Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θέλω να ρωτήσω αν με το συγκεκριμένο κινητό μπορείς να κάνεις κανονικό browsing όπως με ένα pc ή αν μπαίνετε μόνο σε συγκεκριμένες σελίδες που είναι κατασκευασμενες ειδικά για ppc.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θέλω να ρωτήσω αν με το συγκεκριμένο κινητό μπορείς να κάνεις κανονικό browsing όπως με ένα pc ή αν μπαίνετε μόνο σε συγκεκριμένες σελίδες που είναι κατασκευασμενες ειδικά για ppc.

 

Εδω και κατι χρονια, τα Wm for smartphone ή ppc ενσωματωνουν τον mobile internet explorer και κανουν browsing σχεδον ολες τις σελιδες που υπαρχουν, μεσω gprs,edge,cable,bt,wifi, αναλογα τι υποστηριζει καθε συσκευη(το 8310 τα υποστηριζει ολα).:)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κατι χρονια, τα Wm for smartphone ή ppc ενσωματωνουν τον mobile internet explorer και κανουν browsing σχεδον ολες τις σελιδες που υπαρχουν, μεσω gprs,edge,cable,bt,wifi, αναλογα τι υποστηριζει καθε συσκευη(το 8310 τα υποστηριζει ολα).:)

Αλήθεια, πώς είναι η πλοήγηση σε μια τόσο μικρή οθόνη και μάλιστα χωρίς ποντίκι;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πώς είναι η πλοήγηση σε μια τόσο μικρή οθόνη και μάλιστα χωρίς ποντίκι?

 

Σε smartphone με qvga δεν εχω δει ακομα, αλλα σε 176*220 που δουλευαν τα παλιοτερα smart ηταν αρκετη για βασικα πραγματα. Aλλα και αυτο γαιτι οι περισσοτεροι browsers που υπαρχουν οπως και ο IE και ο Οpera, φερνουν στα μετρα της οθονης την καθε σελιδα για λιγοτερο scrolling, αν το ρυθμισεις να δειχνει την σελιδα σαν να ηταν desktop ειναι χαος. Για εναν που θελει να κανει την δουλεια του ειναι οκ.

 

Στα ppc ειναι αλλη ιστορια, μπορω να πω οτι μπορεις να αντικαταστησεις και υπολογιστη, ειδικα αν εχεις vga ppc π.χ το qtek9000 ή το ipaq hx4700.

 

Εγω παντως εχω κανει post και μεσω wifi με το ipaq μου και μεσω gprs με το mpx200. Επισεις το internet δεν σταματει μονο στο "σερφαρισμα", υπαρχουν και μερικες χιλιαδες ραδιοφωνικοι και τηλεοπτικοι σταθμοι που για να τους δεις ή ακουσεις χρειαζεσαι κανονικο internet browner και εναν συμβατο player για streaming προγραμματα, οπως ο wm10 και ο tcpmp.

Επισεις υπαρχουν irc, voip, p2p, torrent, ftp, instant messangers,e-mail clients κ.α. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι μεγάλος κόπος για σένα μου το στέλνεις στο galawyer@otenet.gr ή αν το εχει βρεί κανείς αλλος στα Αγγλικά μου δίνει το link. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

manual ελληνικο δεν πρεπει να υπαρχει πουθενα προς το παρον. αν θελετε αγγλικο σε pdf δωστε μου το mail σας!!

Το θέλω ο κόσμος να χαλάσει qalawyer@otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Το θέλω ο κόσμος να χαλάσει qalawyer@otenet.gr

τωρα τα λες καλα. πριν που να καταβω οτι μιλας σε μενα και οτι θελεις το manual .

θα το εχιες το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

τωρα τα λες καλα. πριν που να καταβω οτι μιλας σε μενα και οτι θελεις το manual .

θα το εχιες το πρωι...

Φίλε psybill σε ευχαριστώ, και αν μπορούσες για εμάς τους ασχετους να ελεγες πως στην ευχή ξεκλειδώνει το ρημάδι το 8310 που παρέλαβα σήμερα απο EXPANSYS, θα ημουν υπόχρεος. Υπόψη οτι διάβασα τα πάντα μέχρι στιγμής , αλλά αρνούμαι ή αδυνατώ να τα καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε psybill σε ευχαριστώ, και αν μπορούσες για εμάς τους ασχετους να ελεγες πως στην ευχή ξεκλειδώνει το ρημάδι το 8310 που παρέλαβα σήμερα απο EXPANSYS, θα ημουν υπόχρεος. Υπόψη οτι διάβασα τα πάντα μέχρι στιγμής , αλλά αρνούμαι ή αδυνατώ να τα καταλάβω.

στο εστειλα, επιβεβαιωσε οτι το ελαβες.

τι ξεκλειδωμα εννοεις? οχι το πληκτρολογιο φανταζομαι!!

ουσιαστικα δεν χρειαζεται κανενα ξεκλειδωμα αν δεν θελεις να πειραξεις τη registry, να αλλαξεις τη σειρα στο startmenu κτλ. τι προσπαθησες να κανεις και δεν τα καταφερες? ρωτα ποιο συγκεκριμενα για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. σε αυτο το μυνημα θα βρεις καποιες πρωτες πληροφοριες για αυτα που λεω παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις που αφορά την σειρά στο Start Menu :

 

Εχω κάνει τα απαραίτητα (ξεκλείδωμα, δημιουργία φακέλων στο Storage/Windows/Start Menu, καθορισμός της σειράς στη registry), αλλά παρ'ότι τα εικονίδια έχουν περάσει στους φακέλους που όρισα, η σειρά είναι άλλη από αυτή που έβαλα. Στη registry είναι ακριβώς όπως θέλω, αλλά στην πράξη φαίνεται να είναι αλφαβητικά.

 

Καμιά ιδέα; :worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Speedy_21/41531/500512/0/yamaha-spin-16.gif
Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις που αφορά την σειρά στο Start Menu :

 

Εχω κάνει τα απαραίτητα (ξεκλείδωμα, δημιουργία φακέλων στο Storage/Windows/Start Menu, καθορισμός της σειράς στη registry), αλλά παρ'ότι τα εικονίδια έχουν περάσει στους φακέλους που όρισα, η σειρά είναι άλλη από αυτή που έβαλα. Στη registry είναι ακριβώς όπως θέλω, αλλά στην πράξη φαίνεται να είναι αλφαβητικά.

 

Καμιά ιδέα; :worry:

μαλλον ειναι bug Speedy, το οποιο ομως δεν ξερω αν εμφανιζεται σε ολους ή κατω απο ποιες συνθηκες.

την πρωτη φορα που το ειχα κανει εχω την εντυπσωση οτι δεν ειχε συμβει, τωρα ομως μετα απο ενα hard reset δεν μπαινουν στη σειρα που θελω εγω. δες και τα screenshots, ουτε καν αλαφαβητικα δεν ειναι.:wacko:

εχει αναφερθει και στο Modaco παντως και δε νομιζω να βρεθηκε λυση προς το παρον. δες εδω ενα σχετικο θεμα

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι bug Speedy, το οποιο ομως δεν ξερω αν εμφανιζεται σε ολους ή κατω απο ποιες συνθηκες.

την πρωτη φορα που το ειχα κανει εχω την εντυπσωση οτι δεν ειχε συμβει, τωρα ομως μετα απο ενα hard reset δεν μπαινουν στη σειρα που θελω εγω. δες και τα screenshots, ουτε καν αλαφαβητικα δεν ειναι.:wacko:

εχει αναφερθει και στο Modaco παντως και δε νομιζω να βρεθηκε λυση προς το παρον. δες εδω ενα σχετικο θεμα

Ναι το είχα διαβάσει το θεματάκι αλλά μιας και δεν υπήρχε καμιά λύση, είπα να ρωτήσω κι εδώ μιας και είστε εξίσου ψαγμένοι μερικοί. ;)

Το άλλο που διάβασα στο modaco ήταν ότι το πρόβλημα διορθώνεται αν τα "αντικείμενα" στο start menu δεν ξεπερνούν τα 9. Το δοκίμασα κι αυτό, αλλά δεν...

 

Τέσπα, δεν με χαλάει και ιδιαίτερα από τη στιγμή που έχω βάλει τα περισσότερα shortcuts σε φακέλους, αλλά μου έκανε εντύπωση...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Speedy_21/41531/500512/0/yamaha-spin-16.gif
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που διάβασα στο modaco ήταν ότι το πρόβλημα διορθώνεται αν τα "αντικείμενα" στο start menu δεν ξεπερνούν τα 9. Το δοκίμασα κι αυτό, αλλά δεν...

αυτο συνεβαινε σιγουρα στα win 2003. μπορουσες να βαλεις σε σειρα τα

8 πρωτα εινοδια(δηλαδη την πρωτη σελιδα του startmenu) και ολα τα υπολοιπα εμπαιναν αλφαβητικα.

Τέσπα, δεν με χαλάει και ιδιαίτερα από τη στιγμή που έχω βάλει τα περισσότερα shortcuts σε φακέλους, αλλά μου έκανε εντύπωση...

ετσι ακριβως. μια σελιδα εχω μονο οποτε το προβλημα δεν ειναι πολυ σοβαρο...

Link to comment
Share on other sites

στο εστειλα, επιβεβαιωσε οτι το ελαβες.

τι ξεκλειδωμα εννοεις? οχι το πληκτρολογιο φανταζομαι!!

ουσιαστικα δεν χρειαζεται κανενα ξεκλειδωμα αν δεν θελεις να πειραξεις τη registry, να αλλαξεις τη σειρα στο startmenu κτλ. τι προσπαθησες να κανεις και δεν τα καταφερες? ρωτα ποιο συγκεκριμενα για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. σε αυτο το μυνημα θα βρεις καποιες πρωτες πληροφοριες για αυτα που λεω παραπανω.

Δυστυχώς δεν το ελαβα, sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά το χιόνι ηταν σκέτη πρόκληση.

Για το ξεκλείδωμα που ρωτάω, προσπαθώ να εγκαταστήσω το KEYLOCK και δεν το δέχεται οπως και το Grid Toggle. Ελπίζω να εγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το ελαβα, sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά το χιόνι ηταν σκέτη πρόκληση.

Για το ξεκλείδωμα που ρωτάω, προσπαθώ να εγκαταστήσω το KEYLOCK και δεν το δέχεται οπως και το Grid Toggle. Ελπίζω να εγινα κατανοητός.

το ανεβασα στο rapidshare.

δεν χρησημοποιω καμια απο τις δυο εφαρμογες που γραφεις. προφανως για να τρεξουν χρειαζεται να γινει aplication unlock στη συσκευη σου. αν πας στο link σου σου εδωσα, και ποιο συγκεκριμενα εδω, και ακολουθησεις βημα βημα τις οδηγιες θα ξεκλειδωσεις το τηλεφωνο σου και λογικα θα μπορεσεις να τρεξεις τις εφαρμογες σου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το ελαβα, sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά το χιόνι ηταν σκέτη πρόκληση.

Για το ξεκλείδωμα που ρωτάω, προσπαθώ να εγκαταστήσω το KEYLOCK και δεν το δέχεται οπως και το Grid Toggle. Ελπίζω να εγινα κατανοητός.

Το Automatic Keylock δεν μου γινόταν install κι εμένα προτού ξεκλειδώσω το 8310. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα βρεις στο link που σου έδωσε ο psybill δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μετά να το εγκαταστήσεις, όπως δεν είχα κι εγώ. ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Speedy_21/41531/500512/0/yamaha-spin-16.gif
Link to comment
Share on other sites

το ανεβασα στο rapidshare.

δεν χρησημοποιω καμια απο τις δυο εφαρμογες που γραφεις. προφανως για να τρεξουν χρειαζεται να γινει aplication unlock στη συσκευη σου. αν πας στο link σου σου εδωσα, και ποιο συγκεκριμενα εδω, και ακολουθησεις βημα βημα τις οδηγιες θα ξεκλειδωσεις το τηλεφωνο σου και λογικα θα μπορεσεις να τρεξεις τις εφαρμογες σου...

Επιτέλους τα κατάφερα και τα δυό. Φίλε psybill σε ευχαριστώ.

Επι τη ευκαιρία γνωρίζει κανείς αν το Destinator SP τρέχει στα μηχανάκια μας ή εχει προβλήματα, και ακόμα το PN με τους πρόσφατους χάρτες και το νέο λογισμικό θα βγεί και για εμάς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Τελικά είναι κοινή η πλατφόρμα των WM 5 για ppc και smartphones? Δηλαδη εφαρμογες που ειναι για ppc τρέχουν και στο 8310;

 

Κανενα νεο για το ποτε θα ερθει επισημα ελλάδα; Θα υποστηριζει τότε 160 χαρακτήρες στα μηνύματα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Exei kaneis dokimasei na trexei efarmoges wm 2003, yparxei symbatothta;;

Μερικές εφαρμογές τρέχουν, μερικές όχι. Αυτές που τρέχουν πάντως (όσες έχω δει εγώ δηλαδή) δεν χρησιμοποιούν πλήρως την οθόνη λόγω της διαφορετικής ανάλυσης.

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Τελικά είναι κοινή η πλατφόρμα των WM 5 για ppc και smartphones? Δηλαδη εφαρμογες που ειναι για ppc τρέχουν και στο 8310;

Οχι, η πλατφόρμα δεν είναι κοινή. Από την επόμενη έκδοση WM θα είναι, σύμφωνα με την Microsoft.

Κανενα νεο για το ποτε θα ερθει επισημα ελλάδα; Θα υποστηριζει τότε 160 χαρακτήρες στα μηνύματα;

Η Ace-Hellas λέει 30/01, όπως έλεγε για 15/12, για 22/12 και για 13/01. Τρέχα γύρευε δηλαδή, μηδενική αξιοπιστία στο τι ανακοινώνει. Πάντως θα έχει 160 χαρακτήρες, όταν με το καλό το βγάλει. Αλλιώς προς τι τα 150-200€ παραπάνω που ζητάει; ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Speedy_21/41531/500512/0/yamaha-spin-16.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλά δε λέω, σιγουρά δεν αξίζει τόσα λεφτά παραπάνω... Αλλά αυτό με τα sms με ξενερώνει λιγάκι. Αλήθεια από που είναι φθηνοτερο να το αγοράσει κανεις; στο expansys το βρήκα 419.
Link to comment
Share on other sites

Καλά δε λέω, σιγουρά δεν αξίζει τόσα λεφτά παραπάνω... Αλλά αυτό με τα sms με ξενερώνει λιγάκι. Αλήθεια από που είναι φθηνοτερο να το αγοράσει κανεις; στο expansys το βρήκα 419.

419€ το έχει και το handit.de, 440€ το pixmania.

Πάντως για να μην κάνεις καμιά κίνηση και το πάρεις απ'έξω και μετά μας βρίζεις :lol: , υπενθυμίζω ότι η Ace Hellas ΔΕΝ υποστηρίζει τις συσκευές που είναι αγορασμένες από το εξωτερικό. Με λίγα λόγια αν χρειαστείς service, θα πρέπει να την ψάξεις την δουλειά επικοινωνώντας με αυτούς από τους οποίους το αγόρασες.

 

Πάντως εγώ που το έχω σχεδόν μια εβδομάδα, δεν έχει τύχει να στείλω κανένα SMS πάνω από 70 χαρακτήρες και όχι επειδή προσπάθησα να... συμπτύξω το μήνυμα. Ετυχε να μην είναι και πιθανόν έτσι καταλαβαίνει κάποιος τη συχνότητα που χρησιμοποιεί λιγότερους ή περισσότερους από 70 χαρακτήρες. ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Speedy_21/41531/500512/0/yamaha-spin-16.gif
Link to comment
Share on other sites

Να διορθωσω και προσοχη: Η Teleservice που εχει την υποστηριξη των qtek στην Ελλαδα, ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ TA QTEK ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΑΙ (εντος Ευρωπης φυσικα). Ειναι υποχρεωμενη, το βιβλιο εγγυησης μεσα στο κουτι ειναι σαφες. Θελει απλα την αποδειξη μαζι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...