Jump to content

[CAR] Smart ForTwo


Frontier
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί το να συγκρίνεις το μήκος του Smart με το Yaris είναι σχεδόν σαν να συγκρίνεις το μήκος του Yaris με αυτό της S class!

 

 

:worry: :worry: :confused: :confused: :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Yaris έχει 45% μεγαλύτερο μήκος από το Smart.

H S class έχει 38% μεγαλύτερο μήκος από το Υaris.

 

Εdit: Σε μέτρα οι διαφορές είναι 1,14 και 1,4 μέτρα αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

giati omos na mhn kitaksei kai kanena allo aytokinhto mikro opos to

Picanto . Panta . Atos . Matiz . Cuore . C2 . yaris .

 

kai fisika giati na mhn kitaksei ta PSA aderfakia AUGO-C1-107 ama thelei mikra kai bolika mhn koitas mono to smart psaksto ligo

http://car-reviews.automobile.com/images/cars/ArtImages/33473/inline_02.jpg

Tο τριο C1-107-Aygo θα κυκλοφορήσουν και σε 3θυρα και έτσι θα είναι πιο κόντα στα κριτήρια του φίλου Frontier... αν και έχουν περίπου 1 μέτρο διαφορά στο μήκος.... (2.5μ το Smart, 3.4 το Aygo)

Link to comment
Share on other sites

sigoura exei 10xil?

egw eixa dei kati 13xil k 15xil...

kalh fash pou epesan oi times...

εχω κ videaki που ντελαπαρει σχεδον απο σταση:P

δεν σηκωνει πολλα λαθη παντως...

τωρα για καυσιμα απ οσο ειχα κοιταξει σχεδον ιδιο κυκλο ειχε με τα 1000αρια,μην ξεχναμε οτι ειναι κ τουρμπο κ συνηθως πιεζετε

Link to comment
Share on other sites

Tο τριο C1-107-Aygo θα κυκλοφορήσουν και σε 3θυρα και έτσι θα είναι πιο κόντα στα κριτήρια του φίλου Frontier... αν και έχουν περίπου 1 μέτρο διαφορά στο μήκος.... (2.5μ το Smart, 3.4 το Aygo)

ε συγνωμη αλλα δεν ειναι και μικρη η διαφορα του ενος μετρου.. :O

οσα αυτοκινητα και να βαλετε για συγκριση σαν το μηκος του σμαρτ ..κανενα!! :D

Link to comment
Share on other sites

sigoura exei 10xil?

egw eixa dei kati 13xil k 15xil...

kalh fash pou epesan oi times...

εχω κ videaki που ντελαπαρει σχεδον απο σταση:P

δεν σηκωνει πολλα λαθη παντως...

τωρα για καυσιμα απ οσο ειχα κοιταξει σχεδον ιδιο κυκλο ειχε με τα 1000αρια,μην ξεχναμε οτι ειναι κ τουρμπο κ συνηθως πιεζετε

 

 

Πρεπει να δουμε το videακι αυτο !!! Θα εχει πολυ πλακα :lol:

Εχεις κανενα link να το κατεβασουμε;

Link to comment
Share on other sites

frontier εχεις κανει 38.000 χμ σε 11 χρονια, και σε απασχολει το ποσο καιει το αυτοκινητο που θα παρεις??

 

για αυτα τα 345 κμ τον μηνα που κανεις παρε απο rx8 και πανω, μην πω για αυτοκινητα με μηχανες 3.200 κυβικα...

 

εφοσον βεβαια θες ενα λιλιπουτειο αυτοκινητο το smart ειναι μονοδρομος... αν και εγω θα προτιμουσα κατι λιγο μεγαλυτερο, παντα κατω απο 4μ, και πιο πολυτελες, κατι σε lancia Y για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

frontier εχεις κανει 38.000 χμ σε 11 χρονια, και σε απασχολει το ποσο καιει το αυτοκινητο που θα παρεις??

 

για αυτα τα 345 κμ τον μηνα που κανεις παρε απο rx8 και πανω, μην πω για αυτοκινητα με μηχανες 3.200 κυβικα...

 

εφοσον βεβαια θες ενα λιλιπουτειο αυτοκινητο το smart ειναι μονοδρομος... αν και εγω θα προτιμουσα κατι λιγο μεγαλυτερο, παντα κατω απο 4μ, και πιο πολυτελες, κατι σε lancia Y για παραδειγμα.

 

Για την ακρίβεια, είχα κάνει περίπου 18.000χλμ τα πρώτα 8-9 χρόνια (οδηγούσα το αυτοκίνητο μόνο στις διακοπές) και τα υπόλοιπα μετά :)

 

Απλά θέλω μικρό σε όγκο, διότι παρατηρώ τελευταία ότι όλο και μακρύτερα πρέπει να αφήσω/σταθμεύσω το αυτοκίνητο από εκεί που πρέπει πραγματικά να πάω, το κόστος καυσίμου δεν είναι ο πρώτος λόγος (η ΖΧ είναι πολύ οικονομική, αλλά είναι και 4,25 μέτρα...).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

λιγο ασχετο με το θεμα,αλλα δεν ηξερα που να το ποσταρω κ για να μην ανοιγω καινουριο θεμα...

αν εχετε δει,τα smart απ εξω δεν ανοιγουν με κλειδι,μονο με το κουμπι ανοιγουν,γινετε για εκεινο το κουμπι να κανεις ''αντικλειδι'' δηλαδη να εχεις ενα κ να πας καπου κ να αγορασεις αλλο ενα...?

Link to comment
Share on other sites

μονο σε αντιπροσωπεια ε?οι κλειδαραδες δεν κανουν τπτ τετοιο?

κ ας μην γραφει smart επανω,μονο να ανοιγει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι πρέπει να προσέξει κανείς στην αγορά μεταχειρισμένου Smart?
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το smart ειναι το απολυτο αυτοκινητο για την πολη... Δεν υπαρχει τιποτα αντιστοιχο... Και για την επαρχια ενα 800cc diesel ειναι ο,τι πρεπει... Βεβαια ειναι και η ποιοτητα των καυσιμων οπως λετε...

 

 

[offtopic]Τωρα αν σας πω οτι στην εθνικη οδο προς Λουτρακι ημουν σε smart fortwo (brabus βεβαια..) και 200ρισε το smart ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να με πιστεψετε...

Ειχε καλυτερο στησιμο συμπεριφεροταν οπως το απλο fortwo στα 130... Ενα μειον ειναι οτι εμπαζε λιγο απο την ηλιοροφη (ναι, ηλιοροφη ηλεκτρικη...)[/offtopic]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και αν ποτε αλλαξω παλι smart θα παρω.δεν το αλλαζω με κανενα αυτοκινητο.ειδικα αν του βαλεις και τις ζαντες brabus θα καταλαβεις τεραστια διαφορα απο ενα απλο σμαρτακι.

 

lol....σοβαρά? Τι ακριβώς θα του προσφέρουν οι ζάντες Brabus?Να είμαστε και λίγο σοβαροί...απλά θα χάσει σε επιδόσεις και θα αυξηθεί η κατανάλωση...

 

Anyway παλιό θέμα αλλά μιας και είχα το αμάξι για service μου δώσανε ένα Smart για να κάνω τις δουλειές μου και έχω να πω τα εξής.....

Ημιαυτόματο κιβώτιο, πολύ ξεκούραστο μεν αλλά οι ταχύτητες αργούν να μπουν ΠΑΑΑΑΡΡΡΑΑΑΑΑΑ πολύ, δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει στα νεότερα μοντέλα αλλά είναι πολύ κουραστικό αυτό...

Κατά τα άλλα για μέσα στην πόλη, δηλαδή σπίτι-δουλειά-ψώνια-σπίτι ειναι ΙΔΑΝΙΚΟ, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις κάπου να το παρκάρεις και να το χώσεις και η κατανάλωση πολύ καλή....Μόνο όμως ως δεύτερο αμάξι, θα τρόμαζα στην ιδέα να βγω σε καμιά εθνική με αυτο....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μεταχειρισμένο Smart ForTwo του 2000. Τη να προσέξω.

 

Γεια σε όλους

Βρήκα για τη γυναίκα μου ένα μεταχειρισμένο Smart ForTwo του 2000 αλλά δεν ξέρω τη πρέπει να ελέγξω για να δω αν είναι καλό και αν θα αντέξει για 2 ή 3 χρόνια. Εξωτερικά πάντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Επίσης μπορεί κανένας με αυτό το αμάξι να πάει για παράδειγμα μέχρι την Λαμία ή μέχρι τη Χαλκίδα χωρίς να σταματήσει γιατί έχω ακούσει ότι αυτά τα αυτοκίνητα είναι καλά μόνο για μέσα στην πόλη.

Περιμένω την βοήθεια σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Οι κινητήρες των πρώτων Smart είχαν πολλά προβλήματα.

 

Προτιμήστε το facelift με τα 700κ.εκ. και τα πιο αγριεμμένα φανάρια.

Mporo na kitakso monos mou kati sto kinitira ? Akousa episis gia "ragismenous" kinitires, ti prepi na do ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

+1111

 

MΑΚΡΙΑ από τα παλιά Smartάκια με τον κινητήρα των 600cc, πολλά προβλήματα...Δυστυχώς τα φέρνουν κατά εκατοντάδες οι μαντράδες από Γερμανία, κάνει μόνο ένα χιλιάρικο το τελωνείο και τα κατεβάζουν με σκισμένους κινητήρες και γυρισμένα χιλιόμετρα...

 

ΑΝ μπορείς προτίμησε τα ελληνικά μεταχειρισμένα 700cc ...

Link to comment
Share on other sites

ΞΞΉ ΞΊΞΉΞ½Ξ·ΟΞΟΞ΅Ο ΟΟΞ½ ΟΟΟΟΟΞ½ Smart ΡίΟΞ±Ξ½ Οολλά ΟΟΞΏΞ²Ξ»ΞΞΌΞ±ΟΞ±.

 

Ξ*ΟΞΏΟΞΉΞΌΞΟΟΞ΅ ΟΞΏ facelift ΞΌΞ΅ ΟΞ± 700ΞΊ.Ρκ. ΞΊΞ±ΞΉ ΟΞ± ΟΞΉΞΏ Ξ±Ξ³ΟιΡμμΞ*Ξ½Ξ± ΟΞ±Ξ½Ξ¬ΟΞΉΞ±.

Mporo na kitakso monos mou kati sto kinitira ? Akousa episis gia "ragismenous" kinitires, ti prepi na do ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Mporo na kitakso monos mou kati sto kinitira ? Akousa episis gia "ragismenous" kinitires, ti prepi na do ?

 

Eσύ δεν θα δεις τίποτα....Οπως πάντα θα ζητήσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δεις service book (ειλικρινά μην το σκέφτεσαι αν δεν έχει) και βουρ στην αντιπροσωπεία να το ελέγξουν....

Link to comment
Share on other sites

Μην δωσεις με τιποτα πανω απο 5-6χιλ(μην ξεχνας οτι βγηκε το καινουργιο κ θα αναγκαστουν να τις ριξουν) προτιμησε απο 02 κ μετα.αν εχουν service book κ ρωτα σε αντ/πεια αν πειραζουν κ απο τον εγκεφαλο τα κμ(σε μερικα μοντελα μονο στο καντραν γινεται να τα πειραξουν).

ολα τα μικρα αυτοματα εχουν ημι αυτοματο κιβωτιο(δηλ.πατανε συμπλεκτη μηχανικα) γι αυτο κ η καθυστερηση στην αλλαγη.

http://rs220.rapidshare.com/files/65530218/__917___960___949___953___948___942____965___960___940___961___967___949___953____956___953___945___

πληροφοριες απο το smartmania.gr

Link to comment
Share on other sites

Μην δωσεις με τιποτα πανω απο 5-6χιλ(μην ξεχνας οτι βγηκε το καινουργιο κ θα αναγκαστουν να τις ριξουν) προτιμησε απο 02 κ μετα.αν εχουν service book κ ρωτα σε αντ/πεια αν πειραζουν κ απο τον εγκεφαλο τα κμ(σε μερικα μοντελα μονο στο καντραν γινεται να τα πειραξουν).

ολα τα μικρα αυτοματα εχουν ημι αυτοματο κιβωτιο(δηλ.πατανε συμπλεκτη μηχανικα) γι αυτο κ η καθυστερηση στην αλλαγη.

http://rs220.rapidshare.com/files/65530218/__917___960___949___953___948___942____965___960___940___961___967___949___953____956___953___945___

πληροφοριες απο το smartmania.gr

Έχω βρεί 2.

Το ένα είναι στην παλιά παραλιακή του 2000 με 38000ΚΜ και ελληνικές πινακίδες.

Απ'έξω φένετε πολύ καλό, αλλά το κάθισμα και τα λάστιχα στις πόρτες είναι αρκετά φθαρμένα (μου είπε ότι θα τα αλλάξει), επίσης μου είπε ότι θα του κάνει ενα super Service σε ένα γνωστό του και ότι θα αλλάξει και τακάκια στα φρένα.

Αυτός ζητάει 5400 ευρώ. Για service book δεν ρώτησα άλλα το βλέπω δύσκολο να έχει. Επίσης δύσκολο να με αφήσει να το πάω σε αντιπροσωπία.

Εντύπωση μου κάνει επίσης πως χαλασε μόνο με τόσα χιλιόμετρα η επένδηση των καθισμάτων και τα λάστιχα. Τέλος πάντων.

 

Το άλλο είναι στο κέντρο σε ένα τύπο που φέρνει smart από την Γερμανία (μου το είπε ο ίδιος).

Οποιο και να πάρω μου ασφαλίζει τον κινητήρα του, για ένα χρόνο, για ότι και να πάθει.

Εκεί βέβαια το ποιο φτηνό είναι ένα του 2004 με 35000κμ και το πουλάει 7800 ευρώ.

 

 

Αυτά, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά....ακούω κάτι τιμές για τους μπιντέδες και φρίττω!!!Ε όχι 10000€ για καινούριο και κοντά στις 8000€ για μεταχειρισμένο!!!Το απόλυτο δούλεμα!Με λιγότερα λεφτά είχα πάρει με 40000χλμ μοντέλο του 2004 PEUGEOT 206 που είναι 10000000... φορές καλύτερο!

 

ΤΟ ΜΟΝΟ + που έχει το "αυτοκίνητο που αλλάζει προσόψεις" είναι το παρκάρισμα!Τίποτα άλλο!Ενεργητική και παθητική ασφάλεια......πάει περίπατο!Όποιος μου λέει ότι πάει με 140 και το θεωρεί σταθερό......είναι απλά υπερβολικός!Το παραμικρό λάθος να γίνει την ώρα που τρέχεις με 140 πάει......απογειώθηκες και άντε να σε ψάχνουν μετά!Για το αν σε τρακάρουν.....γκούχου γκούχου......να εύχεσαι να μην τρέχει ο άλλος και σε χτυπήσει δυνατά γιατί από όποια πλευρά και να σε χτυπήσει κινδυνεύεις σε...αυξημένες ταχύτητες!

 

Για τους άλλους που τα....κωλοφτιάχνουν και τα μετατρέπουν σε brabus......συγγνώμη αλλά αυτό είναι ακόμη χειρότερο όσον αφορά την ασφάλεια!!Και καλά φτιάχνουν λίγο την σταθερότητα αλλά αν πειράξουν με κάποιο τρόπο την μηχανή τότε είναι μία η άλλη γιατί όπως είπαμε.....δεν είναι αμάξι για τέτοια πράγματα!Εδώ το rally και το saxo vts τα είχαν βγάλει "σκοτώστρες" (βέβαια δεν έφταιγαν τα αμάξια για όσους ξέρουν αλλά...) τα smart τότε τι θα είναι;;;;;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...