?αυτα τα 2 με νοιαζουν μενα...
Link to comment
Share on other sites

Απο κρατηματα λενε παρα πολυ στο στεγνο.Στο βρεγμενο μην περιμενεις και παρα πολλα.

Και με τις ζαντες θα εχεις προβλημα.Ειναι πολυ λεπτα τα λαστιχα και αν πεσεις σε λακουβα στραβωνει η ζαντα απευθειας..

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εδω στην αθηνα που ειναι γεματο λακουβες θα εχω θεμα...εναλλακτικα σε τι να παω?υποψιν θα βαλω 2.25 μπροστα και 2.50 πισω.τα Μ45 και τα metzeler M22 τι λενε?
Link to comment
Share on other sites

Στις διαστασεις αυτες που θες με ολα θα εχεις προβλημα.Αν θες να μην εχεις προβλημα με λακουβες τοτε πρεπει να κρατησεις τα 2,75 μπρος πισω.Τα χαμηλοπροφιλα ειναι για κρατημα μονο.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω 2.50-2.75 και ενω εχω πεσει σε κατι τρελες λακουβες δεν εχει παθει τιποτα.αν παω σε 2.25-2.50 θα εχει τοσο μεγαλη διαφορα?
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και πηρα τα michelin pilot sporty...μονο σε 60/90 και 70/90 βγαινουν?αυτος εκει μου ειπε οτι ειναι τα 2.25 και 2.50.αλλα μενα μου φαινοντα πολυ λεπτα...

επισης αυτα τα αμορτισερ τι λενε?μου τα δινει στα 35Ε.αξιζουν?τωρα εχω τα μαμισια και επειδη χοροπηδαει πολυ λεω να τα αλλαξω...

http://img534.imageshack.us/img534/666/001c.jpg[/img]

 

Οι αναρτήσεις που δείχνεις στην φωτογραφία είναι της YSS,για μένα είναι οι καλύτερες αναρτήσεις που βγαίνουν για παπιά;).Η τιμή είναι μια χαρά.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Οποτε την αλλη βδομαδα θα παω να τις παρω,αφου ειναι καλες...να φανταστω καμια σχεση με τις μανισιες που ειναι πανω στο παπι 5 χρονια ε?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...