Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

δεν θα ειναι τα ιδια κυβικα....αλλα δεν παιζει ρολο...το λιφαν οντως στην ευθεια τοσα παει....αλλα γενικα τα κινεζικα εχουν δυνατο μπαμ(οταν ειχα το μοτερ το 125 πανω στο λιφαν μου...ειχα κανει δοκιμαστικο με ενα ιnnova(εξατμιση.και ειχει 2.500 χιλιομετρα,εμενα πατιναριζε λιγο)και στα 400 μετρα...δεν με εφτανε..αλλα μετα ομως με περασε...εχουν μικρη τελικη αλλα εχουν καλο μπαμ τα λιφαν..και φυσικα τα μοτερια της λιφαν ειναι αντιγραφη τον honda.το αλλο θεμα τωρα αν φτιαξεις ενα 125 λιφαν(εκκεντροφορο,καρμπυρατερ,ροικη εξελιξη και ενα 54 πες κυλινδροπιστονο)και ενα 90αρι η ενα astrea το λιφαν δεν θα αντεξει γιατι μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα θα σου κοψει στροφαλο(το εχουν παθει 2 φιλοι μου...και εγω γι αυτο δεν το πειραξα καθολου)ενω το honda θα πηγαινει για χρονια....:)

 

Το ξέρω ότι έχουν καλό μπαμ στην εκκίνηση,και όχι μόνο στην εκκίνηση βασικά τραβάνε απότομα σε όλες τις ταχύτητες στις χαμηλές στροφές,ακόμα και με 4η δηλαδή στα χαμηλά τραβάει πολύ άγρια...στα ψηλά όμως είναι άστα να πάνε...Εντάξει ειναι 55αρα διαδρομή έχουν και πομπέ πιστόνι δηλαδή συμπίεση,επόμενο είναι να έχουν δύναμη.Με έναν εκκεντροφόρο κάτι γίνεται.Αλλά εγώ και να το έφτιαγνα ενα Lifan, δε ξέρω αν θα το σκεφτόμουν ποτέ να το ανοίξω τέρμα.Κόβει στρόφαλο όπως λες και συ..Επίσης νομίζω ότι αμα παρεις lifan πρεπει να αλλαξεις και δισκους μετα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ξέρω ότι έχουν καλό μπαμ στην εκκίνηση,και όχι μόνο στην εκκίνηση βασικά τραβάνε απότομα σε όλες τις ταχύτητες στις χαμηλές στροφές,ακόμα και με 4η δηλαδή στα χαμηλά τραβάει πολύ άγρια...στα ψηλά όμως είναι άστα να πάνε...Εντάξει ειναι 55αρα διαδρομή έχουν και πομπέ πιστόνι δηλαδή συμπίεση,επόμενο είναι να έχουν δύναμη.Με έναν εκκεντροφόρο κάτι γίνεται.Αλλά εγώ και να το έφτιαγνα ενα Lifan, δε ξέρω αν θα το σκεφτόμουν ποτέ να το ανοίξω τέρμα.Κόβει στρόφαλο όπως λες και συ..Επίσης νομίζω ότι αμα παρεις lifan πρεπει να αλλαξεις και δισκους μετα.

 

κοιτα αν θες να φτιαξεις λιφαν ακου τι πρεπει να αλλαξεις,δισκους οπωςδηποτε και να βαλεις και συμπλεκτη στο χερι αν θες,ενα κολο κυλινδριπιστονο και εναν καλο στροφαλο...και ολα τα υπολοιπα μετα(ροικη ελαφρωμα βολαν,εκκεντροφορο,καρμπυρατερ)εκει ισως αντεξει και θα πηγαινει και καλα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω,εγω σκευτομαι να παρω λιφαν ενα απο τα τρια ή το 110cc με συμπλεκτη στο χερι ή το 125cc ημιαυτοματο ή το 140cc με συμπλεκτη παλι στο χερι,δεν ξερω αν εχουν εκκεντροφορο τα συγγεκριμενα αλλα μετα το στρωσιμο θα βαλω εναν fuego f200.Θα δω καμια διαφορα λετε?Ο εκκεντροφορος τεριαζει στην κεφαλη τους?(αν δεν τεριαζει το πολυ πολυ να βαλω μια astrea τερμα ανοιγμενη).Τι λετε..?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω,εγω σκευτομαι να παρω λιφαν ενα απο τα τρια ή το 110cc με συμπλεκτη στο χερι ή το 125cc ημιαυτοματο ή το 140cc με συμπλεκτη παλι στο χερι,δεν ξερω αν εχουν εκκεντροφορο τα συγγεκριμενα αλλα μετα το στρωσιμο θα βαλω εναν fuego f200.Θα δω καμια διαφορα λετε?Ο εκκεντροφορος τεριαζει στην κεφαλη τους?(αν δεν τεριαζει το πολυ πολυ να βαλω μια astrea τερμα ανοιγμενη).Τι λετε..?

 

Αυτά τα μοτέρ 140 φοράνε αρκετά καλά πράγματα από το εργοστάσιο,μην πειράξεις την κεφαλή

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι εχετε παθει με αυτα τα μοτερ?για πεταμα ειναι...δεν ειναι γρηγορα...ειδα κοντρα με το 140αρι μοτερ να ανοιγει με ενα 54*54 και το 140αρι εφαγε τεσσερα μηχανακια...χαχα..και τα δυο glx ηταν...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι εχετε παθει με αυτα τα μοτερ?για πεταμα ειναι...δεν ειναι γρηγορα...ειδα κοντρα με το 140αρι μοτερ να ανοιγει με ενα 54*54 και το 140αρι εφαγε τεσσερα μηχανακια...χαχα..και τα δυο glx ηταν...

 

εννοειτε πως δεν παει βημα...εχω ανοιξει και τον εφαγε μακρια.....αχχααχχαχα δεν αξιζει,καλυτερα το 110 η το 125(110 νομιζω ειναι πιο αξιοπιστο)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι εχετε παθει με αυτα τα μοτερ?για πεταμα ειναι...δεν ειναι γρηγορα...ειδα κοντρα με το 140αρι μοτερ να ανοιγει με ενα 54*54 και το 140αρι εφαγε τεσσερα μηχανακια...χαχα..και τα δυο glx ηταν...

 

το 125αρι ήταν honda;Δε μου φαινεται περιεργο το αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω το 110 με συμπλεκτη (που μαλλον αυτο θα παρω) εννοειτε πως μετα το στρωσιμο θα του βαλω ενα καρμπυρατερ καλο αλλα μεχρι εκει δεν το πειραζω αλλο..Αν βαλω εναν εκκεντροφορο ομως θα δω καμια διαφορα η @@?(αυτα εχουν εκκεντροφορο απο την μανα τους)?
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει από όσο ξέρω αυτά τα μοτέρ κατασκευάζονται για pit bike και έχουν πολύ κοντή κλιμάκωση στο σασμάν.{το pit bike μου με 16-32 σπάει στα 100m.......για πλάκα}

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω το 110 με συμπλεκτη (που μαλλον αυτο θα παρω) εννοειτε πως μετα το στρωσιμο θα του βαλω ενα καρμπυρατερ καλο αλλα μεχρι εκει δεν το πειραζω αλλο..Αν βαλω εναν εκκεντροφορο ομως θα δω καμια διαφορα η @@?(αυτα εχουν εκκεντροφορο απο την μανα τους)?

 

το 110 εχει νομιζω 3ο σταδιο...οποτε με αυτα τα 2 θα δεις μια μικρη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

το 125αρι ήταν honda;Δε μου φαινεται περιεργο το αποτελεσμα...

οχι καρτερ απο lifan....και σασμαν....ααα τα πραματα που φοραγε ηταν σχεδον narita και top....

Εντάξει από όσο ξέρω αυτά τα μοτέρ κατασκευάζονται για pit bike και έχουν πολύ κοντή κλιμάκωση στο σασμάν.{το pit bike μου με 16-32 σπάει στα 100m.......για πλάκα}

 

παιζεις με γραναζομα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

οχι καρτερ απο lifan....και σασμαν....ααα τα πραματα που φοραγε ηταν σχεδον narita και top....

 

 

παιζεις με γραναζομα...

 

Κάτσε ρε πως γινεται ανάμεσα σε 2 μοτερ της Lifan να κερδίζει αυτό με τα πιο λίγα κυβικά;;Περίεργο αυτο..Εκτος αν το 125αρι ηταν τουμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτοι οι κύλινδροι οι νικασιλ που λετε τι παραπανω εχουν;Που βρίσκεται αυτή η επιστρωση και πως στο καλό δουλεύει;
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε πως γινεται ανάμεσα σε 2 μοτερ της Lifan να κερδίζει αυτό με τα πιο λίγα κυβικά;;Περίεργο αυτο..Εκτος αν το 125αρι ηταν τουμπανο.

 

Γιατι πολυ απλα παιζεις με συμπιεση με πιστονι με ροικοτητα με ελαφρωματα και με εναν καλο εκκεντροφορο....απλος τα lifan ειναι μαπα το καρπουζι...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.εχω ενα 100αρι daytona με γραναζι 14-36.θελω να παρω λιγο σε εκκινιση,τι γραναζια να βαλω?αυτος στο μαγαζι μου ειπε να βαλω ενα 39αρι πισω.θα ειναι οκ?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην 70αρα 6v κεφαλη μπενει ο Fuego F200 ??

αα και ειναι ποιο καλη κεφαλη απο την αστρισια ??:):)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην 70αρα 6v κεφαλη μπενει ο Fuego F200 ??

αα και ειναι ποιο καλη κεφαλη απο την αστρισια ??:):)

 

Τάσο τα C έχουν διαφορετικούς εκκεντροφόρους από τα astrea:pΚυκλοφορούν αρκετοί aftermarket όμως για c70:happy:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που το ξέρεις;Τί ακριβώς σου έκανε;

 

Πώς κάνει το μηχανάκι όταν μένει απο βενζίνη και όσο και να ανοίξεις γκαζι αυτο είναι νεκρό;Κάπως έτσι...Πήγαινα στη δουλειά μου και μου έκανε διακοπές και σε κάποια φάση νεκρώνει το γκάζι (αρχισε να σβήνει το μηχανάκι) και στο τέλος έσβησε.Αρχικά φοβήθηκα για τα χειρότερα (πιστόνι,στρόφαλο κλπ). Πάω να βάλλω μπρος αλλά είχε κανονικά συμπίεση και ούτε ακουγόταν κάτι υποπτο με το κατεβασμα της μανιβελας..Λεω να εμεινα απο βενζινη;Ειχα μισο ντεποζιτο...Το παω στο μαστορα ανοιγει το καμρπ καθαρο ηταν...Το παιρνει μια βολτα και μετα απο 100μ του μενει...Μου λεει ότι οταν πυρώσει κατι παθαινουν τα ρευματα και δε δινει σπινθιρα το μπουζι...Το κοιταξε για μπουζι και ηλεκτρονικη αλλα ολα οκ...οποτε λεει μαλλον η πολλαπλασιαστης ή πηνια..Αυριο θα ξέρω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Για πηνία σε κόβω..

Εκτός και αν πήρε υγρασία και κάνει κοψίματα αν και δεν νομίζω, πιο πολυ είμαι προς πηνία μεριά :p

Τώρα δεν παίρνει καθόλου μπρος? Δες και το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα η κλειδαριά, την είχε πατήσει ένας φίλος μου με c50 έτσι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.εχω ενα 100αρι daytona με γραναζι 14-36.θελω να παρω λιγο σε εκκινιση,τι γραναζια να βαλω?αυτος στο μαγαζι μου ειπε να βαλω ενα 39αρι πισω.θα ειναι οκ?

 

εγω οταν το ειχα 100αρι ειχα 15-36 και ελεγα οτι ειναι θεοκοντο...:lol:

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μενα εχει αρκετα μακριες σχεσεις.με την πρωτη να σπαει στα 40 σχεδον,2α στα 75,3η στα 95 και η 4 μεχρι 105 περιπου,γιατι δεν δινει παραπερα...αμα βαλω ενα πιο μεγαλο πισω θα δω διαφορα?
Link to comment
Share on other sites

Για πηνία σε κόβω..

Εκτός και αν πήρε υγρασία και κάνει κοψίματα αν και δεν νομίζω, πιο πολυ είμαι προς πηνία μεριά :p

Τώρα δεν παίρνει καθόλου μπρος? Δες και το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα η κλειδαριά, την είχε πατήσει ένας φίλος μου με c50 έτσι

 

Παίρνει αλλα μετα απο καμποσα μετρα κανει διακοπες και στο τελος σβηνει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...