Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιστροφή με θεματάκια:

 

α) Τι γίνεται επιτέλους με την WM6; Γιατί τόσο πολλές εκδόσεις; Πως θα ξέρουμε πια να διαλέξουμε;

 

β) Και κύριο θέμα. Συνεχίζοντας τις δοκιμές σε κάποια προγράμματα έχω πρόβλημα με τα εξής σε σχέση με την εγκατάσταση τους στην κάρτα μνήμης γιατί ως γνωστόν η περιορισμένη μνήμη του 8310 είναι πολύτιμη.

 

- Opera 8.65 patched για Smartphone.

- i) Γενικά δουλεύει άριστα με πολύ καλό zoom κλπ. Δυστυχώς δεν διαβάζει Ελληνικά στις ιστοσελίδες ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάποια σχετική ρύθμιση παρόλο που έχω δοκιμάσει όλα τα Encoding.

- ii) Παρόλο που στην εγκατάσταση επιλέγω την μνήμη της κάρτας αυτός εγκαθιστάτε στην κεντρική μνήμη. Τον μετέφερα στην μνήμη της κάρτας και αν και δουλεύει μια χαρά συνεχίζει να τοποθετεί τα temporary files στην κεντρική μνήμη πράγμα τραγικό.

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να ρυθμιστεί temp φάκελος του Opera στην μνήμη της κάρτας; Μήπως λύνεται το γεγονός σε καμία πιο καινούργια έκδοση;

Αλήθεια ο Deepfish τι απέγινε; Ξεχάστηκε η MS με την κυκλοφορία των WM6;

 

- GoogleMaps 1.2.0.9

 

- Μια από τα ίδια, επιλέγω εγκατάσταση στη μνήμη της κάρτας και πάει και μπαίνει στην κεντρική μνήμη. Δοκίμασα και την έκδοση 1.0 και πάλι συμβαίνει το ίδιο. Αντίθετα το Virtual Earth Mobile δουλεύει απροβλημάτιστα, δυστυχώς όμως το GoogleMaps του ¨ρίχνει¨ τρελά στην ποιότητα/ευκρίνεια/κλίμακα των αεροφωτογραφιών.

 

Αυτά τα λίγα...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψάξε για ένα πρόγραμμα που λέγεται wince cab manager.Mε αυτό μπορείς να βλέπεις τα αρχεία που έχει μέσα το cab,σε ποιο σημείο εγκαθίσταται το καθένα από αυτά και μπορείς να κάνεις extract και χειροκίνητη εγκατάσταση σε όποιο πρόγραμμα το παίζει δύσκολο:p
Link to comment
Share on other sites

xairete dokimasa xtes to wind plus non stop

http://insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=192910

to apotelesma htan na xreotho pano apo 10 eyro to mb

 

yparxei kapios pou na to exei egatasthsei kanonika kai na doyleyei opos leei to arthro na mas pei ti rythmiseis ekane

kai an nai msn kai skype leitoyrgoyn kanonika sto kinito

 

PAIDIA PROSOXH H XREOSEIS EINAI TERASTIES AN DEN TO PETYXETE

Link to comment
Share on other sites

>bbbb Δοκίμασα το WinCabManager και δυστηχώς δεν δούλεψε.

 

Υπάρχουν αρχεία τα οποία παρόλο που ρυθμίζω να εγκατασταθούν στην μνήμη της κάρτας (και εγκαθίσταντε μια χαρά), με την πρώτη έναρξη του προγράμματος δημιουργούνται στην μνήμη του κινητού.

 

>drdedus καλά ρε φίλε, δίνεις link απο το insomnia για κείμενο το οποίο έγινε copy paste απο το myphone? :)

 

εγώ με το που διάβασα για java εγκατέλειψα την ιδέα.

 

απλά περιμένουμε να πέσουν οι τιμές των 3G συνδρομών ή να ξεκινήσει το WiMax και μέχρι τότε καλό WiFi HotSpot Surfing :)

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

xairetai.loipon exw ena provlima.ekleise to kin mou apo mpataria k otan to anoiksa eida oti eixe metatrapei i storage card se storage card2(me ola ta programmata moy) opou anoigontas ton resco explorer mou emfanizei k to simataki tis storage card aristera.mou emfanizei omws k enan fakelo storage card me toys proswrinous fakelous toy IE.Prospathisa na to svisw alla einai adynato.eimai se diakopes k de mporw na kanw format...akouw protaseis....:!:
Link to comment
Share on other sites

xairetai.loipon exw ena provlima.ekleise to kin mou apo mpataria k otan to anoiksa eida oti eixe metatrapei i storage card se storage card2(me ola ta programmata moy) opou anoigontas ton resco explorer mou emfanizei k to simataki tis storage card aristera.mou emfanizei omws k enan fakelo storage card me toys proswrinous fakelous toy IE.Prospathisa na to svisw alla einai adynato.eimai se diakopes k de mporw na kanw format...akouw protaseis....:!:

Δοκιμασε να βγαλεις προσωρινα την καρτα, και μετα με τον explorer να σβησεις εαν υπαρχει τον φακελο storage card. μετα ξαναβαλε την καρτουλα σου.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν βάλει τα WM6, έχω ετοιμάσει ένα πακετάκι με το ελληνικό localization. Βέβαια θέλει ακόμη κάποιες μικρές διορθώσεις, αλλά κατά 99% το περιβάλλον είναι στα Ελληνικά.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε ΕΔΩ. Παρακαλώ αναφέρετε κάθε επιτυχία ή αποτυχία στην εγκατάσταση, καθώς και ότι παρατηρήσεις έχετε! http://www.qtek.gr/forum/images/smilies/smile.gif

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν θελήσετε να απεγκαταστήσετε τα Ελληνικά, αλλάξτε πρώτα τη γλώσσα των μενού στα Αγγλικά, επανεκκινήστε και μετά απεγκαταστήστε!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες!! επέστρεψα σήμερα από 15μερη διακοπή από δουλειά αλλά και άπο όλα τα forum:D

Διάβασα τις 32 σελίδες της beta wm6 του phil, αλλά όχι με ιδιαίτερη προσοχή. εκτός από τα προβλήματα με την ram και την μπαταρία, που υποτίθεται διορθώνονται με πείραγμα στη registry, υπάρχουν άλλα σοβαρά προβλήματα? με λίγα λόγια να τη βάλω ή να περιμένω την beta2? η perfect english edition τι λέει? δεν έχω κουράγιο σήμερα να διαβάσω τόσο μεγάλο thread!

πριν φύγω για διακοπές επέστρεψα στα wm5+ full restore από sprite backup γιατί ήθελα το τηλέφωνο να είναι πλήρως λειτουργικό, έτσι δεν επείγομαι να φλασάρω το τηλέφωνο με rom που δεν είναι σταθερή ή έχει ελλείψεις!!

@wimax

ελπίζω να μην περιμένεις ακόμα να σου στείλω το xt9 ε?

@torpedo

το jeyo είναι εξαιρετικό πρόγραμμα για τα μυνήματα, άντε και κανένα screenshot, αλλά αν θέλεις full διαχέίρηση του κινητού σου από το pc, τότε θα πρέπει να ψάξεις για το soti pocket controller pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Θελω να ρωτησω το εξης.Αν κανω ενα backup με το sprite και μετα φορματ και ξανα περασω το backup στο τηλεφωνο δεδομενου οτι ολες μου οι εφορμογες ειναι στην SD,το τηλεφωνο θα ειναι οπως πριν το backup?το sprite τι ακριβως κανει backup?θα χρειαστει εγκατασταση καποια εφορμογή απο την αρχη?

 

Λεγοντας φορματ θεωρω πως θα κανω χρηση του ενσωματωμενου προγραμματος της HTC "Εκκαθαριση Μνημης".Υπαρχει αλλος τροπος?Η registry επαναφερεται στο αρχικο σταδιο?Δηλαδη το τηλεφωνο χρειαζεται ξανα ξεκλειδωμα(registry tweak) για τα βαλω καποια πιστοποιητικα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@psybill

Θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις την Perfect English WM6 ROM v4 του andot. Δε σου λέω για την v6, γιατί λόγω προσθήκης του Voice Commander (άχρηστο για Ελλάδα) λείπουν κάποιες βιβλιοθήκες για αναπαραγωγή wmv/wma από προγράμματα 3ων (πχ. TCMP). Κατά τα άλλα είναι ακριβώς ίδια η v4 με την v6. Φυσικά μετά από την εγκατάσταση, θα πρέπει προσθέσεις το ελληνοαγγλικό t9 (όχι xT9 - δεν παίζει καλά το copy/paste), το SMS160, το MS Office 6, και οτιδήποτε άλλο θελήσεις. Υπάρχει ακόμη και Ελληνικό Περιβάλλον, αλλά θέλει κάποιες μικροδιορθώσεις ακόμη. Η ROM είναι ήδη ξεκλείδωτη. Α! Και μπορείς να κάνεις restore από sprite backup τα My Documents, Email και Personal Databases (ΟΧΙ τα System Data), χωρίς πρόβλημα. ;)

 

@userkkk

Το Sprite Backup, όπως ανέφερα παραπάνω, αποθηκεύει My Documents, Email, Personal Databases και System Data (registry). Μπορεί να πάρει backup και της κάρτας SD, αλλά θέλει πολύ ελεύθερο χώρο! Αυτό σημαίνει πως αν κάνεις backup, hard reset (format) και restore, το τηλέφωνό σου θα είναι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με πριν (εκτός κι αν είχες σβήσει κάποια αρχεία των Windows, τα οποία θα επανέρθουν). Το restore μπορεί να γίνει και σε κλειδωμένο κινητό και να το ξεκλειδώσει. Για την εκκαθάριση μνήμης δεν ξέρω, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Προτιμώ τον κλασσικό τρόπο: εκκίνηση με left & right softkeys πατημένα και μετά 0. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή!! Από Πέμπτη που θα μείνω στο σπίτι θα ξεκινήσω δοκιμές με τη v4 και βλέπουμε. πάντως πρέπει κάπου να κατασταλάξω γιατί δεν είμαι για να αλλάζω rom συνέχεια. εξάλου δεν έχει μείνει πολύς καιρός για δοκιμές. το kaiser στα ppc πλησιάζει και λέω να μην του αντισταθώ!!;)
Link to comment
Share on other sites

H ROM v4 είναι αρκετά σταθερή και τη χρησιμοποιώ εδώ και 1 βδομάδα χωρίς προβλήματα. Σίγουρα ταχύτερη από τα WM5 και με ~23MB RAM και ~10ΜΒ internal storage ελεύθερα!!! :D

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής προβλημα από σήμερα το πρωί : πάω να ανοίξω το 8310 μου και αυτό κολάει στην splash screen Windows Mobile. Επίσης ενεργοποιείται και το Wifi μόνο του. Δέν ξέρω τί έπαθε ξαφνικά. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το ανοίξω καθόλου. Εννοείται ότι δεν έχω πειράξει τίποτα σε fw και δεν έβαλα κανένα πρόγραμμα τελευταία.

Το μόνο που μου έβγαζε που και που ήταν ένα μήνυμα λάθους ότι το Home.exe δεν μπορεί να ανοίξει.

Ευχαρίστώ για τις απαντήσεις που θα έρθουν.... :)

Link to comment
Share on other sites

(apo allo forum)

 

http://rapidshare.com/files/23805571/input.zip

 

though you choose to install opera in storage card, it take much space of storage space. Here's the way to solve this problem.

open storage/application data/opera/opera.ini with notepad and change following lines:

 

 

Opera Directory=\Storage Card\Application Data\Opera
Home URL=\Storage Card\Application Data\Opera\Startpage\home.html
Help Directory=\Storage Card\Application Data\Opera\Help
Download Directory=\Storage Card\My Documents

 

 

in the input.zip, i've included a modified Opera.ini file, you can simply copy it to storage/application data/opera, replace the original file.

note no all the files can be copy to card. by testing,the following can.

move help/cach4/imgcss/startpage/styles folders and the file"chartables.bin" to storage card/application data/opera

this should save more than 1m precious storage space and will cache internet files in storage card too.

 

 

 

- Opera 8.65 patched για Smartphone.

- i) Γενικά δουλεύει άριστα με πολύ καλό zoom κλπ. Δυστυχώς δεν διαβάζει Ελληνικά στις ιστοσελίδες ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάποια σχετική ρύθμιση παρόλο που έχω δοκιμάσει όλα τα Encoding.

- ii) Παρόλο που στην εγκατάσταση επιλέγω την μνήμη της κάρτας αυτός εγκαθιστάτε στην κεντρική μνήμη. Τον μετέφερα στην μνήμη της κάρτας και αν και δουλεύει μια χαρά συνεχίζει να τοποθετεί τα temporary files στην κεντρική μνήμη πράγμα τραγικό.

 

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

Loipon,

 

eimai peripou mia bdomada me WM6 Perfect English Edition v6 kai mexri stigmis eimai euxaristimenos. Exw doulepsei wi-fi, exw egkatastisei programmata kai genika ola douleuoun kala.

 

Kati pio light twra:

 

yparxei kanena plug-in pou na emfanizei stin arxiki othoni ta appointments kai tis tasks? Ektos apo to facade. Thelw kati aplo kai leitourgiko.

 

Thx ;)

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

χίλια ευχαριστώ φίλε! πετάει η ομάδα....

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορεί κάποιοσ να μου στείλει με PM τισ οδηγίες πως να flashαρο το 8310 με την wm6 εκδοση γιατι τα έχω παιξει !! εχω διαβάσει τόοοοοοσα πολλα που κάικα!!!!!! εγκεφαλικα φυσικά!!

α!!! επίσης κολάει το joistick πως θα το φτιακσω για να μην κάνω εγχείρηση?????

 

ΥΓ: με απλα λόγια γιατί είμαι και λίγο στόκος!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σε ολους , την Ιδια rom εχω εγκαταστήσει και εγω, αλλα η καμερα ειναι χαλια , ξερετε κατι για αυτο? εχετε δοκιμάσει?

 

Και η μπαταρια τελειωνει πιο γρηγορα νομίζω.

 

ευχαριστω πολυ.

Μάλλον δεν εγκατέστησες την ίδια, αλλά αυτή του Phil, την λεγόμενη "beta". Διάβασε το thread της ROM στο xda-developers, θα σου λυθούν οι απορίες.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

@NitroGen

έβαλα αρχικά την v4 αλλά τελικά κατέληξα στην v6. δεν έχει το voice commander που λες αλλά το voice speed dial που ξέρουμε από τα wm5. βέβαια εκτός από το πρόβλημα που πρέπει να κάνεις την εκφώνηση 1-2 sec μετά το μπιπ το οποίο όμως μπορώ να το συνηθίσω, το αξεπέραστο μέχρι στιγμής πρόβλημα είναι ότι η φωνητική κλήση δεν δουλεύει μέσω bluetooth.

στη registry στο value local machine/software/microsoft/bluetooth/audiogateway/ BTAGExtModule η rom έχει το αρχείο vcbthag.dll που φαίνεται να είναι λάθος. στα wm5 στη θέση αυτή υπάρχει το OEMAGW.dll. το dll αυτό uπάρχει μέσα στον φάκελο windows και έκανα έτσι έκανα την αλλαγή στη registry αλλά δυστυχώς το bt voice dial δεν λέει να δουλέψει. εδώ να πω ότι αντίστοιχο πρόβλημα είχα όταν πέρασα wm6 στο 9100 και με την αλλαγή αυτή το πρόβλημα λύθηκε. μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουν πάρει στα σοβαρά στο xda-devs γιατί όπως και να το κάνουμε η φωνητική κλήση μόνο μέσω bt έχει νόημα. έχεις καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

κατά τα άλλα η rom φαίνεται μια χάρα και ο andot μάλλον έχει κάνει πιο προσεγμένη δουλειά από τη beta του phil...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω άποψη πάνω σ'αυτό το θέμα. Δεν κάνεις καμιά ερώτηση στο thread για την v6 ROM στο xda-devs;

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...