Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks! Ήμουν χθες στο Fnac οπότε έκατσα λίγο να το δω από κοντά. Η μικρή του οθόνη με προβληματίζει λίγο. Από τη μία σκέφτομαι ότι δίνει κορυφαία φορητότητα (βάρος, όγκος, αυτονομία) - από την άλλη είχα συνηθίσει σε 15άρι μου φαίνεται μικρή. Το Pro καθόταν δίπλα αρχοντικό αλλά κοστίζει αρκετά πάνω απ' όσα θέλω να δώσω. Θα το σκεφτώ ακόμα, δεν βιάζομαι ιδιαίτερα.

 

AKRIVWS ta idia skeftomouna prin parw to macbook

kai molis to eida mu efige kathe fovia!

katarxas einai widescreen pou to kanei na fenete megalitero!

epita ta macosx dn xerw an exoun kanei kamia magia apo tin apple kai fenodai gamata se 13,3 othoni

egw dn tin theorw mikri

eixa prin ena desktop me 17(oxi widescreen)

kai mesa stin prwti vdomada to sinithisa panefkola thn othoni tou macbook

(kai nai prin rotisete adikatestisa to windows desktop me to macbook :P)

 

na fadasteis opote thelw na dw seires kathomia ston kanape,pernw to remote kai xalaronw vlepodas ton jack na sozei ton kosmo:P:P:P

Σχετικά με αυτό που ρώτησε η Valeria, για τη μετατροπή avi σε DVD, ποιό είναι το αντίστοιχο ConvertXtoDVD για Mac OS X? Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα τα Popcorn & Toast της γνωστής και αξιόπιστης Sonic/Roxio. Τα χρησιμοποιεί κανείς; Είναι καλά;

ta kalitera

einai to kalitero software gia grapsimo cds se mac

einai kati san to nero alla gia mac

vevea iparxei kai to pantelio(:P) handbrake

einai kai tzabe kai afto pou kanei einai vazeis to dvd patas ena koumpi kai sto kanei rip(mazi me subs)ston skliro

so easy

apo progs min fovase

egw ena mina pou to exw to mac(prwto mou mac ever)dn iparxei oute ena prog pou to eixa sta windows kai na min exw vrei gia mac to idio i akoma kai kalitero!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

ta kalitera

einai to kalitero software gia grapsimo cds se mac

einai kati san to nero alla gia mac

vevea iparxei kai to pantelio(:P) handbrake

einai kai tzabe kai afto pou kanei einai vazeis to dvd patas ena koumpi kai sto kanei rip(mazi me subs)ston skliro

so easy

apo progs min fovase

egw ena mina pou to exw to mac(prwto mou mac ever)dn iparxei oute ena prog pou to eixa sta windows kai na min exw vrei gia mac to idio i akoma kai kalitero!

 

Το ξέρω ότι έχει καλά προγράμματα - έχω το Mac Mini εδώ και 8-9 μήνες περίπου.

Δεν θέλω τόσο το ripping (όχι ότι με χαλάει) αλλά το αντίθετο: re-encoding βίντεο συμπιεσμένων με DivX/XviD, x.264 κλπ. σε DVD-Video, μαζί με υποτίτλους, μενού κλπ. Νομίζω ότι το toast θα μου κάνει τη δουλειά που θέλω, απλά θέλω να δώ αν υπάρχει κάτι καλύτερο και δεν το βρήκα.

 

ΥΓ. Το Nero για καλό το είπες; :p Πιο δύστροπο, δύσχρηστο και ενοχλητικό πρόγραμμα δεν πρέπει να έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Μπρρρ, μακριά....

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Το Nero για καλό το είπες; :p Πιο δύστροπο, δύσχρηστο και ενοχλητικό πρόγραμμα δεν πρέπεινα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

LOL

apla pws einai to prwto onoma gia cd recording se pc to nero ,etsi einai kai to toast

 

ligo pou to xrisimopiisa(dn xriazomai sixna na kapsw kapio cd)einai efxristo alla exei polles leitourgies

iparxun kai aploustera:P

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το toast θα μου κάνει τη δουλειά που θέλω, απλά θέλω να δώ αν υπάρχει κάτι καλύτερο και δεν το βρήκα.

 

iMovie :)

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

iMovie :)

 

Nope, προσπάθησα. Και με το iDVD επίσης. Κανένα φως. :lol:

Τα χρώματα ξεθώριασαν κατά τη μετατροπή, ο συγχρονισμός audio/video χάλασε, υπότιτλους δεν υποστηρίζει και γενικώς επρόκειτο για φιάσκο όσες φορές το επιχείρησα.

Ίσως να φταίει και το "αναιμικό" hardware του Mini (αν και 1.66 Core Duo δεν πρέπει να είναι και τόσο χάλια πια), αλλά το iMovie γενικώς δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι κάνει για αυτή τη δουλειά. Δεν υποστηρίζει το DivX/Xvid εγγενώς, ίσως γι' αυτό.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αρκετες φορες τη μετατροπη με το imovie, χωρις κανενα προβλημα. Σε macbook pro και σε imac (intel και τα δυο). Δε νομιζω οτι εχει σχεση ο επεξεργαστης σου. Κατι αλλο ειναι μαλλον... Οσον αφορα τους υποτιτλους, πραγματι δε νομιζω να υποστηριζει...

Αλλο ενα προγραμμα ειναι το ffmpex, για τη δημιουργια ομως dvd χρειαζεσαι τον καταλληλο codec, ο οποιος ειναι επι πληρωμη. Ολες οι αλλες μετατροπες με το συγκεκριμενο προγραμμα, ειναι free.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

PC 5300 (so-dimm ddr2 @ 667). Πρεπει λιγο να προσεξεις με τη μνημη. Πολλοι λενε οτι πλεον ειναι ολες compatible. Η δικη μου εμπειρια λεει το αντιθετο, αφου αντιμετωπισα προβλημα με μια Corsair.

Εχω 2 banks απο 1 gb και δουλευουν χωρις προβλημα: crucial (δοκιμασμενη στο imac και στο macbook pro) και kingston value (δοκιμασμενη στο macbook pro).

 

Τις crucial, τις πουλα η ιδια η εταιρια στο site της. Εχουν μεταφορικα €8 αν θυμαμαι καλα.

Την kingston την αγορασα απο ebay πριν 1 μηνα (€95 μαζι με μεταφορικα).

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα προγραμμα ειναι το ffmpex, για τη δημιουργια ομως dvd χρειαζεσαι τον καταλληλο codec, ο οποιος ειναι επι πληρωμη. Ολες οι αλλες μετατροπες με το συγκεκριμενο προγραμμα, ειναι free.

Επι πληρωμή μπορεί να είναι, αλλά άμα στο κάνει δώρο κανένας θείος θα πεις εσύ όχι??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

PC 5300 (so-dimm ddr2 @ 667). Πρεπει λιγο να προσεξεις με τη μνημη. Πολλοι λενε οτι πλεον ειναι ολες compatible. Η δικη μου εμπειρια λεει το αντιθετο, αφου αντιμετωπισα προβλημα με μια Corsair.

Εχω 2 banks απο 1 gb και δουλευουν χωρις προβλημα: crucial (δοκιμασμενη στο imac και στο macbook pro) και kingston value (δοκιμασμενη στο macbook pro).

 

Τις crucial, τις πουλα η ιδια η εταιρια στο site της. Εχουν μεταφορικα ?8 αν θυμαμαι καλα.

Την kingston την αγορασα απο ebay πριν 1 μηνα (?95 μαζι με μεταφορικα).

 

Ευχαριστώ. Απο επιδοσεις παιζουν σε ολες τα ιδια οι υπαρχουν διαφορες μεταξυ των κατασκευαστων;

Link to comment
Share on other sites

+1 για crucial και από μένα. Άμα ακούσεις τον ήχο την ώρα που φορτώνει το μηλαράκι είναι όλα ΟΚ
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

+1 για crucial και από μένα. Άμα ακούσεις τον ήχο την ώρα που φορτώνει το μηλαράκι είναι όλα ΟΚ

 

Θα συμφωνήσω με την Crucial, από το ευρωπαϊκό πάντα site http://www.crucial.com/eu για να μην έχει τελωνείο.

 

@querto:

 

H crucial δίνει εγγύηση συμβατότητας εαν πας μέσω του memory advisor (δηλ. να δηλώσεις κατασκευαστή και μοντέλο και να σου βγάλει τα συμβατά).

Όπως γράφει στο site:

"We guarantee that the upgrades you find through the Crucial Memory Advisor tool will be compatible with your system, or your money back."

 

Απο επιδόσεις όλες τα ίδια μάλλον είναι, αλλά το θέμα είναι η ποιότητα και η συμβατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Θεμα επιδοσεων δεν τιθεται. Ολες ειναι CL5. Αυτες ειναι παρανοιες του καθενος μας, απο την pcεποχη :P

 

Και η Kingston βγαζει 100% συμβατες μνημες, αλλα ειναι ακριβουτσικες. Παντως, οπως εγραψα, δουλευει χωρις κανενα προβλημα και η value σειρα.

 

Ισως δεν αρκει ο ηχος κατα την εκκινηση... Στη δικη μου περιπτωση, η Corsair φαινοταν να δουλευει μια χαρα. Μετα απο 2-3 ημερες χρησης εκανα καποια μετατροπη σε αρχειο video και υστερα απο 1-2 ωρες επεξεργασιας, εκανε restart το mac. Αντικατεστησα τη μνημη με crucial και δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα.

 

 

Επι πληρωμή μπορεί να είναι, αλλά άμα στο κάνει δώρο κανένας θείος θα πεις εσύ όχι???

 

LOL. Τα δωρα ειναι παντα ευποσδεκτα :)

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή μιλάμε έτσι;

http://www.crucial.com/store/mpartspecs.aspx?mtbpoid=421F2E1EA5CA7304

 

Eίναι "κακό" που είναι unbuffered kai non-ECC (error correction code);

 

Θα δώ μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα του συστηματος αν από ένα gig πάει στα δύο; Ή η ταχύτητα του εξαρτάται από τον επεξεργαστή; Π.χ. στο iMovie κάνει αρκετά λεπτα για να εφαρμόσει κάποια εφέ σε video, χωρίς το video να είναι μεγάλο σε μέγεθος και διάρκεια (5-10 λεπτά). Όπως επίσης και κάποιες εφαρμογές που θα έπρεπε να ανοιγουν πολύ πιο γρήγορα, π.χ. Safari, παίρνουν παραπάνω δευτερόλεπτα. Θα δώ διαφορά στα παραπάνω με την τοποθέτηση επιπρόσθετης μνήμης;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με iMac 20άρι core duo που είχε έρθει με 512 πάνω του, όταν τα έκανα 1giga είδα συγκλονιστική διαφορά. Όταν τα έκανα 2 η διαφορά δεν ήταν τόσο σημαντική. Στο FCE όμως είδα οπότε φαντάζομαι ότι και το iMovie θα χαρεί με την παραπάνω μνήμη. Οι μνήμες που πήρα ήταν crucial και τις πήρα από το ebay.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτή μιλάμε έτσι;

http://www.crucial.com/store/mpartspecs.aspx?mtbpoid=421F2E1EA5CA7304

 

Eίναι "κακό" που είναι unbuffered kai non-ECC (error correction code);

 

Πρεπει να ειναι ετσι. Δε σημαινει επειδη ειναι un και non οτι ειναι κακο :)

 

 

Θα δώ μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα του συστηματος αν από ένα gig πάει στα δύο;

 

Οταν περασα απο 512 σε 1,5 η διαφορα ηταν τεραστια. Επισης σημαντικη ηταν, οταν περασα απο 1gb σε 1,5gb. Πιστευω οτι θα ειναι εμφανης απο 1 σε 2, αλλα δεν εχω αμεση εμπειρια.

 

Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι οι εφαρμογες θα επρεπε να ανοιγουν πολυ πιο γρηγορα; Χωρις να ειμαι απολυτος, ειναι νορμαλ να χρειαζονται μερικα δευτερολεπτα, αν και με την προσθηκη μνημης το χρονικο διαστημα μειωνεται χωρις ομως να εξαλειφεται εντελως: τουλαχιστον σε imac 2,16 core 2 duo με 1,5gb ram. Για το macbook pro δεν το συζητω καν, γιατι εκει παιζει ρολο και ο 5400 δισκος.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή είναι η μνήμη, αλλά είσαι στο αμερικάνικο site.

Πήγαινε στο ευρωπαϊκό site και επανέλαβε τη διαδικασία του memory advisοr, σε περίπτωση που αποφασίσεις να αγοράσεις από εκει, για να μην χρεωθείς το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Προσθετω κατι τελευταιο για τις crucial:

νομιζω η εταιρια crucial ανηκει στη micron (τετοια chipakia φοραει η μνημη crucial που εχω).

Micron chipakia εχουν και οι μνημες που ειχε το imac οταν το αγορασα.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα, εκτός και αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή παλιά που δεν είναι unicode. Αν αναρωτιέσαι ποιές μπορεί να είναι αυτές τότε δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα :)

 

Παντος εμενα με τα ελληνικα δεν θελουν με τιποτα να δουλεψουν τα office κρασαρουν και μολις το γυρισα στα αγγλικα λυθηκαν ολα τα προβληματα κοινος 150 ευρο μαλλον τα πεταξα στα σκουπιδια...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Έχω Mac OS X και συνδέω το Sony Ericsson K750i μου μια φορά την εβδομάδα με bluetooth για να συγχρονίζω το ημερολόγιο. Μιας που τελευταία μού είναι δύσκολο να γράφω SMS με multitapping στο κινητό σκέφτηκα να το κάνω μέσω bluetooth στο κινητό μου.

 

Χρησιμοποιούσα το BluePhoneElite και εδώ και κάμποσο καιρό το Adress Book για να στέλνω SMS με bluetooth από το κινητό μου. Δηλαδή (για όσους δεν το γνωρίζουν), αν ένα όνομα στο adress book σου έχει mobile αριθμό, υπάρχει η δυνατότητα να γράφεις ένα sms και να το στέλνει στον παραλήπτη μέσω ενός συνδεδεμένου με bluetooth κινητού, χωρίς να έχει σημασία αν στο ίδιο κινητό υπάρχει καταχωρημένος αυτός ο αριθμός.

 

Παρόλα αυτά, όταν προσπαθώ να γράψω ελληνικούς χαρακτήρες σε οποιοδήποτε από τα δύο αυτά προγράμματα, το μήκος του μηνύματος μειώνεται από τους 160 στους 70 χαρακτήρες.

 

Γιατί; Παίζει κάτι με τα Unicode ή τις γραμματοσειρές;

Πώς μπορώ να το λύσω;

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Kαταστήματα όπως η fnac,systemgraph κλπ,φέρνουν μόνο συγκεκριμένου τύπου mac;Bλέπω systemgraph για παράδειγμα από Macbook έχει μόνο αυτό με 1Gb RAM και 80 GB σκληρό.Αντίστοιχα στην fnac,στο site πάντα,έχει μόνο το μαύρο macbook με τη διαφορά ότι αντί για 80αρι σκληρό έχει 120αρι.Υπάρχει κάποιο σημείο που να πωλείται το λευκό 13αρι στα 2.0GHz με 2 GB RAM και 120αρι δίσκο πλην Rainbow;:O
Link to comment
Share on other sites

kikloforoun mono sigekrimena modela opote prepei na agoraseis ta extra pou theleis moni sou kai na ta peraseis moni sou

i diadikasia alagis diskou /ram einai san na vazeis to fagito sto fourno

ipervolika apli

Link to comment
Share on other sites

valeria, τα καταστήματα φέρνουν τις "βασικές" εκδόσεις των μηχανημάτων. Π.χ. αυτό που θες εσύ έρχεται με 512 MB Ram και 80άρη(αν δεν κάνω λάθος) HDD. Εσύ μπορείς να παραγγείλεις το μηχάνημα με τις διαφορές που το θέλεις, απλά να ξέρεις πως επειδή τα BTO (Built To Order) μηχανήματα αργούν ΠΟΛΥ από τη Rainbow, θα κάνει τουλάχιστον 3-4 βδομάδες να έρθει!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...