Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

ναι δλδ αν αξιζει να ριξω κανενα 500σαρικο ?????

 

το μοτερ παει πολυ καλα το εχεις παρει βολτα??? το μοτερ για εμενα δεν θελει πολλα πραγματα καλυτερα ριξε το 500ρικο σε μια καλη εξατμιση, κανενα καλο καρμπ, γραναζια, και αν θες να βαλεις τιποτα ακομα βαλε κανενα καλυτερο κιτ ρευματα γιατι αυτα που εχει δεν ειναι και τοσο καλα οπως πχ kitaco, daytona, takegawa....μοτερ μην ανοιξεις;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ψαχνω να βάλω μια ηλεκτρονικη ..θα δω καθόλου αποτέλεσμα? σκεφτομαι για Takegawa απο τον κυριακοπουλο..τωρα έχει την ηλεκτρονική apo c50,.. ή καλύτερα απο astrea?
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να βάλω μια ηλεκτρονικη ..θα δω καθόλου αποτέλεσμα? σκεφτομαι για Takegawa απο τον κυριακοπουλο..τωρα έχει την ηλεκτρονική apo c50,.. ή καλύτερα απο astrea?

 

τι φτιαξιμο εχεις κανει στο παπι?;)

Link to comment
Share on other sites

τι φτιαξιμο εχεις κανει στο παπι?;)

 

51 χιλιοστα πιστόνι, 52άρα διαδορμή ,f200 εκκεντροφόρο, mikuni 24άρι, sebring χρυσοτάμπελη, 14-36 γρανάζωμα..:)

Link to comment
Share on other sites

51 χιλιοστα πιστόνι, 52άρα διαδορμή ,f200 εκκεντροφόρο, mikuni 24άρι, sebring χρυσοτάμπελη, 14-36 γρανάζωμα..:)

 

κοιτα τα ρευματα ειναι το τελευταιο πραγμα που βαζεις πανω στο παπι για να κερδισεις και αυτο το λιγο...τωρα αν βαλεις θα εχει μικρη διαφορα γιατι ειναι μικρο και το παπι και οταν βαλεις ηλεκτρονικη βαζεισ και πολλαπλασιαστη και ενα μπουζι ιριδιου και ειναι κομπλε απο ρευμα αλλα παιζει να τρυπισει το πιστονι αν δεν ειναι καλο ειναι λεπτο το θεμα για εμενα οποτε αν ειναι κανε κατι αλλο:)

Link to comment
Share on other sites

δλδ οι βασεις ταιριζουν σε ολα τα τυπου honda και ισως μπορει να φτιαχτει λιγο ?

 

Ναι φτιάχνεται και άλλο και πάει μέχρι 67 και βρίσκεις και 4βάλβιδη κεφαλή.Ίδιο μοτέρ με του kazer είναι.............

 

Καλημέρα,έχει κανείς υπόψιν του που μπορύμε να βρούμε σε καλή τιμή την Daytona DOHC (4 valve κεφαλή)?

 

 

Κοίτα,και 500€ να την βρεις{που δεν θα την βρεις,γιατί η daytona δίνει την διβάλβιδη 210-230 στο εξωτερικό άδεια,πρόσθεσε άλλα 150€να πάρεις εκκεντροφόρο,βαλβίδες κτλ},δώσε 900-1000€ και πάρε όλο το μοτέρ daytona που είναι και 18 ίππους:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα κυβικά,στα ανοίγματα-νεύρο κλπ πιο πολύ παίζει ρόλο ο στρόφαλος ή το πιστόνι;θέλω να πω πιά είναι η αναλογία πιστονιού-στροφάλου για τα κυβικά;Ξέρω μόνο ότι αν έχεις 90αρι στρόφαλο ανεβάζοντας 1 χιλ πιστόνι ανεβάζεις περίπου 4 κυβικά κάθε φορά δηλαδή στα 47mm 85.8κυβ,στα 48 89.5κυβ,στα 49 93.3κυβ ,στα 50 97.1κυβ, στα 51 101κυβ κλπ
Link to comment
Share on other sites

Στα κυβικά,στα ανοίγματα-νεύρο κλπ πιο πολύ παίζει ρόλο ο στρόφαλος ή το πιστόνι;θέλω να πω πιά είναι η αναλογία πιστονιού-στροφάλου για τα κυβικά;Ξέρω μόνο ότι αν έχεις 90αρι στρόφαλο ανεβάζοντας 1 χιλ πιστόνι ανεβάζεις περίπου 4 κυβικά κάθε φορά δηλαδή στα 47mm 85.8κυβ,στα 48 89.5κυβ,στα 49 93.3κυβ ,στα 50 97.1κυβ, στα 51 101κυβ κλπ

 

Δεν παίζει ρόλο αυτό,βγαίνουν με μαθηματικό τύπο.Και τα δύο παίζουν ρόλο.Για να έχει έυστροφο μοτέρ πρέπει να έχει όσο μεγαλύτερο πιστόνι.Δηλαδή αν φτιάξεις ένα με 90αρη στρόφαλο και ένα με 54aasa με 52 πιστόνι,ναι μεν θα είναι πιο πολλά κυβικά αλλά θα στροφάρει και λιγότερο:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο αυτό,βγαίνουν με μαθηματικό τύπο.Και τα δύο παίζουν ρόλο.Για να έχει έυστροφο μοτέρ πρέπει να έχει όσο μεγαλύτερο πιστόνι.Δηλαδή αν φτιάξεις ένα με 90αρη στρόφαλο και ένα με 54aasa με 52 πιστόνι,ναι μεν θα είναι πιο πολλά κυβικά αλλά θα στροφάρει και λιγότερο:O

 

για να εχεις ενα ευστροφο μοτερ πρεπει να εχεις ενα μοτερ με μετρια χιλιοστα πιστονιου και λιγα χιλιοστα στροφαλου. η κανεις 54 πισω και 53-54-55 μπροστα ή 56 πισω και 56-57-58-59-60 μπροστα.

 

ναι δλδ αν αξιζει να ριξω κανενα 500σαρικο ?????

δεν αξιζει με τιποτα. αυτα τα μοτερ ειναι πολυ ζημιαρικα. απτο να δωσεις 600 ευρω να το παρεις και 500 να το φτιαξεις κιαλο, φτιαχνεις ενα honda μοτερ και το κανεις τουμπανο και πολυ πιο αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εννοει ο powerman ειναι οτι αν η διαμετρος του πιστονιου σου ειναι πιο μεγαλη απο την διαδρομη τοτε θα εχεις ενα μοτερ που θα εχει ψηλα την δυναμη του.Και το αντιστροφο.
Link to comment
Share on other sites

οποτε να μην το παρω και παρω κανενα μοτερ απο astea ???????αι να φτιαχω αφτο αντι για το racing engine ????
Link to comment
Share on other sites

οποτε να μην το παρω και παρω κανενα μοτερ απο astea ???????αι να φτιαχω αφτο αντι για το racing engine ????

 

Καλητερα να παρεις το astra γιατι το racing engine ειναι κινεζικο και δεν αξιζει ;)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

οποτε να μην το παρω και παρω κανενα μοτερ απο astea ???????αι να φτιαχω αφτο αντι για το racing engine ????

 

astrea μοτερ με 53mm κυλινδροπιστονο aasa, 24 keihin καρμπ,εκκε f200, μια sebring και θα βρεις την υγεια σου...το εχω κανει αυτο στο παπι του πατερα μου και πεταει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

το μηχανακι το θελεις να κανεις την δουλεια σου ή και για τιποτα αλλο :ninja::ninja:??δηλαδη θελεις ενα γρηγορο μηχανακι ή απλα ενα μηχανακι να πηγαινει χαλαρα τα 2καβαλα?? για το κοστος παιζει ρολο τι μαρκα πραγματα θα του βαλεις ,τι πραγματα θα βαλεις συν τι θα σου παρει ο μηχανικος....

socrati007: τι θες να φτιαξεις τον racing?????

 

εεε ενταξει να ειναι και γρηγορο.. απλα σκευτομαι μην το φτιαξω κιαλο μετα (135cc+)

και κλαιω τα λευτα που εδωσα για να το κανω 100αρι..

ποσο το υπολογιζεις;; :X:shifty:

Link to comment
Share on other sites

οποτε να μην το παρω και παρω κανενα μοτερ απο astea ???????αι να φτιαχω αφτο αντι για το racing engine ????

 

ναι ρε ειναι πολυ καλυτερο. με τα 1100 ευρω που θα εδινες κανεις του astrea τον κινητηρα τουμπανο. 60,5 πιστονι σφυρηλατο απο fazer 56mm στροφαλο Aasa κεφαλη cdi θυριδες ανοιγμα εκκεντροφορο f200 καρμπυρατερ pwk 29mm φτιαξιμο καμπανας και δισκοι. αυτα τα ειχα κανει παλια στο δικο μου με 1200 ευρω μαζι με την εργασια του μηχανικου και τους τορνους. το μηχανακι εβγαλε 18 αλογα στη ροδα. φιλε με τεταρτη σουζαρε για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ξερει κανεις αν υπαρχει πινιοφορος με το μικρο βολαν οπως ο κιτακο π.χ που να λειτουργουν και τα φωτα?
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,και 500€ να την βρεις{που δεν θα την βρεις,γιατί η daytona δίνει την διβάλβιδη 210-230 στο εξωτερικό άδεια,πρόσθεσε άλλα 150€να πάρεις εκκεντροφόρο,βαλβίδες κτλ},δώσε 900-1000€ και πάρε όλο το μοτέρ daytona που είναι και 18 ίππους:O

 

Κοίτα,την κεφαλή κομπλέ δεμένη θέλω (έστω και μεταχειρισμένη να την βρω).Βασικά αν το μοτέρ Daytona DOHC που έχω διαβάσει πολύ καλά λογιά στο εξωτερικό που το φοράνε στα crf το βρίσκαμε στο 1.000€ είναι τέλεια:)Μόνο που δεν είναι έτσι,δές πόσο κάνει Κάνε μου κλίκ(το λιγουρεύομε τρελά:rolleyes:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε ειναι πολυ καλυτερο. με τα 1100 ευρω που θα εδινες κανεις του astrea τον κινητηρα τουμπανο. 60,5 πιστονι σφυρηλατο απο fazer 56mm στροφαλο Aasa κεφαλη cdi θυριδες ανοιγμα εκκεντροφορο f200 καρμπυρατερ pwk 29mm φτιαξιμο καμπανας και δισκοι. αυτα τα ειχα κανει παλια στο δικο μου με 1200 ευρω μαζι με την εργασια του μηχανικου και τους τορνους. το μηχανακι εβγαλε 18 αλογα στη ροδα. φιλε με τεταρτη σουζαρε για πλακα.

 

Φίλε δεν κάνει 1100,500-600€ κάνει στην Ελλάδα και 450 στο εξωτερικό.Και βγάζει 14 άλογα:OΚαι το φορούσες σε μπόμπο?????Σόρρυ κιόλας αλλά εγώ κάνω σούζα με 4η με 50αρη μπόμπο:O:O:O

astrea μοτερ με 53mm κυλινδροπιστονο aasa, 24 keihin καρμπ,εκκε f200, μια sebring και θα βρεις την υγεια σου...το εχω κανει αυτο στο παπι του πατερα μου και πεταει κανονικα

 

Καλά,αν σε βρει ένα glx με racing engine σε κόβει στην μέση για πλάκα:rolleyes:

 

Κοίτα,την κεφαλή κομπλέ δεμένη θέλω (έστω και μεταχειρισμένη να την βρω).Βασικά αν το μοτέρ Daytona DOHC που έχω διαβάσει πολύ καλά λογιά στο εξωτερικό που το φοράνε στα crf το βρίσκαμε στο 1.000€ είναι τέλεια:)Μόνο που δεν είναι έτσι,δές πόσο κάνει Κάνε μου κλίκ(το λιγουρεύομε τρελά:rolleyes:)

 

 

Τίποτα σε κινέζικο δεν σε νοιάζει???22,5 ίππους είναι το μοτέρ 172 στο λίνκ.Τσέκαρε το:O

http://www.sport-toys.it/cat094.htm

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν κάνει 1100,500-600€ κάνει στην Ελλάδα και 450 στο εξωτερικό.Και βγάζει 14 άλογα:OΚαι το φορούσες σε μπόμπο?????Σόρρυ κιόλας αλλά εγώ κάνω σούζα με 4η με 50αρη μπόμπο:O:O:O

 

 

Καλά,αν σε βρει ένα glx με racing engine σε κόβει στην μέση για πλάκα:rolleyes:

 

 

 

 

Τίποτα σε κινέζικο δεν σε νοιάζει???22,5 ίππους είναι το μοτέρ 172 στο λίνκ.Τσέκαρε το:O

http://www.sport-toys.it/cat094.htm

 

ποιος σου ειπε ρε εξυπνε οτι το ειχα σε μπομπο? σε στρογγυλοφαναρο το ειχα που του ειχα κανει μετατροπη σε glx .αμα δεν ξερεις μη μιλας. 22.5 αλογα ειναι στο στροφαλο οχι στον τροχο.

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε ρε εξυπνε οτι το ειχα σε μπομπο? σε στρογγυλοφαναρο το ειχα που του ειχα κανει μετατροπη σε glx .αμα δεν ξερεις μη μιλας. 22.5 αλογα ειναι στο στροφαλο οχι στον τροχο.

 

Καμιά φότο έχεις να μας δείξεις????:rolleyes:Ε και πάλι 900€ για 22,5 στρόφαλο είναι πολύ καλο value for money.Τώρα επειδή είναι Κίνα δεν θέλω να ξέρω από αξιοπιστία:blink:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φότο έχεις να μας δείξεις????:rolleyes:Ε και πάλι 900€ για 22,5 στρόφαλο είναι πολύ καλο value for money.Τώρα επειδή είναι Κίνα δεν θέλω να ξέρω από αξιοπιστία:blink:

 

Απο δυναμομετρηση η το μηχανακι?Γιατι δυναμομετρηση δεν βλεπω για τιποτα εγω.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν υπαρχει πινιοφορος με το μικρο βολαν οπως ο κιτακο π.χ που να λειτουργουν και τα φωτα?
Link to comment
Share on other sites

Καλά,αν σε βρει ένα glx με racing engine σε κόβει στην μέση για πλάκα:rolleyes:

 

1ον τα κινεζικα ειναι gtp χωρις παρεξηγηση και δεν μπορεις να τα εμπιστευεσαι

2ον το astrea ετσι οπως ειναι δεν εχει βγαλει προβλημα εδω και 2 χρονια

3ον ο racing engine ειναι για κοντρες που πεφτει χοντρο πραμα και οχι για νησια..

4ον το glx σιγουρα με κοβει γιατί ειναι πολύ πιο ελαφρύ

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα σε κινέζικο δεν σε νοιάζει???22,5 ίππους είναι το μοτέρ 172 στο λίνκ.Τσέκαρε το:O

http://www.sport-toys.it/cat094.htm

 

Φίλε τα μπέρδεψες λίγο:OΕίπα οτι ψάχνω την DOHC της Daytona σε καλή τιμή (μεταχειρισμένη) και αν γνωρίζει κάτι κάποιος ας βοηθήσει;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα μπέρδεψες λίγο:OΕίπα οτι ψάχνω την DOHC της Daytona σε καλή τιμή (μεταχειρισμένη) και αν γνωρίζει κάτι κάποιος ας βοηθήσει;)

 

Οκ σόρρυ...........Κοίτα στο ίδιο site πάντως έχει μια κεφαλή τετραβάλβιδη αλλά είναι για kazer.Θα πρέπει να ανοίξεις το μπουζόνια και να βάλεις κυλινδροπίστονο kazer

 

1ον τα κινεζικα ειναι gtp χωρις παρεξηγηση και δεν μπορεις να τα εμπιστευεσαι

2ον το astrea ετσι οπως ειναι δεν εχει βγαλει προβλημα εδω και 2 χρονια

3ον ο racing engine ειναι για κοντρες που πεφτει χοντρο πραμα και οχι για νησια..

4ον το glx σιγουρα με κοβει γιατί ειναι πολύ πιο ελαφρύ

 

1:Έχεις δίκιο,αλλά αν το στρώσεις σωστά και το έχεις μια κόντρα το μήνα δεν σπάει

2:Αφού είναι <μόνο>53.2 χιλιοστά πάνω από τα μαμά.Τι περίμενεις,να κολλήσει????

3:Ε,εντάξει και σε νησιά υπάρχουν μερικα άτομα που θα βάζουν κόντρες.

4:Νόμιζα πως είχες glx,γιατί το γράφεις στην υπογραφή σου:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...