Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με χαμηλη φωτεινοτητα..κλειστα gps/bluetooth και μονο wifi άνετα..

 

οκ φιλε μου, επειδη εισαι νεος και δεν ξερεις λοιπον -γιατι ετσι το πας-, απο εδω και περα οταν σου ζητανε τετοια συμβουλη, θα ζητας στατιστικα, χρηση, στησιμο και μετα θα συμβουλευεις να "μην" χρησιμοποιει το κινητο σαν smartphone, για να μην νομιζουμε αδικα και εμεις οτι μας ειρωνευεσαι, καλη συνεχεια

 

εγραψα ''μονο wifi'' , δεν ειπα να τα κλεισει ολα και να το δουλευει σαν 3310.. εσυ σαν ''παλιος'' περιμενα να διακρινεις τη διαφορα. καλη συνεχεια και σε σενα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγραψα ''μονο wifi'' , δεν ειπα να τα κλεισει ολα και να το δουλευει σαν 3310.. εσυ σαν ''παλιος'' περιμενα να διακρινεις τη διαφορα. καλη συνεχεια και σε σενα

 

μονο wifi σημαινει οτι αν δεν εισαι σε χωρο με δικτυο, πχ εξω, σε μια δουλεια, σε μια βολτα, σε μια εκδρομη, το κινητο αχρηστευεται για ολα τα αλλα πλην κλησεων. Εξαλλου και καμερα θα ελεγες να μην την δουλευει για να πιανει αυτους τους χρονους.

Τελος παντων, το κινητο εχει πολυ καλη αυτονομια, τρομερα καλη θα ελεγα και με τη χρηση που προτεινες θα εβγαζε 9 ωρες sot.

Κατα τα αλλα, και μονο που ειπα οτι εκανα 2 μερες χρηση θα επρεπε να καταλαβεις οτι απο μονο του παει καλα, γιατι σαν εμπειρος που εισαι, ξερεις οτι πολυ πιο ευκολα βγαζεις 6 ωρες αυτονομια σε 1 μερα παρα σε 2, καθως για να πας στις 2 θες πολυ καλη διαχειριση στο stand by που το κινητο αυτο δειχνει τρομερα αποτελεσματα στον τομεα stand by

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μονο wifi σημαινει οτι αν δεν εισαι σε χωρο με δικτυο, πχ εξω, σε μια δουλεια, σε μια βολτα, σε μια εκδρομη, το κινητο αχρηστευεται για ολα τα αλλα πλην κλησεων. Εξαλλου και καμερα θα ελεγες να μην την δουλευει για να πιανει αυτους τους χρονους.

Τελος παντων, το κινητο εχει πολυ καλη αυτονομια, τρομερα καλη θα ελεγα και με τη χρηση που προτεινες θα εβγαζε 9 ωρες sot.

Κατα τα αλλα, και μονο που ειπα οτι εκανα 2 μερες χρηση θα επρεπε να καταλαβεις οτι απο μονο του παει καλα, γιατι σαν εμπειρος που εισαι, ξερεις οτι πολυ πιο ευκολα βγαζεις 6 ωρες αυτονομια σε 1 μερα παρα σε 2, καθως για να πας στις 2 θες πολυ καλη διαχειριση στο stand by που το κινητο αυτο δειχνει τρομερα αποτελεσματα στον τομεα stand by

Στην τελευταία σου παράγραφο συμφωνώ απόλυτα, έχουν αρκετά καλογραμμένο λογισμικό τα Sony χωρίς φανφάρες και περιττή σαβούρα. Πλησιάζουν το στοκ Android όπως και τα htc και μερικές ακόμη φίρμες, σε stand by η μπαταρία είναι βράχος..

 

Στάλθηκε από το RMX2086 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρελήφθη επιτέλους η Spigen Armor, προφανώς είχε κολλήσει σε κανά τελωνείο/ελτα λόγω covid. Πολύ καλή, αναμενόμενα, είναι η θήκη που προτιμάω σε όλα τα κινητά που παίρνω. Θα μου μείνει και η Liquid Crystal για δεύτερη.

 

Στο μεταξύ κάπως έστρωσε και η μπαταρία του δικού μου. Αυτό που έχω να πω είναι η απίστευτα καλή συνδεσιμότητα με το Garmin 735ΧΤ μου, με το Huawei αρκετές φορές αντιμετώπιζα πρόβλημα και με τα ακουστικά. Με το Sony μέχρι στιγμής συνδέεται ακαριαία. Συνήθισα και το μέγεθος, στην αρχή μου φαινόταν μικρό σχετικά, τελικά είναι το ιδανικό μέγεθος και σχήμα κυρίως οθόνης.

Ευχαρσιτημένος πελάτης αγαπητή Sony.

 

Ψάχνω τα εξής αν έχετε να προτείνετε κάτι:

Τριποδάκι για φωτογραφίες και ένα φίλτρο σαν του κυρίου στα Xperia Video:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις vodafone και λειτουργικο wifi calling?

2-3 φορες απο τοτε που το πηρα, το βραδυ εχασε 20% περιπου.

Στις ρυθμισεις δεν εδειξε κατι να τρεχει. Το σημα μου ειναι χαλια

αλλα πιστευω δεν φταιει απαραιτητα αυτο. Το μονο που εγινε μεσα στο βραδυ ηταν να ερθουν καποια email

και να αναβοσβηνει το led. Να φταιει αυτο??

Πως αλλιως μπορω να τσεκαρω?

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα μεγαλης καταναλωσης που παρατηρησα καποια βραδια. Υποψιαζομαι οτι ξυπναει η ambient οθονη απο ειδοποιησεις του mail και του ξυπνητηριου,περιπου δυο ωρες πριν και μεχρι να ξυπνησω να τις διαβασω,ρουφαει με το καλαμακι. Απενεργοποιησα την αφυπνιση της ambient για αρχη και βλεπουμε
Link to comment
Share on other sites

Παίδες κάνα καλό τζαμακι για το κινητό ? Μου έκανε 2 μικρά σημάδια από φερμουάρ τώρα που ήμουν στα χιόνια και ξενέρωσα. Δεν φαίνονται αν δεν πας κάτω από τον ήλιο με σβηστη οθόνη αλλά δεν περίμενα τόσο εύκολα να κάνει σημαδι

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το mocolo που αγορασα απο εδω Ελλαδα κανει μια χαρα τη δουλεια. Λιγα ποστ πιο πισω το ανεφερα. Full glue
Link to comment
Share on other sites

Το mocolo που αγορασα απο εδω Ελλαδα κανει μια χαρα τη δουλεια. Λιγα ποστ πιο πισω το ανεφερα. Full glue

 

Χμμ, θέλω χωρίς κόλλα κάνα διακριτικό που να μην αφήνει κενά στις άκρες αλλά να μπαίνει απλά.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, θέλω χωρίς κόλλα κάνα διακριτικό που να μην αφήνει κενά στις άκρες αλλά να μπαίνει απλά.

 

Οταν λεω κολλα,μην παρεξηγηθω,δεν ειναι με υγρη κολλα κλπ απλα δεν ειναι μονο περιμετρικα η κολλα του οποτε δεν θολωνει στην καθαρη διαφανη επιφανεια απο κατω.

Τετοιο που λες,θα πρεπει αναγκαστικα να βρεις πιο στενο τζαμι γιατι στις ακρες η οθονη κουρμπαρει ελαφρα και οτιδηποτε μη κυρτο, θα αφησει κενα που θα φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω κολλα,μην παρεξηγηθω,δεν ειναι με υγρη κολλα κλπ απλα δεν ειναι μονο περιμετρικα η κολλα του οποτε δεν θολωνει στην καθαρη διαφανη επιφανεια απο κατω.

Τετοιο που λες,θα πρεπει αναγκαστικα να βρεις πιο στενο τζαμι γιατι στις ακρες η οθονη κουρμπαρει ελαφρα και οτιδηποτε μη κυρτο, θα αφησει κενα που θα φαινονται.

 

Κατάλαβα. Άρα είναι απλό τζάμι όχι αυτά με τις κολλες. Ίσως το πάρω.ελεγα για το spigen από amazon

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως ολα τα old school απλα εκεινα ειχαν κολλα μονο στο μαυρο περιγραμμα οποτε γεμιζε σκονες κλπ στο διαφανες μερος.

Για προσωρινη λυση γρηγορη ειναι μια χαρα μεχρι να βρεις κατι αλλο. Λερωνει ελαχιστα απο δαχτυλιες.

Λιγο ελαχιστο πλατος οθονης κοβει αλλα δε γινεται αλλιως μιας και θα φαινοταν σαν ξεκολλημενο χωρις το περιγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την spigen είμαι πολύ ευχαριστημένος, ταιριάζει τέλεια και η διαφάνεια του είναι και αυτή πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την spigen είμαι πολύ ευχαριστημένος, ταιριάζει τέλεια και η διαφάνεια του είναι και αυτή πολύ καλή.

 

Επειδή θέλω να πάρω θήκη για το σ21 από Αμαζον μάλλον θα τα συνδυασω με τζαμακι για το 5.. Γιατί έχει και τον οδηγό για να μπει τέλεια που θεωρώ ότι βοηθάει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να πάρω θήκη για το σ21 από Αμαζον μάλλον θα τα συνδυασω με τζαμακι για το 5.. Γιατί έχει και τον οδηγό για να μπει τέλεια που θεωρώ ότι βοηθάει

 

Όντως βοηθάει πάρα πολύ στην τοποθέτηση,εγώ το συνδιαζω και με τις θήκες της spigen και ταιριάζουν τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Αργεί βλέπω η αναβάθμιση

 

Xperia 5ii

Όντως αλλά με τέτοια σταθερή μπαταρία δεν ξέρω αν αξίζει.

 

Παίδες δουλεύει κανείς τον κατοπτρισμο οθόνης? Εκτός ότι δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά του miracast με την μετάδοση δεδομένων. Πχ στο s20 μου είχε να διαλέξω. Εδώ αν είμαι σε ένα βίντεο και πατήσω το εικονίδιο μετάδοσης δε μου βρίσκει την TV αλλά αν πάω από κουρτίνα ειδοποιήσεων και επιλέξω κατοπτρισμο οθόνης το κάνει.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν με κάποιο τρόπο μπορεί να προβληθεί ένα βίντεο στην πραγματική του ποιότητα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο με την ποιότητα θέλω να το μάθω και εγώ.

Νομίζω στο κατοπτρισμο οθόνης η ποιότητα πέφτει.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε με dlna πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bubblesoft.android.bubbleupnp

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο με την ποιότητα θέλω να το μάθω και εγώ.

Νομίζω στο κατοπτρισμο οθόνης η ποιότητα πέφτει.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και εγω ετσι εχω καταλαβει αλλα δεν βρισκω αλλο τροπο. θα δοκιμασω την εφαρμογη του φιλου το απογευμα.

Εν τω μεταξυ με το νοτε που μου εδινε και τις 2 επιλογες (και κατοπτρισμο και προβολη του βιντεο πχ στην TV που θεωρητικα ειναι πιο ποιοτικο) ειχα το εξης θεμα. ενω με τον κατοπτρισμο επαιζε καλα αλλα σε φανερα κατωτερη ποιοτητα, με την αλλη επιλογη κολλουσε και εσπαγε εν τελει χειροτερα. ειδικα τα βιντεο απο gopro Που ειχα στο κινητο δεν επαιζαν με τιποτα παρολο οτι εχω μοντεμ και repeater με wifi 6 και γενικα ολο το κυκλωμα παιζει πολυ ψηλα, θεωρητικα τουλαχιστον αλλα και με το pc που κανω προβολη παιζει ταινιες 20gb χωρις προβλημα απο το repeater μαλιστα και ολα ασυρματα. πιστευα οτι θα εχω ενα δυνατο Media center απο ολες τις συσκευες αλλα δεν το εχω καταφερει με το κινητο να βλεπω υψηλη ποιοτητα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα χρόνια να το ρωτήσω αυτό.. Πως γίνεται με 54mbps τουλάχιστον τοπική σύνδεση, να μην μπορούμε να έχουμε σωστό full hd screen mirroring..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι άλλο.... προχθές ήμασταν μια παρέα 4 ατόμων από τους οποίους μόνο εγώ είχα Sony (λογικό) οι άλλοι Huawei....εκτός από την απορία τους γιατί πείρα Sony όταν πήγαμε να στείλουμε αρχεία φωτό καί βίντεο μεταξύ τους είχανε ένα πρόγραμμα της Huawei που έστελνε με δεδομένα αμέσως....εγώ είχα θέμα...μόνο μέσω Bluetooth μπορούσα ή Viber/messenger (που εκεί χάνεις ποιότητα). Έχει βρει κανένας κάποιον άλλο τρόπο να στέλνουμε ποιο γρήγορα? Και χωρίς πολλά πολλά? Πχ να μην χρειάζεται ο άλλος να κατεβάσει άλλο app.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι άλλο.... προχθές ήμασταν μια παρέα 4 ατόμων από τους οποίους μόνο εγώ είχα Sony (λογικό) οι άλλοι Huawei....εκτός από την απορία τους γιατί πείρα Sony όταν πήγαμε να στείλουμε αρχεία φωτό καί βίντεο μεταξύ τους είχανε ένα πρόγραμμα της Huawei που έστελνε με δεδομένα αμέσως....εγώ είχα θέμα...μόνο μέσω Bluetooth μπορούσα ή Viber/messenger (που εκεί χάνεις ποιότητα). Έχει βρει κανένας κάποιον άλλο τρόπο να στέλνουμε ποιο γρήγορα? Και χωρίς πολλά πολλά? Πχ να μην χρειάζεται ο άλλος να κατεβάσει άλλο app.

 

Χωρίς άλλο app I have no idea. Telegram με αποστολή αρχείων δουλεύει σωστά. Αλλιώς e-mail, cloud.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μεσω Google messages (της εφαρμογης που λογικα εχεις για SMS) αν εχετε ενεργοποιημενη την υποστηριξη RCS και ο αποστολεας και ο παραληπτης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5 II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...