Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην περίπτωση μου χρειάστηκε να αντικαταστήσω το keypad, του οποίου το αριστερό soft button δεν λειτουργούσε πιά (μετά απο θαλασσινό νερό)!

 

Αποφασισμένος λοιπόν να βρώ ανταλλακτικό, έκανα κάποιο σημαντικό λάθος το οποίο θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε προσπαθούσε να το ανοίξει χωρίς οδηγίες.

 

Τι θα χρειαστείτε:

 

  • Ένα μαλακό πανάκι για να μη γρατσουνίσετε το κινητό όσο ακουμπάει στην όποια επιφάνεια.
  • Ένα κατσαβίδι torx T05
  • Ένα κατσαβίδι Philips πολύ μικρό (νούμερο δεν γνωρίζω)
  • Ενα πλαστικό ίσιο κατσαβίδι με μεγάλη σκληρότητα (για το άνοιγμα)
  • Μια θήκη για τις βίδες

 

Ας περάσουμε στις οδηγίες λοιπόν.

 

 

 

  1. Αφαιρούμε απο το κινητό μπαταρία, memory card, sim card και το οπίσθιο καπάκι.
  2. Το επάνω πλαστικό που βρίσκεται η camera, είναι αποσπώμενο χωρίς βίδες και πρέπει να αφαιρεθεί σε αυτό το βήμα. Όπως είναι ανοιχτή η πλάτη του κινητού, μπορείτε να διακρίνετε πως αυτό το κομμάτι θηλυκώνει στο υπόλοιπο κέλυφος. Αν απελευθερώσετε τα πλαστικά με τη βοήθεια ενος πλαστικού ίσιου κατσαβιδιού θα μπορέσετε να το ξεκουμπώσετε. Εάν δυσκολευτείτε σε αυτό το σημείο, το κάνετε λίγο αργότερα που θα είναι λίγο πιο εύκολο.
  3. Υπάρχουν 6 βίδες torx , 3 ορατές, μια κάτω απο το αυτοκόλλητο Void και 2 κάτω απο το πάνω πλαστικό που είδαμε νωρίτερα. τις οποίες και αφαιρείτε. Προσοχή, δεν είναι όλες ισομήκεις και για αυτό σημειώστε που πάει ποια. Εάν κολλήσατε στο προηγούμενο βήμα και το επάνω κομμάτι πλαστικού δεν έχει αφαιρεθεί ακόμα, μην ανυσηχείτε. Οι δυο torx που κρύβονται απο κάτω θα αφαιρεθούν λίαν συντόμως.
  4. Πάνω απο την Sim card, επάνω στην πλακέτα, υπάρχει ενα ύπουλο σημείο. Εκεί συνδέεται το ribbon που ενώνει την πλακέτα με το keypad. Το κλιπάκι είναι χωνευτό, δηλαδή απλά πιεσμένο σε μια υποδοχή κάθετα προς την πλακέτα. Δεν είναι συρταρωτό. Με τη βοήθεια του κατσαβιδιού ή άλλου εργαλείου, πρέπει πολύ προσεκτικά να ανασηκώσετε αυτό το βύσμα του ribbon απο την πλακέτα. Αν δεν το κάνετε, πολυ πιθανό να κοπεί το ribbon στη συνέχεια.
  5. Σε αυτό το σημείο πρέπει να επιστρατεύσετε υπομονή και επιμονή. Όχι νεύρα. Υπάρχει ενα σημείο στο κέλυφος του κινητού, στο οποίο χωράει ενα μικρό ίσιο κατσαβίδι σε αντίθεση με όλη την άλλη περίμετρο που είναι σφιχτά ενωμένα τα στελέχη. Σε αυτό το σημείο, θα εισάγετε το κατσαβίδι και με προσοχή, θα πιέσετε προς τα πάνω και έξω. Κάποια στιγμή θα ακούσετε ενα κλικ και θα παρατηρήσετε πως εκείνο το σημείο απασφάλισε. Συνεχίστε έτσι λίγο-λίγο περιμετρικά εκτός του σημείου που βρίσκεται το ribbon! Σε εκείνο το σημείο, η μύτη του κατσαβιδιού πρέπει να μπαίνει ελάχιστα μέσα στο σώμα του τηλεφώνου για να μην κόψει το ribbon!
  6. Εάν στο βήμα 2 δεν μπορέσατε να βγάλετε το πάνω πλαστικό, κάντε το τώρα που το σώμα του κινητού χάσκει. Είναι πολύ πιο εύκολο. Αφαιρέστε τις 2 βίδες που θα βρείτε απο κάτω.
  7. Τώρα προσεκτικά για να μη χυθεί το κινητό κάτω, μπορείτε να ανασηκώσετε το κομμάτι με το πληκτρολόγιο. Μη το τραβήξετε με δύναμη, γιατί μαζί του φέρει και το ribbon που είχατε νωρίτερα αποσυνδέσει απο την πλακέτα.
  8. Όπως θα δείτε, η πλακέτα είναι σχεδόν στον αέρα, η οθόνη συγκρατείται μόνο απο ενα δικό της ribbon και η πλακέτα με το πίσω κέλυφος του κινητού με άλλο ένα. Αφήστε αυτό το στέλεχος προς το παρών.
  9. Πάρτε το εμπρόσθιο κομμάτι με το πληκτρολόγιο και προσέξτε πως έχει 8 βιδάκια Philips. Εαν τα αφαιρέσετε, μπορείτε να πάρετε στα χέρια τη μεμβράνη του πληκτρολογίου και να αναζητήσετε καινούρια. Η μεμβράνη θέλει λίγο ζόρι για να βγεί αλλά είναι εύκαμπτη και δεν προκαλεί πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίος. Αν έχεις βρει οδηγίες ή αν έχεις ανοίξει μόνος σου το qtek 8080 πληζ δώσε μου καμιά συμβουλή γιατί δε βρίσκω πουθενά βίδες και πολύ φοβάμαι ότι είναι κουμπωτό...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μηπως γνωρίζει καποιος "αγορασμενο" προγραμμα για full screen caller ή καποιο tweek που να μεγαλωνει την εικονα αυτου που σε καλει (Ειναι εκνευριστικά μικρή) .(Λογισμικό Wm5 qvga οθονη)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

HELp

Έχω το v1240 και έκανα όλα τα παραπάνω αλλά το τηλέφωνο τώρα ούτε ανοίγει

μόνο σε σε bootloader μπαίνει.Το... σκότωσα??

Φιλε μου ειχα παθει ακριβως το ιδιο πραγμα. Η λυση που με τη βοηθεια των παιδιων εδω μεσα δουλεψε ηταν να κατεβασω μια οποιαδηποτε rom (οχι αυτη της ace ομως) και με τη χρηση του typhoon nbf tool να σβησεις τον operator απο τα αρχεια εγκαταστασης της ρομ. Μετα (σου λεω τι δουλεψε σε μενα) βγαζεις μπαταρια και οταν την ξαναβαζεις και ανοιγεις το τηλ (αν δεν ανοιξει απο μονο του) κρατας πατημενο το πληκτρο της καμερας οποτε μπαινει σε bootloader αλλα αναγνωριζει και το συνδεδεμενο με τον υπολογιστη usb και αρα μπορεις να εγκαταστησεις απευθειας την διορθωμενη (μεσω του typhoon nbf tool) ρομ. Στειλε ΠΜ αν κολλησεις στη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum, είμαι νέος στο χώρο των smartfone. Πρόσφατα αγόρασα το Qtek 8310 (ACE) η έκδοση ROM που έχω είναι η τελευταία από ACE (2.0.9.0).

Θα ήθελα να μου πείτε αν στο «Ιστορικό» μπορώ να εμφανίσω κάπως, μέσα από το λειτουργικό ή με κάποιο πρόγραμμα, την ημερομηνία και την ώρα των αναπάντητων κλίσεων και γενικά όλων των κλίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum, είμαι νέος στο χώρο των smartfone. Πρόσφατα αγόρασα το Qtek 8310 (ACE) η έκδοση ROM που έχω είναι η τελευταία από ACE (2.0.9.0).

Θα ήθελα να μου πείτε αν στο «Ιστορικό» μπορώ να εμφανίσω κάπως, μέσα από το λειτουργικό ή με κάποιο πρόγραμμα, την ημερομηνία και την ώρα των αναπάντητων κλίσεων και γενικά όλων των κλίσεων.

 

αν ανοίξεις το ιστορικό και βρεις την κλήση που θέλεις και στη συνέχεια πατήσεις το joystick μέσα, δεν σου εμφανίζει τις πληροφορίες που θέλεις?

ή αν πατήσεις το πλήκτρο με το πράσινο τηλέφωνο, βρίσκεις την κλήση και επιλέξεις menu-open.

μήπως δεν "έπιασα" την ερώτηση σου???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μηπως γνωρίζει καποιος "αγορασμενο" προγραμμα για full screen caller ή καποιο tweek που να μεγαλωνει την εικονα αυτου που σε καλει (Ειναι εκνευριστικά μικρή) .(Λογισμικό Wm5 qvga οθονη)

 

Dokimase to PhotoContacts :)

Link to comment
Share on other sites

uparxeei kanena programmataki gia na trexei ligo pio grigora to 8310?

το omap clock. θα το έχεις ακούσει και στο forum των ppc.

αν ψάχεις στο xda-developers θα το βρεις σίγουρα. αλλιώς στείλε mail με pm

Link to comment
Share on other sites

αν ανοίξεις το ιστορικό και βρεις την κλήση που θέλεις και στη συνέχεια πατήσεις το joystick μέσα, δεν σου εμφανίζει τις πληροφορίες που θέλεις?

ή αν πατήσεις το πλήκτρο με το πράσινο τηλέφωνο, βρίσκεις την κλήση και επιλέξεις menu-open.

μήπως δεν "έπιασα" την ερώτηση σου???

 

Ναι αυτό ενοούσα psybill και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ηταν τελικά τόσο απλό τελικά είμαι πολύ νέοπας:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα προβληματάκι, έχω κάποιους κωδικούς από προγράμματα οι οποίοι εμπεριέχουν πεζούς και κεφαλαίους Αγγλικούς χαρακτήρες της μορφής (soiJ9Kk) και δεν μπορώ να κάνω registration.

Αλλά και γενικά δεν μπορώ να γράψω με κεφαλαία γράμματα Ελληνικά και Αγγλικά. Πατάω παρατεταμένα το πλήκτρο με το * αλλά είτε επιλέξω Abc είτε Τ9 (Ελληνικό ή Αγγλικό) μου γράφει μόνο μικρούς χαρακτήρες. Έχω αλλάξη και την γλώσσα των win σε Αγγλικά αλλά πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

το omap clock. θα το έχεις ακούσει και στο forum των ppc.

αν ψάχεις στο xda-developers θα το βρεις σίγουρα. αλλιώς στείλε mail με pm

Καλύτερα το Tornado PowerControl.

Χρησιμοποιεί το omapclock και αν το έχεις στη μνήμη διατηρεί την συχνότητα κατά τη διάρκεια του wake up!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα προβληματάκι, έχω κάποιους κωδικούς από προγράμματα οι οποίοι εμπεριέχουν πεζούς και κεφαλαίους Αγγλικούς χαρακτήρες της μορφής (soiJ9Kk) και δεν μπορώ να κάνω registration.

Αλλά και γενικά δεν μπορώ να γράψω με κεφαλαία γράμματα Ελληνικά και Αγγλικά. Πατάω παρατεταμένα το πλήκτρο με το * αλλά είτε επιλέξω Abc είτε Τ9 (Ελληνικό ή Αγγλικό) μου γράφει μόνο μικρούς χαρακτήρες. Έχω αλλάξη και την γλώσσα των win σε Αγγλικά αλλά πάλι τα ίδια.

πατα οσες φορες χρειαστει το * μεχρι να βγουν οπως θες οι χαρακτηρες πανω δεξια στην οθονη, οχι παρατεταμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα το Tornado PowerControl.

Χρησιμοποιεί το omapclock και αν το έχεις στη μνήμη διατηρεί την συχνότητα κατά τη διάρκεια του wake up!

αυτό το ξέχασα. ποτέ δεν ήμουν καλός overclocker.

πάντως το τελευταίο omap clock κρατάει τις ρυθμίσεις του και μετά από restart..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει την τελευταία ROM που έχει βγάλει η ACΕ καθώς και το RADIO UPGRADE και το SMS 160. Το έχω πάρει από Γερμανικό e-shop και δεν έχω πρόσβαση στο site της ACE για DOWNLOAD...

pm me please....

Link to comment
Share on other sites

Auti ti rom me ta ellinika k ego de mporo na ti bro mporei kapoios na boithisei? otan syndeomai me active sync( apli sundesi giati synchronize oute sto oneiro mou me sygate firewall parolo pou exo kanei ta aparaitita pou grafei to site ) mou grafei no language dat.file!? oi epafes sbinontai otan peraseis alli rom e?
Link to comment
Share on other sites

Auti ti rom me ta ellinika k ego de mporo na ti bro mporei kapoios na boithisei? otan syndeomai me active sync( apli sundesi giati synchronize oute sto oneiro mou me sygate firewall parolo pou exo kanei ta aparaitita pou grafei to site ) mou grafei no language dat.file!? oi epafes sbinontai otan peraseis alli rom e?

 

Fysika kai sbhnontai, opws kai oti yparxei sth mnhmh toy kinhtoy.

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

τελικα τη θελετε τη rom ή τη βρηκατε; αν ναι στειλτε πμ να σας δωσω το λινκ :)
Link to comment
Share on other sites

Και αν παρόλα τα παραπάνω εξακολουθεί να μην τις εμφανίζει το Outlook?

Καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος ενός qtek8010 (από την ACE) και σκέφτομαι να αγοράσω σύντομα το 8310. Διάβασα όλα αυτά που γράφονται εδώ και είμαι λιγάκι μπερδεμένος.

1. Τελικά τί γίνεται με τα SMS και τους ελληνικούς χαρακτήρες; Περιορίζονται στους 70?

2. Εάν κάποιος γράψει με ελληνικά unicode στα ΜΜS, ο άλλος θα τα λάβει ιερογλυφικά?

3. Τελικά γνωρίζει κανείς εάν αυτό το 8310 είναι της ACE?

4. Το αρχείο Radio upgrade προορίζεται για όλα τα 8310 ή μόνο για όσα ΔΕΝ είναι της ACE?

5. Απο ποιότητα κατασκευής πως είναι; Το κεντρικό πολυπλήκτρο λειτουργεί κανονικά ή μήπως έχει τα προβλήματα του 8020;

6. Μήπως το κινητό έχει αποσυρθεί απο την αγορά; Σε αρκετά eshop δεν το βρίσκω πλέον.Αντιθέτως έχουν το Qtek 8500.

7. Για κάποιον που έχει το Qtek 8010, αξίζει η αναβάθμιση σε 8310; Ή μήπως το 8310 είναι πιο "προβληματικό" απο το 8010;

8. Τελικά σαν κινητό, αξίζει;

 

Ευχαριστώ;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να επιλεξετε και στο κινητο τι θελετε να συγχρονισετε, απο τιποτα μεχρι ολα.

activesync>menu>options και επιλεγεις.

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος ενός qtek8010 (από την ACE) και σκέφτομαι να αγοράσω σύντομα το 8310. Διάβασα όλα αυτά που γράφονται εδώ και είμαι λιγάκι μπερδεμένος.

1. Τελικά τί γίνεται με τα SMS και τους ελληνικούς χαρακτήρες; Περιορίζονται στους 70?

2. Εάν κάποιος γράψει με ελληνικά unicode στα ΜΜS, ο άλλος θα τα λάβει ιερογλυφικά?

3. Τελικά γνωρίζει κανείς εάν αυτό το 8310 είναι της ACE?

4. Το αρχείο Radio upgrade προορίζεται για όλα τα 8310 ή μόνο για όσα ΔΕΝ είναι της ACE?

5. Απο ποιότητα κατασκευής πως είναι; Το κεντρικό πολυπλήκτρο λειτουργεί κανονικά ή μήπως έχει τα προβλήματα του 8020;

6. Μήπως το κινητό έχει αποσυρθεί απο την αγορά; Σε αρκετά eshop δεν το βρίσκω πλέον.Αντιθέτως έχουν το Qtek 8500.

7. Για κάποιον που έχει το Qtek 8010, αξίζει η αναβάθμιση σε 8310; Ή μήπως το 8310 είναι πιο "προβληματικό" απο το 8010;

8. Τελικά σαν κινητό, αξίζει;

 

Ευχαριστώ;

1. αν έχεις τη rom της ace hellas στέλνεις sms με 160 χαρακτήρες. απλά η ace άργησε να δώσει λύση στο πρόβλημα στα wm5 και ίσως να μπερδέυεσαι απο αυτό.

2. δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και ούτε μου έχει παραπονεθεί κανένας για τέτοιο πρόβλημα.

3. δε γνωρίζω. πάντως και να μην είναι όπως διάβασες στα προηγούμενα μυνήματα, μπορούμε να το "κάνουμε" της ace.

4. το radio upgrade είναι νεότερο από από αυτό που έχει η ace. αλλά μη σκας, και χωρίς αυτό δεν έχει πρόβλημα το κινητό

5. μια χαρά είναι η ποιότητα κατασκευής. ελάχιστα τριξιματάκια απο το καπάκι της μπαταρίας μετά απο ένα χρόνο. το joy δεν έχει κάνενα πρόβλημα, απλά η κατασκεύη του έχει λίγο "αέρα" παραπάνω που μπορεί να φάνει περισσότερο στα games. όποιος μπορεί ας το το εξηγήσει καλύτερα.

6. δεν ξέρω αν έχει καταργηθεί επίσημα, άλλα όπως και μόνος σου διαπιστώνεις είναι στα τελειώματα το κινητάκι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αντέχει ακόμα.

7. το λειτουργικό από μόνο του έχει αρκετές βελτιώσεις, συν την εξαιρετική qvga οθόνη του(κυριολεκτίκα καμία σχέση), συν το wifi. για μένα όταν άλλαξα το sda με αυτό ήταν αρκετά.

8. αυτό θα το κρίνεις εσύ. εγώ δύσκολα παίρνω κινητό που ετοιμάζεται να αποσυρθεί, αλλά όπως είπα και παραπάνω πιστέυω οτι αντέχει ακόμα. είμαστε και εν αναμονή crossbow με ενσωματομένο mobile office επιτέλους, δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα προς το παρόν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...