Jump to content

[Επίσημο] Nokia N90


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντε το πηρα και εγω..........Ειναι τεραστιο αλλα τελειο ,οι ενωσεις ομως με κανουν να ανησυχω για την ζωη του.......!!!!!Τις καλυπτει η εγγυηση των 2 ετων;;;;;;

 

Καλοριζικο φιλε TOMARAS :) ,λογικα τις καλυπτει η εγγυηση.

Περιμενουμε τις εντυπωσεις σου και τα σχολια σου (take your time :O ),ετσι ωστε να εχουμε ακομα περισσοτερες αποψεις για οσους ενδιαφερονται να το αγορασουν. :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 813
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντε το πηρα και εγω..........Ειναι τεραστιο αλλα τελειο ,οι ενωσεις ομως με κανουν να ανησυχω για την ζωη του.......!!!!!Τις καλυπτει η εγγυηση των 2 ετων;;;;;;

kaloriziko re file perimenoume entupwseis!!

Link to comment
Share on other sites

emena mou krataei pano kato 3 meres ama milao elaxista kai den kano use tin camera kai na vlepo photos kai videakia. ama kano use tin camera kai na ta vlepo + na milao polli se 1.5-2 meres theli fortisma .

 

oso gia tin camera eine katapliktiko. exei kai feauture gia photos gia sports px pou kinoude grigora. otan pernis tin photo den fenete tholi i photo, alla fenete les kai auto pou pernis ( px anthropos pou trexei i amaksi ) eine akinito. pimp

 

dax to zoom tou eine arketa kalo. vevea pano apo ta 2/3 xalaei ligo, alla min ta theloume ola dika mas. kinito eine min to ksexnate :P safos i koryfea camera se kinito

 

/me out

 

btw eida ena post pio pano oti kapios perimeni to update tou route 66 gia na to xosi sto N90. telika beni xoris prob to route66? apla theli to update? ti pezi.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και ενα μικρο review απο εμενα μιας και το εχω πανω απο μια εβδομαδα

 

Καταρχας εχει το ωραιοτερο interface απο ολα τα series 60 που εχω δει ως σημερα.

Και τα εχω δει ολα

 

Εχει παρα πολυ καλη καμερα εκπληκτικο βιντεο και σχεδον το ιδιο καλο ηχο με το 6680

 

Ειναι αρκετα γρηγορο οπως και τα προηγουμενα series60 με λιγη ομως καθυστερηση στο ανοιγμα των υπομενου αλλα με καποια απο τις επομενες αναβαθμησεις θα στρωση

 

Απο αυτονομια δεν λεει και πολλα αλλα εγω του βγαζω το λαδι καθε μερα οποτε......

 

Για τη δονηση no comments

 

Δεν μου εχει παρουσιασει κολληματα η reset ακομα και ελπιζω να μην τα εμφανιση ποτε

 

Τωρα εαν θελετε να ρωτησετε κατι απλα ρωτηστε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το ειδα σε dummy. ουτε καν με προβληματισε το μεγεθος και δε μ'αρεσουν τα μεγαλα κινητα. βεβαια στο πραγματικο βαρος δε ξερω πως θα μου φαινοταν. αν προβληματιζεστε για το μεγεθος, καλυτερα να το δειτε πριν κρινετε με σιγουρια. σολωνος & ζωοδοχου πηγης υπηρχε προς πωληση αλλα δε ξερω ποσα τεμαχια. στο πλαισιο στουρναρη μου κανει ο πωλητης "δεν εχω τιποτα, μας πηρανε και το dummy" :p
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρήση μιας εβδομάδας εχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις:

-Μια φορά μου έκανε restart

-Μια φορά κόλησε

-Δεν εχω καταφέρει να βγάλω πάνω απο μιάμιση μέρα με μια φόρτιση

-Κάποια στιγμή έφυγε το θέμα που είχα επιλέξει και μπήκε το βασικό

-Όταν κάνω restart ανάβει για μερικά δευτερόλεπτα το flash

-Όταν γεμίσει η μνήμη RAM κλείνουν ενα-ενα τα ανοιχτά προγράμματα απο μόνα τους

 

Στο κινητό υπάρχουν προεγκατεστημένα τα προγράμματα:

  • Adobe PDF reader 1.1.1
  • Quick Ofice 2.2.6.0
  • Opera

 

Ενδεικτικά ανεβάζω μια φωτογραφία τραβηγμένη στο απόλυτο σκοτάδι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γραψω τι μου αρεσε στο τηλεφωνο ,αλλα τι δεν μου αρεσε.

 

1.Τα Πλαινα δειχνουν και ειναι ποιοτηκα με μοναδικο μειονεκτημα λογω χρωματος (ασημι ) δαχτυλιαζουν πολυ ομως στο καπακι της μπαταριας εγινε τρελη τσιγκουνια...

2.Οπως και στην μπαταρια (οταν την ειδα πεθανα στα γελια, πιο μικρη απο του 6600 σε διαστασεις)

3.Τα πληκτρα ειναι τεραστια.Πατιουνται ευκολα αλλα συναμα κουραζει η μεγαλη αποσταση.Δεν μου αρεσε το κουμπι για να μπεις στο μενου αφου το πατουσα συνεχεια κατα λαθος οταν πατουσα το κατω στο πολυπληκτρο.

Καθως επισης και η ποιοτητα των πληκτρων οπου ειναι ιδια με το πισω καλυμα.

4.Η καρτα μπαινει μονο με την βοηθεια του ανταπτορα (και βγαινει).

5.Το πληκτρο και γενικα ο τροπος ληψεις των φωτο-βιντεο αρχικα ξενιζει

6.Οι εφαρμογες λογω διαφορετικης αναλυσης (ακομη και αυτες που συνοδευουν το κινητο) κουραζουν τα ματια.

7.Το τηλεφωνο παντως αυτοκλειδωθηκε αφου οι θεσεις ληψεις φωτογραφιων ειναι συγκεκριμενες και δεν επιτρεπουν ξενα προγραμματα.

8.Η βιντεοσκοπηση υστερει σε χαμηλο φωτισμο οπου δημιουργειτε μια "μπλε θυελλα απο παρασιτα"

9.Το πανακι καθαρισμου και το δερματινο λουρακι ειναι made in turkey...:(

Link to comment
Share on other sites

4.Η καρτα μπαινει μονο με την βοηθεια του ανταπτορα (και βγαινει).

Δεν είναι απαραίτητη η χρήση του αντάπτορα...μήπως κάνεις κάτι λάθος; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Eιπαμε εχω δαχτυλαρες και δεν μπορω να σπρωξω την καρτα μεχρι να κανει "τσικ" οποτε χρησιμοποιω τον ανταπτορα (εκτος και αν αφησω νυχακι για αυτο το λογο)
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που το πιασατε αμεσως το αστειακι..........

Η καμερα παντως εχει πολλες επιλογες και ρυθμισεις ειναι τρομερη :rolleyes: :D :)

Link to comment
Share on other sites

3.Τα πληκτρα ειναι τεραστια.Πατιουνται ευκολα αλλα συναμα κουραζει η μεγαλη αποσταση.

 

Eιπαμε εχω δαχτυλαρες και δεν μπορω να σπρωξω την καρτα μεχρι να κανει "τσικ" οποτε χρησιμοποιω τον ανταπτορα (εκτος και αν αφησω νυχακι για αυτο το λογο)

 

Μόνο σε μένα φαίνετε αντιφατικό αυτό;

 

Εμένα αυτό που με ενόχλησε είναι αυτές οι περίεργες φτηνιάρικες ζελατίνες στις οθόνες. Ήταν τόσο εκνευριστικές που αναγκάστηκα να τις βγάλω :eek:

 

Just joking mate :lol: :lol:

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μένα φαίνετε αντιφατικό αυτό;

 

Εμένα αυτό που με ενόχλησε είναι αυτές οι περίεργες φτηνιάρικες ζελατίνες στις οθόνες. Ήταν τόσο εκνευριστικές που αναγκάστηκα να τις βγάλω :eek:

 

Just joking mate :lol: :lol:

ti ennoeis fthniarikes zelatines re file??ti poiothta na exei h zelatina pou bazoun sthn o8onh??

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλα δαχτυλα και το Ν90 μεγαλα πληκτρα και πληκτρολογω ανετα απλα επειδη ειναι μεγαλα απεχουν οποτε καποιους μπορει να τους κουρασει (επισης ειπα για το κουμπι του μενου , επρεπε να μπει αλλου!)

Οσο για την καρτα τι να σας πως εγω εσπρωχνα αλλα αυτη δεν κουμπωνε οποτε εβαλα τον ανταπτορα την εσπρωξα πιο βαθια και βουαλα κουμπωσε , αφαιρεσα τον ανταπτορα και εκλεισα το πορτακι, αυτα......!;

 

Μαριε αστειο ειπε , εννοει τα αυτοκολλητα που εχουν ολα τα κινητα στην αρχη στην οθονη.

Οσο για το σχολιο που ειχα κανει για made in Turkey μου φανηκε γελοιο το γεγονος. Αχ αυτοι οι γειτονες απο πιστα για φορμουλα1 μεχρι πανακια για Νοκια..........:):):):D

Link to comment
Share on other sites

Just kidding είπαμε παιδια just kidding.

 

Ελπίζω να μην προσβλήθηκε κανείς. Την πλάκα την έκανα με κάθε καλή διάθεση.

 

Και αυτό γιατί πραγματικά τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με το Ν90 είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτά που αναφέρει ο φίλος TOMARAS.

 

και εξηγούμαι:

1. Η εξωτερική οθόνη κολλάει κυρίως μετά από μια κλήση. (συχνότητα 3-4 φορές τη μέρα)

2. Παρόλο που μπορεί να έχω επιλέξει κάποιο συγκεκριμένο ήχο τις μισές φορές που με καλούνε χτυπάει με το default "Nokia tune"

3. 3 φορές μου έχει τύχει να μην ανοίγει η εφαρμογή της κάμερας όταν περιστρέφω την κάμερα με κλειστό το folder.

4. περίπου 2 φορές τη μέρα θα κάνει restart μόνο του επειδή έχει κολλήσει.

5. Περίπου κάθε μέρα θα αναγκαστώ να το κλείσω και να το ξανανοίξω επειδή έχει κολλήσει.

6. 6-7 φορές τη μέρα όταν είμαι στην έκθεση και προσπαθώ να κάνω κάποια ενέργεια (πχ μεγέθυνση) μου βγάζει το μήνυμα "Μνήμη πλήρης κλείστε εφαρμογές" και ποτέ δεν έχω κάποια άλλη εφαρμογή ανοιχτή.

 

Να σας πώ ότι του έχω κάνει την πρώτη αναβάθμηση. Ελπίζω με την επόμενη να λυθούν κάποια από αυτά τα προβλήματα. Ρε παιδιά είμαι ο μόνος που έχω τόσα προβλήματα με το Ν90;

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Καθε λειτουργικο και μαλιστα τοσο εξελιγμενο οπως το symbian εχει και τα προβληματα του! Ευτυχως λυνονται με Firmware update! Οποτε αναμενετε την επομενη αναβαθμιση! ;)
B L U E in G R E E N :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο του Ν90, αν και καταπληκτικό σε ποιότητα, έχει το μειονέκτημα οτι δεν παίζει σε άλλα κινητά για τον απλό λόγω οτι τα αρχεία σώζονται σε μορφή mp4.

 

Κοίταγα τις υποστηριζόμενες μορφές στο Ν70 και αναφέρονται οι εξής:

 

MP3, AAC, Real Audio, WAV, Nokia Ring Tones, AMR, AMR-WB, AMR-NB, AU, MIDI, H.263, JPEG, JPEG2000, EXIF 2.2, GIF 87/89, PNG, BMP (W-BMP), MBM, MPEG-4 και eAAC+

 

Εδώ λοιπόν θέλω να κάνω μια γενική ερώτηση. Το mp4 και το mpeg-4 είναι το ίδιο και το αυτό ή καμία σχέση; Στα νέα series 60 θα μπορούμε να βλέπουμε τα βίντεο που τραβάμε με το Ν90; Δεν είναι κάτι απολύτως σημαντικό αλλά καλο είναι να έχουμε αυτή την δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λοιπόν θέλω να κάνω μια γενική ερώτηση. Το mp4 και το mpeg-4 είναι το ίδιο και το αυτό ή καμία σχέση;

 

Σίγουρα είναι διαφορετικό.

Για να καταλάβεις το mp4 δεν παίζει στον win media player (ούτε σε άλλο player από τους κλασικούς). Στον υπολογιστή για να το δείς θες το Nokia multimedia player.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την εντύπωση πως τα mp4 παίζαν στον windows media player. Μεγάλο μειονέκτημα πάντως να μην μπορούμε να δούμε σε κανένα κινητό τα βίντεο που τραβάμε με το Ν90. Το share the moment που διαφημίζει δεν υφίσταται στην περίπτωση αυτή.

 

Το Ν70 και το Ν91 άραγε σε τί φορμάτ σώζουν τα βίντεό τους; Κατά πάσα πιθανότητα σε απλό 3gp μιάς και το Ν90 είναι ένα camera phone και είναι πολύ δυνατό στον συγκεκριμένο τομέα. Πάντως υπάρχει και η δυνατότητα να βιντεοσκοπεί σε 3gp, όμως η ποιότητα του βίντεο είναι εμφανώς χαμηλότερη.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN90-1/2.0527.2.3/SN356634000112439 Series60/2.8 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Εγώ πάντως δεν θα έλεγα ότι υπερέχει στον τομέα των Multimedia σε σχέση με το Sharp. Αν και η οθόνη του είναι παρά πολύ καλή, εντούτοις θέλει ακόμα ένα βήμα για να φτάσει την Sharp σ' αυτόν τον τομέα. Σ' αυτό που υπερέχει κάπως, είναι ο φακός. Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι σχετικά καλύτερες. Το βίντεο αν και είναι σχετικά πιο καθαρό, κάνει αρκετά "σπασίματα" και "κύματα". Όσον αφορά τον ήχο, είναι αρκετά καλός, δεν είναι όμως ο κρυστάλλινος ήχος της Sharp. Στην βιντεοκλήση η εικόνα είναι εμφανώς κακή, ενώ το 3gp απαράδεκτο..

Το βίντεο σε ΜΡ4 παίζει στον Win Media Rlayer, αρκεί να είναι εγκατεστημένα και τα απαραίτητα codecs.

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι είναι ένα αξιοπρεπές τηλέφωνο, όχι όμως Sharp(στον τομέα multimedia παντα).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις το smartmovie;

Το περασα επαιξε κανονικα τα ντεμο αλλα οταν περασα ενα αλλο βιντεο κολλησε η εικονα και προχωρουσε μονο ο ηχος.

Link to comment
Share on other sites

:secret: ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ Η ΝΟΚΙΑ ΠΑΩ Κ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ! ΧΩΡΙΣ ΔΟΝΗΣΗ ΝΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Κ ΤΗΛ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟ Ν90 ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΞΩ ΟΘΟΝΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΘΛΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...