Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

€180,88 το Office Edu Student & Teacher for Mac 2004 από την Rainbow, αρκετά μακριά τελικά από τα €120

 

Περίμενε το 2008 σε κάθε περίπτωση!

 

Και υπάρχει και το amazon.co.uk.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω 10.5.2 επειγόντως! Το spotlight δεν βρίσκει όλες τις επαφές και τα αρχεία μου στο Leopard...

Έσβησα το .V100 αλλά τίποτα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Απο χθές εχω στα χέρια μου ενα macbook και θέλω τα φώτα σας ψάχνω να βρώ έναν messenger που να υποστηρίζει τα accounts του hotmail αλλά και να δουλεύει η κάμερα του macbook.
Link to comment
Share on other sites

Απο χθές εχω στα χέρια μου ενα macbook και θέλω τα φώτα σας ψάχνω να βρώ έναν messenger που να υποστηρίζει τα accounts του hotmail αλλά και να δουλεύει η κάμερα του macbook.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ακόμα. Για video conference οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε το Skype, ενώ για απλό IM το Adium. To iChat έχει chatting και video conference, αλλά δεν υποστηρίζει hotmail accounts.

 

Με γειες το MacBook. Το λιγουρεύομαι και εγώ. :p

Link to comment
Share on other sites

To mercury και το amsn δε δουλευουν με hotmail accounts; Γιατι προσωπικα με amsn δουλευει μια χαρα η καμερα (δεν εχει ηχο, ισως το mercury εχει και ηχο), αλλα δε χρησιμοποιω mail με καταληξη hotmail για το msn account μου...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

aMSN & y! messenger για video/text chat.

iChat & skype για video/voice/text chat.

 

το MSN:mac με έχει τρελάνει στα logoff. Έχει κανείς άλλος πρόβλημα ή είμαι unique περίπτωση;

:)

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκα και εγώ χθες σε Leopard στο Mac Mini. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Το Quicklook είναι απίστευτα βολικό και τα stacks επίσης. Ειδικά το functionality του Quicklook είναι κάτι που έλειπε από τον Finder.

 

Βασικά ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σοκ του πόσο απλή υπόθεση ήταν το upgrade. 4-5 κλικ τύπου next & accept και τίποτα παραπάνω.

Επίσης από πλευράς ταχύτητας που με ανησυχούσε (λόγω 512ΜΒ RAM και μέτριου επεξεργαστή) τα πράγματα δείχνουν να είναι καλά, περίπου όπως πριν. :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Stacks δείτε και αυτά:

Stack In Da Place (για να αλλάζουμε τα εικονίδια με άλλα και ακόμα περισσότερα). Την ίδια δουλειά κάνουμε επί πληρωμή με το Palette ή δωρεάν με τα χεράκια μας!

 

(via milaraki.com :))

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τη μεγαλύτερη δυνατή συμβατότητα με Office για Windows ή/και σου είναι απαραίτητα κάποια από τα χαρακτηριστικά του, θες το Office. Το άλλο όμως είναι πιο όμορφο και ευχάριστο στη δουλειά :)

 

Μπορείς να κατεβάσεις το free trial του iWork και να κρίνεις και από μόνος σου!

Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστω stereo!

 

κατι αλλο τωρα

σημερα πηρα e-mail απο ενα φιλο που ελεγε

 

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Αυτές οι πληροφορίες έφθασαν αυτό το πρωί από τη Microsoft και Norton. Παρακαλώ να το στείλετε σε όλους που ξέρετε ποιος έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο. Μπορεί να λάβετε ένα προφανώς αβλαβές ηλεκτρονικό ταχυδρομείο με μια Power point παρουσίαση "Life is beautiful.pps".

Εάν λάβετε αυτό το email ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ το ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ, και διαγράψτε το αμέσως. Εάν ανοίξετε αυτό το αρχείο, ένα μήνυμα θα εμφανιστεί στην οθόνη σας λέγοντας: "Είναι πάρα πολύ αργά τώρα, η ζωή σας δεν είναι πλέον όμορφη", στη συνέχεια θα ΧΑΣΕΤΕ ΟΛΑ τα αρχεία στο PC ΣΑΣ και το πρόσωπο που σας τα έστειλε θα αποκτήσει πρόσβαση στο όνομα, το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και τον κωδικό πρόσβασής σας.

 

Αυτό είναι ένας νέος ιός που άρχισε να κυκλοφορεί το Σάββατο απόγευμα. Ο AOL έχει επιβεβαιώσει ήδη τη δριμύτητα, και το αντιβιοτικό Software δεν είναι σε θέση να τον καταπολεμήσει. Ο ιός έχει δημιουργηθεί από έναν χάκερ που καλείται "life owner".

French

οκ εαν ειναι ετσι και το ανοιξουμε στo pc θα γινει ζημια

Στον mac?????

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Βασικός οδηγός για αντιμετώπιση τέτοιων emails. Ισχύει τόσο για χρήστες mac όσο και για χρήστες windows.

 

1: όποτε λαμβάνεις mail που λέει "να το στείλετε σε όσους ξέρετε", το κατατάσεις αυτόματα στην κατηγορία "μούφα" και το διαγράφεις σαν να μην το έλαβες ποτέ

2: αν έχεις μία τόση δα αμφιβολία ότι βιάστηκες να κάνεις την παραπάνω κατάταξη, ανοίγεις ένα google και γράφεις (πχ για το συγκεκριμένο θέμα) "life is beautiful.pps hoax". Το πρώτο αποτέλεσμα σου λέει ότι δεν υφίσταται τέτοια απειλή.

3. Παίρνεις τηλέφωνο το φίλο σου και του λες να μη σου στείλει άλλο παρόμοιο μήνυμα αν δεν έχει ακολουθήσει τα βήματα 1 και 2 :)

4. Τα ίδια κάνεις αν σου στείλει mail εξόριστος βασιλιάς αφρικανικής χώρας, το κοριτσακι με τον καρκίνο που μαζεύει κάρτες, το ινδιάνικο τοτέμ , το paypal στο οποίο δεν έχεις λογαριασμό κλπ.

 

(Για να σοβαρευτούμε, ο σκοπός ύπαρξης αυτών των emails είναι να το κάνεις forward σε όσους ξέρεις και αυτοί με τη σειρά τους να κάνουν το ίδιο κ.ο.κ. Σε κάθε forward, όλες οι διευθύνσεις όλων των προηγουμένων συμπεριλαμβάνονται στο μήνυμα το οποίο μαθηματικώς θα καταλήξει σε κάποια από τις spamoεταιρείες οι οποίες θα αρχίσουν να μας βομβαρδίζουν με τα άκρως ενοχλητικά τους μηνύματα!

 

Και για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, γεγονός είναι ότι το Χ είναι πολύ πιο ασφαλές από τα windows αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άτρωτο. Οπότε εκτός από το να έχεις το νου σου, μπορείς αν ποτέ υποψιάζεσαι κάτι, να το ψάχνεις στο google για να δεις αν όντως είναι επικίνδυνο, πόσο και τι μπορείς να κάνεις για να προστατευθείς :))

Link to comment
Share on other sites

οk ολα αυτα τα γνωριζω νασαι καλα, ολο και σε καποιον θα φανουν χρησιμα!

Τελικα ομως (αν ειμαστε αρχαριοι) και ανοιξουμε το υποτιθεμενο κακοβουλο .pps θα γινει ζημια?

Γιατι αν ειναι ετσι (αρχαριος) θα πρεπει να βαλει antivirus???

 

υγ

Θα παρω δωρο στην ανηψια μου ενα laptop και σκεφτομαι η μαλλον αποφασισα να ειναι macbook(ειναι αρχαρια) και εγω switcher απο pc, για αυτο η πολυ αυτη σοβαρη ερωτηση:happy:

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει καν pps...

 

AN υπήρχε, η ζημιά εξαρτάται από το τι "μόλυνση" είχε...

Link to comment
Share on other sites

Jig

Με χιλια την office!

Μπορει το iWork να ειναι ευχαριστο να σε χρηση να εχει καλυτερα γραφικα, αλλα πραγματικα ειναι πολυ πισω σε σχεση με την office.

Επειδη προσπαθησα να δουλεψω σε παρουσιασεις σε keynote και μετα αλλαξα σε powerpoint σου λεω οτι το μονο καλο του iwork ειναι η εμφανιση. Για το pages το ιδιο, πολυ απλοικο σε σχεση με την office. Με το Numbers δεν δουλεψα αλλα λογικα θα ισχυει οτι και με τα αλλα.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Κοινή λογική χρειάζεται, όχι antivirus :)

 

Εγώ πάντως που έχω και τα δύο (Office/iWork) έχω καταλήξει στο να χρησιμοποιώ το iWork για τα πάντα εκτός από τις περιπτώσεις που μου στέλνουν ή πρέπει να στείλω ένα έγγραφο office και θέλω τη μεγαλύτερη δυνατή συμβατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα το iWork

Νομιζω οτι θα με βολεψει. Αν οχι θα αγορασω και office.

 

υγ

Χθες το βραδυ καθησα και διαβασα/μελετησα τo θεμα antivirus/mac

και καταλαβα ακριβως τι συμβαινει.

Φυσικα λοιπον και δεν χρειαζομαστε antivirus!

ThanX stereo :)

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Αφού το λιβάνιζα κοντά ένα χρόνο χθες αγόρασα το Macbook Pro 15.4'' 2.2 GHz :) Η αλήθεια είναι ότι τη δουλειά μου την έκανα και με το απλό Macbook άνετα αλλά είναι ωραίο το άτιμο το pro...

Μου ήρθε με Tiger προεγκατεστημένο αλλά στη συσκευασία υπήρχε και το DVD του Leopard - δεν το έχω βάλει ακόμη.

Σε ένα μήνα που θα ανακοινωθούν τα καινούρια Macbooks στο Macworld θα προσπαθήσω να απέχω από κάθε πηγή ενημέρωσης ώστε να μην τα δω :p

 

Πως αλλάζουμε το iPod από Windows σε Mac παιδιά; Έχει κολλήσει το μυαλό μου. Το κάνω sync σε mac αυτή τη στιγμή αλλά μου γράφει ακόμα ότι είναι formatted στα windows. Πρέπει να κάνω restore?

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο με restore. Βέβαια δε θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω και δε θα μπορείς μετά να το χρησιμοποιείς σε windows για file transfer. Βέβαια αν δεν το κάνεις δε θα μπορέσεις ποτέ να το κάνεις update οπότε μάλλον είναι μονόδρομος!

 

Welcome to mac :)

Link to comment
Share on other sites

παντως θα γινει και πιο γρηγορο.. :)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Με γειές Marvin.

 

Και εγώ τελευταία το κοιτάω όλο και πιο πολύ.

 

Αλλά κρατάω χαρακτήρα!!

 

Φέτος πήρα το Macbook μου...δε με παίρνει για άλλο :(

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...